The auction will start on 17.06.2022

Auction 94. WW2 PoW and internment camps

21873

120 PLN
21874

1939 karta pocztowa wysłana 29.XII z Warszawy do Naczelnego Dowództwa Niemieckich Sił Zbrojnych (OKW) w Berlinie do wydziału d/s jeńców, w sprawie poszukiwania syna - żołnierza polskiego; na odwrocie dodatkowy stempelek niemieckiej firmy w Warszawie "AUSKUNFTZENTRALE BURHARDT & OHRT"; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
21875

120 PLN
21876

30 PLN
21877

1939 Dulag VIF - Köln (Kolonia), obóz przejściowy dla jeńców wojennych przekształcony w międzyczasie na Stalag VIF i przeniesiony do Bochol - Münster; listownik obozowy datowany 18.XI wysłany 8.XII z obozu do miejscowości Pięczkowo; stempelek cenzora nr.2; przesyłki z dulagów należą do najrzadszych walorów działu poczt jenieckich ze względu na bardzo krótki (kilka miesięcy) okres ich funkcjonowania; całość w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 000 PLN
21878

1939 Oflag XIA, prowizoryczny formularz datowany 13.X, wysłany 21.10 z obozu do Krakowa, stempelek cenzora nr.1 z parafką; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
21879

1939 Stalag IA, karta pocztowa oznaczona stempelkiem "Kriegsgefangenenpost." wysłana z pośrednictwa pocztowego "Bärwalde über Königsberg (Pr.) 5" do znanego filatelisty Jana Kołpaka właściciela firmy Dom Rolniczy w Mińsku Mazowieckim, niemy datownik nadawczy z datą 4.11, stempelek cenzora obozowego nr.5 i odciśnięty drugi datownik z nie całkowicie wypiłowanymi napisami z dnia 5.12; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

We wrześniu 1939 w obozie nie było pomieszczeń mieszkalnych ani baraków, a jeńcy, którzy mieszkali w wojskowych namiotach, sami go budowali; część z nich pracowała w okolicznych gminach i powiatach głównie w rolnictwie.

150 PLN
21880

80 PLN
21881

1940 Internowanie w Szwajcarii - karta reklamowa ofrankowana znaczkiem wydania dla internowanych Polaków, dodatkowo szwajcarski znaczek skasowany 7.XII.41 stemplem okolicznościowym w Zurichu.

80 PLN
21882

70 PLN
21883

100 PLN
21884

Fi.2, FP5
120 PLN
21885

Fi.Fp4
100 PLN
21886

1940 FORTY KOWIEŃSKIE - najmniejszy obóz internowania na Litwie, formularz Litewskiego Czerwonego Krzyża wysłany 10.III z obozu do Sosnowca, korespondencja przesyłana na formularzach z pieczęcią Litewskiego Czerwonego Krzyża zwolniona była od opłaty pocztowej, datownik nadawczy "KAUNAS centr. Nr5", odręczny znak cenzury litewskiej "14", stempelek cenzury niemieckiej z Królewca; przesyłki z internowania na Litwie ze względu na niewielką liczbę internowanych Polaków, należą obecnie do bardzo rzadkich - w Fortach Kowieńskich przetrzymywano zaledwie 329 osób; ładna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

1 200 PLN
21887

700 PLN
21888

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Puspoknadasdon, formularz wysłany 3.VIII z obozu do Rymanowa, pieczęć komendantury obozu, stempelki: ELLENORIZVE i cenzury; doskonały stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

150 PLN
21889

1940 Oflag IXB - ręcznie wykonany formularz, wszystkie napisy i liniatura sporządzone ołówkiem!!! karta datowana 5.3, wysłana 19.3 z obozu do Warszawy, niemy datownik nadawczy, stempelek cenzora obozowego nr.3; dodatkowo zwraca uwagę stempel w ramce "Leitpunkt: Warschau 2", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
21890

250 PLN
21891

1940 Oflag XIIA - prowizoryczny formularz wysłany 13.4 z Sosnowca do obozu, stempelek cenzora obozowego; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
21892

1940 Oflag XIIIA - część na odpowiedź podwójnego listownika wczesnego typu przeznaczonego dla stalagów, wysłanego 21.XII z Paryża do obozu, stempelek cenzora obozowego D7 z dopisaną datą "21 Janv"; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
21893

1940 Oflag IIB - zaświadczenie o osadzeniu w obozie ppor. marynarki Stanisława Janusza Rowińskiego biorącego udział w obronie wybrzeża polskiego w 1939 roku, stempel komendantury; nietypowy rzadko spotykany walor.

200 PLN
21894

1940 Stalag VIJ - karta pocztowa do obozu wysłana 26.XII ze Lwowa, znak opłaty unieważniony sowieckim stemplem mechanicznym, efektowny stempelek cenzora obozowego nr.8 z wizerunkiem kotwicy; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

1941 Stalag VIIIB - karta pocztowa do obozu wysłana 27.2 z miejscowości Łanowce (ЛАНОВЦЫ) znajdującej się na obszarach anektowanych przez ZSRR i włączonych do Ukrainy, stempelek cenzora obozowego nr.2; bardzo dobry stan zachowania; karta wystawowa z eksponatu J.Falkowskiego.

400 PLN
21895

100 PLN
21896

100 PLN
21897

60 PLN
21898

50 PLN
21899

30 PLN
21900

150 PLN
21901

200 PLN
21902

80 PLN
21903

1940 Internowanie na Węgrzech - obóz Nagycenk, formularz wysłany 14.II przez polskiego komendanta obozu kapitana Józefa Dąbrowskiego do Amerykańskiej Komisji Pomocy Polakom w Budapeszcie; pieczęć komendantury obozu z godłem i stempelek "Belligerant"; z treści można wywnioskować, że w tym czasie w obozie przebywało 593 polskich żołnierzy; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

250 PLN
21904

25 PLN
21905

60 PLN
21906

400 PLN
21907

na karcie albumowej.

1 200 PLN
21908

na karcie albumowej.

200 PLN
21909

1940 Oflag XA - PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA, koperta do obozu wysłana 12.4 z Częstochowy, ładnie odciśnięty stempelek cenzora nr.11; do czerwca 1940 tolerowano korespondencję na rożnych rodzajach kart pocztowych i kopert, po tym terminie jeńcy dostawali specjalne karty pocztowe, na których wydrukowana była w języku polskim informacja, że korespondencja z domu może być przekazywana tylko na jednolitych formularzach wydawanych przez władze obozowe.

100 PLN
21910

1940 Oflag XIA, listownik wysłany 26.6 z obozu do Będzina, ładnie odciśnięty niecodzienny stempelek cenzury obozowej nr.12 - z wizerunkiem świni, dodatkowo odciśnięty wewnątrz; zwraca uwagę zaadaptowanie formularza oflagu IXB poprzez ostemplowanie starej nazwy; bardzo dobry stan zachowania; temat - FAUNA.

100 PLN
21911

1940 Oflag XIA, prowizoryczny formularz datowany 27.II, wysłany 7.3 z obozu do Będzina, okrągła pieczęć komendantury obozu; stempelek cenzora z parafką; rzadki walor w bardzo doskonałym stanie zachowania.

100 PLN
21912

60 PLN