Auction 90. Central Lithuania

28054

1921 różne rysunki, znaczek makulaturowy z abklaczem, gwarancja Miszczak.

Fi.D6 MK
40 PLN
28055

Fi.D6 P1
250 PLN
28056

1921 różne rysunki, parka prób, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.D6 P2
60 PLN
28057

1921 Orzeł i Pogoń, niezmiernie rzadka - jako kasowana pocztowo, seria znaczków opłaty skarbowej, gwarancja Krawczyk.

1 500 PLN
28058

1921 zawiadomienie o nadejściu "listu wartościowego zwrotnego", nadane 25.VIII jako przesyłka polecona z poczty polowej nr.23 przydzielonej do Dowództwa Wojsk Litwy Środkowej w Wilnie, wysłane do Intendentury Grupy Operacyjnej Bieniakonie, również na pocztę polową 23, przesyłkę wydano adresatowi tego samego dnia; rzadka całość z wewnętrznego obiegu pocztowego instytucji wojskowych Litwy Środkowej; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

Grupa Operacyjna "Bieniakonie" stanowiła trzon sił gen.Żeligowskiego w czasie "buntu" w jej skład wchodziły: 1 dywizja Litewsko-Białoruska, 201 pułk piechoty, 211 pułk ułanów Nadniemeńskich i 13 pułk ułanów Wileńskich, grupa liczyła ok.14 tys. żołnierzy, a po powstaniu Litwy Środkowej była podstawą jej wojsk.

400 PLN
28059

1921 zawiadomienie o "nadejściu korespondencji" nadane 29.VI z poczty polowej nr.23 przydzielonej do Dowództwa Wojsk Litwy Środkowej w Wilnie, wysłane do 23 pułku ułanów, również na pocztę polową 23, przesyłkę wydano adresatowi dopiero 23 lipca; rzadka całość z wewnętrznego obiegu pocztowego instytucji wojskowych Litwy Środkowej; słaby stan zachowania (ślady archiwizacji), gwarancja.

100 PLN
28060

1922 WYDANIE PRZEDRUKOWE NA LIŚCIE WARTOŚCIOWYM; list wartościowy z Wilna opłacony czworoblokiem znaczków wydania przedrukowego za 4 mk./20 sk. w kolorze zielononiebieskim i szeregiem znaczków innych wydań, przesyłka obowiązkowo polecona i zabezpieczona pieczęciami lakowymi; widoczny jest na nich herb Litwy Środkowej - Orzeł i Pogoń, a na obwodzie mają napis URZĄD POCZTOWO-TELEGRAFICZNY WILNO 1, na froncie koperty numerek polecenia, a na odwrocie kasownik odbiorczy: Warszawa 1 z 6.IV.22, bardzo rzadki walor ze słynnej kolekcji G.Hahne, sygnowany Kronenberg.

Fi.6b, 48A, 47A
6 000 PLN
28061

1922 PRZYŁĄCZENIE LITWY ŚRODKOWEJ - OKRES PRZEJŚCIOWY; widokówka wysłana 26.IV.1922 z urzędu pocztowego Wilno 1 (kasownik z wyróżnikiem "a") do Warszawy opłacona dwoma znaczkami za 4 mk.; 6 kwietnia 1922 roku ustawowo objęto władzą państwową Ziemię Wileńską, a 18 kwietnia nastąpiło faktyczne jej przyłączenie do Polski; wprowadzono do obrotu znaczki polskie, ale do 30 kwietnia pozostawały także w obiegu znaczki Litwy Środkowej; z tego krótkiego okresu przejściowego znanych jest tylko kilka przesyłek, ale żadna z nich nie jest mieszaną frankaturą polsko-litewską; bardzo dobry stan zachowania, gwarancja Krawczyk.

Fi.37B
Mi.37A
4 800 PLN
28062

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, unikalna niekatalogowana próba znaczka za 10 mk. w kolorze czarnym na żółtobrązowym średnim papierze, sygnowana, gwarancja.

Fi.44 P7
600 PLN
28063

Fi.44 P6
1 000 PLN
28064

Fi.44 P6
150 PLN
28065

Fi.44-47A
Mi.44-47B
320 PLN
28066

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, czysta seria ząbkowana.

Fi.44-47B
Mi.44-47A
100 PLN
28067

Fi.44-47B
Mi.44-47A
320 PLN
28068

1922 PODBRODZIE - rzadkie oryginalne ostemplowanie Litwy Środkowej - Otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, znaczek za 10 Mk. oryginalnie skasowany w Podbrodziu (Fi.120.-) w ostatnim miesiącu funkcjonowania poczty Litwy Środkowej, pięknie odbity datownik, gwarancja Krawczyk.

Fi.44A
Mi.44B
240 PLN
28069

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 25 mk. w kolorze czerwonym bez tła, na odwrocie podwójny druk tej próby w położeniu wzajemnie odwróconym na druku formularza (kilka z nakładu 200 szt.), sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.45 P1 / Mk
250 PLN
28070

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, podwójny druk niekatalogowanej próby znaczka za 25 mk. w kolorze czerwonym z kremowym tłem, na cienkim białym papierze, podwójna gwarancja Schmutz.

Fi.45 P Dp
200 PLN
28071

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, kartka polecona z użytkowego obiegu z Wilna 1.5.22 do Belgii, znaczki za 25 i 50 mk na odwrocie widokówki przedstawiającej katedrę w Wilnie, nowa gwarancja Schmutz.

Fi.45B, 46B
800 PLN
28072

Fi.46 P1
200 PLN
28073

Fi.46 P3
200 PLN
28074

Fi.47 MK
100 PLN
28075

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, niekatalogowana próba znaczka za 75 mk. w kolorze czarnofioletowym, na cienkim papierze, gwarancja Schmutz.

Fi.47 P
300 PLN
28076

Fi.47 P1
250 PLN
28077

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, podwójny druk rzadkiej niekatalogowanej próby znaczka za 75 mk. w kolorze fioletowym, na kremowym gładzonym papierze, podwójna gwarancja Schmutz.

Fi.47 P Dp
350 PLN