The auction will end on 04.03.2024
The auction ends in:

Auction 90. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
25826

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rekonstrukcja arkusza znaczka za 5 hal., bez gumy, zachowane w bardzo ładnym stanie.

Fi.1
1 200 PLN
25827

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, nieząbkowana parka znaczków z czwartej i piątej kolumny o różnych nominałach 5+10 hal., tak jak zdecydowana większość ciętych niegumowane, gwarancja Mikstein.

Fi.1+2 nz
1 200 PLN
25828

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie (Fi.440.-).

Fi.1-2
360 PLN
25829

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rzadkie - jako kasowane, seria znaczków na wycinkach (Fi.700.-), unieważnionych kasownikiem ramkowym "Poczta Polowa W.P. / JĘDRZEJÓW", przedwojenne sygnatury.

Fi.1-2
600 PLN
25830

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta, pełna oryginalna guma ze śladami przywarcia do hawidu na całej powierzchni, prezentuje się ładnie (Fi.240.-), gwarancja Mikstein.

Fi.1-2
160 PLN
25831

1914 zalepka w postaci pieczęci lakowej wydania NKN na cele humanitarne legionistów i Samarytanina.Druk typograficzny z suchym tłoczeniem, gumowana, stan idealny.

Fi.1a
80 PLN
25832

1914 Legiony Polskie - różowoczerwona nalepka "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal. na wycinku z dokumentu.

Fi.1b
50 PLN
25833

1914 rosyjski stempel kamuflażowy z Warszawy - rzadki typ 512.09 według Lewina, na znaczku za 10 kop., stosowany w początkowym okresie wojny w celu utajnienia miejsca nadania, w związku z szybkimi postępami wojsk niemieckich, podobne rosyjskie ostemplowania z terenów Polski są rzadko spotykane.


Mi.69 
40 PLN
25834

1914 kartka wysłana przez żołnierza z Bielska do Czech, stempel austriackiej cenzury wojskowej w Bielsku.


15 PLN
25835

1914 karta pocztowa wysłana 2 .12.14 z Budapesztu do Komendy 2 pułku II Brygady Legionów. Treść „Niżej podpisany ma brata w szeregach Polskich legionów i nie wie o nim czy tenże żyje. Prosze zatem Świetną Komendę o łaskawe zawiadomienie mnie czy tenże jest jeszcze żyw i co z nim się stało. Proszący leży obecnie w szpitalu w Budapeszcie. Imię brata Michał Steciuk uczeń szkoły ... z Dublan obok Lwowa. Proszę o ile będzie możliwem zawiadomienie mnie 2 kartkami 1 z adresem do szpitala (jak na odwr str) a drugą do mego pułku (KuK 30 Inf. Reg. 5 komp. Feldpost 63)” Dopisany adres pomocniczy - nazwa Legionów Polskich po węgiersku - Lengyel legion oraz numer poczty polowej 355 (musiała się ta karta przeleżeć bo ta poczta zaczęła działalność 10 stycznia 1915). Datownik BUDAPEST. Bardzo rzadka przesyłka z wczesnego okresu Legionów.


60 PLN
25836

1914 formularz informacyjny (połowa - kompletną zewnętrzna część przesyłki) wysłany z Wiednia 7.12.14 z informacją o rekonwalescencji legionisty do Polskiego Legionu w Krakowie, fioletowe stemple "K.u.k. Rekonvaleszenten - Sammelstelle Rotunde" oraz "Portofreie Dienstsache".


30 PLN
25837

1914 kartka z niemieckiej poczty polowej z Ostrowa do Wiednia.


35 PLN
25838

1914 kartka z niemieckiej poczty polowej nr 74 do Wiednia.


35 PLN
25839

1914 kartka węgierskiej poczty polowej pisana 27.12.14 z miejscowości Rokemeze przez podoficera St. Breiera z 5. kompanii 2. batalionu 3. pułku II Brygady Legionów, tzw. grupa gen. Trzaska - Durskiego z rejonu walk pod Okemezo do Krakowa, stempel cenzury austriackiej "Zensuriert / Hauptpostamt.".


45 PLN
25840

1914 karta pocztowa wysłana z Wiednia 17.IX.14 do Jarosławia, zwrócona ze stemplem "Ohne genaue Angabe / der Feldpostnummer / unbestellbar retour" - bez dokładnych danych o numerze poczty polowej niedoręczalna zwrot.


80 PLN
25841

1914 karta pocztowa wysłana z Wiednia 30.XI.14 do Przemyśla, z powodu drugiego oblężenia zwrócona ze stemplem "Derzeit nicht zustellbar / zurück" - obecnie doręczenie niemożliwe z powrotem (zwrot).


80 PLN
25842

1915 kartka z poczty polowej 186 14.2.15 do Czech, stempel dworcowej cenzury wojskowej w Krakowie.


20 PLN
25843

1915 Legiony Polskie - formularz wysłany 17.VI za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "a") do Nowego Sącza, nadawcą jest - jak sam pisze - "emerytowany drużynowy skautów"; czytelna odbitka pieczęci formacyjnej z orłem "Kompanja Techniczna przy Komendzie Legionów Polskich" (Berek P200), polski stempelek cenzury CENZUROWANE (Berek C10); całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - SKAUTING.


250 PLN
25844

1915 Legiony Polskie - listownik poczty polowej wysłany 8.VIII z zapasowego szpitala wojskowego Czerwonego Krzyża w Karolinenthal (Karlín obecnie dzielnica Pragi) do Centralnego Biura Ewidencyjnego Legionów Polskich w Piotrkowie, formacyjny stempel szpitala "Reserve-Spital des roten Kreuzes in Karolinenthal MILITARPFLEGE", na odwrocie pieczęć kancelaryjna Biura Legionów; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


120 PLN
25845

1915 Legiony Polskie - widokówka (oryginalne zdjęcie odręcznie podpisane "Na pozycyach - W oczekiwaniu ataku" z numerem "L14") datowana 21.IV, wysłana za pośrednictwem poczty polowej do Krakowa, w adresie nadawcy podano "Dr Tadeusz Pawlas lekarz bataljonowy 2go baonu 3go pułku Leg.Pol. Feldpost 355"; okrągły stempel formacyjny "3. pułk leg. polskiego lekarz baonu" z dopiskiem "IIgo" - nieopisany u Berka!!! przesyłka cenzurowana - dopisek "Zensuriert" rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Dr Tadeusz Pawlas - porucznik, lekarz batalionowy, późniejszy wybitny polski dermatolog wraz z chor.Leopoldem Rudke i Janem Włodkiem założyli w 1914 na froncie karpackim "Spółdzielnię Fotograficzną" - pierwszą polską agencję fotograficzną, dokumentującą żołnierskie życie i walkę legionistów, w początkowym okresie dysponowali jedynie jednym aparatem fotograficznym, ich prace były używane jako materiał ilustracyjny Centralnego Biura Prasowego przy Komendzie Głównej Legionów, oraz przez Centralne Biuro Wydawnicze.


800 PLN
25846

1915 Legiony Polskie - formularz wysłany 12.V za pośrednictwem urzędu w miejscowości Kęty do Centralnego Biura Ewidencyjno-Werbunkowego Departamentu Wojskowego NKN w Oświęcimiu, wyraźna odbitka stempla formacyjnego "Komenda placu" - u Berka nieopisanego! dwujęzyczny stempelek cenzury polsko-niemiecki - u Berka nieopisany! i dodatkowo WEITERLEITEN; pieczęć kancelaryjna z datą 17.5.1917; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


240 PLN
25847

1915 widokówka (Ostenda), wysłana 12.9 do Ostrowa za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 11 Dywizji Piechoty; dodatkowy stempelek w ramce "Soldatenbrief."; dobry stan zachowania.


30 PLN
25848

1915 Legiony Polskie - formularz poczty polowej wysłany 4.X ze Lwowa do Naczelnego Komitetu Narodowego w Piotrkowie, skąd 10.X za pośrednictwem urzędu etapowego został przesłany do I Brygady na pocztę polową 118; stempelek cenzury lwowskiej; bardzo dobry stan zachowania.


60 PLN
25849

1915 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku i francusku, datowany 25.IX w Symbirsku, wysłany do Salzburga; cenzura rosyjska z Symbirska i dodatkowy stempelek "Д.С.Ш."; cenzura Austro-Węgierskiego Czerwonego Krzyża; całość w doskonałym stanie zachowania.


80 PLN
25850

1915 korespondencja jeńców wojennych z terenów Rosji, karta pocztowa! a nie jak zazwyczaj specjalny formularz, datowana 6.V wysłana z obozu w Symbirsku do Salzburga; zwraca uwagę nietypowy, imienny stempelek cenzora w Symbirsku; stempelek cenzury austro-węgierskiego Czerwonego Krzyża z parafką cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


100 PLN
25851

1915 Legiony Polskie - widokówka wysłana 30.IV przez żołnierza 2 pułku Legionów z węgierskiego szpitala wojskowego PASTEUR w miejscowości Kolozsvar do Witowa; przesyłka oznaczona stempelkiem "Militarplege"; w tym czasie (koniec kwietnia) II Brygadę dyslokowano nad granicę Besarabii, gdzie objęła ona obronę rejonu Czerniawki i Dobronocy (na pn.-wsch. od Czerniowic); całość z wczesnego, mało znanego i słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; bardzo dobry stan zachowania.


200 PLN
25852

1915 węgierska karta polowa pisana 17 lutego przez rannego legionistę St. Magierę z 1. batalionu 2. pułku ze szpitala w Budapeszcie do Komendy Legionów Polskich w Wiedniu z prośba o wiadomość o rodzicach, datownik BUDAPEST, granatowy stempel ewidencyjny "PREZYDIUM N.K.N. / Wpłynęło dnia …… 191.. / L. ......... / Załatwiono ......", rzadka pozycja z tego okresu walk.


40 PLN
25853

1915 Legiony Polskie, listownik polowy pisany z domu rekonwalescentow w Rako do Dowództwa 2. pułku Legionów FELDPOSTAMT 355; fioletowy stempel cenzury "K.u.K. MILITERZENSURIER/ SITZDER KOMMISSION: M SZIGED".


35 PLN
25854

1915 Legiony Polskie - KARTA WOJSKOWA nr.21086 wystawiona na nazwisko Włodzimierza Prochaski, na froncie dwie pieczęci "I. LEGION POLSKI" i okrągła z orłem, wewnątrz owalna pieczęć "DEPARTAMENT WOJSKOWY N.K.N. KOMISYA POBOROWA", adnotacja o zdaniu kursu podoficerskiego z okrągłą pieczęcią z godłem "LEGIONY POLSKIE SZKOŁA PODOFICERSKA" - żadna z pieczęci nie jest opisana w fundamentalnej pracy Berka; bardzo rzadki dokument w dobrym stanie zachowania; dodatkowo STAN SŁUŻBY tego samego legionisty, dokument z okrągłą pieczęcią z orłem "Centralny Urząd Ewidencyjny Polskiego Korpusu Posiłkowego".


500 PLN
25855

1915-17 nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana, bardzo rzadkie jako kasowane, z opisem na karcie ze zbioru wystawowego.


240 PLN
25856

1915 Legiony Polskie - POCZTA POLOWA LEGIONÓW L.2., odbitka jednego z najwcześniejszych i najrzadziej spotykanych stempli pocztowych Legionów na karcie pocztowej wysłanej 1.II z frontu karpackiego do Wiednia; fragment treści: "Kartkę od Ciebie dostałem na pozycyi gdy wróciłem z patrolu brodząc powyżej pasa w śniegu"; stempel czytelnie, chociaż lekko odciśnięty; rzadki walor z wczesnego, mało znanego i słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.


350 PLN
25857

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 3.VII za pośrednictwem urzędu etapowego w Noworadomsku (kasownik z wyróżnikiem a) do Wiednia, bardzo dobrej jakości fioletowa odbitka dekoracyjnego stempla formacyjnego z orłem "Kompania VI Baon uzup.No1. Leg.Polskich" - nieopisanego u Berka!!! dodatkowo rzadkiego typu cenzura połączona ze stemplem formacyjnym "Bataljon uzupełniający No1/ Polskich Legionów/ CENZUROWANO" - nieopisana u Berka!!! bardzo dobry stan zachowania;

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz (Kucharski K.9.) o najwyższym stopniu rzadkości 10 punktów (w skali 10 punktowej)!!! wysłany 20.VIII za pośrednictwem poczty polowej 118 do Zakopanego; czytelna odbitka stempla formacyjnego z orłem "Komenda VI baonu I. Legionu Polskiego" (Berek P53); dobry stan zachowania; na karcie albumowej.


1 200 PLN
25858

1915 Legiony Polskie - bitwa pod Kirliababą, widokówka datowana 19.I, wysłana 20.I z miejscowości Felsővisón na Węgrzech do Witowa, w adresie nadawcy podano: "pułk II Baon I poczta polowa No2"; w dniach 18-22.I na rumuńskiej Bukowinie 2 pułk toczył ciężkie walki z wojskami rosyjskimi pod miejscowością Kirlibaba, po pięciu dniach Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania się z Bramy Bukowińskiej, co powstrzymało ich wkroczenie na Węgry; niezwykle rzadka całość z wczesnego, słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; bardzo dobry stan zachowania.


400 PLN
25859

1915 Legiony Polskie - "list przesyłkowy" na transport karabinów i amunicji wyekspediowanych z Jabłonkowa do Bystrzycy na papierze firmowym Komendy Etapowej Legionów Polskich, rozkaz wysyłki wydany przez kpt.Mariana Kukiela (późniejszego generała, wybitnego historyka polskiej wojskowości) skierowany do kpt.Andrzeja Galicy (późniejszego generała); czytelna odbitka owalnego stempla formacyjnego z orłem "PROWIANTURA BAONU UZUPEŁ. I. PUŁKU POLSKICH LEGIONÓW" nieopisanego u Berka; słabszy stan zachowania.


300 PLN
25860

1915 kartka od żołnierza 12. Kompanii Marszowej do Wiednia, stempel austriackiej cenzury.


30 PLN
25861

1915 karta pocztowa wysłana z Strażowa 4.12.15 do CUE w Piotrkowie. Treść „Upraszam o wydanie poświadczenia, kiedy syn mój Władysław Bołda, legionista z 2 pułku, 4 kompanii złożył przysięgę i kiedy wstąpił do Legionów. Prośbę moją ponawiam już 5ty i dlatego proszę jak najuprzejmiej ...... wspomniane poświadczenie przysłać na moje ręce.” Na rewersie ciekawy stempel "Oddział poświadczeń przynależności / do Legionów Polskich / Załatwiono dnia ............ 191..... L. .......".


30 PLN
25862

1915 karta polowa wysłana 16.12.15 z "pozycji" na Wołyniu z I.baonu 2. pułku piechoty do Krakowa, datownik K.u.k. FELDPOSTAMT 355, pieczęć formacyjna "Kwat … ...ronu I.Baon. 2.Pulku Leg. Pol., stempel cenzury CENZUROWANO.


40 PLN
25863

1915 kartka z austriackiej poczty polowej nr 73 do Wiednia, stempel "Zur Beförderung geeignet! / I.R. 87. 2. Feldkompagnie".


35 PLN
25864

1915 kartka wysłana z niemieckiej poczty polowej, widokówka "Zagroda w Łowickiem".


15 PLN
25865

1915 kartka z Hauptfeldpostamt nr 301 do Wiednia, stempel formacyjny "M. G. A. Ers. Baon, Nr. 87", stempelek zezwalający doręczenie "Zur Beförderung geeignet".


40 PLN