The auction will start on 19.04.2024

Auction 89. Town postage 1914-1918

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
17451

1916 Warszawa, cięta seria pomnikowa, wydanie niedopuszczone do obiegu (Fi.100.-), dwa znaczki z lekko przesuniętym tłem.

Fi.III-VIA
Mi.III-VIB 
90 PLN
17452

1916 Warszawa, ząbkowana seria pomnikowa, wydanie niedopuszczone do obiegu (Mi.320 euro, Fi.400.-), co rzadkie wszystkie znaczki ładnie centrowane.

Fi.III-VIB
Mi.III-VIA 
360 PLN
17453

1916 Warszawa, ząbkowana seria pomnikowa, wydanie niedopuszczone do obiegu (Fi.200.-), trzy znaczki z lekko przesuniętym tłem.

Fi.III-VIB
Mi.III-VIA 
180 PLN
17454

1916 Warszawa, próby znaczków serii niedoszłej do obiegu, odbitki litograficzne arkuszowe bez tła w kolorze czarnym na różnych papierach, trzeci znaczek z drobnym powierzchniowym ubytkiem papieru po podlepce, gwarancja.

Fi.IIP, VP, VIP
500 PLN
17455

1916 Częstochowa, kartka z Częstochowy 12.2.16 do Katowic, stempel cenzury wojskowej, nie odnaleziono adresata i 15.2.16 skierowano kartkę z powrotem do nadawcy, w Częstochowie przystawiono stempel opłaty doręczeniowej za 5 fen. typu IV, bez stempla poczty miejskiej, ciekawy dekoracyjny walor w Ładny stanie zachowania.

Fi.IV
500 PLN
17456

1916 Warszawa, czworoblok prób znaczków serii niedoszłej do obiegu, odbitki litograficzne arkuszowe bez tła w kolorze czarnym, gwarancja.

Fi.VP5
500 PLN
17457

1916 Warszawa, piękny czworoblok niegumowanych (tak jak je wydano) litograficznych czarnych prób znaczka za 10 gr., bez tła na papierze białym glansowanym (Mi.1000 euro, Fi.2000.-), gwarancja Falkowski.

Fi.V P5
1 800 PLN
17458

1916 Warszawa, próba znaczka za 10 gr. na papierze białym zwykłym niegumowanym, bez tła (Fi.500.-), gwarancja i opis (według KSZP) PV22 Schmutz.

Fi.V P6
500 PLN
17460

1916 Warszawa, legitymacja żywnościowa ważna w okresie 27.XI-25.XII, secesyjna stylistyka graficzna; bardzo dobry stan zachowania.


50 PLN
17461

1916 Warszawa, legitymacja żywnościowa ważna w okresie 25.XII.1916-21.I.1917, wydana przez rządcę domu przy ul.Królewskiej 10; bardzo dobry stan zachowania.


50 PLN
17462

1917 Przedbórz, I wydanie, seria cięta z pełną oryginalną gumą (Fi.700.-), znaczek za 2 gr. typu 2, za 4 gr. typu 2, niezbyt duży ślad po podlepkach, ładny stan, gwarancja.

Fi.1-2A
Mi.1-2B
700 PLN
17463

1917 Przedbórz, I wydanie, seria kasowana, znaczek za 2 gr. typ 7, za 4 gr. typ 6, bardzo ładny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.1-2B
Mi.1-2A
200 PLN
17464

1917 Przedbórz, I wydanie, seria czysta z pełną oryginalną gumą z minimalnymi zmatowieniami, znaczek za 2 gr. typu 6, za 4 gr. typu 2, ładny stan, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.1-2B
Mi.1-2A
300 PLN
17465

1917 Przedbórz, I wydanie, marginesowa seria znaczków - niekatalogowana w parkach poziomych rozdzielonych międzypolem - w arkuszu występują oprócz tzw.krzyża, dwie parki poziome i sześć parek pionowych - tylko te są katalogowane (Fi.5000.-); lewy znaczek typ czwarty, prawy pierwszy; co unikalne barwa znaczka za 2 gr. z pierwszego sektora różni się znacznie od barwy znaczka z drugiego sektora, w Polskich Znakach Pocztowych (str.1084) opisuje się obie barwy jako karminową i ceglastoczerwoną, to prosty i efektowny ekspozycyjnie dowód, że każdy 8-znaczkowy sektor 32-znaczkowego arkusza sprzedażnego był drukowany oddzielnie (Danowski 1982); gwarancje i opis typów Jungjohann BPP,.

Fi.1-2B
Mi.1-2A 
6 000 PLN
17466

1917 Warszawa, "2 GROSZE" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej I wydania na drukach wysłanych 14.3 do miejscowości Przysucha, ponieważ adresata nie odnaleziono - adnotacje "nie ma adresata" i "retur Warschawa", przesyłkę zwrócono do nadawcy pobierając jednocześnie stosowną opłatę - 2 grosze, stempelek niemieckiej cenzury w Warszawie; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.1a
280 PLN
17467

1917 Przedbórz, I wydanie, list wysłany 17.12 z Warszawy ofrankowany znaczkami dwóch wydań:"Russich Polen" i "Gen.-Gouv. Warschau", pobranie opłaty za doręczenie udokumentowano 28.XII znaczkiem poczty miejskiej za 4 gr typu 3, stempelek cenzury; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.2B
Mi.2A 
500 PLN
17468

1917 Sosnowiec, widokówka wysłana 4.1 z Warszawy doręczona przez pocztę miejską w Sosnowcu, jasnofioletowy datownik opłatny "Stadtbriefbef. Miejs.eksp.list. 3 kop." z datą -5. JAN 1917, fioletowy stempelek niemieckiej cenzury w Warszawie, walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.2Ib
300 PLN
17469

1917 Warszawa, "6 GROSZY":

fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej I wydania na odwrocie listu wysłanego 23.1 z Barmen, czerwony jednowierszowy stempelek cenzury poznańskiej; bardzo dobry stan zachowania;

czerwony stempelek opłaty doręczeniowej I wydania na liście z miejscowości Czerniewice wysłanym 17.2 z Włocławka; bardzo dobry stan zachowania;

na karcie albumowej.

Fi.2a, 2b
250 PLN
17470

1917 Warszawa, "6 GROSZY" - czerwony stempelek opłaty doręczeniowej I wydania na karcie pocztowej wysłanej 3.4 z miejscowości Szubin (Schubin), stempelek cenzury poznańskiej; dobry stan zachowania; sygnowano na odwrocie B.W.Trzeciecki i litery "B.T." w kółku.

Fi.2a
80 PLN
17471

1917 OTWOCK, karta pocztowa wysłana 18.8 z Częstochowy napisana przez syna do matki, po lewej fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej poczty miejskiej w Otwocku "Poststelle Otwock Zustellungsgebühr 10 Pfg."; dodatkowo dołączono przesyłkę z 2.8.1918 roku nadesłaną na adres tego samego odbiorcy, nie ma ona już stempelka doręczeniowego; doręczone przez otwocką pocztę miejską przesyłki należą do najrzadszych walorów tego działu; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja schmutz.

Fi.3
6 000 PLN
17472

1917 Łódź, widokówka z Warszawy wysłana 10.VII z poczty polowej 378, obsługującej jednostki Legionów Polskich, doręczona przez Pocztę Miejską 11.VII co potwierdzono odciskając stempelek L.F.F. w kolorze czerwonym; pieczęć formacyjna: "Komenda 3.p.p. Legionów pol."; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

Fi.3a
320 PLN
17473

1917 Warszawa, "7 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania na widokówce (kolej na przełęczy św.Gotarda) wysłanej 15.5 z Mińska Mazowieckiego; dobry stan zachowania.

Fi.9b
80 PLN
17475

1917 Warszawa, "7 FENYGÓW" - fioletowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania na widokówce wysłanej 13.11 z Włocławka; dobry stan zachowania.

Fi.9b
60 PLN
17476

1917 Warszawa, karta pocztowa wysłana 30.VIII z Budapesztu do Warszawy, fioletowy stempelek "7 FENYGÓW", przesyłka niedoręczona i 2.X opatrzona adnotacją "Adresat siedzi w czytadeli", dodatkowy stempelek informacyjny Poczty Miejskiej z dopiskiem "verzogen nach Cytadela", po pewnym czasie kartę ponownie przekazano Poczcie Miejskiej, która 16.X zwróciła ją (stempelek ZURÜCK) do nadawcy, gdzie dotarła 23.X, stempelek cenzury; minimalnie słabszy stan zachowania: poziome i pionowe zgięcia; dekoracyjna całość o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym; z kolekcji S.Rosińskiego.

W cytadeli warszawskiej mieściło się jedno z najcięższych rosyjskich więzień dla Polaków, niesławny X Pawilon, po ucieczce Rosjan, Niemcy również wykorzystywali cytadelę, jako więzienie, a pod jej murami dokonywano egzekucji Polaków.

Fi.9b, 33a, 35a
400 PLN
SOLD
17477

1917 Warszawa, list z Niemiec do Warszawy, list zatrzymano w Poznaniu przez cenzurę, stempelek "Zwrot! tylko otwarty i w języku niemieckim dopuszczalny", list ostatecznie dostarczony do adresata o czym świadczą stemple poczty miejskiej w Warszawie, gwarancja Wiatrowski


320 PLN
17478

1917 Częstochowa, list z warszawy do Częstochowy, pojedynczy stempel poczty miejskiej.


180 PLN
17479

1917 Warszawa, kartka na chleb, mąkę i cukier ważna w okresie 22/I-4/II, ozdobiona wizerunkami króla Jana III Sobieskiego i Mikołaja Kopernika; dekoracyjne w formie wydanie na papierze ze znakiem wodnym (poziome linie faliste) i poddrukiem giloszowym; bardzo dobry stan zachowania.


60 PLN
SOLD
17480

1918 Żarki, I wydanie, znaczek za 3 hal. na kompletnej opasce gazetowej jako potwierdzenie opłaty doręczeniowej, skasowany pieczątką z orłem i napisem "ŻARKI KRÓL.POLSKIE" w otoku; niefilatelistyczne całości ofrankowane znaczkami poczty miejskiej Żarek, należą do prawdziwych rarytasów i są bardzo wysoko wyceniane, nawet na zwykłych listach (Fi.2600.-); walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1
3 200 PLN
17481

1918 Żarki, I wydanie, seria kasowana sygnowana i gumowana (Mi.300 euro), gwarancja Mischal.

Fi.1-3
240 PLN
17482

1918 Żarki, I wydanie, seria czysta (Mi.360 euro) na jednej podlepce, gwarancja Mikstein.

Fi.1-3
240 PLN
17483

1918 Luboml, seria cięta z szerokim marginesem opisanym w katalogu Fischer jako "z kuponem wielkości znaczka".

Fi.1-5
100 PLN
17484

1918 Luboml, seria cięta w wielobloku z pustopolem opisanym w katalogu Fischer jako "z kuponem wielkości znaczka", fotoatest.

Fi.1-5
400 PLN
17485

1918 Luboml, nieząbkowana marginesowa seria czysta w czworoblokach, piękny stan.

Fi.1-5A
Mi.I-V
400 PLN
17486

1918 Luboml, seria cięta bez gumy.

Fi.1-5A
Mi.I-V
40 PLN
17487

1918 Luboml, seria ciętych znaczków w kompletnych arkuszach po 11 znaczków i jednym pustopolem i parką w układzie tete - beche, stan bardzo dobry, fotoatest.

Fi.1-5A ark.
750 PLN
17488

1918 Przedbórz, II wydanie, niegumowane (tak jak je wydano) cięte próby bez tła znaczków poczty miejskiej za 2, 6 i 10 gr. (wszystkie typu 2) (Fi.1050.-), sygnatura Rachmanow, Czer.Broda, gwarancja Schmutz.

Fi.3, 5, 6A P1
960 PLN
17489

1918 Przedbórz, II wydanie, cięta seria czysta, 2 gr. typ 2, 4 gr. typ 1, 6 gr. typ 3 i 10 gr. typ 1, tak jak wydano część nakładu bez gumy (Mi. 355 euro), każdy znaczek gwarancja Rachmanow i z opisem typu Schmutz.

Fi.3-6A
Mi.3-6C
800 PLN
17490

1918 Przedbórz, II wydanie, ząbkowana liniowo ZL 11,5 seria stemplowana, gwarancja Schmutz,.

Fi.3-6B
Mi.3-6B 
160 PLN
17491

1918 Przedbórz, II wydanie, zestaw prób (makulatury) dwustronnych; 2 gr./10 gr. i 4 gr./6 gr., pierwsza 2 gr. - typ 2 bez tła na 10 gr. typ 1 obie strony niegumowane, druga 4 gr. - typ 1 z tłem zielonym na 6 gr. typ 2 obie strony niegumowane - obie w tych układach niekatalogowane, gwarancja i opis Mikstein.

Fi.3A/6A P2, 4A P2/5A
Mi.3/6 P, 4 P/5
2 400 PLN
17492

1918 Częstochowa, widokówka wysłana 7.IV z Hrubieszowa, jako przesyłka wojskowa doręczona bezpłatnie przez pocztę miejską w Częstochowie, czytelnie odciśnięty datownik poczty miejskiej (Fi.700.-), kasownik nadawczy urzędu etapowego w Hrubieszowie z wyróżnikiem "c", stempelek formacyjny "K.u.k. Heimkehr-Station HRUBIESZÓW"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.3a
500 PLN