The auction will start on 19.04.2024

Auction 89. Concentration camps WW2

Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
20022

1940 Buchenwald, list z niemieckiego obozu koncentracyjnego wysłany 6.9 do Opatowa przez SS-mana członka załogi obozu, okrągła pieczęć listowa komendantury obozu z godłem III Rzeszy - "Kommandantur Konzentrazions-Lager Buchenwald", dodatkowo stempelek "SS-Feldpost" stosowany wyłącznie na przesyłkach wysyłanych przez członków SS; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


400 PLN
20023

1941 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, bardzo rzadki formularz, stosowany zaledwie przez pół roku, w związku z wydrukowaniem niewłaściwego fragmentu regulaminu pocztowego (niekiedy, tak jak tu przekreślanego), wysłany 16.I do Wąchocka, na odwrocie stempelek i ślady ingerencji cenzury; uszkodzony przez cenzora lewy dolny narożnik wzmocniony; walor w przyzwoitym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


1 000 PLN
20024

1941 list na kopercie obozu koncentracyjnego Mauthausen - Gussen do Wielkopolski, stempel cenzury obozowej.


220 PLN
20025

1941 Miranda de Ebro - karta pocztowa z obozu koncentracyjnego w Hiszpanii, datowana 21/II wysłana w marcu do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie, stamtąd dosłana do obozu jenieckiego Stalag VIIA w Niemczech; zwraca uwagę niecodzienny stempelek wpływu MCK w Genewie z numeratorem i datą "2256 10 MARS 1941"; stempelki cenzury: numerowy 343, dwa (owalny z godłem i prostokątny) cenzury rządowej w San Sebastian; dodatkowy stempelek "Pas en Suisse"; walor w doskonałym stanie zachowania;

po klęsce Francji, Polaków - zarówno żołnierzy jak i cywilów - przedzierających się do Anglii via Portugalia, a zatrzymanych na terenie Hiszpanii, tamtejsze służby wojskowe kierowały do obozów koncentracyjnych nie traktując ich jako internowanych, lecz jak pospolitych przestępców; także piloci polscy, zestrzeleni nad Francją, którzy przez Hiszpanię starali się powrócić do swych jednostek w Anglii, złapani przez Hiszpanów trafiali do tych obozów; dopiero w 1943 roku na skutek nacisków aliantów i strajku głodowego więźniów, obóz ten zlikwidowano, a 17.III.1943 gen. Franco wydał dekret zezwalający Polakom na ewakuację do Wielkiej Brytanii; szacuje się, że przez obóz ten przeszło 1200-2000 Polaków.


2 400 PLN
SOLD
20026

1942 Ravensbrück - niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet, widokówka do obozu wysłana 13.II z miejscowości Jeleśnia, znaczek usunięty przez poszukującą ukrytych informacji cenzurę obozową, w jego miejscu wyraźna i czytelna odbitka stempelka cenzury, dodatkowe adnotacje; zachowane egzemplarze korespondencji do obozu należą do wyjątkowo rzadkich, więźniarki mogły je przechowywać tylko do czasu otrzymania kolejnej przesyłki (nie dłużej niż miesiąc), po otrzymaniu nowej, poprzednią niszczono; więźniarka ma niski numer a kartę otrzymała w kwietniu 1942 roku, przechowanie jej w tak doskonałym stanie zachowania przez ponad trzy lata graniczy z cudem, gwarancja Schmutz.


1 200 PLN
20027

1942 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, koperta z sygnaturą 1285, wysłana 11.2 z obozu do Włoch pod Warszawą, ramkowy trzywierszowy stempelek cenzury; bardzo dobry stan zachowania.


350 PLN
20028

1942 Gusen (Mauthausen) - niemiecki obóz koncentracyjny, listownik z obozu wysłany 22.12 do miejscowości Zagórze, niski numer więźnia - 801! formularz z sygnaturą 1285; ręcznie korygowany wyciąg z regulaminu dotyczącego wysyłki - wykreślono: w punkcie 1 dwa wyrazy "zwei", w punkcie 4 wyraz "nicht" i ustęp "da die Gefangenen im Lager alles kaufen können"; dwuwierszowy stempelek cenzury obozowej; dostępna literatura podaje okres stosowania tego formularza na I-IX 1943, tu użyty prawie rok wcześniej!!! walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


400 PLN
20029

1942 Polenlager, przekaz paczkowy z Kałusza do obozu pracy w Niemczech w Erfurcie.


250 PLN
20030

1943 DEUTSCHE STRAFANSTALT - niemieckie więzienie karne w małej miejscowości Przedzielnica (powiat dobromilski, województwo lwowskie), koperta urzędowa wysłana 27.3 z więzienia do Nowego Sącza, znaczek unieważniony fioletowym!!! datownikiem "NOWE MIASTO Über PRZEMYSL (DISTR KRAKOW)", okrągła pieczęć urzędowa z godłem III Rzeszy - "GENERALGOUVERNEMENT DEUTSCHE STRAFANSTALT IN PRZEDZIELNICA", bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.


300 PLN
20031

1943 Miranda de Ebro, karta pocztowa z obozu koncentracyjnego w Hiszpanii, datowana 26.1.43 wysłana do Grenoble, stempel cenzury z Madrytu, szacuje się, że przez obóz ten przeszło do 2000 Polaków, pomimo zagięć dobry stan zachowania.


1 000 PLN
20032

1943 Bad Tölz - podobóz niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, bardzo rzadki mały podobóz w którym pracowało jednocześnie nie więcej niż 95 osób, kompletny list z obozu koncentracyjnego na listowniku obozowym wysłany 13.1.43 do Generalnej Gubernii, bardzo dobry stan zachowania, bardzo rzadkie.


1 500 PLN
20033

1943 Rawicz, list z więzienia w Rawiczu - Zuchthaus Rawitsch na papeterii więzienia nadany 4.7.43 od więźnia Władysława Bondke, który ostatecznie trafił do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, większość więźniów tego ciężkiego więzienia przejściowego trafiała do obozów koncentracyjnych.


180 PLN
20034

1943 Stutthof, koperta i listownik (na ilustracji w pomniejszeniu)wysłany z obozu. List napisany w marcu wyszedł z obozu prawie półtora miesiąca później. Koperty i listowniki były dużo rzadziej w obiegu niż sekretniki.


1 200 PLN
20035

1943 Majdanek, kartka z podziękowaniem za paczkę dostarczona do obozu przez lubelski PCK wysłana 8.11.43 ale niewydrukowana na rewersie. Takie kartki były wysyłane dużo rzadziej niż z wydrukowanym podziękowaniem.


900 PLN
20036

1944 Wesenberg - niemiecki przymusowy obóz pracy (Gemienschaftslager), karta pocztowa do obozu wysłana 29.12 z Piotrkowa, opłata niezgodna z taryfą, całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.81
60 PLN
20037

1944 Berlin - Neukölln Ostarbeiterlager - niemiecki obóz pracy dla przymusowych robotników z krajów Europy Wschodniej, karta pocztowa do obozu wysłana 7.11 z miejscowości Zagórze; "Vergiss die Post-/ leitzahl nicht!" (nie zapomnij podać numeru pocztowego) dodatkowy czerwony dwuwierszowy w ramce stempelek informacyjny; bardzo dobry stan zachowania.


160 PLN
20038

1944 Öhringen w Wirtembergii - niemiecki obóz pracy przymusowej Hohenlocher, stworzony dla mieszkańców Warszawy wywożonych jeszcze w czasie trwania Powstania Warszawskiego; karta pocztowa wysłana 20.9 do Brwinowa; oficjalnie był to zakład wytwarzający meble, w rzeczywistości stanowiący kamuflaż dla podziemnej fabryki samolotów.


120 PLN
20039

1944 AMBULANS NR.492 relacji LEIPZIG -SAGAN (Lipsk - Żagań), korespondencja pomiędzy Polakami wywiezionymi do Niemiec, karta pocztowa wysłana 3.10 z "robót" w Cottbus do obozu we Frankfurcie nad Odrą, przesłana ambulansem 492 relacji; bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN
20040

1944 Klösterle - niemiecki obóz pracy dla Francuzów, karta pocztowa pisana po polsku wysłana 31.5 z obozu do Sousceyrac, przesyłkę poddano cenzurze chemicznej, stempelki cenzury; dodatkowa pieczątka z nazwą obozu "Lager I.F. Klöstererle a.E"; słabszy stan zachowania (karta pionowo zgięta); reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego; gwarancja Falkowski.


120 PLN
20041

1944 Polenlager, przekaz paczkowy z Hrubieszowa do obozu pracy w Niemczech.


250 PLN
20042

1944 Polenlager, przekaz paczkowy z Puław do obozu pracy w Niemczech.


250 PLN
20043

1944 Auschwitz Buna, kompletny list z obozu koncentracyjnego na specjalnym listowniku obozowym obozu koncentracyjnego Auschwitz - Buna 28.8.44 do Niemiec, Buna był podobozem obozu w Auschwitz usytuowany przy fabryce gumy syntetycznej niemieckiego koncernu IG Farben gdzie kierowano do niewolniczej pracy jeńców z obozu w Auschwitz, stempel cenzora "Geprüft / 2 / A.L. Buna", bardzo rzadkie.


1 600 PLN
20044

1944 Auschwitz Monowice, kompletny list z podobozu na specjalnym listowniku obozowym obozu koncentracyjnego Auschwitz 2.8.44 do Grodzic, stempel cenzora "Postzansurstelle / K.L. Auschwitz III / (1) / gerprüft: .......", dobry stan zachowania.


700 PLN
20045

1944 Majdanek, kartka nadana z obozu koncentracyjnego 22.1.44 do Kraśnika, rzadko spotykany list z pełną ręcznie pisaną treścią, stempel Polskiego Czerwonego Krzyża i cenzora na odwrocie, bardzo dobry stan zachowania.


850 PLN
20046

1944 Majdanek, kartka dostarczona więźniom przez PCK w Lublinie z informacją o otrzymaniu paczki z cenzurą nr 4. Kartka wysłana pod koniec marca już w trakcie ewakuacji więźniów Majdanka. Kartki z datą marcową i późniejszą pojawiają się rzadko.


700 PLN
SOLD
20047

1945 Gemeinschafts-Lager 302 w Austrii - niemiecki obóz pracy przymusowej, karta pocztowa pisana po polsku wysłana 13.1 z Sochaczewa do obozu na adres Hellwagstrasse 18 Wien XX.


80 PLN
20048

1945 roboty przymusowe w Niemczech, karta pocztowa wysłana 1.1 z fabryki cukru w Stavenhagen do obozu pracy Wessenberg, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Falkowski.


100 PLN
20049

1945 niemiecki obóz pracy "Schwarzer Weg" w Lipsku, karta pocztowa wysłana 12.I przez Polaka z "robót" w zakładach M.E.W. w Fürstenberg do obozu w Lipsku; doskonały stan zachowania.


120 PLN
20050

1945 kartka z Milanówka 9.1.45 do obozu pracy w Maltsch (Malczyce nad Odrą).


25 PLN
20051

1946 korespondencja Polaków deportowanych do ZSRR, telegram z miejscowości Borowoje w Kazachstanie do Lwowa - wiadomość od oczekujących na powrót do kraju ("wyjazd nie wcześniej niż w kwietniu"), ocenzurowany i doręczony 16.III, na odwrocie datownik odbiorczy; nieczęsto spotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


160 PLN
20052

1946 kartka z obozu pracy w Workucie do Polski, stemple cenzury radzieckiej i polskiego urzędu cenzury nr 3222.


450 PLN
20053

1947 Judaica - komplet kart pocztowych wydanych dla uczczenia ofiar pomordowanych przez Niemców w Oświęcimiu, ostemplowanych pamiątkowo 14.6 w pierwszym dniu obiegu.

Fi.Cp97-98
50 PLN
20054

1960 Muzeum w Oświęcimiu-Brzezince, karta czysta.

Fi.Cp186
20 PLN
20055

1965 Oświęcim, arkusik nalepek wydanych z okazji Wystawy Filatelistycznej zorganizowanej w XX-rocznicę wyzwolenia obozu.


40 PLN