The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 89. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
19620

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 14 OCT z Gordon do polskiej jednostki o kryptonimie P56 (Szpital Wojenny Nr.1 w Taymouth Castle) w Szkocji, okrągły dwuobrączkowy datownik odbiorczy z godłem "I. KORPUS WOJSK POLSKICH I.ST POLISH ARMY CORPS POCZTA POLOWA FIELD POST" z datą "15 10 1942"; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.5
160 PLN
19621

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania przekazu pieniężnego na 250 rubli wysłanego 20/VII za pośrednictwem poczty polowej 3003 przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, formującej się w rejonie miejscowości Kermine; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.


120 PLN
19622

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pasek trzech nalepek zabezpieczających uszkodzone przesyłki pocztowe poczty polowej z podwójnym nadrukiem "POLISH FIELDPOST" i belek zakrywających poprzednie napisy - nalepki 1 Korpusu miały nabrać charakteru ogólnego, lekkie ślady podlepek na marginesie, same nalepki w pięknym stanie z pełną oryginalną gumą.


600 PLN
19623

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr. potrójna perforacja pozioma; 1 zł. usterka powstała przy czyszczeniu formy na poz.10 "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł. usterka powstała w trakcie eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka.

Fi.1-3 (10-12)
1 500 PLN
19624

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. poz.5, na oryginalnym wycinku z Monitora, dodatkowo znaczne przesunięcie nominału względem rysunku.

Fi.1A (10)
600 PLN
19625

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - prawostronnie cięty znaczek za 50 gr. poz.10, egzemplarz pochodzący z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą - jest to dobrze widoczne w lewym nie przyklejonym do wycinka fragmencie znaczka (dopiero w 2015 roku odnaleziono pierwszy oryginalnie gumowany egzemplarz czysty), znaczek jest lekko przyklejony do wycinka i unieważniony fioletowym datownikiem T.P.P.; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej.

Fi.1B
700 PLN
19626

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.2 B
2 500 PLN
19627

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 1 zł. z błędem powstałym przy czyszczeniu formy na poz.9 "biała plama pod orłem" i usterką formy do druku wartości nominalnej "ścięte ukośnie cyfra 1 i litera z w zł oraz dwukropek po zł".

Fi.2 B
250 PLN
19628

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. z błędem powstałym podczas eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.3 B
200 PLN
19629

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, oryginalna guma ze śladami podlepień.

Fi.10-11
240 PLN
19630

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, rzadkie z pełną oryginalną gumą; 25 rocznica odzyskania niepodległości, tak jak je wydano bez gumy.

Fi.13-16
1 600 PLN
19631

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20a
30 PLN
SOLD
19632

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, druk na stronie gumowanej, na odwrocie sygnatura MIR.

Fi.20a
50 PLN
SOLD
19633

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskim papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
60 PLN
SOLD
19634

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a
25 PLN
SOLD
19635

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20a nz
50 PLN
SOLD
19636

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na fioletowym papierze z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
80 PLN
SOLD
19637

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a nz
30 PLN
SOLD
19638

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, z dużym błędem "brak całego tułowia górnrgo orła".

Fi.20a nz
50 PLN
SOLD
19639

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze lila - II nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20b
30 PLN
SOLD
19640

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy znaczek V wydania w kolorze lila - II nakład, podwójne ząbkowanie na marginesie.

Fi.20b
40 PLN
SOLD
19641

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", dolna połówka jednostronnie ciętego znaczka V wydania - II nakład w kolorze lilaczerwonym na różowym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b
50 PLN
SOLD
19642

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty narożny znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład.

Fi.20b nz
25 PLN
SOLD
19643

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze ciemnofioletowym - II nakład.

Fi.20c nz
30 PLN
SOLD
19644

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", unikalna całostka-koperta ze znakiem opłaty V wydania - II nakładu w kolorze lila, prawdopodobnie jednostkowy egzemplarz sporządzony podczas druku znaczków - do tej pory nieznana!!!; doskonały stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.Cp
2 000 PLN
SOLD
19645

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie, CAŁKOWITE FAŁSZERSTWO - Poczta Polowa 112 i 115, list polecony z fałszywymi datownikami poczt polowych, stempelkiem polecenia i nieistniejącym stemplem cenzury nr.57; groźne fałszerstwo wychwycone przez J.Kucharskiego z Nowego Jorku, opisane i reprodukowane (R-ka z tego listu) na stronie 105 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu.

Fi.FFi
300 PLN
19646

1943 Niemieckie Fałszerstwo Propagandowe SSSR-BRITANNIA nawiązujące do spotkania w Teheranie; wizerunki króla Jerzego i J.Stalina, a na dole napis TEHERAN 28.11.1943; wzór podobny do brytyjskiego wydania z 1937 roku.


Mi.2 
600 PLN
SOLD
19647

1943 III Rzesza, Dzień Armii, różne rodzaje broni, piękna graficznie militarna seria czysta.


Mi.831-42
50 PLN
19648

1943 Indie - obóz przejściowy (najpewniej Bandry) dla polskich dzieci uratowanych i wywiezionych na przełomie 1942/43 z "nieludzkiej ziemi" Związku Sowieckiego, list wysłany 11.VIII z Cumballa Hill (dzielnica Bombaju) do żołnierza II Korpusu na Środkowym Wschodzie, na odwrocie stempel hinduskiej poczty polowej "KARACHI BASE AIR POST DEPOT"; ośmiokątny stempelek cenzury hinduskiej "DHB/21" i polskiej "53"; niezwykle ciekawa całość w dobrym stanie zachowania (kilka pionowych i poziomych zagięć).

Autorka listu Zofia Dobrowolska znajduje się na liście dzieci wywiezionych z polskich kresów do Związku Sowieckiego, które ocalały dzięki gen.Andersowi i znalazły gościnne schronienie w Indiach.


630 PLN
SOLD
19649

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, pokwitowanie przekazu pocztowego dokonanego 1.VI na poczcie polowej 111, odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.7
25 PLN
19650

1943 aerograf - o nienotowanej ilustracji, datowany 30-10-43 wysłany z Indii do polskiego żołnierza 1 Dywizji Pancernej w Szkocji (oznaczenie kodowe jednostki P109 w Falkirk), zwraca uwagę niecodzienny stempelek cenzury "AIRGRAPH DHC/? CENSORSHIP"; w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.


200 PLN
19651

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, strona z pocztowej książki wypłat przekazów pieniężnych poczty polowej 111 z dnia 23.IV, poniżej odciśnięty datownik poczty polowej 111A; niecodzienny dokument wewnątrzpocztowy w doskonałym stanie zachowania.


120 PLN
19652

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, lekko zgięte.


60 PLN
19653

1943 Armia Polska w ZSRR - WCZESNY LIST, 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po polsku, datowany 24.VI, wysłany przez żołnierza do rodziny wywiezionej w ramach sowieckich deportacji ludności polskiej do wsi Powalicha (Повалиха) w rejonie barnaułskim Kraju Ałtajskiego; adres nadawcy Poczta Polowa 67695E (Samodzielna Kompania Łączności 1 Dywizji), datownik nadawczy radzieckiej poczty polowej z wyróżnikiem "ж", na odwrocie kasownik odbiorczy z 15.7 i stempelek cenzury 103; Dywizja została sformowana w maju 1943 w Sielcach nad Oką w dużej mierze z tych, którzy nie zdążyli do gen.Andersa, chrzest bojowy przeszła pod Lenino; bardzo rzadki walor z okresu formowania się jednostki w doskonałym stanie zachowania; gwarancja.


1 500 PLN
19654

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 7.IX w Londynie z doklejonymi nalepkami Polskiej Poczty Polowej, w tym bardzo rzadkiej z nadrukiem SPADOCHRONOWA oraz wizerunkiem samolotu i spadochronu, pozostającej w obiegu zaledwie przez około 5 miesięcy; oraz nalepkami dla Samodzielnej Brygady Spadochronowej z napisem ODDZIAŁY SPADOCHRONOWE; rzadki dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


300 PLN
19655

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, pogrzeb Wodza Naczelnego gen.Władysława Sikorskiego na cmentarzu polskich lotników w Newark - ilustrowany formularz polskiej poczty polowej (walki morskie w Narviku) wysłany w dniu pogrzebu - 16.VII z Newark, z dodatkową nalepką żałobnego wydania z czarną obwódką - dla jednostek lotniczych, skasowaną 19.VII datownikiem Polskiej Poczty Polowej.


120 PLN
19656

1943 KANADA-ANGLIA-PALESTYNA-IRAK-PALESTYNA list wysłany 23.III z miejscowości Owen Sound w Kanadzie do por.Jana Dempniaka w jednostce o oznaczeniu kodowym P19 w Anglii, zalepka cenzury brytyjskiej "OPENED BY EXAMINER 4379", przesyłkę z adnotacją "P/19 nieznany" dosłano najpierw do jednostki P1, a następnie P90 (Centrum Wyszkolenia Piechoty); stąd przesyłkę przekierowano do jednostki 550 w Palestynie (Dowództwo 2 Korpusu), a następnie do Iraku, gdzie po sprawdzeniu w ewidencji Poczty Polowej 131 - "W O.V. i ew. PP131 nie figuruje 21/VII.43", ostatecznie dosłano ją 23.VII za pośrednictwem Poczty Polowej 117 i 27.VII Głównej Poczty Polowej 101 do jednostki 125 (Kwatera Główna Dywizji Strzelców Karpackich) w Palestynie, fioletowy stempelek cenzury polskiej nr.55; wspaniały walor o niezwykle skomplikowanym, ładnie udokumentowanym, obiegu pocztowym; podobną całość do tego samego odbiorcy pokazano na stronie 23 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu; bardzo dobry stan zachowania.


630 PLN
SOLD
19657

1943 lotniczy list polecony wysłany z Głównej Poczty Polowej 101 z Anglii 4.12.43 do Boliwii, stemple tranzytowe cenzury, bardzo rzadka destynacja, wyjątkowo rzadki i ciekawy walor.


480 PLN
19658

1943 list lotniczy wysłany z poczty polowej nr 108, stemple i zalepka cenzorska.


54 PLN
SOLD
19659

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG, gwarancja Krawczyk.


80 PLN