Auction 88. Pre-stamp period

8475

1849 kompletny składany list ze Lwowa do Złoczowa, stempel nadawczy i odbiorczy typ I.

80 PLN
8476

1849 kompletny składany list ze Lwowa do Steyer.

40 PLN
8477

1849 "RECOMANDIRT" I "FRANCO"; w pełni opłacony przez nadawcę list polecony wysłany ze Stanisławowa do Lwowa, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy STANISLAU 17.AUG i dodatkowe czerwone "RECOMANDIRT" I "FRANCO", list zgodnie z ordynacją przekreślony dwukrotnie na ukos; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa i nazwisko nadawcy - Dr Antoni Janocha, który był adwokatem w Stanisławowie w 1848 został wybrany reprezentantem tegoż miasta do Centralnej Rady Narodowej - polskiej organizacji utworzonej we Lwowie w okresie Wiosny Ludów w kwietniu 1848 z inicjatywy członków Komitetu Narodowego, mającej cechy parlamentu galicyjskiego, koordynowała działalność wszystkich rad w Galicji w celu przejęcia władzy; reprezentowała głównie polskie ziemiaństwo, mieszczaństwo oraz inteligencję, o poglądach demokratycznych; rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

1 200 PLN
8478

1850 około, obwoluta listu z Tuszyna do Łodzi, stempel "Interes Rządowy".

30 PLN
8479

1850 około, obwoluta listu z Radomska do Piotrkowa, stempel "INTERES RZĄDOWY".

40 PLN
8480

1850 kompletny składany list z Ryglic do Jonin.

160 PLN
8481

1852 obwoluta listu z Bochni do Dobczyc.

30 PLN
8482

1853 list wysłany z miejscowości Mrocza do Tucholi, dwuwierszowy stempel nadawczy MROTZEN 10 12, przesyłkę dosłano do Nakła - na odwrocie stempel przejściowy NACKEL 11 12, stąd ambulansem BERLIN-BROMBERG do Bydgoszczy, gdzie list przeniesiono do ambulansu BROMBERG-DANZIG (Bydgoszcz-Gdańsk); okrągły stempelek nadejścia 11 12;na odwrocie okrągła pieczęć nadawcy z godłem; walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania.

160 PLN
8483

1855 około, list tzw. "obciążony" paczką wysłany 24 4 z Gostynia do Rawicza, dwuobrączkowy stempel nadawczy GOSTYN, nalepka "Aus Gostyn" z numerem przesyłki 443, dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "KRIESEL."; dwuwierszowy stempel odbiorczy RAWICZ na froncie, a na odwrocie stempelek nadejścia 25 4; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
8484

1856 list z treścią wysłany 4/7 z Miłosławia do Meiningen w Saksonii, dwuobrączkowy datownik nadawczy MILOSLAW; na odwrocie bardzo dobrze zachowana pieczęć lakowa i kasowniki: tranzytowy EISENACH i odbiorczy MEININGEN; doskonały stan zachowania.

60 PLN
8485

1856 kompletny list z pełną treścią wysłany 21/3 ze Szczecina do Nowogardu (Naugard), czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy STETTIN; na odwrocie pieczęć lakowa i stempelek nadejścia; walor w dobrym stanie zachowania.

40 PLN
8486

1858 kompletny list z pełną treścią wysłany 14/9 z Paczkowa do Nowej Rudy, dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy PATSCHKAU z datą, na odwrocie pieczęć lakowa i stempelek nadejścia.

60 PLN
8487

1859 kompletny składany list z Mławy, stempel "INTERS RZĄDOWY".

110 PLN
8488

1860 kompletny list na papierze firmowym wysłany 20 2 ze Szczecinka do miejscowości Okonek (Ratzebuhr), czarny dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy NEUSTETTIN, na odwrocie pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia 21 8; całość w dobrym stanie zachowania.

40 PLN
8489

1860 kompletny list z pełną treścią - okólnik wysłany 13 3 z kancelarii Arcybiskupa Gnieźnieńskiego i Poznańskiego do Bydgoszczy; drukowana strona adresowa z dopiskiem "Interes kościelny/ Herrschaft. Kirchen-Sache" zwalniającym przesyłki urzędowe od opłaty pocztowej, dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy GNESEN; na odwrocie niebieska pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia z 14 3; niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

120 PLN
8490

1860 kompletny składany list z Niżankowic do Tarnowa, na odwrocie stempel odbiorczy z Tarnowa i tranzytowy "PRZEMYŚL Bahnhof.".

240 PLN
8491

1860 około obwoluta listu z Warszawy do Włocławka, warszawski stempel nadawczy typu IIC o średnicy 25 mm, ręczny wpis "IR" - interes rządowy.

60 PLN
8492

1861 około, list z Krakowa 27/8 adresowany do rosyjskiego gen. M. Murawiowa będącego w tym czasie gubernatorem Litwy, znanego jako "wieszatiel", warszawski stempel tranzytowy, lekko podniszczony brzeg koperty, poza tym bardzo dobry stan zachowania.

550 PLN
8493

1861 list (złożony druk sądowy) ze Zborowa do Nowego Sącza.

60 PLN
8494

1862 potwierdzenie nadania (recepis) listu pieniężnego o wartości 500 florenów wysłanego z Tarnowa do Lwowa, jednowierszowy stempel nadawczy TARNOW.

40 PLN
8495

1863 około, koszulka listu wysłanego 17/11 z Rypina do Płocka, dwuwierszowy rosyjsko - polski stempel nadawczy typu VIIIA z dopisaną ręcznie datą.

40 PLN
8496

1863 około, koszulka listu wysłanego 22/6 z Ejdkun do Rygi, czarny ramkowy stempelek nadawczy EYDTKUHNEN z datą, dekoracyjny stempelek nadawcy "A.CH.SEGALL & SÖHNE"; walor w dobrym stanie zachowania.

80 PLN
8497

1866 list tzw. "obciążony" paczką wysłany 9.3 z Brodnicy (Strasburg) do Starogardu Gdańskiego, nalepka "Aus Strasburg Wpr." z numerem przesyłki, dopisek "Portofreie Justiz Sache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "FALKOWSKI"; dwuwierszowy datownik odbiorczy PR.STARGARD 10.3 na froncie, a na odwrocie stempel nadejścia; całość w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
8498

1866 list wyłożeniowy (forszusowy), kompletny formularz typ 174, na froncie wydrukowane rubryki z miejscem na wpisanie wysokości forszusu, przesyłka wysłana 29.11 z miejscowości Radków do Nowej Rudy (Neurode), dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy WÜNSCHELBURG, dwa czerwone stempelki "Auslagen", adnotacje pocztowe, na odwrocie stempelek nadejścia; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

120 PLN
8499

1866 kompletny list z pełną treścią z Koszalina do miejscowości Okonek wysłany jako pospieszny - dopisek "Cito!"; znaczna część treści i praktycznie cała strona adresowa listu - to druk!!! czarny dwuobrączkowy stempel nadawczy urzędu na dworcu kolejowym COESLIN-BAHNHOF 28 8 66; dopisek "Königliche Dienstsache" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, ponieważ było to często nadużywane (szczególnie w przypadku listów z sądów), 1.I.1838 wprowadzono pierwsze stemple imienne dla urzędników prowadzących korespondencję, a od 30.XI.1852 obowiązek ich stosowania na wszystkich listach sądowych - tu stempelek "Bölkow"? na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem i stempelek nadejścia z 30 8; bardzo dobry stan zachowania.

80 PLN
8500

1869 Behändigungs-Schein druk urzędowy wysłany 29.5 z Bojanowa do sądu w miejscowości Góra (Guhrau), trzywierszowy stempel nadawczy w ramce BOJANOWO STADT, wewnątrz pieczęć urzędu pocztowego (z koroną i trąbką pocztową) "K:PR:POST-EXPED. BOJANOWO"; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
8501

1869 kompletny składany list z Pułtuska do Warszawy.

60 PLN