Auction 87. Pre-stamp period

1

1606 kompletny list Anny Branickiej z Ruszczy Lubomirskiej, żony Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, datowany "28 dnia stycznia 1606", wysłany do syna Stanisława Lubomirskiego, który w 1621 pod Chocimiem po śmierci Hetmana Jana Karola Chodkiewicza dowodził, jako regimentarz wojskami koronnymi i litewskimi, w 1625 został wojewodą ruskim, w 1638 krakowskim, a w 1647 otrzymał od cesarza Ferdynanda III tytuł książęcy, którego to tytułu jak widać używał już wcześniej; był najpotężniejszym magnatem w Małopolsce, pierwszym Panem na Łańcucie; list pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z adnotacją o treści listu i odpisem; zachował się w niezłym stanie, tusz nieco wyblakły, ale czytelny, lekkie przetarcia na krawędziach, kawałek spodniej strony wycięty na tzw. zapinke, co było w tamtym okresie powszechne; wspaniały dokument historyczny, mający ponad 400 lat!!!

1 200 PLN
2

1791 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

180 PLN
3

1796 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

95 PLN
4

1797 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

150 PLN
5

1806 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

120 PLN
6

1808 Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - No 5 GRANDE ARMEE, list z okresu Księstwa Warszawskiego wysłany 16.IX z Gdańska Wrzeszcza (Langfourt) - miejsca operowania Legii Północnej, czysto odbity kasownik nadawczy - No 5 GRANDE ARMEE (3 Dywizja 4 Korpusu gen.Legranda), na froncie odręczna adnotacja o wysokości porta, piękny stan zachowania, wspaniały walor zarówno do zbiorów poczt wojskowych jak i do zbioru Wolnego Miasta Gdańska.

2 800 PLN
7

1808 obszar I Rzeczypospolitej - LIPAWA jednowierszowy stempel rosyjski z napisem łacińskim LIBAU (Dobin 27.2.06.1.01), czytelnie odciśnięty na kompletnym liście do Rygi, na odwrocie ładnie zachowana pieczęć lakowa; Libawa po I rozbiorze była jedynym portem morskim Rzeczypospolitej, w III rozbiorze zagarnięta przez Rosję; stemple nadawcze z przełomu XVIII i XIX wieku wprowadzone na obszarze zaboru rosyjskiego po rozbiorach i stosowane w okresie do końca wojen napoleońskich są bardzo rzadkie; na oferowanym liście użyto stempla nadawczego w dawnym typie "północnym" opisanym przez S.Miksteina w monografii "Pieczęcie pocztowe na ziemiach Polski w XVIII wieku" na str. 80, ten typ jednowierszowych pieczęci rozprzestrzeniał się bez żadnych przeszkód ku wschodowi aż do lat 1780-tych, skutkiem czego już po 1775 r. na wschodnich wybrzeżach tego morza (Bałtyku) spotykamy jednowierszowe pieczęcie. Z nadmorskich miast (Mitawa, Libawa, Ryga, Petrsburg) typ ten obejmuje coraz dalsze rozmiary w głąb prowincyj nadbałtyckich, rozprzestrzeniając się aż po linję Niemna ku południowemu wschodowi...na krótki czas jednego 10-lecia widzimy oddziaływanie wpływów polskich, wyrażających się w zaprowadzeniu pierwszego typu polskich pieczęci kolistych w Mitawie i Libawie.; zgrabny walor w dobrym stanie zachowania.

1 000 PLN
8

1 000 PLN
9

1810 kompletny składany list z Lwowa do Steyer.

120 PLN
10

1815 kompletny składany list z Krakowa do Steyer.

90 PLN
11

90 PLN
12

1819 kompletny składany list z konsystorza w Warszawie do Tarczyna, stempel warszawski typu IB w kolorze czerwonym.

180 PLN
13

1819 LIST WYŁOŻENIOWY (FORSZUSOWY) - rodzaj przesyłki pobraniowej, gdzie nadawca otrzymywał należność przy nadaniu listu, poczta zaś inkasowała wyłożoną kwotę od odbiorcy; koperta listu z Płocka do Lipna, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy PŁOCK 22 IUNII, forszusem wypłacono nadawcy listu 33 złote - adnotacja "Złott.33.Szan.Pocztamt Centralny zaawansował."; Poczmistrz dokonujący operacji forszusowych wyliczoną kwotę forszusu zapisał na froncie niebieskim atramentem (tu 1056 gr), na odwrocie wyliczył opłaty należne pocztom nadania i odbioru listu oraz sumę ogólną (tu 1234 gr), następnie wpisał tę liczbę na froncie listu przekreślając poprzednią i tak wyliczoną należność pobrano od odbiorcy listu; wszystkie elementy całości: stemple, adnotacje pocztowe wyjątkowo wyraźne i żywe w kolorach; kompletna, idealnie odciśnięta, pieczęć lakowa; dekoracyjny wręcz wzorcowy walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

2 400 PLN
14

40 PLN
15

1820 list z Lubrańca do Włocławka, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA LUBRANIEC z dopisaną datą "28 2/2 20" w tym dwucyfrową roczną; dopisek "Interes Rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; bardzo dobry stan zachowania.

250 PLN
16

80 PLN
17

1822 PORTO ZAGRANICZNE, kompletny list z pełną treścią wysłany 17.12 z Mezieres we Francji do miejscowości Maluszyn, dwuwierszowy stempel nadawczy "7.MEZIERES", szczegółowo podana przez nadawcę trasa wysyłki "Par Posen, Konin, Petrikau, Przedbórz & Breslau", dwuwierszowy stempel pocztamtu pogranicznego KALISZ 20 DECEMBs, a na odwrocie stempelek "Porto Zagraniczne" tegoż urzędu z dopisaną wysokością opłaty "105" - w 1817 Dyrekcja Generalna Poczt wprowadziła obowiązek oznaczania stemplem "Porto Zagraniczne" wszystkich przesyłek nadchodzących z Prus i nieopłaconych w całości przez nadawcę, nakazując jednocześnie, oddzielnie wytaksować należności za przewóz przesyłki w kraju i za granicą; na froncie obliczenia łącznej należności od adresata za list 105 (porto zagraniczne) + 45 (porto krajowe) razem 150 gr; francuski stempelek pochodzenia CF2R; liczne adnotacje o opłatach z poszczególnych etapów drogi listu; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

3 200 PLN
18

40 PLN
19

1826 kompletny składany list ze Lwowa do Austrii.

80 PLN
20

500 PLN
21

1827 kompletny składany list z Pilzna do Bochni.

80 PLN
22

600 PLN
23

1829 WARSZAWA W-7 mm u góry, kompletny list z pełną treścią wysłany 18/5 z Warszawy do Błonia, bardzo rzadko spotykany okrągły (śr.19 mm) stempel nadawczy typu IIIC pierwsza litera W w WARSZAWA 7 mm u góry, znany z zastosowania tylko w tym roku, ładnie odciśnięty w kolorze czerwonym; stempelek w ramce "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej z dopisaną datą "d 16/5 29 r" w tym dwucyfrową roczną; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

350 PLN
24

1829 obwoluta listu urzędowego ze Lwowa do Wiednia.

60 PLN
25

1830 kompletny list z pełną treścią wysłany z miejscowości Bytów do Szczecinka (Neustettin), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy BÜTOW 11/6; bardzo dobry stanie zachowania.

50 PLN
26

1831 kompletny składany list do Lwowa.

40 PLN
27

1832 kompletny składany list z Brodów do Wiednia.

80 PLN
28

1833 kompletny składany list z Brodów do Wiednia.

60 PLN
29

1834 kompletny składany list ze Lwowa do Stanisławowa.

50 PLN
30

1834 kompletny składany list ze Lwowa do Steyer.

40 PLN
31

1836 około, koperta listu pieniężnego tzw. "obciążonego" paczką - dopisek "przytym paczka w ktorej jest Złł 8. sub sig R.G.S.", wysłanego 1/11 z Suchedniowa do Radomia, czarny stempel nadawczy typu IIA SUCHEDNIOW z dopisaną datą, opłata 83 gr, na odwrocie dobrze zachowana (przełamana) pieczęć lakowa nadawcy z godłem BANK POLSKI KASSA GÓRN. OKRĘGU WSCH; bardzo dobry stan zachowania.

500 PLN
32

1 000 PLN
33

500 PLN
34

1 000 PLN
35

40 PLN
36

1839 kompletny składany list ze Lwowa do Steyer.

40 PLN
37

1839 obwoluta listu ze Lwowa do Bochni.

40 PLN
38

1840 kompletny list z pełną treścią wysłany ze Lwowa do Kolonii, czerwone dwuwierszowy stempel nadawczy Lemberg z datą 7.MAR i stempelek FRANCO - informujący o opłaceniu listu przez nadawcę, atramentem wpisana wysokość opłaty 8, na odwrocie stempel odbiorczy ST.P.COELN No4 z 17 3; dobry stan zachowania (na froncie wykruszony fragment papieru).

150 PLN
39

80 PLN
40

1841 obwoluta listu ze Lwowa do Przemyśla.

50 PLN