Auction 86. Concentration camps WW2

39285

200 PLN
39286

400 PLN
39287

1940 Mauthausen, koperta obozowa wysłana 7.9.40 z obozu do Łodzi, niski numer więźnia - 2806, stempel cenzury obozowej, dobry stan zachowania.

320 PLN
39288

3 000 PLN
39289

500 PLN
39290

500 PLN
39291

200 PLN
39292

220 PLN
39293

1941 Flossenbürg, koperta wysłana 22.8.41 z obozu do Łodzi, niski numer więźnia - 2241; datownik FLOSSENBÜRG über FLOSS, stempel cenzury obozowej z literą "B"; dobry stan zachowania.

320 PLN
39294

300 PLN
39295

1942 list z obozu koncentracyjnego w Oranienburg Grudziądza na obozowym listowniku, stempel cenzury obozowej.

280 PLN
39296

250 PLN
39297

1942 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, list na obozowym listowniku wysłana 22.9.42 z obozu do Korczyny koło Krosna, z tyłu stempel cenzora z parafką, niezły stan zachowania.

200 PLN
39298

1942 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, list na obozowym listowniku wysłana 4.8.42 z obozu do Korczyny koło Krosna, stempel cenzora z parafką, również wewnątrz korespondencji, listownik wewnątrz uszkodzony.

200 PLN
39299

1942 Auschwitz, list z obozu koncentracyjnego na kopercie obozowej obozu koncentracyjnego Auschwitz 11.2.42 do Nakła, stempel cenzora, ładny stan zachowania.

240 PLN
39300

1943 list z Zschornewitz do więźnia Justitzstrafgefangenlager Blechhammer - sądowy obóz karny Blachownia Śląska, przesyłka zwrócona z adnotację w języku niemieckim "więźniowie mogą otrzymywać tylko raz na 3 miesiące list w języku niemieckim", cenzura, obóz utworzono 4.1.43 i ewakuowano dwa lata później, do obozu przyjęto 1227 osób, bardzo rzadkie ze względu na krótki czas funkcjonowania obozu, jak i stosunkowo niewielką liczbę więźniów.

600 PLN
39301

1943 Buchenwald, kartka świąteczna z Michowa do więźnia obozu, rzadki stempel cenzury obozowej "Postzensur Block 30" z parafką cenzora, znaczek zdjęty przez cenzurę.

600 PLN
39302

1943 Dachau - niemiecki obóz koncentracyjny, list na obozowym listowniku wysłana 7.7.43 z obozu do Korczyny koło Krosna, z tyłu stempel cenzora z parafką, dobry stan zachowania.

220 PLN
39303

1943 list z Warszawy 31.12.43 do więźnia Jadwigi Buniewicz do kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, stempel cenzury obozowej "Postzensurstelle / F. K. L. Ravensbück / Zensiert......" z parafką cenzora; bardzo dobry stan zachowania, zważywszy na to, że "Korespondencję nadchodzącą do obozu więźniowie mogli przechowywać w swoich szafkach do czasu otrzymania kolejnej przesyłki, lecz nie dłużej niż miesiąc. Po otrzymaniu kolejnego listu poprzedni należało zniszczyć." (wg.S.Barański, J.Falkowski "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej) dlatego zachowane przesyłki do obozu należą do wyjątkowo rzadkich.

1 800 PLN
39304

1943 Miranda de Ebro, karta pocztowa z obozu koncentracyjnego w Hiszpanii, datowana 26.1.43 wysłana do Grenoble, stempel cenzury z Madrytu, szacuje się, że przez obóz ten przeszło do 2000 Polaków, pomimo zagięć dobry stan zachowania.

1 100 PLN
39305

1943 Bad Tölz - podobóz niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, bardzo rzadki mały podobóz w którym pracowało jednocześnie nie więcej niż 95 osób, kompletny list z obozu koncentracyjnego na listowniku obozowym wysłany 13.1.43 do Generalnej Gubernii, bardzo dobry stan zachowania, bardzo rzadkie.

1 500 PLN
39306

1943 Rawicz, list z więzienia w Rawiczu - Zuchthaus Rawitsch na papeterii więzienia nadany 4.7.43 od więźnia Władysława Bondke, który ostatecznie trafił do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, większość więźniów tego ciężkiego więzienia przejściowego trafiała do obozów koncentracyjnych.

180 PLN
39307

Mi.P314II
100 PLN
39308

1944 Majdanek - niemiecki obóz koncentracyjny obóz kobiecy, przesyłka do obozu, adres pomocniczy do paczki wysłanej 15.1 z Warszawy, na odwrocie stempelek pokwitowania odbioru niemieckiego urzędnika "M.Wander" i data 19.Jan.1944 odciśnięta datownikiem biurowym; obóz kobiecy utworzono dopiero w październiku 1942 roku, działał on do końca funkcjonowania obozu, ale kobiety stanowiły jedynie nikły odsetek wśród więźniów, którzy przeszli przez obóz, podobne przesyłki są niezwykle rzadkie; oferowany walor w idealnym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

1 000 PLN
39309

160 PLN
39310

100 PLN
39311

1944 korespondencja Polaków wywiezionych w ramach jednej z czterech wielkich sowieckich deportacji ludności polskiej w głąb ZSRR, karta pocztowa datowana 26.VI wysłana z domu inwalidów w miejscowości Siemigrodnaja (Семигродная) do Związku Patriotów Polskich w Moskwie, znaczek w miejscu nadania unieważniony poprzez kreślenie, cenzura wojskowa nr.15384, wirnik odbiorczy na froncie przesyłki, kasujący dodatkowo znaczek; zwraca uwagę treść przesyłki.

200 PLN
39312

100 PLN
39313

1944 Polenlager, przekaz paczkowy z Hrubieszowa do obozu pracy w Niemczech.

250 PLN
39314

1944 Polenlager, przekaz paczkowy z Puław do obozu pracy w Niemczech.

250 PLN
39315

1944 KL Neuengamme - niemiecki obóz koncentracyjny, formularz - karta z sygnaturą (E/0264) wysłana z obozu do Tomaszowa, frankatura mechaniczna odciśnięta 25 2 w Hamburgu, stempelek cenzury z parafką cenzora, wewnątrz stempelek informacyjny "Sämtliche Post nur in deutscher Sprache zulässig" (pisać wyłącznie po niemiecku); dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); z kolekcji B.Grodzińskiego.

700 PLN
39316

1944 Buchenwald, korespondencja od więźnia na papierze listowym obozu, wewnątrz stempel cenzury "Postzensur Block 37".

150 PLN
39317

1944 Buchenwald, kartka z Milanowa przez Lublin do więźnia obozu, stempel cenzury obozowej "Postprüfer" z parafką cenzora, dobry stan zachowania.

600 PLN
39318

1 200 PLN
39319

1944 Mittelbau-Dora, karta z obozu do Łodzi, datownik Sangerhausen 3.10.44 stempel informujący o obowiązkowej korespondencji w języku niemieckim "Briefe dürfen nur in deutscher / Sprache abgesendet werden" i o niedopuszczalnych rodzajach przesyłek "Einschreibe-, Expres- u./ Wertsendungen verboten!", stempelek cenzury na odwrocie, ze względów na to, że był to obóz tajny nie posiadał on własnej specjalnej papeterii, a uzyskanie zgody na prowadzenie korespondencji przez więźniów było bardzo ograniczone; w obozie tym po zbombardowaniu przez Anglików fabryki w Peenemünde Niemcy podjęli produkcję rakiet VI i V2, fabryka mieściła się pod ziemią, więźniowie, którzy trafiali do Dory mieli w założeniu pozostać tam do śmierci.

1 000 PLN
39320

1944 Mittelbau-Dora, kartka z Petrikau (Piotrków Trybunalski) 18.8.44 do obozu K.L. Saugerhausen - Sa (zakamuflowany przez Niemców ze względów bezpieczeństwa adres obozu Mittelbau-Dora), stempel cenzury "Postzensurstelle", ze względów na to, że był to obóz tajny uzyskanie zgody na prowadzenie korespondencji przez więźniów było bardzo ograniczone, ostre obostrzenia dotyczyły również przechowywania otrzymanej korespondencji; w obozie tym po zbombardowaniu przez Anglików fabryki w Peenemünde Niemcy podjęli produkcję rakiet VI i V2, fabryka mieściła się pod ziemią, więźniowie, którzy trafiali do Dory mieli w założeniu pozostać tam do śmierci.

1 800 PLN
39321

1944 Auschwitz Buna, kompletny list z obozu koncentracyjnego na specjalnym listowniku obozowym obozu koncentracyjnego Auschwitz - Buna 28.8.44 do Niemiec, Buna był podobozem obozu w Auschwitz usytuowany przy fabryce gumy syntetycznej niemieckiego koncernu IG Farben gdzie kierowano do niewolniczej pracy jeńców z obozu w Auschwitz, stempel cenzora "Geprüft / 2 / A.L. Buna", bardzo rzadkie.

1 600 PLN
39322

1944 Auschwitz Monowice, kompletny list z podobozu na specjalnym listowniku obozowym obozu koncentracyjnego Auschwitz 2.8.44 do Grodzic, stempel cenzora "Postzansurstelle / K.L. Auschwitz III / (1) / gerprüft: .......", dobry stan zachowania.

750 PLN
39323

1944 Majdanek, kartka nadana z obozu koncentracyjnego na kartce obozowej z wydrukowanymi podziękowaniami za paczkę wysłana 15.2.44 do Lublina, stempel Polskiego Czerwonego Krzyża i cenzora na odwrocie, bardzo dobry stan zachowania.

700 PLN
39324

1944 Majdanek, kartka nadana z obozu koncentracyjnego 22.1.44 do Kraśnika, rzadko spotykany list z pełną ręcznie pisaną treścią, stempel Polskiego Czerwonego Krzyża i cenzora na odwrocie, bardzo dobry stan zachowania.

900 PLN