The auction will end on 04.03.2024
The auction ends in:

Auction 85. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
27247

1905 wojna rosyjsko-japońska, karta pocztowa datowana "Poniedziałek 16 stycznia 1905r.", wysłana 4.1 ze stacji Mysowaja do Lublina przez Polaka służącego w armii carskiej; idealnie odciśnięta pieczęć formacyjna "POLOWA PIEKARNIA WOJSKOWA No1" (ПОЛЕВАЯ ВОЕННАЯ ХЛЪБОПЕКАРНЯ No1), kasowniki odbiorcze Lublina z 18.1; urywek treści "Obecnie g. 3 1/2 w nocy, za półgodziny mamy wyruszyć dalej, w Mandżurii staniemy prawdopodobnie w piątek lub sobotę - w Charbinie w następny czwartek."; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.


360 PLN
SOLD
27248

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rekonstrukcja arkusza znaczka za 5 hal., bez gumy, zachowane w bardzo ładny stanie.

Fi.1
1 200 PLN
27249

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, nieząbkowana parka znaczków z czwartej i piątej kolumny o różnych nominałach 5+10 hal., tak jak zdecydowana większość ciętych niegumowane, gwarancja Mikstein.

Fi.1+2 nz
1 200 PLN
27250

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie (Fi.440.-).

Fi.1-2
360 PLN
27251

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rzadkie - jako kasowane, seria znaczków na wycinkach, unieważnionych kasownikiem ramkowym "Poczta Polowa W.P. / JĘDRZEJÓW", przedwojenne sygnatury.

Fi.1-2
600 PLN
27252

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta, pełna oryginalna guma ze śladami przywarcia do hawidu na całej powierzchni, prezentuje się ładnie (Fi.240.-), gwarancja Mikstein.

Fi.1-2
180 PLN
27253

1914 zalepka w postaci pieczęci lakowej wydania NKN na cele humanitarne legionistów i Samarytanina.Druk typograficzny z suchym tłoczeniem, gumowana, stan idealny.

Fi.1a
100 PLN
27254

1914 Legiony Polskie - różowoczerwona nalepka "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA" za 2 hal. na wycinku z dokumentu.

Fi.1b
50 PLN
27255

1914 rosyjski stempel kamuflażowy z Warszawy - rzadki typ 512.09 według Lewina, na znaczku za 10 kop., stosowany w początkowym okresie wojny w celu utajnienia miejsca nadania, w związku z szybkimi postępami wojsk niemieckich, podobne rosyjskie ostemplowania z terenów Polski są rzadko spotykane.


Mi.69 
40 PLN
27256

1914 rosyjski stempel kamuflażowy z Warszawy - typ 512.13 według Lewina - stosowany w początkowym okresie wojny w celu utajnienia miejsca nadania, karta pocztowa datowana 20.IX wysłana z Warszawy do miejscowości Nakryszki, kasownik odbiorczy 11.IX; stemple maskujące tego typu stosowano w okresie zaledwie 3 miesięcy (VIII-X), przesyłki należą do prawdziwych rzadkości.


Mi.84 
450 PLN
SOLD
27257

1914 karta pocztowa z Worochty 4.12.14 z grupy gen. Trzaski - Durskiego do Wiednia, fioletowy stempel POCZTA POLOWA LEGIONÓW / L.2 oraz fioletowy stempel Zensuriert, bardzo rzadka przesyłka z wczesnego okresu Legionów.


140 PLN
27258

1914 karta pocztowa wysłana 2 .12.14 z Budapesztu do Komendy 2 pułku II Brygady Legionów. Treść „Niżej podpisany ma brata w szeregach Polskich legionów i nie wie o nim czy tenże żyje. Prosze zatem Świetną Komendę o łaskawe zawiadomienie mnie czy tenże jest jeszcze żyw i co z nim się stało. Proszący leży obecnie w szpitalu w Budapeszcie. Imię brata Michał Steciuk uczeń szkoły ... z Dublan obok Lwowa. Proszę o ile będzie możliwem zawiadomienie mnie 2 kartkami 1 z adresem do szpitala (jak na odwr str) a drugą do mego pułku (KuK 30 Inf. Reg. 5 komp. Feldpost 63)” Dopisany adres pomocniczy - nazwa Legionów Polskich po węgiersku - Lengyel legion oraz numer poczty polowej 355 (musiała się ta karta przeleżeć bo ta poczta zaczęła działalność 10 stycznia 1915). Datownik BUDAPEST. Bardzo rzadka przesyłka z wczesnego okresu Legionów.


80 PLN
27259

1914 formularz informacyjny (połowa - kompletną zewnętrzna część przesyłki) wysłany z Wiednia 7.12.14 z informacją o rekonwalescencji legionisty do Polskiego Legionu w Krakowie, fioletowe stemple "K.u.k. Rekonvaleszenten - Sammelstelle Rotunde" oraz "Portofreie Dienstsache".


40 PLN
27260

1914 kartka węgierskiej poczty polowej pisana 27.12.14 z miejscowości Rokemeze przez podoficera St. Breiera z 5. kompanii 2. batalionu 3. pułku II Brygady Legionów, tzw. grupa gen. Trzaska - Durskiego z rejonu walk pod Okemezo do Krakowa, stempel cenzury austriackiej "Zensuriert / Hauptpostamt.".


50 PLN
27261

1914 kartka z poczty polowej nr 186 wysłana 28.12.14 do Krakowa, stempel cenzury " Zensuriert / Hauptpostamt" i stempel "POCZTA POLOWA LEGIONÓW / L. 1." w kolorze czerwonym.


320 PLN
27262

1914 kartka z Krakowa 17.9.14 wysłana do komendy ułanów w Krakowie, stempel strzeleckiej poczty polowej "STRZELECKA KOMENDA ETAPOWA / poczta polowa" w kolorze fioletowym wzoru używanego we wrześniu 1914 roku, jeden z najrzadszych stempli legionowych, ładna odbitka stempla i dobry stan zachowania całości.


1 600 PLN
27263

1914 karta pocztowa wysłana z Wiednia 17.IX.14 do Jarosławia, zwrócona ze stemplem "Ohne genaue Angabe / der Feldpostnummer / unbestellbar retour" - bez dokładnych danych o numerze poczty polowej niedoręczalna zwrot.


100 PLN
27264

1914 karta pocztowa wysłana z Wiednia 30.XI.14 do Przemyśla, z powodu drugiego oblężenia zwrócona ze stemplem "Derzeit nicht zustellbar / zurück" - obecnie doręczenie niemożliwe z powrotem (zwrot).


100 PLN
27265

1915 (?) Legiony Polskie - czysta koperta "firmowa" z orłem strzeleckim i napisem "WYDZIAŁ NACZELNY TOW. OPIEKI LEGIONOWEJ KRAKÓW" (Kucharski O.E.8.), dobry stan zachowania.


80 PLN
27266

1915 Legiony Polskie - formularz wysłany 17.VI za pośrednictwem urzędu etapowego w Piotrkowie (kasownik z wyróżnikiem "a") do Nowego Sącza, nadawcą jest - jak sam pisze - "emerytowany drużynowy skautów"; czytelna odbitka pieczęci formacyjnej z orłem "Kompanja Techniczna przy Komendzie Legionów Polskich" (Berek P200), polski stempelek cenzury CENZUROWANE (Berek C10); całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - SKAUTING.


250 PLN
27267

1915 Legiony Polskie - listownik poczty polowej wysłany 8.VIII z zapasowego szpitala wojskowego Czerwonego Krzyża w Karolinenthal (Karlín obecnie dzielnica Pragi) do Centralnego Biura Ewidencyjnego Legionów Polskich w Piotrkowie, formacyjny stempel szpitala "Reserve-Spital des roten Kreuzes in Karolinenthal MILITARPFLEGE", na odwrocie pieczęć kancelaryjna Biura Legionów; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


120 PLN
27268

1915 Legiony Polskie - widokówka (oryginalne zdjęcie odręcznie podpisane "Na pozycyach - W oczekiwaniu ataku" z numerem "L14") datowana 21.IV, wysłana za pośrednictwem poczty polowej do Krakowa, w adresie nadawcy podano "Dr Tadeusz Pawlas lekarz bataljonowy 2go baonu 3go pułku Leg.Pol. Feldpost 355"; okrągły stempel formacyjny "3. pułk leg. polskiego lekarz baonu" z dopiskiem "IIgo" - nieopisany u Berka!!! przesyłka cenzurowana - dopisek "Zensuriert" rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Dr Tadeusz Pawlas - porucznik, lekarz batalionowy, późniejszy wybitny polski dermatolog wraz z chor.Leopoldem Rudke i Janem Włodkiem założyli w 1914 na froncie karpackim "Spółdzielnię Fotograficzną" - pierwszą polską agencję fotograficzną, dokumentującą żołnierskie życie i walkę legionistów, w początkowym okresie dysponowali jedynie jednym aparatem fotograficznym, ich prace były używane jako materiał ilustracyjny Centralnego Biura Prasowego przy Komendzie Głównej Legionów, oraz przez Centralne Biuro Wydawnicze.


800 PLN
27269

1915 Legiony Polskie - formularz wysłany 12.V za pośrednictwem urzędu w miejscowości Kęty do Centralnego Biura Ewidencyjno-Werbunkowego Departamentu Wojskowego NKN w Oświęcimiu, wyraźna odbitka stempla formacyjnego "Komenda placu" - u Berka nieopisanego! dwujęzyczny stempelek cenzury polsko-niemiecki - u Berka nieopisany! i dodatkowo WEITERLEITEN; pieczęć kancelaryjna z datą 17.5.1917; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


240 PLN
27270

1915 widokówka (Ostenda), wysłana 12.9 do Ostrowa za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 11 Dywizji Piechoty; dodatkowy stempelek w ramce "Soldatenbrief."; dobry stan zachowania.


30 PLN
27271

1915 Legiony Polskie - formularz poczty polowej wysłany 4.X ze Lwowa do Naczelnego Komitetu Narodowego w Piotrkowie, skąd 10.X za pośrednictwem urzędu etapowego został przesłany do I Brygady na pocztę polową 118; stempelek cenzury lwowskiej; bardzo dobry stan zachowania.


60 PLN
27272

1915 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku i francusku, datowany 25.IX w Symbirsku, wysłany do Salzburga; cenzura rosyjska z Symbirska i dodatkowy stempelek "Д.С.Ш."; cenzura Austro-Węgierskiego Czerwonego Krzyża; całość w doskonałym stanie zachowania.


80 PLN
27273

1915 korespondencja jeńców wojennych z terenów Rosji, karta pocztowa! a nie jak zazwyczaj specjalny formularz, datowana 6.V wysłana z obozu w Symbirsku do Salzburga; zwraca uwagę nietypowy, imienny stempelek cenzora w Symbirsku; stempelek cenzury austro-węgierskiego Czerwonego Krzyża z parafką cenzora; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


100 PLN
27274

1915 Legiony Polskie - widokówka wysłana 30.IV przez żołnierza 2 pułku Legionów z węgierskiego szpitala wojskowego PASTEUR w miejscowości Kolozsvar do Witowa; przesyłka oznaczona stempelkiem "Militarplege"; w tym czasie (koniec kwietnia) II Brygadę dyslokowano nad granicę Besarabii, gdzie objęła ona obronę rejonu Czerniawki i Dobronocy (na pn.-wsch. od Czerniowic); całość z wczesnego, mało znanego i słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; bardzo dobry stan zachowania.


200 PLN
27275

1915 węgierska karta polowa pisana 17 lutego przez rannego legionistę St. Magierę z 1. batalionu 2. pułku ze szpitala w Budapeszcie do Komendy Legionów Polskich w Wiedniu z prośba o wiadomość o rodzicach, datownik BUDAPEST, granatowy stempel ewidencyjny "PREZYDIUM N.K.N. / Wpłynęło dnia …… 191.. / L. ......... / Załatwiono ......", rzadka pozycja z tego okresu walk.


45 PLN
27276

1915 Legiony Polskie, listownik polowy pisany z domu rekonwalescentow w Rako do Dowództwa 2. pułku Legionów FELDPOSTAMT 355; fioletowy stempel cenzury "K.u.K. MILITERZENSURIER/ SITZDER KOMMISSION: M SZIGED".


40 PLN
27277

1915 formularz karty pocztowej poczty polowej.


20 PLN
27278

1915 Legiony Polskie - KARTA WOJSKOWA nr.21086 wystawiona na nazwisko Włodzimierza Prochaski, na froncie dwie pieczęci "I. LEGION POLSKI" i okrągła z orłem, wewnątrz owalna pieczęć "DEPARTAMENT WOJSKOWY N.K.N. KOMISYA POBOROWA", adnotacja o zdaniu kursu podoficerskiego z okrągłą pieczęcią z godłem "LEGIONY POLSKIE SZKOŁA PODOFICERSKA" - żadna z pieczęci nie jest opisana w fundamentalnej pracy Berka; bardzo rzadki dokument w dobrym stanie zachowania; dodatkowo STAN SŁUŻBY tego samego legionisty, dokument z okrągłą pieczęcią z orłem "Centralny Urząd Ewidencyjny Polskiego Korpusu Posiłkowego".


500 PLN
27279

1915-17 nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana, bardzo rzadkie jako kasowane, z opisem na karcie ze zbioru wystawowego.


240 PLN
27280

1915 Legiony Polskie - POCZTA POLOWA LEGIONÓW L.2., odbitka jednego z najwcześniejszych i najrzadziej spotykanych stempli pocztowych Legionów na karcie pocztowej wysłanej 1.II z frontu karpackiego do Wiednia; fragment treści: "Kartkę od Ciebie dostałem na pozycyi gdy wróciłem z patrolu brodząc powyżej pasa w śniegu"; stempel czytelnie, chociaż lekko odciśnięty; rzadki walor z wczesnego, mało znanego i słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.


350 PLN
27281

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 3.VII za pośrednictwem urzędu etapowego w Noworadomsku (kasownik z wyróżnikiem a) do Wiednia, bardzo dobrej jakości fioletowa odbitka dekoracyjnego stempla formacyjnego z orłem "Kompania VI Baon uzup.No1. Leg.Polskich" - nieopisanego u Berka!!! dodatkowo rzadkiego typu cenzura połączona ze stemplem formacyjnym "Bataljon uzupełniający No1/ Polskich Legionów/ CENZUROWANO" - nieopisana u Berka!!! bardzo dobry stan zachowania;

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz (Kucharski K.9.) o najwyższym stopniu rzadkości 10 punktów (w skali 10 punktowej)!!! wysłany 20.VIII za pośrednictwem poczty polowej 118 do Zakopanego; czytelna odbitka stempla formacyjnego z orłem "Komenda VI baonu I. Legionu Polskiego" (Berek P53); dobry stan zachowania; na karcie albumowej.


1 200 PLN
27282

1915 Legiony Polskie - bitwa pod Kirliababą, widokówka datowana 19.I, wysłana 20.I z miejscowości Felsővisón na Węgrzech do Witowa, w adresie nadawcy podano: "pułk II Baon I poczta polowa No2"; w dniach 18-22.I na rumuńskiej Bukowinie 2 pułk toczył ciężkie walki z wojskami rosyjskimi pod miejscowością Kirlibaba, po pięciu dniach Rosjanie zostali zmuszeni do wycofania się z Bramy Bukowińskiej, co powstrzymało ich wkroczenie na Węgry; niezwykle rzadka całość z wczesnego, słabo udokumentowanego okresu walk legionowych; bardzo dobry stan zachowania.


400 PLN
27283

1915 Legiony Polskie - "list przesyłkowy" na transport karabinów i amunicji wyekspediowanych z Jabłonkowa do Bystrzycy na papierze firmowym Komendy Etapowej Legionów Polskich, rozkaz wysyłki wydany przez kpt.Mariana Kukiela (późniejszego generała, wybitnego historyka polskiej wojskowości) skierowany do kpt.Andrzeja Galicy (późniejszego generała); czytelna odbitka owalnego stempla formacyjnego z orłem "PROWIANTURA BAONU UZUPEŁ. I. PUŁKU POLSKICH LEGIONÓW" nieopisanego u Berka; słabszy stan zachowania.


300 PLN
27284

1915 karta pocztowa wysłana z Strażowa 4.12.15 do CUE w Piotrkowie. Treść „Upraszam o wydanie poświadczenia, kiedy syn mój Władysław Bołda, legionista z 2 pułku, 4 kompanii złożył przysięgę i kiedy wstąpił do Legionów. Prośbę moją ponawiam już 5ty i dlatego proszę jak najuprzejmiej ...... wspomniane poświadczenie przysłać na moje ręce.” Na rewersie ciekawy stempel "Oddział poświadczeń przynależności / do Legionów Polskich / Załatwiono dnia ............ 191..... L. .......".


40 PLN
27285

1915 karta polowa wysłana 16.12.15 z "pozycji" na Wołyniu z I.baonu 2. pułku piechoty do Krakowa, datownik K.u.k. FELDPOSTAMT 355, pieczęć formacyjna "Kwat … ...ronu I.Baon. 2.Pulku Leg. Pol., stempel cenzury CENZUROWANO.


50 PLN
27286

1915 kartka nadana z okretu wojennego SMS "Erzh. Friedrich" zbudowany w 1915 roku dla Kaiserliche Marine, stempel cenzury wojennej.


135 PLN
SOLD