The auction will end on 04.03.2024

Auction 85. Concentration camps WW2

30233

500 PLN
30234

150 PLN
30235

1940 Mauthausen, koperta obozowa wysłana 7.9.40 z obozu do Łodzi, niski numer więźnia - 2806, stempel cenzury obozowej, dobry stan zachowania.

380 PLN
30236

600 PLN
30237

1941 Flossenbürg, koperta wysłana 22.8.41 z obozu do Łodzi, niski numer więźnia - 2241; datownik FLOSSENBÜRG über FLOSS, stempel cenzury obozowej z literą "B"; dobry stan zachowania.

380 PLN
30238

1941 Pawiak, kartka na specjalny druku dla Pawiaku wysłana z więzienia 11.11.41 do rodziny osadzonego w Warszawie, pomimo zagięcia dobry stan zachowania, rzadkie.

650 PLN
30239

1942 Polenlager, przekaz paczkowy z Końskiego do obozu pracy w Niemczech.

300 PLN
30240

1942 Auschwitz, list z obozu koncentracyjnego na listowniku obozowym obozu koncentracyjnego Auschwitz 29.8.42 do Wilhelmsort, stempel cenzora "Geprüft / 3 / A.L. Auschwitz", ładny stan zachowania.

350 PLN
30241

1942 Auschwitz, list z obozu koncentracyjnego na kopercie obozowej obozu koncentracyjnego Auschwitz 11.2.42 do Nakła, stempel cenzora, ładny stan zachowania.

250 PLN
30242

1943 Polenlager, przekaz paczkowy z Końskiego do obozu pracy w Niemczech.

300 PLN
30243

1943 list z Zschornewitz do więźnia Justitzstrafgefangenlager Blechhammer - sądowy obóz karny Blachownia Śląska, przesyłka zwrócona z adnotację w języku niemieckim "więźniowie mogą otrzymywać tylko raz na 3 miesiące list w języku niemieckim", cenzura, obóz utworzono 4.1.43 i ewakuowano dwa lata później, do obozu przyjęto 1227 osób, bardzo rzadkie ze względu na krótki czas funkcjonowania obozu, jak i stosunkowo niewielką liczbę więźniów.

750 PLN
30244

1943 Buchenwald, kartka świąteczna z Michowa do więźnia obozu, rzadki stempel cenzury obozowej "Postzensur Block 30" z parafką cenzora, znaczek zdjęty przez cenzurę.

700 PLN
30245

1943 list z Warszawy 31.12.43 do więźnia Jadwigi Buniewicz do kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, stempel cenzury obozowej "Postzensurstelle / F. K. L. Ravensbück / Zensiert......" z parafką cenzora; bardzo dobry stan zachowania, zważywszy na to, że "Korespondencję nadchodzącą do obozu więźniowie mogli przechowywać w swoich szafkach do czasu otrzymania kolejnej przesyłki, lecz nie dłużej niż miesiąc. Po otrzymaniu kolejnego listu poprzedni należało zniszczyć." (wg.S.Barański, J.Falkowski "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej) dlatego zachowane przesyłki do obozu należą do wyjątkowo rzadkich.

2 000 PLN
30246

140 PLN
30247

1943 Miranda de Ebro, karta pocztowa z obozu koncentracyjnego w Hiszpanii, datowana 26.1.43 wysłana do Grenoble, stempel cenzury z Madrytu, szacuje się, że przez obóz ten przeszło do 2000 Polaków, pomimo zagięć dobry stan zachowania.

1 200 PLN
30248

1943 Bad Tölz - podobóz niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, bardzo rzadki mały podobóz w którym pracowało jednocześnie nie więcej niż 95 osób, kompletny list z obozu koncentracyjnego na listowniku obozowym wysłany 13.1.43 do Generalnej Gubernii, bardzo dobry stan zachowania, bardzo rzadkie.

1 600 PLN
30249

1943 Rawicz, list z więzienia w Rawiczu - Zuchthaus Rawitsch na papeterii więzienia nadany 4.7.43 od więźnia Władysława Bondke, który ostatecznie trafił do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, większość więźniów tego ciężkiego więzienia przejściowego trafiała do obozów koncentracyjnych.

200 PLN
30250

Fi.72
100 PLN
30251

1 200 PLN
30252

120 PLN
30253

1944 Polenlager, przekaz paczkowy z Przemyśla do obozu pracy w Niemczech.

300 PLN
30254

800 PLN
30255

1944 Buchenwald, korespondencja od więźnia na papierze listowym obozu, wewnątrz stempel cenzury "Postzensur Block 37".

180 PLN
30256

1944 Buchenwald, kartka z Milanowa przez Lublin do więźnia obozu, stempel cenzury obozowej "Postprüfer" z parafką cenzora, dobry stan zachowania.

700 PLN
30257

500 PLN
30258

1944 Mittelbau-Dora, karta z obozu do Łodzi, datownik Sangerhausen 3.10.44 stempel informujący o obowiązkowej korespondencji w języku niemieckim "Briefe dürfen nur in deutscher / Sprache abgesendet werden" i o niedopuszczalnych rodzajach przesyłek "Einschreibe-, Expres- u./ Wertsendungen verboten!", stempelek cenzury na odwrocie, ze względów na to, że był to obóz tajny nie posiadał on własnej specjalnej papeterii, a uzyskanie zgody na prowadzenie korespondencji przez więźniów było bardzo ograniczone; w obozie tym po zbombardowaniu przez Anglików fabryki w Peenemünde Niemcy podjęli produkcję rakiet VI i V2, fabryka mieściła się pod ziemią, więźniowie, którzy trafiali do Dory mieli w założeniu pozostać tam do śmierci.

1 200 PLN
30259

1944 Mittelbau-Dora, kartka z Petrikau (Piotrków Trybunalski) 18.8.44 do obozu K.L. Saugerhausen - Sa (zakamuflowany przez Niemców ze względów bezpieczeństwa adres obozu Mittelbau-Dora), stempel cenzury "Postzensurstelle", ze względów na to, że był to obóz tajny uzyskanie zgody na prowadzenie korespondencji przez więźniów było bardzo ograniczone, ostre obostrzenia dotyczyły również przechowywania otrzymanej korespondencji; w obozie tym po zbombardowaniu przez Anglików fabryki w Peenemünde Niemcy podjęli produkcję rakiet VI i V2, fabryka mieściła się pod ziemią, więźniowie, którzy trafiali do Dory mieli w założeniu pozostać tam do śmierci.

2 000 PLN
30260

1944 Auschwitz Buna, kompletny list z obozu koncentracyjnego na specjalnym listowniku obozowym obozu koncentracyjnego Auschwitz - Buna 28.8.44 do Niemiec, Buna był podobozem obozu w Auschwitz usytuowany przy fabryce gumy syntetycznej niemieckiego koncernu IG Farben gdzie kierowano do niewolniczej pracy jeńców z obozu w Auschwitz, stempel cenzora "Geprüft / 2 / A.L. Buna", bardzo rzadkie.

1 800 PLN
30261

1944 Auschwitz Monowice, kompletny list z podobozu na specjalnym listowniku obozowym obozu koncentracyjnego Auschwitz 2.8.44 do Grodzic, stempel cenzora "Postzansurstelle / K.L. Auschwitz III / (1) / gerprüft: .......", dobry stan zachowania.

800 PLN
30262

1944 Majdanek, kartka nadana z obozu koncentracyjnego na kartce obozowej z wydrukowanymi podziękowaniami za paczkę wysłana 15.2.44 do Lublina, stempel Polskiego Czerwonego Krzyża i cenzora na odwrocie, bardzo dobry stan zachowania.

750 PLN
30263

1944 Majdanek, kartka nadana z obozu koncentracyjnego 22.1.44 do Kraśnika, rzadko spotykany list z pełną ręcznie pisaną treścią, stempel Polskiego Czerwonego Krzyża i cenzora na odwrocie, bardzo dobry stan zachowania.

1 000 PLN
30264

Mi.P310F
100 PLN
30265

100 PLN
30266

300 PLN
30267

1945 kartka z Milanówka 9.1.45 do obozu pracy w Maltsch (Malczyce nad Odrą).

25 PLN
30269

1945 Buchenwald, kartka z Michowa do więźnia obozu, rzadki stempel cenzury obozowej "Postprüfer 7" z parafką cenzora, znaczek zdjęty przez cenzurę.

480 PLN
30270

1945 Mittelbau-Dora, datownik Sangerhausen 4.1.45 (zakamuflowany przez Niemców ze względów bezpieczeństwa adres obozu Mittelbau-Dora), stempel informujący o obowiązkowej korespondencji w języku niemieckim "Briefe dürfen nur in deutscher / Sprache abgesendet werden.", stempelek cenzury obozowej Zensiert, ze względów na to, że był to obóz tajny nie posiadał on własnej specjalnej papeterii, a uzyskanie zgody na prowadzenie korespondencji przez więźniów było bardzo ograniczone; w obozie tym po zbombardowaniu przez Anglików fabryki w Peenemünde Niemcy podjęli produkcję rakiet VI i V2, fabryka mieściła się pod ziemią, więźniowie, którzy trafiali do Dory mieli w założeniu pozostać tam do śmierci.

1 200 PLN
30271

120 PLN
30272

120 PLN
30273

320 PLN