The new auction will start soon

Auction 84. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
20627

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, znaczek "Dojdziemy" za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie numer 963 bardzo ładny stan - wydano ich tylko 1000 szt.


800 PLN
20628

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, "Wykaz poczty służbowej i rozkazów przesłanych za pośrednictwem Poczty Polowej Nr.112 z D-twa O.Z. do Oficera Placu w Jerozolimie" dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 112, datownik z dnia 27.VIII; niespotykany walor w dobrym stanie zachowania.


100 PLN
20629

1942 (?) III Rzesza, formularz niemieckiej poczty polowej z sygnaturą 504, czysty w idealnym stanie zachowania.


10 PLN
20630

1942 Polskie jednostki na Środkowym Wschodzie - Irak, lotniczy listownik hinduski wysłany 17.X12.42 za pośrednictwem poczty polowej 114 do Dowództwa Polskiej Marynarki Wojennej w Londynie; stempel cenzury 55 z parafką cenzora; przesyłki z tej poczty polowej są stosunkowo rzadko spotykane; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


360 PLN
20631

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, znaczek "Dojdziemy" za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie, bardzo ładny stan, nakład 1000 sztuk, niski numer karnetu.

Fi.1
1 000 PLN
20632

1942 poczta polowa polskich sił zbrojnych w ZSRR, odbitki znaczków Dojdziemy z unieważnionej matrycy.


180 PLN
20633

1942-45 dwadzieścia kompletnych aerografów armii amerykańskiej od jednego żołnierza do rodziny w Michigan, ciekawy zestaw w dobrym stanie zachowania.


450 PLN
20634

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 14 OCT z Gordon do polskiej jednostki o kryptonimie P56 (Szpital Wojenny Nr.1 w Taymouth Castle) w Szkocji, okrągły dwuobrączkowy datownik odbiorczy z godłem "I. KORPUS WOJSK POLSKICH I.ST POLISH ARMY CORPS POCZTA POLOWA FIELD POST" z datą "15 10 1942"; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.5
200 PLN
20635

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania przekazu pieniężnego na 250 rubli wysłanego 20/VII za pośrednictwem poczty polowej 3003 przydzielonej 1.VI.1942 przez władze sowieckie do obsługi 7 Dywizji Piechoty, formującej się w rejonie miejscowości Kermine; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.


120 PLN
20636

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - seria znaczków każdy z innym błędem, kolejno: 50 gr. potrójna perforacja pozioma; 1 zł. usterka powstała przy czyszczeniu formy na poz.10 "pęknięcie ramki nad nominałem"; 2 zł. usterka powstała w trakcie eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze niż Anglia", skasowane 9.VI.1943 na wycinku datownikiem "WARSZAWA Z-T.P.P.-N"; sygnowano na odwrocie litery "B.T." w kółku; gwarancja Plewka.

Fi.1-3 (10-12)
1 500 PLN
20637

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek cięty za 50 gr. poz.5, na oryginalnym wycinku z Monitora, dodatkowo znaczne przesunięcie nominału względem rysunku.

Fi.1A (10)
600 PLN
20638

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - prawostronnie cięty znaczek za 50 gr. poz.10, egzemplarz pochodzący z niedawno odnalezionej niewielkiej partii znaczków z ręcznie nakładaną gumą - jest to dobrze widoczne w lewym nie przyklejonym do wycinka fragmencie znaczka (dopiero w 2015 roku odnaleziono pierwszy oryginalnie gumowany egzemplarz czysty), znaczek jest lekko przyklejony do wycinka i unieważniony fioletowym datownikiem T.P.P.; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej.

Fi.1B
700 PLN
20639

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego" - znaczek za 1 zł. na kompletnym trzystronicowym numerze "MONITORA" z 5 czerwca 1943 roku, gazetę ofrankowano 9.VI., zachowany w świetnym stanie cenny dokument z okresu okupacji.

Fi.2 B
2 500 PLN
20640

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 1 zł. z błędem powstałym przy czyszczeniu formy na poz.9 "biała plama pod orłem" i usterką formy do druku wartości nominalnej "ścięte ukośnie cyfra 1 i litera z w zł oraz dwukropek po zł".

Fi.2 B
250 PLN
20641

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie urzędowe Organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", znaczek za 2 zł. z błędem powstałym podczas eksploatacji formy na poz.4 "Szkocja w innym kolorze jak Anglia".

Fi.3 B
200 PLN
20642

1943 Tajna Poczta Podziemna - III wydanie, Wódz Naczelny gen. K.Sosnkowski, Premier gen. W.Sikorski, rzadkie z pełną oryginalną gumą; 25 rocznica odzyskania niepodległości, tak jak je wydano bez gumy.

Fi.13-16
1 600 PLN
20643

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20a
30 PLN
20644

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania - I nakład, druk na stronie gumowanej, na odwrocie sygnatura MIR.

Fi.20a
50 PLN
20645

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskim papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a
60 PLN
20646

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a
25 PLN
20647

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20a nz
50 PLN
20648

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na fioletowym papierze z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
80 PLN
20649

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład.

Fi.20a nz
30 PLN
20650

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania - I nakład, z dużym błędem "brak całego tułowia górnrgo orła".

Fi.20a nz
50 PLN
20651

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", znaczek V wydania w kolorze lila - II nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20b
30 PLN
20652

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy znaczek V wydania w kolorze lila - II nakład, podwójne ząbkowanie na marginesie.

Fi.20b
40 PLN
20653

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", dolna połówka jednostronnie ciętego znaczka V wydania - II nakład w kolorze lilaczerwonym na różowym papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20b
50 PLN
20654

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty narożny znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład.

Fi.20b nz
25 PLN
20655

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania z podwójnym drukiem.

Fi.20c
100 PLN
20656

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze ciemnofioletowym - II nakład.

Fi.20c nz
30 PLN
20657

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", unikalna całostka-koperta ze znakiem opłaty V wydania - II nakładu w kolorze lila, prawdopodobnie jednostkowy egzemplarz sporządzony podczas druku znaczków - do tej pory nieznana!!!; doskonały stan zachowania; gwarancja Krawczyk.

Fi.Cp
2 000 PLN
20658

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie, CAŁKOWITE FAŁSZERSTWO - Poczta Polowa 112 i 115, list polecony z fałszywymi datownikami poczt polowych, stempelkiem polecenia i nieistniejącym stemplem cenzury nr.57; groźne fałszerstwo wychwycone przez J.Kucharskiego z Nowego Jorku, opisane i reprodukowane (R-ka z tego listu) na stronie 105 w fundamentalnej pracy R.Wagnera dotyczącej poczt polowych II Korpusu.

Fi.FFi
300 PLN
20659

1943 Niemieckie Fałszerstwo Propagandowe SSSR-BRITANNIA nawiązujące do spotkania w Teheranie; wizerunki króla Jerzego i J.Stalina, a na dole napis TEHERAN 28.11.1943; wzór podobny do brytyjskiego wydania z 1937 roku.


Mi.2 
600 PLN
20660

1943 III Rzesza, Dzień Armii, różne rodzaje broni, piękna graficznie militarna seria czysta.


Mi.831-42
50 PLN
20661

1943 dwie parki nalepek dla wojsk desantowych, wzór 2 - ze zmienionymi napisami, które zostały wydrukowane podwójnie w położeniu normalnym i odwróconym.


300 PLN
SOLD
20662

1943 Poczty polowA 1 Korpusu, seria nalepek propagandowych kasowana czytelnie stemplem poczty polowej, spotykane rzadko na przesyłkach wojskowych.


150 PLN
20663

1943 Indie - obóz przejściowy (najpewniej Bandry) dla polskich dzieci uratowanych i wywiezionych na przełomie 1942/43 z "nieludzkiej ziemi" Związku Sowieckiego, list wysłany 11.VIII z Cumballa Hill (dzielnica Bombaju) do żołnierza II Korpusu na Środkowym Wschodzie, na odwrocie stempel hinduskiej poczty polowej "KARACHI BASE AIR POST DEPOT"; ośmiokątny stempelek cenzury hinduskiej "DHB/21" i polskiej "53"; niezwykle ciekawa całość w dobrym stanie zachowania (kilka pionowych i poziomych zagięć).

Autorka listu Zofia Dobrowolska znajduje się na liście dzieci wywiezionych z polskich kresów do Związku Sowieckiego, które ocalały dzięki gen.Andersowi i znalazły gościnne schronienie w Indiach.


800 PLN
20664

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, pokwitowanie przekazu pocztowego dokonanego 1.VI na poczcie polowej 111, odbitka rzadziej spotykanego datownika z wyróżnikiem "A", niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.7
25 PLN
20665

1943 aerograf - o nienotowanej ilustracji, datowany 30-10-43 wysłany z Indii do polskiego żołnierza 1 Dywizji Pancernej w Szkocji (oznaczenie kodowe jednostki P109 w Falkirk), zwraca uwagę niecodzienny stempelek cenzury "AIRGRAPH DHC/? CENSORSHIP"; w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.


250 PLN
20666

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, strona z pocztowej książki wypłat przekazów pieniężnych poczty polowej 111 z dnia 23.IV, poniżej odciśnięty datownik poczty polowej 111A; niecodzienny dokument wewnątrzpocztowy w doskonałym stanie zachowania.


150 PLN