Auction 84. Polish Kingdom

17851

Fi.Ckr4II
1 000 PLN
17852

1855 obszar I Rzeczypospolitej - MOZYRZ, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 137x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z Mozyrza do Lipowa, adresowana po polsku na ręce Ottona Horwatta marszałka szlachty guberni mińskiej; znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie jednowierszowy stempel nadawczy Dobin 26-2-06.1.03; w I rzeczypospolitej Mozyrz był stolicą powiatu, w II rozbiorze w 1793 roku zajęty przez Rosję, wrócił w granice Rzeczypospolitej na krótko od 5.III do 19.VI.1920 roku; taka koperta użyta w Królestwie Polskim (Fi.2500.-).

Fi.Ckr4II
1 000 PLN
17853

1855 obszar I Rzeczypospolitej, PIŃSK - stempel XVIII wieczny; koperta rosyjska czwartego wydania z 1855 roku ze znakiem opłaty typu IIa - orzeł z wąskim ogonem, znakiem wodnym typu I w położeniu normalnym, formą rozkroju typu III i rozmiarach 140 x 110 mm nadana w Pińsku (utracony w II rozbiorze) z unikalnym w połowie XIX wieku stemplem nadawczym znanym do tej pory tylko z listu z 1817 roku; prof. Stanisław Mikstein opisał go w swoim dziele "Pieczęcie Pocztowe na Ziemiach Polskich w XVIII wieku" na stronie 110 i pokazał na stronie 114; według Dobina 26-2-10.1.01 to jedyny znany stempel przedfilatelistyczny z Pińska, zastosowanie XVIII wiecznego stempla na kopercie z połowy XIX wieku jest incydentalnym przypadkiem; koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie, jest adresowana pięknym charakterem pisma, po polsku, na ręce JW. Mieczysława Trekałło Marszałka Powiatu Wilejskiego i pozostaje świadectwem silnych związków kresów wschodnich z Polską.

Fi.Ckr4II
3 000 PLN
17854

1857 Królestwo Polskie - MARYAMPOL, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1855 roku, o wymiarach 140x109 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana 2/10 z Mariampola do Warszawy; znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie okrągły polski datownik nadawczy MARYAMPOL typu IIIC, na odwrocie duży okrągły godzinnik 9/R i mały datownik odbiorczy Warszawy z 5/10; doskonale zachowana pieczęć lakowa; list umieszczony na stronie albumowej; dobry stan zachowania; fotoatest Mikulski.

Fi.Ckr8
3 000 PLN
17855

1858 Królestwo Polskie - ZDUŃSKA WOLA, pięknie cięty pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" (Fi.11000.-); unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 197 - Zduńska Wola, wysoki 6 stopień rzadkości w dziesięciopunktowej skali M.A.Bojanowicza; to pierwszy znaczek będący w obiegu w Królestwie Polskim, użyty krótko po 15/27 marca 1858 roku, kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem numerowym; pochodzi ze słynnej kolekcji A.Faberge - jego adnotacja ołówkiem o zakupie od Wettlera a-K X 06 na odwrocie, potem był ozdobą zbioru M.A.Bojanowicza, który opisał go w swojej monografii na str.157 oznaczając jako RR - dwa znane przykłady, ostatnio w zbiorze Dr.E.Kossoya; fotoopinia Z.Mikulski.

Fi.I
Mi.1
12 000 PLN
17856

1858 Królestwo Polskie - DATOWNIK TARNOGRÓD z ręcznie wpisaną datą 13/4; pięknie cięty znaczek rosyjski za 10 kop., wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony poprzez kreślenie i dodatkowo datownikiem w małej ekspedycji Tarnogród - na trakcie ku granicy Galicji; początkowo znaczki unieważniano wyłącznie poprzez kreślenie; obowiązek kasowania datownikiem wprowadzono 10 marca 1858 roku i trwał on tylko do dnia 27 marca 1858 roku, kiedy to do kasowania znaczków wprowadzono specjalne kasowniki numerowe; przez cały ten czas (w sumie 17 dni), a nawet i później, na wielu listach spotyka się dodatkowo kreślenie; rosyjski znaczek numer 1 był pierwszym znaczkiem używanym w Królestwie Polskim, razem z nim wprowadzano coraz to nowe metody skutecznego unieważniania znaczków, aby zapobiec powtórnemu ich użyciu; szczególnie ciekawy jest okres unieważniania ich datownikami, bo walory są bardzo różnorodne; ten wycinek, a w zasadzie duża część strony adresowej był ozdobą wspaniałej kolekcji kasowników Królestwa Polskiego zebranej przez W.Rachmanowa - jego sygnatura w lewym górnym rogu, TO UNIKAT - żadem podobny egzemplarz nie jest znany; przepiękny stan zachowania; fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Fi.I
Mi.1
28 000 PLN
17857

Fi.I
Mi.1
9 000 PLN
17858

Fi.II
Mi.2x
7 000 PLN
17859

1858 Królestwo Polskie - RADOMSK, CZERWONY KASOWNIK NUMEROWY 162; znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15 unieważniony polskim kasownikiem numerowym 162 - Radomsk w kolorze czerwonym; w tym kolorze nie jest katalogowany, nie było go w eksponatach wystawowych M.A.Bojanowicza, W.Rachmanowa ani Z.Mikulskiego; z Radomska pochodzi inny rarytas polskiej filatelistyki - połówka znaczka za 20 kop. na wycinku unieważniona kasownikiem numerowym w kolorze czarnym; wszystkie kasowniki numerowe w kolorze czerwonym są rzadkie, ale ten jest z dużą pewnością unikalny, w lewym dolnym narożniku ślady tekstu; UWAGA opisywany w literaturze czerwony kasownik na parce Rosji nr.1 w rzeczywistości jest datownikiem używanym standardowo do unieważniania znaczków w marcu 1858 roku; to wspaniały walor ex-Goss, ex-Lea, aktualnie Mikulski, ale nie ma związku z oferowanym powyżej jedynym znanym w kolorze czerwonym kasownikiem numerowym 162; gwarancja i fotoatest (DIE MARKE IST ECHT IN ALLEN EINZELHEITEN) Mikulski.

Fi.II
Mi.2x
18 000 PLN
17860

Fi.V
Mi.5
200 PLN
17861

Fi.V
Mi.5
600 PLN
17862

Mi.6
1 100 PLN
17863

Mi.7
1 500 PLN
17864

400 PLN
17865

Fi.(Ck3)
50 PLN
17866

Fi.Ck1, 2, 3
80 000 PLN
17867

Mi.5
600 PLN
17868

Mi.5
400 PLN
17869

1860 obwoluta dwułutowego listu z Łodzi do Warszawy opłacony dwoma pierwszymi polskimi znaczkami w barwach o odcieniach jasnych, znaczki unieważniono kasownikiem numerowym Łodzi z liczbą 182 w czterech okręgach, dwujęzyczny kasownik z datą nadania 20/2 (dwudziesty luty), na odwrocie kasownik odbiorczy i godzinnik z Warszawy. górny znaczek użyty dwukrotnie na szkodę poczty, zagięcia i złamania, dobra prezencja, list pochodzi z kolekcji W.Rachmanowa - jego stempelek w dolnym prawym rogu, fotoatest Schmutz.

Fi.1a
Mi.1a
24 000 PLN
17870

Fi.1a
3 000 PLN
17871

1860 ROZBITA KLISZA, pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i ciemnoróżowym o odcieniach jasnych, znaczek z bardzo ciekawą i rzadką usterką w postaci rozbitej czerwonej kliszy po lewej stronie sprawiającej wrażenie zbicia się w jedną czerwoną linię, bardzo dobra prezencja, gwarancja z 4 i oznaczenie z.

Fi.1ad
Mi.1a
2 000 PLN
17872

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i ciemnoróżowym z pełną pięknie zachowaną oryginalną gumą na całej powierzchni; co rzadkie rysunek z obu klisz bez większych usterek, papier średniej grubości z lekko prześwitującym rysunkiem na odwrocie - co świetnie widać na całej powierzchni gumy; poza pozostałością cienkiej podlepki, zgiętym narożnikiem i krótszym ząbkiem na górze zachował się w bardzo dobrym stanie; pochodzi ze wspaniałej kolekcji W.Rachmanowa - jego sygnatura WR w prawym dolnym rogu, kolorowy fotoatest.

Fi.1ad
14 000 PLN
17873

1860 Królestwo Polskie - NIEBIESKA OBWÓDKA WOKÓŁ HERBU, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o jasnych odcieniach; drukowany dużą ilością farby przez co litery w niebieskim owalu wydaja się mniejsze, klisza niebieska z dodatkową obwódką wokół herbu typu II z charakterystycznym wcięciem w szerokim niebieskim owalu powyżej litery O w KOP. (Fi.5500.-); unieważniony polskim kasownikiem DP - Droga Petersburska w ekspedycji pocztowej na dworcu kolejowym Praga; poza kilkoma usterkami ząbkowania w ładnym stanie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1as
4 000 PLN
17874

1860 Królestwo Polskie - RUDA GUZOWSKA 16 z NIEBIESKĄ OBWÓDKĄ WOKÓŁ HERBU, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o jasnych odcieniach, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska; klisza niebieska z błędem "dodatkowa niebieska obwódka wokół herbu" rzadkiego typu Ib (IV) (Fi.5500+600.-); poprawione oba dolne narożniki, poza tym w ładnym stanie; gwarancja i opis Krawczyk.

Fi.1as
5 000 PLN
17875

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach o odcieniach ciemnych stemplowany stemplem numerowym z Wodzisławia z liczba 130 w okręgach, stopień rzadkości według 10 stopniowej skali Bojanowicza 5 punktów, znaczek reperowany - poprawiane i uzupełnione ząbkowanie, gwarancja i opis stempla Berbeka.

Fi.1b
Mi.1b
1 500 PLN
17876

1860 pierwszy polski znaczek w barwach niebieskiej i karminowej o odcieniach ciemnych na liście z Warszawy do Rosji, bardzo ładny stan zachowania.

Fi.1b
Mi.1b
4 000 PLN
17877

1860 parka pierwszych polskich znaczków w barwach niebieskiej i karminowej o odcieniach ciemnych na wycinku listu dwułutowego z Warszawy, dobra prezencja i doskonały materiał do rekonstrukcji arkusza pierwszego polskiego znaczka.

Fi.1b
Mi.1b
13 000 PLN
17878

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych unieważniony rzadkim datownikiem ambulansowym СП.Б.ВАРШАВСК.Ж.Д. / ПОЧТ.ВАГ.No.4 / typu I stosowanym na linii Kolei Petersburskiej, ładny stan zachowania - żywe i czyste kolory, gwarancja z 4.

Fi.1bb
Mi.1b
1 900 PLN
17879

Fi.1bc
Mi.1b
9 000 PLN
17880

1861 Królestwo Polskie, REKOMENDOWANY LIST ZAGRANICZNY, kompletny list wysłany 4/6 z Włocławka do Bordeaux z odręczną adnotacją "Rekomandirt" i dopisanym obok numerem "7", po lewej mylnie opisany przez M.A.Bojanowicza jako polski, a w rzeczywistości pruski, stempelek "Recommandirt" w ząbkowanej ramce, na górze wpisana waga przesyłki "1 3/20" łuta, u dołu czarny stempelek "FRANCO" z wyliczoną wysokością opłaty 20 kop. za list + 26,5 kop. asekuracja + 3 kop. rewers, razem 49,5 kop.; oprócz tego liczne pieczęcie i stemple polskie: lakowe, graniczny datownik Służewo, pruskie: AUS POLEN, PODGURZ, CHARGE, P.D i francuskie w tym ramkowy dla listów rekomendowanych, pieczęć lakowa "DEPART ET BRIVEE 8/Des POS" z fragmentem mocującego sznurka, graniczny "PREUSSE VALENCIENNES", tranzytowy PARIS i odbiorczy BORDEAUX; B.Rejnowski w "Filateliście" 23/1987 podaje: " Przesyłki polecone z terenu Królestwa Polskiego po roku 1860 spotyka się bardzo rzadko. Przyczyną tego jest zapewne fakt, że zniesione zostało odszkodowanie ze strony poczty za zaginione listy rekomendowane"; do roku 1860 urzędnik pocztowy, któremu udowodniono winę zagubienia przesyłki rekomendowanej, za pierwszym razem ponosił konsekwencję wytrącenia z okresu służby sześciu miesięcy pracy, a za drugim - wydalenie ze służby; złagodzenie sankcji obniżyło atrakcyjność rekomendacji w stosunku do podwyższonych kosztów i stąd takie przesyłki w okresie tzw. "znaczkowym" stały się bardzo rzadkie, dopiero wprowadzenie z dniem 1/13 stycznia 1865 roku nowej prusko-rosyjskiej konwencji pocztowej wprowadziło nowe zasady, w tym stosowania stempla "RECOMMANDIRT" na listach kierowanych do i przez Prusy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; podobny list jest pokazany na okładce "Filatelistyki" 6-7/1990 i opisany w bardzo ważnym artykule przez Z.Mikulskiego.

4 000 PLN
17881

1861 kompletny składany list z Warszawy do Wiednia, austriacki stempelek kraju pochodzenia listu POLOGNE, stempel tranzytowy z Granicy, stemple odbiorcze na odwrocie.

240 PLN
17882

400 PLN
17883

1863 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych na liście firmowym z Warszawy do Petersburga, warszawski datownik rosyjskojęzyczny jak dla listów do Rosji z datą 4/3, stempel odbiorczy Petersburga z datą według kalendarza juliańskiego 6 marca 1863, wycięte nazwisko adresata, znaczek w bardzo dobrym stanie na papierze z pionowymi smugami.

Fi.1b
Mi.1b
3 800 PLN
17884

Mi.5
2 000 PLN
17885

4 800 PLN
17886

1864 pierwszy polski znaczek z marginesem, pierwszy polski znaczek w kolorach zielonkawoniebieskim i jasno różowokarminowym o odcieniach jasnych na obwolucie listu firmowego z z Wierzbołowa do Rygi, list nadano z sąsiednich Kibart, firma w Segall & Soehne znajdowała się po pruskiej stronie Wierzbołowa (Wirballen) i powszechnie przenoszono przesyłki i nadawano w Kibartach ze względu na niższe opłaty pocztowe, znaczek stemplowany kasownikiem numerowym Kibart z liczbą 282 w okręgach, polskojęzyczny datownik Kibart z datą nadania listu 24/4 (24 kwietnia), na odwrocie stempel odbiorczy Rygi, znaczek z niezwykle rzadkim górnym marginesem, listy i znaczki z marginesami należą do najrzadszych i poszukowanych pozycji, również ze względu na możliwość pozycjonowania w arkuszu i ciągle jeszcze nie ukończonego platingu formy, obwoluta złamana dwukrotnie w pionie w tym przez znaczek, pomimo tego mankamentu dobra prezencja, bardzo rzadka pozycja, gwarancja na odwrocie.

Fi.1ac
Mi.1a
40 000 PLN
17887

1864 pierwszy polski znaczek w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych unieważniony rzadkim datownikiem ambulansowym СП.Б.ВАРШАВСК.Ж.Д. / ПОЧТ.ВАГ.No.2 / typu I z cyfrą kodową 37 i datą nadania 26.4.1864 stosowanym na linii Kolei Petersburskiej do Prus, ładny stan zachowania - żywe i czyste kolory, niewielkie rozerwanie na brzegu znaczka, pieczątka własnościowa J.H. Stolow.

Fi.1b
Mi.1b
3 600 PLN
17888

1 200 PLN
17889

Mi.5
75 PLN
17890

1865 Królestwo Polskie - OKRES PRZEJŚCIOWY, list z Kibart do Rygi opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; nadano go w dniu 2.4., czyli jeden dzień po najpóźniejszej opisanej dacie użycia pierwszego polskiego znaczka; wycofywano je w tym czasie z obiegu ponownie wprowadzając doń znaczki rosyjskie (okres przejściowy trwał od 1.II do 13.IV); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, obok datownik nadawczy z 2.4; na odwrocie datownik odbiorczy z Rygi z 22 marca 1865 (3.4); list z głębi Niemiec (Saksonia - stempelek nadawcy Julius Naumann / Limbach) został dowieziony przez firmę spedycyjną A.Feinberg&Rosa; (stempelek na odwrocie) do granicy i stamtąd nadany w głąb Rosji; pozwalało to zaoszczędzić około 10 kopiejek, gdyż list z Prus do Rosji kosztował równowartość 20 kopiejek, a list nadany z granicy tylko 10; z wielu względów bardzo ciekawa i dobrze zachowana całość.

Mi.5
4 000 PLN