Pre-stamp period
8725

1593 kompletny list Podskarbiego Wielkiego Koronnego Jana Firleja z Dąbrowicy herbu Lewart, napisany dnia 7 października 1593 roku, do Sebastiana Lubomirskiego Kasztelana Małogoskiego, uważanego za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; adresowany "Xe(ciu) panu... do rąk jego...", "powolny sługa..."; zachowany w świetnym stanie papier ze znakiem wodnym, kompletna, wtłoczoną za pomocą suchej pieczęci, zapinka listowa; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną, wspaniały ponad 400 letni dokument historyczny!!!

2 000 PLN
8726

1748 list do księcia Franciszka Lubomirskiego w Rzeszowie, odręczna adnotacja "expedit", dobrze zachowana pieczęć lakowa, ubytki tylnej części koperty.

200 PLN
8727

1794 Poczta Królewska Rzeczypospolitej - FRAUENBURG (Saldus) w Kurlandii; nieznany dotąd jednowierszowy stempel FRAUENBURG typu "północnego", o wymiarach 38x4mm, czytelnie odciśnięty na datowanym 5.VII kompletnym liście z majątku Remten do Rygi w Inflantach, które znajdowały się w tym czasie w granicach Rosji; w 1561 roku Kurlandia została lennem Rzeczypospolitej, Frauenburg - siedziba księcia Jakuba Kettlera regenta Kurlandii, położony był na wielkim trakcie pocztowym Kłajpeda (Memel) - Mitawa; urząd pocztowy otworzono tu w 1632 roku; na oferowanym liście z 1794 roku użyto stempla nadawczego w typie "północnym" opisanym przez S.Miksteina w monografii "Pieczęcie pocztowe na ziemiach Polski w XVIII wieku" na str. 80 ten typ jednowierszowych pieczęci rozprzestrzeniał się bez żadnych przeszkód ku wschodowi aż do lat 1780-tych, skutkiem czego już po 1775 r. na wschodnich wybrzeżach tego morza (Bałtyku) spotykamy jednowierszowe pieczęcie. Z nadmorskich miast (Mitawa, Libawa, Ryga, Petrsburg) typ ten obejmuje coraz dalsze rozmiary w głąb prowincyj nadbałtyckich, rozprzestrzeniając się aż po linję Niemna ku południowemu wschodowi...na krótki czas jednego 10-lecia widzimy oddziaływanie wpływów polskich, wyrażających się w zaprowadzeniu pierwszego typu polskich pieczęci kolistych w Mitawie i Libawie.; listy z tych miast pokazane były w eksponacie Z.Mikulskiego na Zamku Królewskim w Warszawie, każdy z tranzytowym stemplem Mitawy i rosyjskim z Rygi; Frauenburg wraz z całą Kurlandią zostały w III rozbiorze (1795) zagarnięte przez Rosję; na początku XIX wieku wprowadzono tam stempel nadawczy o większych rozmiarach 56x6,5mm (Dobin 27-2-09.1.01), a jednowierszowe stemple zaczęły rozpowszechniać się ku południu i zachodowi (po 1815 roku także w Królestwie Polskim); poza Mitawą w Kurlandii XVIII-wieczne listy z tego obszaru Rzeczypospolitej są unikalne; nowe odkrycia - jak widać, mogą się jednak zdarzać; kompletny list zachował się w bardzo dobrym stanie; na życzenie fotoatest firmowy.

6 000 PLN
8728

1807 Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich - No.31 GRANDE ARMIE, 5 Dywizja Kawalerii gen.Lorge (w składzie 5 korpusu marszałka Lannesa), list wysłany 6.VII w przeddzień powstania Księstwa Warszawskiego, powołanego przez Cesarza Napoleona do życia traktatem pokojowym w Tylży, zawartym po zwycięskiej bitwie z Rosjanami pod Frydlandem 14.VI; pięć dni później wprowadzono zawieszenie broni (19.VI), a traktat podpisano w dniach 7-9.VII; list z "pola walki", napisany 6.VII przez żołnierza (czy raczej oficera) do Francji; bardzo ciekawa treść nawiązująca do historycznych wydarzeń i ziem polskich, mówiąca między innymi o wzięciu do niewoli pułkownika kozaków w okolicach miejscowości Visokie (Wysokie Mazowieckie), jego protestach mówiących coś o zawieszeniu broni, odesłaniu go dla pewności na tyły, a po oficjalnym potwierdzeniu wiadomości o zawieszeniu broni, o wycofaniu się za Narew; czytelna odbitka kasownika nadawczego - No 31 GRANDE ARMEE, odręczna adnotacja o wysokości porta; kompletny historyczny dokument w idealnym stanie zachowania; dołączony angielski opis fascynującej treści listu.

3 200 PLN
8729

500 PLN
8730

240 PLN
8731

1812 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
8732

80 PLN
8733

1813 koperta listu z Jeleniowa do Antoniny hrabiny z Małachowskich Karwickiej w Bodzechowie, ładny stan zachowania.

240 PLN
8734

1814 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
8735

1817 kompletny składany list do Marienburga (Malbork).

80 PLN
8736

40 PLN
8737

1818 list z pełną treścią wysłany 21.IX z Warszawy do Francomont w Niderlandach, dwuwierszowy stempel nadawczy typu IB WARSZAWA 21 SEPTEMBRII (32x4mm), list przesłano głównym traktem Warszawa-Strzałkowo, gdzie odciśnięto dwuwierszowy stempel graniczny STRZALKOWO 23.SEPT.; dalej przez Akwizgran i miejscowość Henri Chapelle do adresata; na odwrocie niderlandzki stempelek graniczny "Duitsch Grensk te Henri Chapelle" w ramce; liczne adnotacje dotyczące opłat na poszczególnych etapach podróży: "45", "99", "14", "6"; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN
8738

320 PLN
8739

1820 około, 1,25 łutowy list z Wrocławia do Głogowa (Gross-Glogau) wysłany jako pospieszny - dopisek "Cito!"; czarny dwuwierszowy stempel nadawczy BRESLAU 11/11; na odwrocie sucha pieczęć nadawcy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

30 PLN
8740

1820 kompletny list z pełną treścią na papierze stemplowym ze znakiem wodnym i odciśniętą okrągła pieczęcią z godłem "ZWEY G: GROSCHEN" wysłany 24.V z Kętrzyna do Okonka (Ratzebuhr), czarny dwuwierszowy stempel nadawczy RASTENBURG 24.MAI; adnotacje dotyczące opłat; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
8741

120 PLN
8742

1821 list (koperta) do Teresy księżnej Druckiej Lubeckiej z hrabiów Scipio del Campo przywieziony z Petersburga do Warszawy, skąd został wysłany do Wiednia, odręczna adnotacja "de St Peterbourg", czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 14 FEBRII, na odwrocie doskonale zachowana pieczęć lakowa nadawcy z herbami; bardzo dobry stan zachowania;
1819 rekomendowany list (koperta) wysłany z Lublina do Hrubieszowa, rzadki czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy LUBLIN 8 APRILIS o wymiarach 25x4,5 mm, czerwoną kredką wpisana wysokość opłaty "15", zwraca uwagę wyszukany sposób adresowania listu: "Wielmożnemu Imć: Panu Witalisowi Sobieszczańskiemu Mnie wielce Kochanemu Stryaszkowi Dobrodziejowi najosobliwszemu Panu w Hrubieszowie"; na odwrocie doskonale zachowana pieczęć lakowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania;
1830 STEMPEL Z ODWRÓCONĄ CYFRĄ W DACIE - list wysłany z Lublina do Kielc, rzadki czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy LUBLIN 22; SEPTEM o wymiarach 22x3,5 mm z odwróconą cyfrą "2" w dacie!!! stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

2 000 PLN
8743

50 PLN
8744

40 PLN
8745

1825 strona adresowa listu pieniężnego tzw. "obciążonego" (adnotacja "przytem paczka Sig.K.M. srebrem Złp 23"), nieopłaconego przez nadawcę (adnotacja "Na koszt"), wysłanego 8/10 z Łaska do "Kassy Szpitalnej Miasta Kalisza", czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA, liczne adnotacje pocztowe dzięki którym walor prezentuje się efektownie i na karcie albumowej z powodzeniem może zastąpić (jak widać) kompletny list; bardzo dobry stan zachowania.
1819 koszulka listu do "Szanownego Poczt Amtu Pogranicznego J.Królewskiej Mci w Częstochowie", wysłanego 28.I z Siewierza, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA z wpisaną pełną datą, rzadko spotykany dopisek "I(nteres) Poczty" - zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; papier ze znakiem wodnym wytwórni w Jeziornej; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
8746

240 PLN
8747

1826 kompletny list wysłany 14.XI z Koszalina do miejscowości Szczecinek (Neustettin), znaczna część treści listu - to druk!!! czarny dwuwierszowy stempel nadawczy COESSLIN 14.NOV., papier z dekoracyjnym znakiem wodnym; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

50 PLN
8748

120 PLN
8749

500 PLN
8750

1827 kompletny składany z Lublina do Chełma, stempel nadawczy Lublina typ IB.

60 PLN
8751

160 PLN
8752

90 PLN
8753

50 PLN
8754

60 PLN
8755

1832 kompletny składany list z Podgórza do Wieliczki.

120 PLN
8756

1833 list wysłany 18.11 z miejscowości Włoszczowa do Kielc, czarny jednowierszowy w ramce stempel nadawczy typu IIB z dopisaną - co rzadkie - pełną, w tym roczną, datą wysyłki; papier ze znakiem wodnym, adnotacja zwalniająca przesyłkę od opłaty pocztowej "In(teres) Rząd(owy)"; zaczerniony adres odbiorcy; na odwrocie negatywowa pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego.

54 PLN
8757

75 PLN
8758

1833 kompletny składany list z Szczecina do Francji, stempel graniczny z Forbach "PRUSSE / PAR / FORBACH", liczne stemple i opłaty tranzytowe, stempel odbiorczy na odwrocie.

80 PLN
8759

40 PLN
8760

500 PLN
8761

1835 koszulka listu z Lubrańca do Brześcia, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA LUBRANIEC z dopisaną datą "14/4 35" w tym dwucyfrową roczną; dopisek "SCR" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "WOIEWODZTWO MAZOWIECKIE OBWOD KUIAWSKI WOYT GMINY SOKOŁOWA"; dobry stan zachowania;

1840 około, koszulka listu z Lubrańca do Włocławka, czarny okrągły stempel nadawczy z ozdobnikiem i poziomą kreską mającą oddzielić ręcznie dopisany dzień od miesiąca - typ IIID według Polskich Znaków Pocztowych, stosowany niezbyt długo - urząd zlikwidowano w 1843 roku; dopisek "SCR" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "WOIEWODZTWO MAZOWIECKIE OBWOD KUIAWSKI WOYT GMINY SMIELOWICE"; dobry stan zachowania;

400 PLN
8762

1835 kompletny składany z Lublina z Trybunału Cywilnego Pierwszej Instancji Województwa Lubelskiego do Tarnowa, stempel nadawczy Lublina typ IIIC, stempelek kraju pochodzenia z granicy austriackiej "POL", stempel "INTERS RZĄDOWY" w ramce.

100 PLN
8763

1836 około, koszulka listu (minimalnie zmniejszona) z miejscowości Kurowo wysłanego z Kowala do Włocławka, czarny okrągły stempel nadawczy typu IIIA z dopisaną datą "15/2"; stempelek "Służba Cywilno Rządowa" w ozdobnej ramce (Czernik typ IVA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie włocławski czerwony okrągły rosyjsko-polski stempel odbiorczy typu IXA i pieczęć nadawcy z godłem "POWIAT WŁOCŁAWSKI WÓJT GMINY KUROWO"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

1840 około, koszulka listu z Kowala do Włocławka, czerwony stempel nadawczy typu IIIA z dopisaną ręcznie datą "12/12"; stempelek "INTERES RZĄDOWY" (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy z godłem; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

200 PLN
8764

1837 list z treścią datowany 17/29 września, wysłany z Pabianic do Warszawy, jednowierszowy w ramce stempel nadawczy typu IIB, adnotacja zwalniając przesyłkę od opłaty pocztowej "Interes Rządowy/ świ(adczy) X. D Biedermann" - nadawcą był Daniel Biedermann pastor pabianickiej parafii ewangelickiej; walor w bardzo dobrym stanie zachowania: gwarancja Gryżewski; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN