The auction will end on 07.12.2021

Auction 82. Warsaw Uprising 1944

4083

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944 - wydanie przedrukowe tzw. mokotowskie; bardzo niebezpieczne fałszerstwo nadruku na znaczku GG za 20 gr., sygnowane; wielka rzadkość tego przedruku zachęcała do nadużyć, oryginalny nadruk wykonano tuszem o odcieniu granatowym, poza tym dość trudne do identyfikacji, ciekawe do specjalizacji.

Fi.5 FFi
200 PLN
4084

1944 POCZTA HARCERSKA - CZERNIAKÓW, unikalny list nadany 11.VIII. z Czerniakowa, ostemplowano go tam dwukrotnie (raz słabo czytelnie) stemplem "POCZTA HARCERSKA / CZERNIAKÓW" - Gryżewski typ 5 (Fi.4000.-); poprzez Śródmieście Płd. gdzie list ocenzurowano - stempelek "CENZURA HARCERSKA" - Gryżewski typ 1, dotarł on (pod ostrzałem) poprzez płytkie przejście przy Kruczej - jedyne przecinające dzielącą obie części Śródmieścia Al.Sikorskiego (Al.Jerozolimskie), do urzędu Śródmieście Płn.; oznaczono go tam trzykrotnie datownikiem "15 SIERP 1944" - Gryżewski typ 29, nadano numer "1973" czerwonym ołówkiem i wyekspediowano w kierunku atakowanej w tym czasie z lądu, powietrza i wody (Wisła) Starówki; to list o fantastycznie udokumentowanym obiegu; ze względu na niewielki rozmiar cenzurę postawiono na liście częściowo złożonym, a stemple nadawcze lekko na froncie, aby nie zamazywać adresu i mocniej na odwrocie złożonego listu, datownik przystawiono na wszystkich tych miejscach, w sumie trzy razy; po rozłożeniu wszystkie te stemple są doskonale widoczne; z Czerniakowa spotyka się bardzo mało listów, a bardzo rzadki stempel Poczty Harcerskiej znany jest lepiej z kilku dokumentów rozliczeniowych; gwarancja Schmutz.

Fi.5, 29
10 000 PLN
4085

1944 list z Mokotowa wysłany 19.8.44 do Śródmieścia, stempel nadawczy typu 15 "A.K. na BARYKADACH", stempel cenzury typ 3 używany na Mokotowie "SPAWDZONO" odbity po otwarciu listu częściowo pod klapą koperty, słabszy stan zachowania typowy dla ocalałej korespondencji z powstania, gwarancja Schmutz.

Fi.15, 3
3 200 PLN
4086

1944 list z Śródmieścia południowego wysłany 2.9.44 do redakcji Biuletynu Informacyjnego, stempel nadawczy typu 20 (według katalogu Fischera w ostatnim dniu jego użycia), stempel odbiorczy typu 16bz śródmieścia północnego, kompletna koperta pomimo załamań w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.16b, 20
3 200 PLN
4087

1944 GŁÓWNA POCZTA POLOWA No 75a", znaczek GG skasowany 29.VIII stemplem typu 17 (Gryżewski RRR, Fi.5000.-), dodatkowo odbity stempel "W./orzeł/P.", którym cechowano biało-czerwone opaski noszone przez oddziały powstańcze; znamienne jest położenie znaczka w stosunku do stempli - "na głowie" co dobitnie świadczyło o niezłomnym przekonaniu powstańców o końcu okupacji niemieckiej.

Fi.17
800 PLN
4088

1944 I wydanie definitywne, gwarancja Korszeń.

Fi.113
550 PLN
4089

1944 I wydanie definitywne, seria czysta, znaczki jasnobrązowy, zielony i szarobrązowy - typ 1, a znaczki czerwony i niebieski - typ 2, w czasie Powstania miały one pełnić rolę nalepek kierunkowych, każdy kolor to inna dzielnica Warszawy, bardzo ładny stan, sygnowane, gwarancja Ćwiertnia (3), Gryżewski, Krawczyk.

Fi.113-17
4 000 PLN
4090

1944 I wydanie definitywne, stan dobry charakterystyczny dla tej emisji, gwarancja Korszeń.

Fi.115
700 PLN
4091

1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, znaczek typu 1 - "wcięcia w literach P i T", z niekatalogowanym błędem "szczerba z prawej strony u góry w drugiej literze A w WARSZAWA" i o lekkim podwójnym pionowym ząbkowaniu wzdłuż lewej ramki, gwarancja i opis Gryzewski.

Fi.118 MK1 B5
2 500 PLN
4092

1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, próba w kolorze jasnobrązowym na białym średnim papierze - typ 5 "litera P połączona z ramnką, zgrubione Z" piękny stan, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.118 P
1 200 PLN
4093

1944 Poczta Powstańcza - nadruk "RZECZPOSPOLITA POLSKA/ Poczta Polowa/ Warszawa - Sierpień 1944" na karcie pocztowej Generalnej Guberni za 30 gr. z widokiem kościoła Wizytek w Lublinie (Fi.2200.-), z grzecznościowym kasownikiem POCZTA POLOWA / 1-VIII-44 / WARSZAWA - Gryżewski typ 16b (Fi.+1000.-) w niespotykanie pięknym stanie; gwarancja Gryżewski, Schmutz.

Fi.Cp8, 16
3 200 PLN
4094

1944 POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944 - wydanie przedrukowe dla Śródmieścia; bardzo niebezpieczne fałszerstwo nadruku na znaczku GG za 1,60 zł. kasowane na wycinku dobrze sfałszowanym kasownikiem, oryginalny nadruk na tej wartości jest jak dotąd nieznany, ale może istnieć; wielka rzadkość tych nadruków zachęcała do nadużyć, ciekawe do specjalizacji.

Fi.FFi
200 PLN
4095

1944 korespondencja w sprawie pomocy w odnalezieniu bliskich zaginionych w czasie Powstania, karta do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie wysłana 26.12 z robót przymusowych w Niemczech w miejscowości Velten, stempelek cenzury; stempel wpływu "RADA GŁÓWNA OPIEKUŃCZA" z dostawioną datą "3 STCZ 1945"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
4096

1944 list wysłany 27.7 z Neumünster do Rembertowa, miejscowości leżącej pod Warszawą na prawym brzegu Wisły, ze względu na wybuch Powstania i niemożność doręczania przez pocztę niemiecką przesyłek za Wisłę, list ze stosowną adnotacją "ZURÜCK! z.Zt.nicht zu befördern" zwrócono do nadawcy.

200 PLN
4097

1944 korespondencja w sprawie poszukiwania powstańców, którzy dostali się do niewoli niemieckiej w czasie Powstania, karta wysłana 22.12 z Piotrkowa do komendanta oflagu VIIB, przeadresowana i dosłana do oflagu VIIA, ponieważ poszukiwanych osób nie znaleziono w obozie przesyłkę zwrócono do nadawcy; dwa stempelki informacyjne: "Nicht im Oflag VIIA" i "ZURÜCK AN ABSENDER"; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN
4098

1945 korespondencja z prośbą o pomoc w odnalezieniu bliskich osób, zaginionych w czasie Powstania, karta wysłana 8.1 z miejscowości Bytom Odrzański do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie; stempel wpływu "RADA GŁÓWNA OPIEKUŃCZA" z dostawioną datą "3 LUT. 1945"; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
4099

100 PLN
4100

1981 poczta harcerska zorganizowana z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.

30 PLN
4101

25 PLN