Auction 82. Air mail

8068

Mi.385-90
40 PLN
8069

1934 Indie Holenderskie, polecony list lotniczy wysłany 28.8 z klubu lotniczego w Malang do wytwórni szybowców w Grunau (Jeżów Sudecki), adresowany do Edmunda Schneidera - konstruktora słynnego szybowca "Grunau Baby" (wyprodukowano ponad 6000 sztuk w różnych wersjach, co czyni go najliczniej produkowanym szybowcem w historii); tranzytowy stempel lotniska w Lipsku, na odwrocie okolicznościowy kasownik odbiorczy; niezwykle rzadki kierunek wysyłki; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (niewielkie ubytki na odwrocie).

300 PLN
8070

1934 Brazylia, list lotniczy wysłany 20.III z San Paulo do Grunau (Jeżów Sudecki) adresowany do Edmunda Schneidera - konstruktora słynnego szybowca "Grunau Baby" (wyprodukowano ponad 6000 sztuk w różnych wersjach, co czyni go najliczniej produkowanym szybowcem w historii); tranzytowe stemple lotnisk w Stuttgarcie i Berlinie; dekoracyjna całość o ładnym obiegu pocztowym; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
8071

400 PLN
8072

Fi.1b
400 PLN
8073

1935 kartka z samochodowego pościgu za balonem wolnym w Mościcach.

Fi.8a
80 PLN
8074

Fi.11a
60 PLN
8075

1935 nalepka LOPP na rzecz budowy szkoły lotniczej pracowników (Fi. 100 zł).

Fi.22
54 PLN
8076

1935 nalepki Ligi Obrony Powietrznej Państwa służące do zbierania funduszy na budowę szkoły lotniczej pracowników KKO, seria w czworoblokach.

Fi.22-4
1 400 PLN
8077

1935 nalepki Ligi Obrony Powietrznej Państwa służące do zbierania funduszy na budowę szkoły lotniczej pracowników KKO, seria.

Fi.22-4
350 PLN
8078

50 PLN
8079

100 PLN
8080

400 PLN
8081

Fi.15
80 PLN
8082

1936 list z zawodów balonowych o puchar Gordon - Bennetta przewieziony balonem Legionowo z Warszawy do Peliszcz.

Fi.20d
50 PLN
8083

1936 list z zawodów balonowych o puchar Gordon - Bennetta przewieziony balonem Syrena z Warszawy do Chotynicz.

Fi.20e
50 PLN
8084

1936 list z pierwszego lotu na trasie Lwów - Ateny, przewieziono 310 listów, na odwrocie stempel odbiorczy Aten.

Fi.127b
120 PLN
8085

1936 list z pierwszego lotu na trasie Warszawa - Hajfa, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.128a
70 PLN
8086

1936 kartka z pierwszego lotu na trasie Lwów - Hajfa (Fi. 128b), ciekawa kartka.

Fi.292
120 PLN
8087

1936 Brazylia, list lotniczy ofrankowany m.in specjalnym znaczkiem poczty zeppelinowej wysłany 23.IX z klubu szybowcowego w Porto Alegre, przesłany linią lotniczą "Air France" do szkoły szybowcowej w Grunau.

120 PLN
8088

100 PLN
8089

Fi.132d
120 PLN
8090

Fi.132d
200 PLN
8091

1938 X Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar Przechodni im. A.Wańkowicza w Mościcach, list przewieziony balonem "Pomorze" zdyskwalifikowanym z uwagi na lądowanie poza granicami RP (Rumunia); pocztę dowieziono do urzędu pocztowego Załucze.

Fi.25k
200 PLN
8092

1938 pierwszy lot Warszawa-Wilno-Kowno, list wysłany 15.VII z Warszawy do Kowna, stempel okolicznościowy lotu "PRZEWIEZIONO PIERWSZYM LOTEM LINIOWYM 15.VII.1938 WARSZAWA - KAUNAS", przesyłka adresowana na poste restante, poczta łotewska naliczyła dopłatę, a ponieważ przesyłki nie podjęto w terminie odesłano ją do nadawcy - stempelek "Retour non reclame"; kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania (niewielkie punktowe przebarwienia).

Fi.138a
200 PLN
8093

1938 pierwszy lot na trasie Warszawa - Kowno.

Fi.138a
80 PLN
8094

Fi.138a
80 PLN
8095

1938 nalepki Ligi Obrony Powietrznej Państwa służące do zbierania funduszy na cele statutowe, nieskatalogowane.

90 PLN
8096

1939 pierwszy lot Warszawa - Bejrut, datownik odbiorczy na odwrocie.

Fi.141a
200 PLN
8097

1939 Pierwszy lot Warszawa-Gdynia-Kopenhaga, list wysłany 14.V z Warszawy do Kopenhagi, ładna odbitka stempla okolicznościowego lotu "PIERWSZY LOT WARSZAWA GDYNIA KBENHAVN 15-V-1939 R", kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.144a
150 PLN
8098

1939 list z pierwszego lotu na trasie Warszawa - Kopenhaga, na odwrocie stempel odbiorczy.

Fi.144a
70 PLN
8099

1939 "1919-1939 XX LECIE POLSKIEJ KOMUNIKACJI LOTNICZEJ 14-16.VI.1939 POZNAŃ", znaczek na kopercie (druki) wysłanej 15.6 z Poznania do Radomia z dodatkowym stemplem okolicznościowym o stopniu rzadkości C, koperta lotnicza o sygnaturze (IX-1937r); datownik odbiorczy na odwrocie (Myślicki 39 230).

Fi.311
Mi.332
60 PLN
8100

1939 Służba pocztowa bez dodatkowej opłaty za przesyłki lotnicze, 1 lot Francja - Polska, list dosłany z Belgii, adresowany do Warszawy; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania.

100 PLN
8101

1939 XI Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar Przechodni im. A.Wańkowicza w Mościcach, znaczek dodatkowej opłaty dla przesyłek balonowych przesłanych podczas zawodów, w kolorze ciemnobrunatnym na papierze żółtym, bardzo ładny stan zachowania; gwarancja Mikulski.

150 PLN
8102

1942 Węgry, karta pocztowa wysłana 5.IV drogą lotniczą z miejscowości Gyor do Bytomia (Beuten), cenzury.

60 PLN
8103

1946 samolot nad Warszawą, 10 zł + 20 zł - frankatura dwukolorowa (Fi.150.-), polecony list lotniczy wysłany 9.8.47 z Zaklikowa do Lyndora w USA, znaczki skasowane stemplem prowizorycznym - datownikiem okupacyjnym ZAKLIKOW z wyróżnikiem "b" i usuniętymi pozostałymi napisami (P26 - wg. najnowszej klasyfikacji Z.Mąki), na odwrocie datownik odbiorczy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.399, 400
Mi.432, 433
120 PLN
8104

1946 polecona karta pocztowa wysłana 16.I z Krakowa do pani Stefanii Bardziłowskiej w Bostonie, stempelek dodatkowej lotniczej opłaty gotówkowej "Opłacono gotówką/ Taxe perçue __ zł _ gr" z dopisaną kwotą "26,50"; rzadko spotykany stempelek "Par avion jusquà Londres" i "LOTNICZA Par avion"; stempelek cenzury wojskowej 1697; kasowniki odbiorcze, z braku miejsca na karcie, odciśnięte na znakach opłaty; bardzo rzadki walor z początkowego okresu przywracania komunikacji lotniczej w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

1 000 PLN
8105

1948 Persja, list lotniczy wysłany z Teheranu do USA, kasowniki.

Mi.765, 771
30 PLN
8106

1949 Persja, polecony list lotniczy wysłany 1.VIII z Teheranu do USA, kasowniki odbiorcze; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.767, 771
50 PLN
8107

1949 list lotniczy wysłany 3.VIII z Warszawy do Chicago, kasowniki odbiorcze, gwarancja.

50 PLN