Auction 81. WW2 military postage

36475

1935 "KTO POTRZEBUJE OCHRONY NA WSCHODZIE?" ("Wer braucht Sicherheit im Osten?") niemiecka propagandowa karta z początku lat trzydziestych mająca uzasadnić medialnie rozbudowę potencjału niemieckich sił zbrojnych ograniczonych do minimum w wyniku I wojny światowej, podobne karty-mapy sporządzano również dla pozostałych granic niemieckich (zachodu, południowego-wschodu), wydanie "Albert Rauck & Co. Berlin W8"; doskonały stan zachowania.

500 PLN
36476

1937 Wojna domowa w Hiszpanii, polecony list lotniczy wysłany 11.3 z Frankfurtu do Las Palmas na wyspach Kanaryjskich, stempelek hiszpańskiej cenzury wojskowej, kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Generał Franco za próbę obalenia rządu republiki został zesłany na Teneryfę (wyspy Kanaryjskie), wkrótce jednak opanował wyspę i uczynił z niej swą bazę, skąd 17.III.1936 rozpoczął wojnę przeciwko komunistom.

Mi.606, 609-612, 643
600 PLN
36477

1938 Zaolzie, widokówka ofrankowana polskim znaczkiem (opłata zgodna z taryfą), wysłana 2.X z urzędu pocztowego Cieszyn 2 do Krakowa, dodatkowy stempel propagandowy "BOHATERSKIE ZAOLZIE/ WRÓCIŁO DO POLSKI" (Myślicki 38 245).

Fi.296
Mi.317
120 PLN
36478

1938 Anschluss Austrii - koperta wysłana 8.IV z Wiednia do Lubeki, stempelek propagandowy "Am 10. April dem Führer dein "Ja"" agitujący do głosowania za przyłączeniem Austrii do Rzeszy Niemieckiej.

12.III po aneksji Austrii przez Niemcy, aby "uprawomocnić" agresję, na 10.IV wyznaczono referendum w sprawie przyłączania Austrii do Rzeszy; po "zrobieniu porządku" z przeciwnikami, ponad 99% uprawnionych zagłosowało "za".

Mi.577
100 PLN
36479

20 PLN
36480

20 PLN
36481

20 PLN
36482

1938 kartka czechosłowackiej poczty polowej z okresu zajęcia Zaolzia.

20 PLN
36483

20 PLN
36484

1939 Kampania Wrześniowa, tzw. "cicha mobilizacja", poczta polowa nr.74 - pierwszy polski urząd poczty polowej operujący w czasie II wojny światowej!!! uruchomiony 4.III przy 26 Dywizji Piechoty wchodzącej w skład Armii "Poznań"; znaczek na karcie ostemplowany datownikiem z wyróżnikiem "a" w pierwszym dniu funkcjonowania poczty; duża ciekawostka!

Fi.310
Mi.331
80 PLN
36485

1939 polska całostka nadana w niemieckiej poczcie polowej.

Fi.Cp86
280 PLN
36486

1939 "Dziwna wojna" - formularz francuskiej poczty polowej oznaczony "F.M." wysłany 13.10 z Nantes przez żołnierza francuskiego na brytyjską wyspę Jersey, listowa pieczęć formacyjna; ze zbiorów J.Falkowskiego.

"Dziwna wojna" rozpoczęła się po napaści Niemiec na Polskę, kiedy Francja i Wielka Brytania wypowiedziały 3.IX wojnę Niemcom, a pomimo tego nie wypełniły swoich sojuszniczych zobowiązań i nie zaatakowały Niemiec, "drôle de guerre" zakończyła się 10.V.1940 niemieckim atakiem na kraje Europy Zachodniej.

150 PLN
36487

60 PLN
36488

1940 niemiecka karta propagandowa wyszydzająca premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla (tzw.Spottkarte), na "znaku opłaty" napis "WERT keinen PFENNIG" - w wolnym tłumaczeniu "nie wart złamanego szeląga", sygnatura "Ashelm 3503 25", przesłana 10.8 miejscowo we Wrocławiu, dodatkowo pieczęć "Reservelazarett V Breslau" - szpitala zapasowego we Wrocławiu z niemiecką "gapą"; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.1
400 PLN
36489

1940 Armia Polska we Francji, czysty znaczek za 50 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej, minimalny ślad po podlepce.

Mi.276
80 PLN
36490

1940 Armia Polska we Francji, czysty znaczek za 10 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej.

Mi.376
175 PLN
36491

1940 Armia Polska we Francji, parka rozdzielonych miedzypolem czystych znaczków za 20 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej, na międzypolu lekki ślad po podlepce.

Mi.379
400 PLN
36492

Mi.408
125 PLN
36493

1940 Armia Polska we Francji, kasowany znaczek wydany z okazji 75 lecia Czerwonego Krzyża za 90+35 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie w położeniu poziomym - obróconym o 90° w lewo; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej.

Mi.440
260 PLN
36494

80 PLN
36495

1940 BRAK KOLORU NIEBIESKIEGO - niemiecka karta propagandowa wyszydzająca premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla (tzw.Spottkarte), na "znaku opłaty" brak koloru niebieskiego i napisu "WERT keinen PFENNIG" - w wolnym tłumaczeniu "nie wart złamanego szeląga", sygnatura "Ashelm 3503 25"; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

Mi.1
1 200 PLN
36496

1941 (?) "ŚMIERĆ NIEMIECKIM FASZYSTOM !" - listownik z propagandową ilustracją, czysty w dobrym stanie zachowania (pionowo zgięty).

200 PLN
36497

1941 Wymiana korespondencji między Wojskiem Polskim w Anglii, a rodzinami w kraju odbywała się głównie przez neutralną Portugalię, do początków 1941 roku (z upoważnienia polskich władz) obsługiwana na odcinku Lizbona-Londyn przez brytyjską firmę transportową THOMAS COOK & SON, Ltd.; przesyłki wysyłane z Polski do Portugalii na "adres konspiracyjny" w lizbońskim lub londyńskim biurze firmy sortowano, a w rzadkich przypadkach pakowano do większych stosownie zaadresowanych kopert, które po ofrankowano znaczkami z perforacją firmową TCS i po odciśnięciu owalnego datownika firmowego "THOS. COOK & SON LTD BERKELY STREET.W.1" kierowano do brytyjskiej cenzury, a następnie już zwykłą pocztą do odbiorców, takie zachowane koperty są wyjątkowo rzadkie - tu oferowana do kapitana Józefa Zielonki z 1 Kompanii Saperów 1 Brygady Strzelców (kryptonim pocztowy P/4) została wysłana z biura firmy "28 MAR 1941" - fioletowy datownik na odwrocie, przekazana poczcie cywilnej - znaczek skasowany datownikiem LONDON.W.1. z tego samego dnia, datownik odbiorczy "BIURO POCZTOWE 1 KORPUSU" z "31 MAR 41" (w katalogu specjalizowanym - "cena amatorska"), co niezwykle rzadkie zachowana oryginalna dołączona instrukcja dotycząca przygotowania przesyłki do okupowanej Polski, sposobu wysyłki i wysokości dodatkowych opłat; bardzo ważny, unikalny dokument obrazujący sposób funkcjonowania "adresów konspiracyjnych" w dobrym stanie zachowania (koperta na odwrocie i w środku podklejona taśmą przezroczystą).

2 000 PLN
36498

1941 Wojsko Polskie we Francji, seria nalepek Czerwonego Krzyża dla wojsk lądowych, morskich i lotniczych, dodatkowo nieliczony narożny znaczek dla wojsk lądowych dwustronnie cięty z przywarciami na gumie; spotykane czasem na listach poczty polowej.

40 PLN
36499

1941 list z Londynu do polskiej poczty polowej, stempel biura pocztowego 1. Korpusu, gwarancja Walocha.

60 PLN
36500

1941 polecony list z poczty polowej 34.264 z Tarnowa do Austrii, na odwrocie stempel odbiorczy.

40 PLN
36501

1941 list na papeterii ORP Błyskawica do szpitala w Killin Portshire, stempel cenzury brytyjskiej marynarki wojennej.

100 PLN
36502

1941 list na papeterii ORP Błyskawica do Perth, stempel cenzury brytyjskiej marynarki wojennej i stempel Biura Pocztowego I Korpusu.

100 PLN
36503

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR - "Dojdziemy", znaczek za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie; wydano ich 1000 szt. - tu jeden z ostatnich numerów 970; taki sam karnet wystawiono 6 kwietnia 2011 na aukcji w Nowym Jorku za 2500$; gwarancja.

1 200 PLN
36504

1942 Dojdziemy, znaczek poczty polowej polskich sił zbrojnych w ZSRR stemplowany radzieckim kasownikiem poczty polowej nr 3000, gwarancja Ryblewski.

500 PLN
36505

1942 Tajna Poczta Podziemna, wydanie o wzorach nawiązujących do wydania londyńskiego, seria czysta w pięknym stanie, unikalna w narożnych i marginesowym czworobloku.

Fi.1-9
3 600 PLN
36506

1942 seria znaczków tajna poczta podziemna.

Fi.1-9
350 PLN
36507

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, fragment strony z pocztowej książki nadawczej listów poleconych wysłanych z Tatiszczewa - rejonu organizacji 5 Dywizji Piechoty, obok każdej pozycji odciśnięty datownik TATISZCZEWO SAR. (ТАТИЩЕВО САР.) cywilnego sowieckiego urzędu pocztowego, który w tym czasie obsługiwał cały obrót pocztowy 5 Dywizji; niecodzienny dokument wewnątrzpocztowy w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.2b
200 PLN
36508

800 PLN
36509

10 PLN
36510

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Egipt, "Wykaz poczty służbowej i rozkazów przesłanych za pośrednictwem Poczty Polowej Nr.112 z D-twa O.Z. do Oficera Placu w Tel-Aviv", dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 112, datownik z dnia 22.VII; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

100 PLN
36511

1942 niemiecka okupacja Ukrainy, luzaki bez gumy.

10 PLN
36512

180 PLN
36513

1943 Tajna Poczta Podziemna - UNIKALNA PRÓBA; wydanie urzędowe do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", unikalna próba znaczka za 50 gr. w kolorze brązowawokarminowym; to pierwszy odnaleziony egzemplarz, choć wydrukowano ich pewno 10 sztuk; ten nosi cechy znaczka z 3 poz. w 10-znaczkowym arkusiku, nie posiada nominału, który był drukowany w odrębnej operacji; informacje o wydaniu są skąpe, stosowano je do opłaty doręczanej prasy podziemnej; teraz ta wiedza nieco się pogłębi, ten egzemplarz odnaleziono razem z kilkoma znaczkami z pełną oryginalną ręcznie nakładaną gumą i wzorami kasowników.

Fi.1 P
8 000 PLN
36514

1943 Tajna Poczta Podziemna, wydanie organizacji "Miecz i Pług" do opłaty tajnego "Monitora Polskiego", seria kasowana na wycinku, wszystkie znaczki z błędami powstałymi w części nakładu w trakcie druku i czyszczenia formy: za 50 gr. z błędem nominału na poz.9 "kropka w cyfrze 5", za 1 zł. z trzema błędami na poz.7 "uszkodzona ramka nominału", "brak haczyka w cyfrze 1" i "wklęsnięcia w literze z", a za 2 zł. z błędem na poz.1 "uszkodzony ornament po prawej" i dodatkowo jednostronnie cięty u dołu.

Fi.1-3
1 600 PLN