Auction 80. Central Lithuania

27368

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 2 mk. w kolorze lilabrązowym, niekatalogowana na białym prążkowanym poziomo papierze, sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.D3 P
150 PLN
27369

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 2 mk. w kolorze czarnym na białym prążkowanym poziomo papierze (nakład 100 szt.), sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.D3 P3
200 PLN
27370

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 3 mk. w kolorze ciemnobrązowym, niekatalogowana na kremowoszarym papierze gazetowym, sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.D4 P
150 PLN
27371

1921 różne rysunki, niegumowana próba, gwarancja Miszczak.

Fi.D4 P2
150 PLN
27372

Fi.D4 P3
150 PLN
27373

Fi.D4 P5
350 PLN
27374

1921 znaczki dopłaty, czworoblok prób znaczków dopłaty za 3 mk. w kolorze lilabrązowym, niekatalogowanych na kremowoszarym papierze gazetowym, o poczwórnym druku, gwarancja Krawczyk.

Fi.D4 P Dptc.
320 PLN
27375

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 5 mk. w kolorze lilabrązowym, niekatalogowana na białym prążkowanym pionowo papierze, gwarancja Schmutz.

Fi.D5 P
150 PLN
27376

1921 znaczki dopłaty, lewostronnie ząbkowana i ze śladem perforacji pionowej na środku, próba znaczka za 5 mk. w kolorze granatowoczarnym na białym papierze (część z nakładu 50 szt.), gwarancja Schmutz.

Fi.D5 P3
350 PLN
27377

Fi.D5 P7
100 PLN
27378

1921 znaczki dopłaty, czworoblok prób znaczków dopłaty za 5 mk. w kolorze lilabrązowym na kremowoszarym papierze gazetowym (Fi.600.-), o poczwórnym druku, gwarancja Krawczyk.

Fi.D5 P14 Dptc.
320 PLN
27379

1921 różne rysunki, znaczek makulaturowy z abklaczem, gwarancja Miszczak.

Fi.D6 MK
40 PLN
27380

Fi.D6 P1
250 PLN
27381

1921 różne rysunki, parka prób, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.D6 P2
60 PLN
27382

1921 niegumowane próby znaczków dopłaty, cięta i ząbkowana, gwarancja i oznaczenie Schmutz.

Fi.D6P1A, B
250 PLN
27383

1921 Orzeł i Pogoń, niezmiernie rzadka - jako kasowana pocztowo, seria znaczków opłaty skarbowej, gwarancja Krawczyk.

1 500 PLN
27384

1921 zawiadomienie o nadejściu "listu wartościowego zwrotnego", nadane 25.VIII jako przesyłka polecona z poczty polowej nr.23 przydzielonej do Dowództwa Wojsk Litwy Środkowej w Wilnie, wysłane do Intendentury Grupy Operacyjnej Bieniakonie, również na pocztę polową 23, przesyłkę wydano adresatowi tego samego dnia; rzadka całość z wewnętrznego obiegu pocztowego instytucji wojskowych Litwy Środkowej; bardzo dobry stan zachowania (ślady archiwizacji).

Grupa Operacyjna "Bieniakonie" stanowiła trzon sił gen.Żeligowskiego w czasie "buntu" w jej skład wchodziły: 1 dywizja Litewsko-Białoruska, 201 pułk piechoty, 211 pułk ułanów Nadniemeńskich i 13 pułk ułanów Wileńskich, grupa liczyła ok.14 tys. żołnierzy, a po powstaniu Litwy Środkowej była podstawą jej wojsk.

400 PLN
27385

1921 polecona kartka poczty polowej Litwy Środkowej, datownik frontowej poczty polowej nr 23.

180 PLN
27386

1922 WYDANIE PRZEDRUKOWE NA LIŚCIE WARTOŚCIOWYM; list wartościowy z Wilna opłacony czworoblokiem znaczków wydania przedrukowego za 4 mk./20 sk. w kolorze zielononiebieskim i szeregiem znaczków innych wydań, przesyłka obowiązkowo polecona i zabezpieczona pieczęciami lakowymi; widoczny jest na nich herb Litwy Środkowej - Orzeł i Pogoń, a na obwodzie mają napis URZĄD POCZTOWO-TELEGRAFICZNY WILNO 1, na froncie koperty numerek polecenia, a na odwrocie kasownik odbiorczy: Warszawa 1 z 6.IV.22, bardzo rzadki walor ze słynnej kolekcji G.Hahne, sygnowany Kronenberg.

Fi.6b, 48A, 47A
6 000 PLN
27387

1922 PRZYŁĄCZENIE LITWY ŚRODKOWEJ - OKRES PRZEJŚCIOWY; widokówka wysłana 26.IV.1922 z urzędu pocztowego Wilno 1 (kasownik z wyróżnikiem "a") do Warszawy opłacona dwoma znaczkami za 4 mk.; 6 kwietnia 1922 roku ustawowo objęto władzą państwową Ziemię Wileńską, a 18 kwietnia nastąpiło faktyczne jej przyłączenie do Polski; wprowadzono do obrotu znaczki polskie, ale do 30 kwietnia pozostawały także w obiegu znaczki Litwy Środkowej; z tego krótkiego okresu przejściowego znanych jest tylko kilka przesyłek, ale żadna z nich nie jest mieszaną frankaturą polsko-litewską; bardzo dobry stan zachowania, gwarancja Krawczyk.

Fi.37B
Mi.37A
6 000 PLN
27388

1922 kartka z Wilna 21.12.22 do Krakowa.

Fi.40
360 PLN
27389

Fi.44 P6
1 000 PLN
27390

Fi.44 P6
150 PLN
27391

Fi.44-47A
Mi.44-47B
320 PLN
27392

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, pięknie cięta seria czysta.

Fi.44-47A
Mi.44-47B
120 PLN
27393

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, czysta seria ząbkowana.

Fi.44-47B
Mi.44-47A
100 PLN
27394

Fi.44-47B
Mi.44-47A
320 PLN
27395

1922 PODBRODZIE - rzadkie oryginalne ostemplowanie Litwy Środkowej - Otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, znaczek za 10 Mk. oryginalnie skasowany w Podbrodziu (Fi.120.-) w ostatnim miesiącu funkcjonowania poczty Litwy Środkowej, pięknie odbity datownik, gwarancja Krawczyk.

Fi.44A
Mi.44B
240 PLN
27396

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, makulaturowy znaczek z podwójnym drukiem, złamania.

Fi.44Dp
30 PLN
27397

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 25 mk. w kolorze czerwonym bez tła, na odwrocie podwójny druk tej próby w położeniu wzajemnie odwróconym na druku formularza (kilka z nakładu 200 szt.), sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.45 P1 / Mk
250 PLN
27398

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, podwójny druk niekatalogowanej próby znaczka za 25 mk. w kolorze czerwonym z kremowym tłem, na cienkim białym papierze, podwójna gwarancja Schmutz.

Fi.45 P Dp
200 PLN
27399

Fi.46 P1
200 PLN
27400

Fi.46 P3
200 PLN
27401

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, luzak.

Fi.46B
25 PLN
27402

Fi.47 MK
100 PLN
27403

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, niekatalogowana próba znaczka za 75 mk. w kolorze czarnofioletowym, na cienkim papierze, gwarancja Schmutz.

Fi.47 P
300 PLN
27404

Fi.47 P1
250 PLN
27405

Fi.47 P1
400 PLN
27406

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, podwójny druk rzadkiej niekatalogowanej próby znaczka za 75 mk. w kolorze fioletowym, na kremowym gładzonym papierze, podwójna gwarancja Schmutz.

Fi.47 P Dp
350 PLN
27407

Fi.47B
10 PLN