The auction will start on 09.09.2022

Auction 80. Pre-stamp period

24662

1596 KRÓL JAN KAZIMIERZ - "POTOP", kompletny list Sigismunda Forgacza (pochodzącego z Węgier) kapitana załogi Lubowelskiej, napisany dnia 21 października 1596 roku, do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, uważanego za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; w 1591 r. na ponad 150 lat zamek w Lubowli na Spiszu przejęli właśnie Lubomirscy i dalej go rozbudowywali - powstał pałac barokowy, kaplica, rozrosły się mury obronne; w czasie wojen ze Szwecją właśnie tu hetman Jerzy Lubomirski ukrył polskie insygnia koronne; Król Jan Kazimierz złożył wówczas w Lubowli wizytę, a jego podróż w te strony opisuje w "Potopie" Henryk Sienkiewicz; to na drodze do zamku nad Popradem Kmicic z Kiemliczami, a później górale ratowali monarchę; bywał tu jeszcze Jan Olbracht, a w drodze spod Wiednia odwiedził warownię Jan III Sobieski; papier posiada herb w postaci znaku wodnego, czytelny odcisk suchej pieczęci zapinki; list pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich; jest kompletny, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z numerem i opisem; wspaniały ponad 400 letni dokument historyczny zachowany w świetnym stanie !!!

1 800 PLN
24663

1775 obszar I Rzeczypospolitej - Galicja - LWÓW, koszulka wczesnego listu ze Lwowa do Wiednia; po I rozbiorze Rzeczypospolitej zmieniły się trakty pocztowe, trakt z Galicji wschodniej (na ziemiach polskich Czerniowce - Śniatyń - Lwów - Cieszyn) omijał Kraków, który pozostał w granicach Rzeczypospolitej; w podkrakowskim Kazimierzu (1773) i Lwowie (1775) najwcześniej wprowadzono pieczęcie pocztowe; zgodnie z rozporządzeniem z dnia 23 czerwca 1758 roku prezydenta Dworskiej Komisji Pocztowej, pierwsza lwowska pieczęć pocztowa miała charakter nadawczy, jej wzór to dwugłowy orzeł, napis LEMBERG i trąbka pocztowa; odbijana była zwykle w kolorze czarnym - tuszem, lub brunatnym - atramentem, obie odmiany opisane przez J.Adamczyka i J.Bartkego; ten list posiada pieczęć atramentową, jest adresowany do Kanonika Guttza, podobnie jak list z pieczęcią tuszową znajdujący się w słynnej kolekcji Z.Mikulskiego, oba pochodzą z tego samego roku, są tak samo opłacone - pół-porto, 4 krajcary nadawca i 4 krajcary odbiorca i posiadają na odwrocie adnotacje o dacie odbioru, tu 21 Ap. 1775; dwa znane wcześniej listy, opisane przez S.Miksteina pochodzą z roku 1776 i z okresu późniejszego.

2 400 PLN
24664

1777-86 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, koszulka listu z Warszawy do Krasnegostawu nadanego w Nadwornym J.K.M-ci Pocztamtcie Warszawskim; list oznaczono pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - W wiązane z dwóch V o wysokości ~11 mm, szerokości ~14 mm na górze i ~4 mm u podstawy, w kole o średnicy 19 mm; z Warszawy znane są trzy różne wzory, przy czym ten, mimo nie najwyższej wyceny jest w rzeczywistości najrzadszy, tylko około 15% listów; opłacony został przez nadawcę 24 grosze polskie - odręczna adnotacja 24 niebieskim atramentem na froncie, na odwrocie kompleta pieczęć lakowa; korespondencja z obszaru Polski z XVIII wieku jest bardzo rzadko oferowana na rynku filatelistycznym; fotoatest Korszeń

1 800 PLN
24665

200 PLN
24666

2 400 PLN
24667

1787-94 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, koszulka listu z Warszawy do Lwowa nadanego w Nadwornym J.K.M-ci Pocztamtcie Warszawskim; list zachował się w słabym stanie, ale sama pieczęć nadawcza II typu inicjałowego (francuskiego) - W wiązane z dwóch V o wysokości ~11 mm, szerokości ~15 mm na górze i ~5 mm u podstawy odbita jest ładnie; z Warszawy znane są trzy różne wzory, przy czym jest to jedyna taka pieczęć z ziem polskich bez obwódki, na odwrocie rzadki lwowski datownik odbiorczy i pieczęć lakowa, bardzo niska cena wywoławcza.

400 PLN
24668

400 PLN
24669

3 200 PLN
24670

4 000 PLN
24671

1 000 PLN
24672

2 400 PLN
24673

1817 i 1820 GAZETA LWOWSKA dwa kompletne egzemplarze z idealnie odbitymi sygnetami gazetowymi Lwowskiej Dyrekcji Pocztowej o nominale 1 Kreuzera z 1817 i 1820 roku; sygnety, czyli pocztowe stemple gazetowe zostały wprowadzone w Galicji w 1802 roku, ustanowiono wtedy za wysyłkę (m.in. czasopism) opłaty tzw. stemplowo-gazetowe, których uiszczenie potwierdzano poprzez ostemplowanie gotowego wydawnictwa sygnetą; stemple te są prekursorami znaczków gazetowych; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
24674

1819 list rekomendowany (koperta) adresowany do Teresy z książąt Druckich-Lubeckich hrabiny Scipio del Campo, wysłany 23.I z Warszawy do miejscowości Pieski (Piaski) na Litwie, doskonałej jakości czerwona odbitka dwuwierszowego stempla nadawczego WARSZAWA 23 IANUARII (398b) - dokładnie ten sam stempel (identyczna data) jest reprodukowany w Polskich Znakach Pocztowych; szczegółowo określona przez nadawcę droga pocztowa "p. Brześć, Słonim", wpisana czerwoną kredką liczba "45" - wysokość opłaty za jednołutowy list zagraniczny (do Rosji); bardzo dobry stan zachowania;

1826 list wysłany 29.VII z Warszawy do Kielc, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 29 IULII; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Służba Cywil. Rząd. Od Kom: Woie. Mazow." (Czernik typ IVB); na odwrocie ładnie odciśnięta pieczęć nadawcy z orłem; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

800 PLN
24675

1820 około, list wysłany 20 listopada z Trybunału Cywilnego I Instancji Woiewodztwa Mazowieckiego w Warszawie do Sądu Pokoju w Kutnie, przesyłka oznaczona stempelkiem zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA), ponieważ jednak korespondencja władz sądowych prowadzona w sprawach zainteresowanych stron nie była przez Pocztę uznawana za rządową i wymagała opłaty pocztowej gotówką, urzędnik pocztowy oznaczył opłatę "30" gr do pobrania od odbiorcy; czerwony dwuwierszowy (28x4,5 mm) stempel nadawczy typu IB; na odwrocie adnotacja pocztowa i pieczęć nadawcy z godłem "KROLESTWO POLSKIE KOMISYA RZAD: SPRAWIEDLIWOSCI"; niecodzienny, rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

M.Czernik w "Poczta Królestwa Polskiego w latach 1815-1851" podaje: "Każda usługa pocztowa musiała być opłacona przez usługodawcę, tzn. nadawcę, adresata, skarb państwa lub przez jednych i drugich. [-] Nawet zwolnienie z opłat pocztowych, zwane także przesyłaniem na koszt państwa, było traktowane jako dochód poczty opłacony w imieniu skarbu państwa przez kasę pocztową. [-] Tymczasem praktyka wyglądała inaczej, np. w sądach za korespondencję związaną z jakąś sprawą płacił przegrywający. Do chwili wydania wyroku korespondencja szła jakby na kredyt, a wynikłe stąd tzw. porto prenotowane egzekwowane było dopiero po zakończeniu sprawy. Osoby skazane były niejednokrotnie niewypłacalne, a sprawa likwidacji należności odwlekała się nieraz do śmierci dłużnika.".

800 PLN
24676

2 800 PLN
24677

1820 miejscowy list z Lublina z Trybunału Cywilnego Pierwszej Instancji Województwa Lubelskiego (w środku kompletny list), stempel nadawczy Lublina typ IB, piękne pieczęcie lakowe i doskonały stan zachowania.

360 PLN
24678

120 PLN
24679

1822 ŁOWICZEK, koszulka listu wysłanego z niewielkiej ekspedycji i stacji przeprzęgowej w Łowiczku - funkcjonującej zaledwie kilka lat (1815-23) - do Włocławka, doskonale odciśnięty w kolorze czarnym jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA ŁOWICZEK z dopisaną pełną datą w tym roczną "8/12 12"; na odwrocie pieczęć urzędowa nadawcy z godłem "KROLESTWO POLSKIE WOYT GMINY BODZANOWA"; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

1 600 PLN
24680

200 PLN
24681

200 PLN
24682

1824 kompletny składany z Lublina z Trybunału Cywilnego Pierwszej Instancji Województwa Lubelskiego do Tarnowa, stempel nadawczy Lublina typ IB, stempelek kraju pochodzenia z granicy austriackiej "POL.".

120 PLN
24683

1824 kompletny składany z Lublina z Trybunału Cywilnego Pierwszej Instancji Województwa Lubelskiego do Tarnowa, stempel nadawczy Lublina typ IIIC, stempelek kraju pochodzenia z granicy austriackiej "POL.", stempel "INTERS RZĄDOWY" w ramce, na froncie i odwrocie ozdobny stempel tranzytowy ze Lwowa.

200 PLN
24684

1827 KUTNO - NIEZNANY STEMPEL - kompletny list z pełną treścią wysłany z Kutna do Żychlina, dotychczas nieopisany unikalny stempel nadawczy KUTNO typu IIA z datą dobitą drugą pieczątką (tu 29 AUGUST), praktyka stosowana zaledwie w kilku urzędach: Augustów, Łęczyca, Ostrołęka, Ostrów, Zawichost; dodatkowo dwuwierszowy w ozdobnej ramce stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "Służba Cywilno Rząd: od Kom:obw.Gostynskiego" (Czernik typ IVB), a pod nim podpis urzędnika; na odwrocie ładnie odciśnięta pieczęć nadawcy z orłem "WOIEWODZTWO MAZOWIECKIE KOMMISSARZ DELEGOWANY DO OBWODU GOSTYNSKIEGO"; list przesłany dwukrotnie; dobry stan zachowania;

1828 KUTNO - NIEZNANY STEMPEL - kompletny list z pełną treścią wysłany z Kutna do Żychlina, dotychczas nieopisany unikalny stempel nadawczy KUTNO typu IIA z datą dobitą drugą pieczątką (tu 8 APRILIS), praktyka stosowana zaledwie w kilku urzędach: Augustów, Łęczyca, Ostrołęka, Ostrów, Zawichost; papier firmowy "KOMMISSARZ DELEGOWANY DO OBWODU GOSTYNSKIEGO", dodatkowo dwuwierszowy w ozdobnej ramce stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "Służba Cywilno Rząd: od Kom:obw.Gostynskiego" (Czernik typ IVB), a pod nim podpis urzędnika; na odwrocie fragmenty pieczęci lakowej; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

2 000 PLN
24685

1827 obszar I Rzeczypospolitej - DUBNO, XVIII-wieczny rosyjski jednowierszowy ramkowy stempel nadawczy Dubno "ДУБНО" (Dobin 15.02.) z dopisanżą datą "d.31 Dekabr." (д.31 Декабр.) na kopercie z listem wewnątrz wysłanym z Dubna do Opatowa, na froncie koperty nadawca określił dokładną drogę pocztową przełyki "p.Włodzimierz Lublin w Opatowie w Brzozowie", na odwrocie złożone wyliczenia taryfy Poczty Rosyjskiej; w Lublinie urzędnik Poczty Królestwa Polskiego odcisnął na czerwono dwuwierszowy stempel nadawczy (28x5,5 mm) LUBLIN 15 JANR: i niebieskim atramentem wpisał wysokość opłaty "45"(gr), którą należało pobrać od adresata; na odwrocie idealnie zachowana pieczęć lakowa z herbem Łabędź pod koroną hrabiowską; rzadki przykład użycia stempla z XVIII wieku w okresie po wojnach napoleońskich, opisany i reprodukowany w monografii prof.Miksteina "Pieczęcie pocztowe na Ziemiach Polskich w XVIII (1762-1800)" str.114; walor w idealnym stanie zachowania; gwarancja Gryżewski.

2 800 PLN
24686

1827 kompletny składany z Lublina do Chełma, stempel nadawczy Lublina typ IB.

60 PLN
24687

60 PLN
24688

90 PLN
24689

1829 kompletny list z pełną treścią wysłany z miejscowości Barwice do Koszalina, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy z datą BÄRWALDE I/POM. 21/4, na odwrocie przełamana pieczęć lakowa nadawcy z godłem; bardzo dobry stan zachowania.

90 PLN
24690

400 PLN
24691

50 PLN
24692

1830 około obwoluta listu z Warszawy do Sielca, warszawski stempel nadawczy typu IIC o średnicy 19 mm z szerokimi literami, odręczny wpis "Interes Rządowy".

60 PLN
24693

60 PLN
24694

60 PLN
24695

60 PLN
24696

1831 list wysłany z Pleckiej Dąbrowy do Warszawy, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA PLECKA DĄBROWA z dopisaną pełną datą w tym roczną"6/12 31", stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interess Rządowy/ x.A.Oyrzanowski" (Czernik typ IIIB); bardzo dobry stan zachowania;

1830 około, list wysłany z Pleckiej Dąbrowy do Warszawy, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA PLECKA DĄBROWA z dopisaną datą "7/11", stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interess Rządowy/ X.A.Oyrzanowski" (Czernik typ IIIB); dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

300 PLN
24697

75 PLN
24698

1833 kompletny składany list z Szczecina do Francji, stempel graniczny z Forbach "PRUSSE / PAR / FORBACH", liczne stemple i opłaty tranzytowe, stempel odbiorczy na odwrocie.

80 PLN
24699

1 200 PLN
24700

1835 list (druk - karta drożna) wysłany z miejscowości Pyzdry do Konina, wewnątrz bardzo rzadko spotykana adnotacja dotycząca konwojowania aresztanta z pieczęcią burmistrza miasta Pyzdry; czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA z dopisaną datą "20/4"; dopisek "Służba Cywilno Wojskowa" i słabiej odciśnięty dwuwierszowy stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć urzędowa nadawcy z godłem "KROLESTWO POLSKIE BURMISTRZ MIASTA PYZDRY"; dobry stan zachowania (dokument zmniejszony); z kolekcji B.Grodzińskiego.

320 PLN
24701

1835 kompletny składany z Lublina z Trybunału Cywilnego Pierwszej Instancji Województwa Lubelskiego do Tarnowa, stempel nadawczy Lublina typ IIIC, stempelek kraju pochodzenia z granicy austriackiej "POL", stempel "INTERS RZĄDOWY" w ramce.

100 PLN