16883 |
1916 kartka nadana z poczty etapowej nr 355 do Krakowa, stempel formacyjny "2. Pułk Legionów Polskich" i "Likwidujący oficer rachunkowy". | |
| 100 PLN | |
16884 |
1916 kartka nadana w poczcie etapowej nr 355 do Krakowa, stempel formacyjny "Legion Polski / Pułk 2. Baon III. / Komp. 9.". | |
| 100 PLN SOLD | |
16885 |
1916 kartka z Rzeszowa do Jasła, stempel "Von der Armee / in Felde", stempel formacyjny "K. u. k. Bahnhofkommando / RZESZÓW" i stempel cenzury wojskowej z Rzeszowa. | |
| 60 PLN | |
16886 |
1916 karta pocztowa ze zdjęciem legionistów z oddziału telefonicznego komendy Legionów Polskich z frontu nad Stochodem wysłana 24.7. do Wiśnicza, datownik K.u.K. FELDPOSTAMT 355, pieczęcie formacyjne "C.I K. KOMENDA (-) POLSKICH (-) LEGIONÓW" oraz "Oddział telefoniczny / Komendy Polskich Legionów". | |
| 120 PLN | |
16887 |
1917 list wysłany 18.II z austriackiej poczty polowej nr. 511 (kasownik z wyróżnikiem a) do Gandawy, pieczęć formacyjna z godłem "K.u.k. 11. Armeekommando Proviantamt"; opłata niezgodna z taryfą, wysoka wycena katalogowa (list Mi.250.- euro). | Fi.42 |
| 100 PLN | |
16888 |
1917 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 20.11 z miejscowości Tuła do ocenzurowania w Moskwie, zalepka i stempelek cenzury moskiewskiej nr.122; erka z napisami grażdanką!!! niedozwolona dla korespondencji zagranicznej, na odwrocie kasownik odbiorczy z datą 25.12, a na froncie duński stempelek "Brev ank. til Kbhvn 28.Dec 1917"; dobry stan zachowania. | Mi.72II |
| 120 PLN | |
16889 |
1917 Rydzyna (Reisen Kr.Lissa) - obóz jeniecki dla oficerów armii rosyjskiej w tym także Polaków, koperta-formularz Czerwonego Krzyża przeznaczona do korespondencji z Niemiec via Dania do Rosji, przesyłka adresowana do Kazania, ocenzurowana 6.II w obozie i wysłana 16.II z urzędu pocztowego Reisen do Kopenhagi, dwa różne stempelki cenzury obozowej; dekoracyjna całość w idealnym stanie zachowania; temat CZERWONY KRZYŻ. | |
| 1 000 PLN | |
16890 |
1917 sekretnik wysłany 27.1 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 207 do Hamburga, zwraca uwagę datownik "Kais. Deutsche Feldpoststation" z częściowo usuniętymi napisami - pozostawiono "K D Feldpost". | |
| 100 PLN | |
16891 |
1917 Legiony Polskie - formularz przesłany 24.V pomiędzy dwoma jednostkami obsługiwanymi przez Pocztę Polową 378, odmiana datownika z wyróżnikiem "a" (Berek D5), stempel formacyjny z godłem "KOMENDA BAONU Nr.1 PUŁKU 2/ 1 LEG. POLSKI" (Berek P106); bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | Fi.18A |
| 350 PLN | |
16892 |
1917 dwa formularze Austriackiego Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź i część z opłaconą odpowiedzią) przeznaczone do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i niemiecku, przesyłki od i do tego samego odbiorcy, pierwsza datowana 29.3 wysłana z Oświęcimia do obozu w miejscowości Rudniewka poczta Wyszni-Wołoczek w Guberni Twerskiej, gdzie dotarła 19.6, stemple cenzur austriackiej i rosyjskiej; druga datowana 28.VI, wysłana 25.6 (wg kalendarza juliańskiego) z miejscowości Wyszni-Wołoczek do Oświęcimia, stemple cenzur austriackiej i rosyjskiej; obie przesyłki pisane po polsku; walory w dobrym stanie zachowania. | |
| 250 PLN | |
16893 |
1917 Legiony Polskie - POCZTA POLOWA 199, widokówka wysłana 19.I z Dęblina za pośrednictwem austriackiej poczty etapowej 199 obsługującej oddziały polskie; owalny stempel formacyjny z orłem "KOMENDA SZPITALA REZERWOWEGO LEGIONÓW POLSKICH" (Berek P212) i dodatkowy dwuwierszowy "SZPITAL REZERWOWY LEGIONÓW POLSKICH" (Berek P213); przesyłki legionowe wysyłane za pośrednictwem tej poczty należą do bardzo rzadkich; ciekawa całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 500 PLN | |
16894 |
1917 widokówka wysłana 16.VIII do Zakopanego za pośrednictwem poczty polowej 287 (kasownik z wyróżnikiem a) przez Polaka służącego w armii austriackiej, stempel formacyjny: "K.u.K. Schützenregiment Nr.16". | |
| 40 PLN | |
16895 |
1917 widokówka "Typy wołyńskie" wydana nakładem 4 austriackiego Korpusu Armijnego, wysłana 15.VIII przez Polaka służącego w armii austriackiej za pośrednictwem poczty polowej 287 do Zakopanego, stempelek formacyjny "K.K Schützenregiment Nr.16; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 40 PLN | |
16896 |
1917 widokówka przedstawiająca atak ułanów w Besarabii, wysłana 27.VIII za pośrednictwem poczty polowej 445 do Miskolc, stempelek formacyjny i parafka cenzora; dobry stan zachowania (niewielki ubytek papieru). | |
| 40 PLN | |
16897 |
1917 Legiony Polskie - formularz z orłem (Kucharski K.52.), wysłany 2.II z Zambrowa do miejscowości Borek Fałęcki za pośrednictwem poczty polowej 378, doskonała fioletowa odbitka stempla formacyjnego z orłem "KOMENDA III BAONU 2 PUŁKU LEG.POL." (Berek P115); bardzo dobry stan zachowania; 1917 Legiony Polskie - formularz wysłany 26.II z Zegrza do Krakowa za pośrednictwem poczty polowej 378, fioletowoniebieska odbitka stempla formacyjnego z orłem "Komenda 3 pułku Polskich Legionów" (Berek P125); bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 600 PLN | |
16898 |
1917 list wysłany 25.IX z głównej austriackiej poczty polowej 625 (kasownik z wyróżnikiem b), adresowany na pocztę polową 854; pieczęć formacyjna urzędu nadawczego "K.u.k. Hauptfeldpostamt 625", na odwrocie parafka oficera pocztowego. | |
| 100 PLN | |
16899 |
1917 Legion Ukraiński - ozdobny formularz wysłany 17.III do miejscowości Selb za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 649 przydzielonej do obsługi oddziałów ukraińskich, okrągła pieczęć formacyjna z godłem "Ukrainische Legionen I. Baons-Kompanie", dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania. | |
| 600 PLN | |
16900 |
1917 dekoracyjna koperta z emblematem Czerwonego Krzyża - oddziału d/s jeńców wojennych Wszechrosyjskiego Związku Miast (ВСЕРОССIЙСКIЙ СОЮЗЪ ГОРОДОВ), wysłana 3.10 z centrali w Piotrogrodzie do biura w Kopenhadze; stempelek cenzury piotrogrodzkiej z numerem 214; kasownik odbiorczy na odwrocie; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 120 PLN | |
16901 |
1917 kartka węgierskiej poczty polowej z Puław do poczty polowej nr 378. | |
| 20 PLN | |
16902 |
1917 kartka austriackiej poczty polowej z Puław 10.10.17 do poczty polowej nr 378. | |
| 20 PLN | |
16903 |
1917 rzadki formularz karty polowej legionów z nadrukiem "Karta polowa / Wojsk Polskich" oraz małym orłem legionowym, z tyłu fragment wiadomości z września 1917 roku. | |
| 50 PLN | |
16904 |
1917 Legiony Polskie - formularz z orłem (Kucharski K.22b) wysłany 2.VIII z Piotrkowa za pośrednictwem austriackiego urzędu etapowego do Wiednia, czytelnie odciśnięty stempelek formacyjny z orłem "Dywizjon Artylerji Legionów Polskich KADRA" (Berek P150); stempelek cenzury w języku niemieckim ZENSURIERT (Berek C40); walor o ładnej prezencji w minimalnie słabszym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
16905 |
1917 Legiony Polskie, patriotyczna widokówka autorstwa Adama Setkowicza z treścią drugiej zwrotki Hymnu Strzelców, wysłana 22.10 z Bochum do Mikstatu (Mixstadt); bardzo dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
16906 |
1917 Legiony Polskie - formularz poczty polowej (Kucharski K.66.) z doklejoną nalepką ząbkowaną za 10 hal z wizerunkiem orła legionowego na tarczy; minimalnie gorszy stan zachowania (słabsze narożniki). | Fi.Fp21 |
| 100 PLN | |
16907 |
1917 karta pocztowa wysłana z Rabki 17.2.17 do Biura Ewidencji Departamentu Wojskowego NKN w Piotrkowie. Legionista Riess Maryan prosi o przesłanie mu poświadczenia służby w legionach. - Służy od dn. 8 września 1914 / w marcu był superarbitrowany, w maju roku 1915 wrócił do służby z powrotem /. Obecnie przynależny do I-go pułku art., bateryi 4-tej, leczy się w szpitalu w Rabce. Poświadczenie potrzebne mu celem starania się o zasiłek. Nr karty wojskowej 33120. Stempel szpitala Czerwonego Krzyża w Rabce na odwrocie odbiorczy stempel ewidencyjny CUE DW NKN. | |
| 60 PLN | |
16908 |
1917 potwierdzenie odbioru paczek pocztowych wystawione w 1 Kompanii Saperów Legionów Polskich w ostatnich dniach istnienia Legionów. Kasownik K.U.K. FELDPOSTAMT 378 19.VII.1917. rzadki wewnętrzny druk pocztowy, format 19 x 23 cm. | |
| 140 PLN | |
16909 |
1917 kartka polowa wysłana 17.3.17 z 1. pułku ułanów z garnizonu w Ostrolence do folwarku Biała, datownik OSTROLENKA, pieczęć formacyjna "Komenda 1 Pułku Ułanów / === Legjonów Polskich ===", stempel cenzury "Gepruft,. / …VI. A.-U". | |
| 65 PLN | |
16910 |
1917 węgierska karta polowa polecona ze Szpitala w Szekesfehervar 31.03.17 do Komendy Legionów Polskich w Kozieniczch przekierowana na FELDPOSTAMT 378, datownik odbiorczy ETAPPENPOSTAMT KOZIENICE, fioletowy stempel "Portofreie Dientsache. Recommaniert" i okrągły stempel Szpitala, czerwony stempel odbiorczy "SZEF SANITARNY / KOMENDY GRUPY (przekreślone) / Polskich Legionów". | |
| 75 PLN | |
16911 |
1917 list od jeńca wojennego z Ostrowy Tuszowickiej nadany w Mielcu do Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, stempel cenzury i stemple odbiorcze na odwrocie. | |
| 120 PLN | |
16912 |
1917 karta Sekcji Wywiadowczej PCK wysłana z Krakowa 9.7.17 do Będziemyśla, czerwony okrągły stempel z krzyżem "SEKCYA WYW. CZERW. KRZYŻA * KRAKÓW *", na odwrocie czerwony stempel "Sekcya wywiadowcza / + Czerwonego Krzyża +/ Kraków, Basztowa 8.". | |
| 85 PLN | |
16913 |
1917 kartka na formularzu węgierskiej poczty polowej z Modlina do Piotrkowa, stempel odbiorczy Departamentu Wojskowego N.K.W. | |
| 60 PLN | |
16914 |
1917 list z Śniatynia do jeńca wojennego w obozie przy koszarach w twierdzy Belwedere w Florencji we Włoszech, stempel cenzury. | |
| 100 PLN | |
16915 |
1917 kartka nadana w poczcie etapowej nr 378 11.3.17 do Strzyżowa, stempel formacyjny "Urząd Duszpasterski Ułanów Wojsk Polskich", ciekawa widokówka pokazująca przeprawę wojsk mostem pontonowym pod Warszawą, doskonały stan zachowania. | |
| 400 PLN | |
16916 |
1917 kartka od polskiego jeńca wojennego z Saratowa 21.12.17 do Trzebini, adnotacja "przyszła 6.6.918", stempel rosyjskiej cenzury i trójkątny stempel austriackiej cenzury w Wiedniu. | |
| 50 PLN | |
16917 |
1917 kartka od polskiego jeńca wojennego z Saratowa do Trzebini, stemple rosyjskiej cenzury i trójkątny stempel austriackiej cenzury w Wiedniu. | |
| 50 PLN | |
16918 |
1917 kartka z Wiednia z punktu rejestracyjnego jeńców wojennych z informacją dla rodziny w Trzebini. | |
| 40 PLN | |
16919 |
1917 kartka z biura wiadomości o jeńcach Towarzystwa czerwonego Krzyża ze Lwowa z informacją dla rodziny w Trzebini, ciekawa kartka formularz. | |
| 100 PLN | |
16920 |
1917 kartka z Krakowa adresowana na pocztę polową 378 w warszawie, stempel niemieckiej cenzury wojskowej. | |
| 50 PLN SOLD | |
16921 |
1917 kartka niemieckiego zastępczego oddziału lotniczego z Schneidemühl (Piła) do Niemiec, widokówka z Piły. | |
| 90 PLN | |
16922 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, I wydanie przedrukowe, kasowana seria w ładnym stanie (Fi.4000.-), częściowo na wycinkach, gwarancja Włodarski, Schmutz, Mikstein i Krawczyk, 10/7 kop. kasowany przez kreślenie Jungjohann BPP, Schmutz, Rachmanow i trzy ostatnie, w tym piękny wycinek z ciętym za 70 kop., Schmutz. | Fi.1-11 |
| 3 000 PLN | |