Auction 79. Pre-stamp period

16355

1594 kompletny list datowany 3.I.1594 do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, nadawcą jest Stanisław Barzy hrabia Korczak, który po śmierci ostatniego z Kmitów odziedziczył po nim zamek w Wiśniczu; w 1593 roku wraz z okolicznymi dobrami sprzedał go za 85.000 złotych polskich adresatowi niniejszego listu - Sebastianowi Lubomirskiemu, uważanemu za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; zakup zamku w Wiśniczu wynikał nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale miał przede wszystkim podnieść prestiż rodu Lubomirskich jako spadkobierców i powinowatych potężnych niegdyś Kmitów; całość w bardzo dobrym stanie zachowania z wtłoczoną za pomocą suchej pieczęci zapinką listową; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z dokładnym współczesnym odpisem treści listu !!! wspaniały dokument historyczny w bardzo dobrym stanie zachowania, mający ponad 400 lat!!!

1 400 PLN
16356

1817 kompletny składany list na formularzu Trybunału Cywilnego Pierszey Instancyi Województwa Sandomierskiego z Radomia do Tarnowa.

220 PLN
16357

1818 kompletny składany list z Krosna do Tarnowa.

250 PLN
16358

1820 list wysłany 26.II z Kurnika do Poznania, idealnie odciśnięty jednowierszowy stempel nadawczy "Kurnik" (Feuser 150 euro), dopisek "Interes Dekanalny" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
16359

1822 kompletny list z pełną treścią z Tyńca datowany 30.I wysłany do Mogilan, a stamtąd dosłany do Wadowic, przesyłkę w miejscu nadania, najpewniej w mandatariacie tynieckim, oznaczono okrągłym stemplem z godłem państwowym; przesyłki w Mogilanach nie ostemplowano ponieważ w tym czasie urząd ów nie posiadał jeszcze rekwizytów pocztowych (wprowadzono je w 1829 roku); wewnątrz listu liczne adnotacje; unikalny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

800 PLN
16360

1822 prawie kompletny list wysłany 7.XI z Warszawy do Kutna, czytelna odbitka czerwonego dwuwierszowego stempla nadawczego (29x4,5 mm) WARSZAWA 7 NOVEMBRIS; dopisek "Interes Rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, poniżej podpis urzędnika prowadzącego korespondencję; bardzo dobry stan zachowania;

1827 około, koszulka listu wysłanego 5.XII z Warszawy do Kutna, dwukrotnie odciśnięty, co niespotykane, rzadki i słabo udokumentowany w literaturze czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy (29x5 mm) WARSZAWA 5 DECEMBS i 6 DECEMBS; dopisek "Interes Rządowy" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, poniżej podpis urzędnika prowadzącego korespondencję; bardzo dobry stan zachowania; na odwrocie fragmenty pieczęci lakowej z godłem KROLESTWO POLSKIE PROKURATORIA ..."; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

500 PLN
16361

1823 list ze stacji pocztowej w miejscowości Knichinicze leżącej na Trakcie Bukowieńskim wysłany do Lwowa, datowany 8.VIII; owalny stempel nadawczy KNIEHENICZ, na odwrocie zalepka z sucho tłoczoną zalepką; stację zamknięto w 1833 roku; rzadki walor z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
16362

1826 składany list z Falkenburga (Złocieniec) do Dramburga (Drawsko Pomorskie) z dwuwierszowym stemplem nadawczym.

45 PLN
16363

1828 (?), list wysłany 17.I z Warszawy do Wolnego Miasta Krakowa, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy WARSZAWA 3 JANRII, adnotacje pocztowe: "30" niebieskim atramentem i "38" czerwonym, na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; adresatem jest Józef Nikorowicz, który w grudniu 1827 został w dramatycznych okolicznościach wybrany prezesem Senatu Wolnego Miasta Krakowa czyli osobą posiadającą faktycznie największą władzę w Rzeczpospolitej Krakowskiej, w wyniku zdecydowanej ingerencji mocarstw zaborczych musiał ustąpić ze stanowiska; zgrabna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
16364

1829 kompletny list z pełną treścią, wysłany 3/4 z Kwidzyna do miejscowości Sichtfelde koło Christburga (Dzierzgoń); okrągły stempel nadawczy MARIENWERDER, papier z dekoracyjnymi znakami wodnymi, różnymi na każdej ze stron, przedstawiającymi orła pruskiego na jednej, a podpis "HCHST MW" na drugiej; walor w doskonałym stanie zachowania.

80 PLN
16365

450 PLN
16366

1830 kompletny składany list z Skalbmierza do Kielc, wewnątrz stempel opłaty sądowej.

190 PLN
16367

1832 kompletny list z Poznania do Głogowa.

70 PLN
16368

1832 kompletny list z pełną treścią na papierze "firmowym" z wydrukowanym nagłówkiem "Konsystorz Jeneralny Archidyecezyi Warszawskiey" wysłany 23/1 z Warszawy do Grodziska, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC (śr.22mm W i A wąskie); papier z dekoracyjnymi znakami wodnymi, różnymi na każdej ze stron, przedstawiającymi jelenia i podpis "SIEDLOW ATT" na jednej, a drzewo na drugiej; stempelek "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) zwalniający przesyłki urzędowe od opłaty pocztowej z podpisem urzędnika odpowiedzialnego za prowadzenie korespondencji; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
16369

1832 kompletny składany list z Krosna do Tarnowa, na odwrocie piękna pieczęć magistratu w Krośnie.

250 PLN
16370

1833 kompletny list z pełną treścią z Andrychowa, wysłany 7.XII z Wadowic do Troppau (Opava), ładnie odciśnięty dwuwierszowy stempel nadawczy WADOWICE, na odwrocie słabiej odbity kasownik odbiorczy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowane: Kopecki i AK; z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
16371

1833 kompletny składany list z Przemyśla do Tarnowa, wewnątrz stempel opłaty sądowej.

150 PLN
16372

1833 SŁUŻBA POCZTOWA - list służbowy wysłany 2.9 z Koła do Urzędu Pocztowego w Tuszynie, datownik nadawczy KOŁO typu IB; przesyłka oznaczona czarnym stempelkiem Służba Pocztowa w ramce, kompletny list z ciekawą treścią, na odwrocie minimalne ślady po pieczęci lakowej.

400 PLN
16373

1835 "Francotutto" - półtorałutowy kompletny list z pełną treścią wysłany 26.VI z Wiednia do Tarnowa, stempelek "Francotutto" oznaczający sądową przesyłkę urzędową w pełni opłaconą przez nadawcę, dopiski czerwoną kredką "6" i "1 1/2L", na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
16374

1835 po, PORTO ZAGRANICZNE - kompletny prywatny list wysłany 10/12 z Torunia do Zgierza, czarny okrągły jednoobrączkowy toruński stempel nadawczy THORN, adnotacje nadawcy "Sportelfreie Vormundschaftssache Porto notiert" z dopisaną wysokością opłaty 82; czerwony okrągły stempel pocztamtu pogranicznego SŁUŻEWO z 18/12, a na odwrocie stempelek "Porto Zagraniczne" tegoż urzędu - w 1817 Dyrekcja Generalna Poczt wprowadziła obowiązek oznaczania stemplem "Porto Zagraniczne" wszystkich przesyłek nadchodzących z Prus i nieopłaconych w całości przez nadawcę, nakazując jednocześnie oddzielnie wytaksować należności za przewóz przesyłki w kraju i za granicą; owalny stempelek nadawcy "v.Bojanowski"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

3 600 PLN
16375

300 PLN
16376

1837 pokwitowanie nadania listu poleconego z Krosna.

60 PLN
16377

1837 kompletny składany list z Sanoka do Tarnowa.

150 PLN
16378

1838 koszulka listu wysłanego 23.VIII ze Służewa do Włocławka, czerwony dwuwierszowy stempel nadawczy (29x4,5 mm) SŁUŻEW 23 JUNII; dopisek "IRząd" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, poniżej podpis urzędnika prowadzącego korespondencję, na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

120 PLN
16379

1838 około, list miejscowy przesłany w Kaliszu ze stempelkiem zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie słabo czytelna pieczęć nadawcy; miejscowe przesyłki z okresu przedznaczkowego należą do rzadkich walorów; dobry stan zachowania.

100 PLN
16380

1 800 PLN
16381

1838 kompletny prywatny list datowany "Kornalowice 15go Sierpnia 838" wysłany z Sambora do Karlsbadu, czytelnie odciśnięty jednowierszowy datownik "Sambór", wpisana wysokość opłaty pocztowej "14", a na odwrocie jednowierszowy stempelek nadejścia "24 August 38"; prywatne listy spotykane są o wiele rzadziej niż przesyłki urzędowe; walor w dobrym stanie zachowania (w naturze prezentuje się korzystniej niż na skanie).

250 PLN
16382

300 PLN
16383

1839 koszulka listu ze Zgierza do Łodzi, czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA ZGIERZ z dopisaną datą w tym dwucyfrową roczną "3/11 39"; dopisek "SCR" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, poniżej podpis urzędnika prowadzącego korespondencję; na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy; walor w dobrym stanie zachowania;

1842 po, WEZWANIE DO ZAPŁATY część zwrotna dokumentu odesłana razem z należnością jako list pieniężny "obciążony" paczką - dopisek "przytym paczka z pieniędzmi w ktorej iest Kopieiki 94 1/2 signo S:K:", wysłany 25/8 ze Zgierza do Kontroli Skarbowey przy Sądach Gubernii Mazowieckiey w Warszawie, stempel nadawczy typu IIA ZGIERZ z dopisaną datą, przesyłka całkowicie opłacona przez nadawcę o czym informuje czerwony stempelek "FRANCO" z dopisaną należnością 39½ kop, na odwrocie wyliczenia należności za przesyłkę oraz częściowo zachowana pieczęć lakowa nadawcy z godłem "...OD ŁĘCZYCKI ..."; unikalny walor w doskonałym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

2 400 PLN
16384

50 PLN
16385

70 PLN
16386

1840 około, obwoluta podwójnie użyta z Tuszyna, obcieta prawa część koperty.

65 PLN
16387

1840 kompletny list z pełną treścią z Warszawy do Kutna na papierze firmowym Prokuratora Królewskiego przy Trybunale Cywilnym 1ej Instancyi ze znakiem wodnym, wysłany 4/4, czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC o śr.19 mm (litery W i A wąskie); stempelek "Interes Rządowy" w ramce (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie czarna pieczęć nadawcy z godłem "GUBERNIA MAZOWIECKA PROKURATOR KRÓLEWSKI PRZY TRYB: CYWIL 1EJ INSTAN:"; doskonały stan zachowania;

1847 koszulka prywatnego listu opłaconego przez nadawcę wysłanego 9/12 z Warszawy do Radomia, papier ze znakiem wodnym; czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC o śr.19 mm (litery W i A wąskie); czerwony stempelek "FRANCO" z dopisaną należnością - tu 11 kop - informujący o opłaceniu przesyłki przez nadawcę; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; prywatna korespondencja jest o wiele rzadsza od korespondencji urzędowej; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

600 PLN
16388

1840 około, strona adresowa listu z Osin do Łowicza, czarny jednowierszowy w ramce stempel nadawczy typu IIB OSINY z dopisaną datą "22/3"; adnotacja "od BmGł" (Burmistrza miasta Głowna) zwalniająca korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; dobry stan zachowania;

1846 około, strona adresowa półtorałutowego prywatnego listu opłaconego przez nadawcę z Osin do Warszawy, papier ze znakiem wodnym, czerwony jednowierszowy w ramce stempel nadawczy typu IIB OSINY z dopisaną datą "10/11"; adnotacja "franco opłacone" z dopisaną należnością - tu 16½ kop - informujący o opłaceniu przesyłki przez nadawcę; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

200 PLN
16389

1840 około, list wysłany z Łęczycy do Włocławka, czerwony jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA ŁĘCZYCA z dopisana ręcznie datą "23/10", stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "INTERES RZĄDOWY" (Czernik typ IIIA) poniżej podpis urzędnika prowadzącego korespondencję; na odwrocie częściowo czytelny stempelek nadawcy "POWIAT ŁĘCZYCKI ..."; minimalnie słabszy słabszy stan zachowania;

1847 około, list wysłany z Łęczycy do Włocławka, papier ze znakiem wodnym; czarny jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA ŁĘCZYCA z dopisana ręcznie datą "24/9", stempelek zwalniający od opłaty pocztowej "Służba Cywil.Rząd.: od Kom.Obw.Łęczyc:" (Czernik typ IVB), a pod nim podpis urzędnika prowadzącego korespondencję, na odwrocie nieczytelna pieczęć nadawcy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

250 PLN
16390

1840 około, obwoluta listu z Piotrkowa do Kielc, stempel "Interes Rządowy".

50 PLN
16391

1840 kompletny składany list rekomendowany ze Lwowa do Tarnowa, dekoracyjny i rzadki stempel Lwowa, na odwrocie stempel odbiorczy z Tarnowa.

300 PLN
16392

1840 kompletny składany list z Dobromiła do Tarnowa, wewnątrz wydrukowany znak opłaty sądowej.

120 PLN
16393

1840 około, PORTO - koszulka listu wysłanego 27.7 z Warszawy do Aleksandrowa na koszt adresata, bardzo ładnie odciśnięty stempelek "Porto" informujący urząd oddawczy, że należność za przesyłkę należy pobrać od adresata, wysokość opłaty - 30 groszy wpisano wielkimi cyframi czarnym atramentem, te wyjątkowo rzadkie stemple spotykane są praktycznie wyłącznie na przesyłkach z Pocztamtu Warszawskiego; czerwony okrągły stempel nadawczy typu IIIC, na odwrocie pieczęć nadawcy "KRÓLESTWO POLSKIE ? KOMISSYA WOIEWODY" z godłem; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
16394

1841 koszulka listu ze Skierniewic do Piotrkowa, doskonała odbitka czarnego jednowierszowego stempla nadawczego typu IIA SKIERNIEWICE z dopisaną datą w tym dwucyfrową roczną "2./7. 41."; stempelek "Interes Rządowy" w ramce (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "OBWOD RAWSKI URZ: GMINY MIAS: SKIERNIEWIC"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania;

1867 około, koszulka listu wysłanego 21/5 ze Skierniewic do Łodzi, czarny okrągły rosyjsko-polski stempel nadawczy typu IXA; stempelek "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem "OBWOD RAWSKI URZ: GMINY MIAS: SKIERNIEWIC"; dobry stan zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego.

500 PLN