The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 77. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
423

1915 kartka od żołnierza 12. Kompanii Marszowej do Wiednia, stempel austriackiej cenzury.


30 PLN
424

1915 kartka z poczty polowej nr 57 na Morawy.


15 PLN
425

1915 węgierska karta polowa wysłana 1.10.15 z pozycji z Besarabii do Krakowa, datownik FELDPOSTAMT 355, czerwony stempel owalny z orłem "KOMENDA 3-go BATALIONU 2-go PUŁKU I-go POLSKIEGO LEGIONU *", na odwrocie fioletowy st. "Legion Polski / Pułk 2. Baon III. / Komp 9.".


100 PLN
SOLD
426

1915 karta polowa wysłana 27.4.15 z pozycji w okopach na zachodnim brzegu Nidy z audytoriatu 1. Brygady do Nowego Targu, datownik ETAPPENPOSTAMT 118 (najpóźniejsze użycie!!).


110 PLN
427

1915 karta pocztowa wysłana z Strażowa 4.12.15 do CUE w Piotrkowie. Treść „Upraszam o wydanie poświadczenia, kiedy syn mój Władysław Bołda, legionista z 2 pułku, 4 kompanii złożył przysięgę i kiedy wstąpił do Legionów. Prośbę moją ponawiam już 5ty i dlatego proszę jak najuprzejmiej ...... wspomniane poświadczenie przysłać na moje ręce.” Na rewersie ciekawy stempel "Oddział poświadczeń przynależności / do Legionów Polskich / Załatwiono dnia ............ 191..... L. .......".


60 PLN
428

1915 Legiony Polskie - podwójna karta wysłana 24.3 z Wiednia do Biura Werbunkowego Legionów w Oświęcimiu.


Mi.P218II
40 PLN
429

1915 Legion Ukraiński - ozdobny formularz wysłany 11.III za pośrednictwem poczty polowej 350 do Lwowa; ładna i czytelna odbitka stempla formacyjnego: "Ukrainische Legion Regiment I Baon II Komp VII", dobry stan zachowania.


410 PLN
SOLD
430

1915 karta polowa wysłana 16.12.15 z "pozycji" na Wołyniu z I.baonu 2. pułku piechoty do Krakowa, datownik K.u.k. FELDPOSTAMT 355, pieczęć formacyjna "Kwat … ...ronu I.Baon. 2.Pulku Leg. Pol., stempel cenzury CENZUROWANO.


80 PLN
431

1915-17 nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana z pełną oryginalną gumą bez podlepek, cynkografia.


100 PLN
432

1915-17 nalepki z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, serie cięta i ząbkowana, ładny stan bez gumy, cynkografia.


60 PLN
433

1915 widokówka z Sulechowa (Zullichau) niemieckiej poczty polowej nadana w niemieckim ambulansie pocztowym na trasie Halle (Saale) - Poznań do Gostynia.


140 PLN
434

1915 austriackie nalepki na pomoc ofiarom wojny.


75 PLN
435

1915 kartka z austriackiej poczty polowej nr 73 do Wiednia, stempel "Zur Beförderung geeignet! / I.R. 87. 2. Feldkompagnie".


35 PLN
436

1915 kartka wysłana z niemieckiej poczty polowej, widokówka "Zagroda w Łowickiem".


15 PLN
437

1916 nalepki wydania naśladującego wydanie NKN z wizerunkiem orła legionowego na tarczy, seria cięta.

Fi.7-10A
30 PLN
438

1916 list z Lublina do Komitetu Ratunkowego dla internowanych Polaków w Wiedniu, stempel i adnotacja lubelskiej cenzury wojskowej.


Mi.27A
120 PLN
439

1916 CENZURA MIŃSK - korespondencja do duńskiego oddziału Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony wysłany 11.5 z Mińska, przekazany poczcie polowej, na odwrocie datownik OBRATNAJA POL.POCZ.KAN. ZAPADN.FRONTA" (ОБРАТНАЯ ПОЛЕВ. ПОЧТ. КОН. ЗАПАДН. ФРОНТА) z wyróżnikiem "e"; cenzura po sprawdzeniu zawartości koperty i treści listu zabezpieczyła przesyłkę pieczęciami lakowymi, dodatkowo stempelek cenzury z numerem cenzora.9; zwraca uwagę stempelek polecenia z napisami grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


Mi.69II 
250 PLN
440

1916 (?) list na papeterii szpitala zapasowego nr 42, wysłany 1.6 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej IX Korpusu Zapasowego do Berlina.


30 PLN
441

1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji, napisy po rosyjsku, datowany 1.VIII w miejscowości Tara, wysłany do Lwowa; cenzura rosyjska z Piotrogrodu i cenzura austriacka z Wiednia; dodatkowo symbol Czerwonego Krzyża; atrakcyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


100 PLN
442

1916 (?) koperta "firmowa" 5 królewskiego Bawarskiego pułku artylerii polowej króla hiszpańskiego Alfonsa XIII, wysłana 3.9 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej do Landau; na odwrocie sygnatura nadawcy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.


60 PLN
443

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 24.IX z Krakowa, adresowana do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 378, cenzura.


50 PLN
444

1916 Legiony Polskie - koperta z listem wysłana 18.V za pośrednictwem poczty polowej 355 do Krakowa, stempelek formacyjny: "O. IK. KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH" w książce Berka nieopisany; brak tylnej klapy; wśród przesyłek legionowych, koperty należą do walorów najrzadziej spotykanych.

Fi.16
50 PLN
445

1916 formularz Czerwonego Krzyża (część na odpowiedź) przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, podpisy po rosyjsku i niemiecku, wysłany 16.XII z obozu w miejscowości Barnauł do Wiśnicza, cenzury; dekoracyjna całość.


100 PLN
446

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 9.II przez oficera werbunkowego Legionów, za pośrednictwem urzędu etapowego w Dąbrowie (kasownik z wyróżnikiem "b") do Piotrkowa, owalna pieczęć formacyjna z orłem: "OFICER WERBUNKOWY LEGIONÓW POLSKICH w Dąbrowej" (Berek P349) dodatkowo odciśnięta na odwrocie, stempelek cenzury "K.u.k. Kreiskommando DOMBROWA Zensurstelle" (Berek C21); całość w dobrym stanie zachowania.


150 PLN
447

1916 formularz austriackiej poczty polowej wysłany 18.IX za pośrednictwem poczty polowej nr.296 (datownik z wyróżnikiem "b") do Krynicy, treść pisana po polsku; stempelek formacyjny; karta pionowo zgięta.


20 PLN
448

1916 ilustrowany formularz z polskimi napisami przedstawiający cesarza Franciszka Józefa II zatopionego w modlitwie, wysłany 20.IX za pośrednictwem poczty polowej 284 (kasownik z wyróżnikiem "b") do Brzozowa, treść pisana po polsku; pieczęć formacyjna.


100 PLN
449

1916 widokówka ze Stanisławowa, wysłana 12.II za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 44 do Wiednia, pieczęć formacyjna.


40 PLN
450

1916 WĘGIERSKA POCZTA POLOWA 125, widokówka wysłana za pośrednictwem węgierskiej poczty polowej 125 działającej w Iwanogrodzie, jak wówczas nazywał się Dęblin, obsługującej m.in polskie jednostki legionowe stacjonujące w tym rejonie, datownik "HADTAP-POSTAHIVATAL" (Berek D12), stempel formacyjny z "K,u.K.BAHNHOFKOMANDO IWANGOROD"; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


200 PLN
451

1916 formularz wysłany 28.VII ze szpitala fortecznego nr.8 w Krakowie za pośrednictwem poczty polowej 186, adresowany na pocztę polową 96; po doklejeniu kartki wyjaśniającej przyczynę niedoręczenia - zwrócony do nadawcy.


80 PLN
452

1916 Rosja, dekoracyjna koperta z emblematem Czerwonego Krzyża - oddziału d/s jeńców wojennych Wszechrosyjskiego Związku Miast (ВСЕРОССIЙСКIЙ СОЮЗЪ ГОРОДОВЪ), wysłana 6.12 z centrali w Piotrogrodzie do biura w Kopenhadze; stempelek cenzury piotrogrodzkiej z numerem cenzora 244; na odwrocie bardzo wyraźnie odciśnięta pieczęć nadawcy z symbolem Czerwonego Krzyża; efektowna całość w doskonałym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


150 PLN
453

1916 koperta wysłana 11.10 za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej 200 Dywizji Piechoty do Berlina; pieczęci formacyjne.


20 PLN
454

1916 LE PUY - OBÓZ DLA JEŃCÓW POLAKÓW WE FRANCJI, znajdujący się na południu Francji niedaleko St.Etienne, do obozu tego władze francuskie kierowały Polaków wydzielonych z wziętych do niewoli żołnierzy niemieckich, pochodzących z ziem zaboru pruskiego: Poznańskiego, Śląska, Prus Wschodnich i Zachodnich; widokówka od Mieczysława Borowskiego jeńca nr.19936, datowana 17.12.16, wysłana z Le Puy do Mogilna (datownik odbity niezbyt czytelnie), oznaczona dopiskiem "Service des prisonniers de guerre", dwukrotnie odciśnięty niebieski stempelek obozowy zwalniający przesyłkę od opłaty pocztowej "P.G VISE/ 13:REGION"; artykuł na temat tego obozu opublikował Lucjan Teter w Filateliście 4/1976, ale nie pokazał w nim żadnej przesyłki; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.1
700 PLN
455

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 17.VII z urzędu etapowego w Końskich do piekarni polowej Legionów Polskich na pocztę polową 389, niebieski stempelek w ramce "C. i k. Komenda Legionów Polskich" u Berka nieopisany!!! cenzura; dobry stan zachowania.


120 PLN
456

1916 niecodzienny formularz z tekstem w 9 językach obowiązujących w C.k. Monarchii, wysłany 12.XII za pośrednictwem poczty polowej 103 do Sanoka, stempelek formacyjny "K.k. Landsturm infanterie bataillion Nr.8 / 4. Kompagnie"; bardzo dobry stan zachowania.


100 PLN
457

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 14.X za pośrednictwem poczty polowej 389 - funkcjonującej najkrócej, bo zaledwie kilka miesięcy od IX do XII 1916 - przydzielonej do obsługi 1 Brygady, dwuwierszowy stempel formacyjny z orłem "KOMENDA VI BATALIONU/ I Bryg. Leg. Pol." (Berek P56); bardzo dobry stan zachowania;

1917 Polski Korpus Posiłkowy - widokówka datowana 4-IX oznakowana stempelkiem "Von der Armee im Felde" wysłana z Przemyśla do Warszawy, dwuwierszowy stempel formacyjny "Komenda II Baonu 3 Pułku p/ Legionów Polskich" - w typie P127, ale różniący się od prezentowanego u Berka wizerunku, polski stempelek cenzury CENZUROWANO (Berek C3); stempelek cenzury niemieckiej i "7 FENYGÓW" - czerwonoliliowy stempelek opłaty doręczeniowej III wydania warszawskiej Poczty Miejskiej; dobry stan zachowania; na karcie albumowej.

Fi.17
600 PLN
458

1916 Legiony Polskie - wezwanie na przesłuchanie wysłane 8.X z Sądu polowego Komendy Grupy pułk.Zielińskiego, stempel nagłówkowy "3-a KOMP.UZUP. LEG.POL." u Berka nieopisany!!! owalny stempel formacyjny z orłem "Bataljon uzupełniający Nr III Polskich Legionów" (Berek P232); dokument w dobrym stanie zachowania.


200 PLN
459

1916 urzędowy list polecony wysłany 1.06.16 z pozycji na froncie do dowództwa 4. Armii Feldpost 56; datownik FELDPOSTAMT 355 i rzadki stempel w języku niemieckim "K. u. k. Kommando Polnischer Legionen", prowizoryczna erka.


150 PLN
460

1916 karta polowa wysłana 4.10.16 z 3. baonu 1. pułku piechoty z Baranowicz do Sosnowca, datownik FELDPOSTAMT 389, pieczęć formacyjna "III Baon 1.p. piech. / Polskich Legionów".


85 PLN
461

1916 karta z okopów pisana w dniu rozpoczęcia ofensywy przez Rosjan do Krakowa przez chorążego Doskoczyńskiego (Doskocil) Henryka (w sierpniu 1939 naczelny dyrektor poczty polowej WP), datownik FELDPOSTAMT 355, fioletowy stempel "Oddzial telefoniczny / 4.pulku piech.Polskich Legionów".


110 PLN
462

1916 karta pocztowa wysłana 21.4.16 ze szpitala końskiego z pozycji na froncie do Suchedniowa, datownik FELDPOSTAMT 118, pieczęć formacyjna okrągla z orlem(S) "* SZPITAL KOŃSKI 1-go PUŁKU UŁANÓW LEGJONÓW POLSK.".


180 PLN
SOLD