Auction 77. WW2 PoW and internment camps

3879

1942 BAB 24 - jeniecki batalion budowlano-roboczy BAB 24, karta wysłana 14.9 z obozu do Sieradza, nietypowy stempelek cenzora nr.9.

80 PLN
3880

1942 BAB 26 - jeniecki batalion budowlano-roboczy w Essen, karta datowana 20.IV wysłana z obozu do Wilna, pieczęć listowa z godłem III Rzeszy, nietypowy stempelek cenzora; zwraca uwagę formularz z podanym w adresie nadawcy numerem poczty polowej 02002A; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
3881

1942 Stalag XIID - karta datowana 13.XII z obozowego szpitala zapasowego w Bad Kreuznach do Łodzi, ponieważ przesyłka nie była wysyłana z obozu głównego, data wysyłki wpisana została ręcznie przez cenzora obok jego pieczątki z nr.45, dodatkowo stemple: REICH i informacyjny cenzury w języku polskim ".../ zabronione! W przeciwnym razie zostanie/ korespondencja/ bezwzględnie/ niedoręczona!/ Cenzura, M.-Stammlager XIID"; całość w dobrym stanie zachowania; przesyłka opisana i reprodukowana w FILATELIŚCIE 3/96 w artykule prof. Stanisława Barańskiego i Józefa Falkowskiego.

120 PLN
3882

1942 Internowanie w Szwajcarii - obóz Giswil, koperta na niebieskim papierze wydana nakładem YMCA, wysłana 19.I z obozu jako polecona do miejscowości Ciepła-Chójka poczta Golina, stempelek cenzora 380, zalepka i stemple cenzury niemieckiej, kasownik odbiorczy na odwrocie; ładna całość w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
3883

1942 Stalag VIG - listownik (form francuski) wysłany 12.12 z obozu do miejscowości Sompolno; niecodzienny niemy kasownik nadawczy, stempelek cenzora nr.12; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

40 PLN
3884

1942 Oflag VIB Dössel - karta ozdobiona okolicznościową akwarelką, na odwrocie dedykacja "na urodziny Jędrka w 1942 - 14.XII"; minimalne ślady archiwizacji.

250 PLN
3885

1942 PRZESYŁKA NIEREGULAMINOWA część na odpowiedź listownika datowana 10.XII i wysłana z Londynu drogą lotniczą do oflagu VIB; znaczek angielski zdjęty przez niemieckie służby kontrolne, poszukujące ukrytych informacji; stempelki cenzury brytyjskiej T.188 i niemieckiej nr.1; przesyłki lotnicze przy wymianie korespondencji z jeńcami w obozach niemieckich były niedozwolone; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
3886

1942 Oflag IIB Arnswalde, rysunek wykonany kredkami przedstawiający wieżyczkę wartowniczą obozu z napisem "ARNSWALDE-Choszczno Oflag-IIB (WIEŻA WARTOWNICZA) wykonany na kalce o wymiarach 205x132 mm; dobry stan zachowania; na karcie albumowej.

600 PLN
3887

1943 PAMPELUNA, list z obozu wysłany 19.VI.43 do Szwajcarii, na odwrocie stempel ambulansu Pampeluna - Alsasua i cenzura madrycka; po klęsce Francji przekradających się do Portugalii żołnierzy zatrzymanych na terenie Hiszpanii tamtejsze służby wojskowe kierowały do obozów koncentracyjnych nie traktując ich jako internowanych; największy i najbardziej znany z nich to Miranda del Ebro, mniej znane to Pampeluna - szpital przeznaczony na potrzeby więźniów i Lograno; dopiero 17.III.1943 gen. Franco wydał dekret zezwalający Polakom na ewakuację, ale przebiegała ona opieszale.

1 500 PLN
3888

1943 Stalag XB - karta (formularz francuski), część "z opłaconą odpowiedzią" wysłana 9.7 z obozu do Warszawy, stempelek cenzora nr.43 z parafką; zwraca uwagę datownik niemieckiej poczty polowej; walor w rzeczywistości prezentuje się znacznie korzystniej (przebarwienia prawie nie są widoczne).

70 PLN
3889

1943 Internowanie w Szwajcarii - obóz Winterthur, widokówka do obozu wysłana 17.X z miejscowości Gais, pieczątka szwajcarskiego cenzora 318, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; bardzo dobry stan zachowania.

100 PLN
3890

1943 kartka ze stalagu VIC do Nowego Sącza.

30 PLN
3891

1943 KORESPONDENCJA GENERALSKA Oflag VIB - generał Aleksander Szychowski najwyższy stopniem jeniec obozu, listownik - część na odpowiedź wysłana 7.5 z Warszawy przez żonę generała p.Irenę Szychowską, dwa stempelki cenzury w tym nr.2; po zakończeniu Kampanii Wrześniowej generał przebywał w Rumunii, a 31.I.1941 wbrew konwencjom międzynarodowym, Rumuni pod naciskiem przekazali go Niemcom, początkowo osadzono go w Dorsten, a następnie w Dössel; przesyłki związane z oficerami najwyższych stopni należą do rzadkości; doskonały stan zachowania.

500 PLN
3892

1943 Oflag VIB - zaproszenie w formie karnetu na spotkanie z okazji świąt pułkowych (proporczyki 3 p.Uł.Śląskich, 5 p.s.k., 8 p.uł, dywizjonu artylerii konnej), wśród podpisów autografy m.in.: gen.bryg. Mikołaja Waraksiewicza i gen.bryg. Stefana Strzemieńskiego.

350 PLN
3893

1943 NORWEGIA BAB41 - jeniecki batalion budowlano-roboczy nr.41, niewykorzystany przekaz paczkowy - obowiązkowa nalepka na paczkę odzieżową (czerwony kolor tła) dla jeńca przerobiona kredkami na nalepkę dla paczki żywnościowej (niebieskie tło)!!! wysłana 12.56 z Norwegii do miejscowości Michalin pod Warszawą, nadawczy datownik niemieckiej poczty polowej, stempelek cenzury 44728A z numerem cenzora 1; odbiorca przekazał nalepkę do placówki lokalnej Rady Głównej Opiekuńczej - Komitetu Opiekuńczego w Falenicy, której stempelek umieszczono na froncie "POLNISCHES HILFSKOMITEE/ Des Kreises Warschau-Land/ DELEGATUR IN FALENICA"; Kriegsgefangenen-Bau-und Arbeits-Bataillon 41 (BAB41) w składzie 401 Dywizji Piechoty, wiosną 1942 przetransportowano do Norwegii, rozlokowano go kolejno w: Oslo, Trondheim, miejscowości Nesna, ostatecznie w Saltdalen w Północnej Norwegii, w 1943 roku batalion przemianowano na Bau-Pionier-Bataillon 41, składający się z trzech kompanii jeńców: Polaków (1 i 2 komp.) i Rosjan (3 komp.), którzy pracowali przy rozbudowie linii kolejowej Nordlandsbanen, którą Niemcy chcieli przedłużyć aż do północnych regionów Norwegii; do przymusowej pracy, której warunki były nieludzkie, wykorzystywano również więźniów obozów koncentracyjnych, budowę tę nazwano Blutweg - "Krwawa Droga"; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
3894

1944 Internowanie w Szwajcarii - ekspresowy list polecony wysłany 15.4 z Warszawy do obozu Baden, zalepka cenzury niemieckiej, stempelek szwajcarskiego cenzora 312, kasownik odbiorczy 2.VI; całość w doskonałym stanie zachowania.

Fi.77, 79, 86
300 PLN
3895

1944 (?) Stalag XB - czysta karta podwójna z opłaconą odpowiedzią.

40 PLN
3896

1944 Internowanie w Szwajcarii - obóz we Fribourgu, list wysłany przez oddział Francuskiego Czerwonego Krzyża w Lyonie, znaczek unieważniony 21.XI wirnikiem propagandowym w Genewie, stempelek szwajcarskiego cenzora 304, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion"; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
3897

1944 Oflag VIB - część na odpowiedź listownika wykorzystana jako zwykły formularz i wysłana z obozu 18.9 do Bydgoszczy, niemy datownik, stempelek cenzora nr.5; nietypowa całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

40 PLN
3898

1945 "Syrena", list ofrankowany parką znaczków wysłany 26.VII ze zgrupowania polskich byłych jeńców wojennych w Pöhls Lubeka (Rümpel) do polskiego szpitala wojskowego w Sanguhar w Szkocji za pośrednictwem Ośrodka Łączności 1 Dywizji Pancernej; znaczki unieważnione stemplem: "Urząd Pocztowy Obozu Wojskowego w Niemczech PÖHLS", datownik angielskiej poczty polowej 348 z 28.JUL; na odwrocie pod adresem nadawcy stempelek "Oflag Xc/ B.L.A."; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

1 800 PLN
3899

40 PLN
3900

1945 Lubeka, parka.

80 PLN
3901

200 PLN
3902

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - Syrena, dwie odmiany znaczka za 20 f., jedna ze środkiem szarym i tłem czerwonym - lekko wzajemnie przesuniętym, druga ze środkiem czarnym i tłem pomarańczowoczerwonym.

120 PLN
3903

1945 Lubeka, arkusik cztero znaczkowy bez dolnego marginesu.

45 PLN
3904

1945 Freiman, znaczek w wydania "orzeł".

30 PLN
3905

1945-46 Hellbrun Austria - Ratujcie Dzieci Polskie, szeroko cięta seria znaczków - reprodukcje malarstwa polskiego, z dopłata na PCK.

Fi.1-4A
60 PLN
3906

Fi.1-4y, 2-3x
180 PLN
3907

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech - Spakenberg i Havkruk, seria czysta, w tym kilka znaczków marginesowych, z odmianami kolorów nadruku znaczków za 3 i 30 f., idealny stan zachowania, gwarancja Danowski.

Fi.1-9, 2b, 9b
2 000 PLN
3908

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Freiman - "Orzeł", marginesowy znaczek poczty międzyobozowej za 25 f. z podwójnym - żółtobrązowym i zielonooliwkowym poddrukiem, nieprecyzyjnie skatalogowany.

Fi.1 MK
240 PLN
3909

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Tereny Północnoniemieckie - "Libertas", znaczek za 1(60 f.) z fioletowym nadrukiem PÖHLS na frontowej części poleconego sekretnika niemieckiej poczty polowej, oznaczonego numerem "R48", znaczek unieważniony stemplem okolicznościowym - wg.Machowskiego: "używany był jednorazowo w dniu wyzwolenia pod datą 3.5.45. Pośrodku widoczny jest miecz, po jego lewej stronie trzy rzędy drutu kolczastego, a po prawej trzy rzędy liści laurowych, pod którymi umieszczono napis "POCZTA POLSKA", datownik "PÖHLS (HOLSTEIN)"; znaczki te, wydane w niewielkim nakładzie 360 szt., przeznaczone były do opłacania przesyłek poleconych; obóz w Pöhls został wyzwolony 3.V przez brytyjski oddział pancerny i Poczta Obozowa od razu rozpoczęła swoje funkcjonowanie - pierwsze listy wysłali oficerowie angielscy, były one ostemplowane kasownikiem okolicznościowym; znaczek tego wydania (nr.1) zużyto całkowicie w Pöhls i Lubece; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.1w
1 600 PLN
3910

40 PLN
3911

1945 Poczty międzyobozowe w Niemczech, Lubeka - Żaglowiec, znaczek za 40 f.

12 PLN
3912

1945 Lubeka, znaczek wydania "Żaglowiec".

15 PLN
3913

1945 Lubeka, znaczek wydania "Żaglowiec", górny znaczek z błędem "wiosło".

Fi.2B1
100 PLN
3914

1945 Dachau-Allach, znaczek w odmiennym kolorze na papierze ze znakiem wodnym DM.

40 PLN
3915

1945 Libertas, znaczek na papierze x, gwarancja i oznaczenie.

Fi.3x
55 PLN
3916

Fi.3y
150 PLN
3917

1945 Helmstedt, nie wprowadzony do obiegu znaczek za 1 Mk. w kolorze fioletowym na białym papierze.

Fi.5A
200 PLN
3918

1945 Helmstedt, nie wprowadzony do obiegu znaczek za 1 Mk. w kolorze czarnym na białym papierze.

Fi.14A
200 PLN