Auction 76. WW1 military postage

32267

50 PLN
32268

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - czworoblok znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

160 PLN
32269

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

80 PLN
32270

1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - brzegowy znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki.

40 PLN
32271

150 PLN
32272

120 PLN
32273

1918 list w oficjalnej kopercie Ministerstwa Wojny wysłany z Paryża 28.12.18, stempel formacyjny "LE MARECHAL Cdt EN CHEF LES ARMEES ALLIEES * E.M. 2e SECTION" - Marszałek, komendant Armii Zjednoczonych (Marszałek Foch), na odwrocie stempel odbiorczy.

180 PLN
32274

1918 kartka z obozu dla polskich oficerów w Neustadt w niemieckiej Saksonii do Warszawy, specjalna kartka do korespondencji jeńców z tego obozu, stempel poczty miejskiej w Warszawie.

180 PLN
32275

1919 wojna bolszewicka, kartka z Kowla 10.11.19 do Warszawy, kasownik Frontowej Poczty Polowej nr 16 i stempel Dowództwa Okręgu Etapowego w Kowlu.

Fi.Cp24
450 PLN
32276

1919 Poczta Ukraińska - koperta zawierająca wewnątrz list z pełną treścią, ofrankowana znaczkiem rosyjskim za 10/7 kop. z nadrukiem trójzębu typu I z Jekaterynosławia i znaczkami wydania definitywnego wysłana 11.3 z miejscowości СЕНТЯНОВКА ЕКАТ. do miejscowości Dubicze w gminie Nowy Dwór (woj.nowogródzkie), ponieważ nadawca podał adres w starym formacie: "gubernia wileńska, powiat lidzki, gmina dubicka", na poczcie dopisano cyrylicą "Новодворское"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.5B, 64
800 PLN
32277

1 200 PLN
32278

30 PLN
32279

1919 5 Syberyjska Dywizja Strzelców Polskich - przesyłka z Polski do żołnierza Dywizji na Syberii - karta pocztowa (austriacki formularz poczty polowej) datowana "Żbikowiec d.26 września.1919" wysłana z Nowego Sącza do Nowo Mikołajewska (Nowonikołajewska) do Stanisława Sławeckiego żołnierza II kompanii Samodzielnego Szwadronu Karabinów Maszynowych 5 Dywizji Strzelców Polskich; znaczek opłaty został zdjęty przez cenzora, który w jego miejscu postawił okrągły fioletowy stempelek cenzury krakowskiej "K3", w Warszawie kartę ocenzurowało wojsko - ośmiokątny czerwonofioletowy stempel "PRZEGLĄDANE PRZEZ WŁADZĘ WOJSKOWA"; korespondencja prywatna z Polski na Syberię wysyłana była najczęściej drogą morską przez Wielką Brytanię, Kanał Sueski, Indie do Władywostoku lub przez Francję, Stany Zjednoczone, Kanał Panamski do Władywostoku; przesyłki adresowane do żołnierzy tej jednostki wysłane z Polski należą do wyjątkowo rzadkich walorów; minimalnie słabszy stan zachowania; gwarancja Księski, gwarancja z opisem "Znaczek zdjęty przez cenzora" Schmutz.

5 Dywizja powstała w styczniu 1919, centralnym miejscem koncentracji oddziałów, a także "polską metropolią" na Syberii został Nowo Mikołajewsk, Dywizja od początku włącza się do walki z oddziałami komunistycznymi, wspomagając rosyjskie wojska kontrrewolucyjne admirała Kołczaka, Korpus Czechosłowacki i interwencyjne wojska Alianckie; jej głównym zadaniem było utrzymanie strategicznej Kolei Transsyberyjskiej na odcinku 1000 km (od Nowo Mikołajewska na wschód); 5.XII.1919 ostatnie polskie oddziały opuszczają miasto osłaniając odwrót sił antybolszewickich, tocząc ciężkie walki; dnia 10.I.1920 po zdradzie Korpusu Czechosłowackiego, bolszewicy otaczają dywizję, zmuszając ją do kapitulacji w okolicach stacji Klukwiennaja; większość żołnierzy trafia do niewoli; około tysiąca oficerów i żołnierzy przebija się do Irkucka, a stamtąd przez Harbin docierają na wybrzeże Morza Japońskiego; w sumie blisko 1300 żołnierzy i 300 osób cywilnych (w tym weterani Powstania Styczniowego) na pokładzie brytyjskiego parowca "Jaroslaw" - przeznaczonego do przewozu 400 osób!!! po blisko 3-miesięcznej podróży morskiej przez Nagasaki, Hong Kong, Ocean Indyjski, Morze Czerwone, Kanał Sueski i Gibraltar dociera 1.VII.1920 do Gdańska; większość zgłasza się oni do walki z bolszewikami, sformowano z nich batalion strzelców i Legię Oficerską, które rozrosły się do rozmiarów Brygady Syberyjskiej, 8.VIII wyruszyła ona na front bolszewicki.

1 500 PLN
32280

1919 OBRONA LWOWA - formularz poczty polowej datowany 22.III, wysłany 24.III za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Ostrowa Łomżyńskiego w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO I BATALIONU 36 p.p. W.P", kasownik odbiorczy OSTROW z usuniętym niemieckim napisem GOUV.LOMZA (nawias pozostał) z 29.III, dodatkowo stempelek CENZUROWANO; 36 pułk piechoty Legii Akademickiej sformowany z młodzieży akademickiej uczelni warszawskich, wyrąbał sobie bagnetami drogę do oblężonego Lwowa, gdzie wkroczył 10.I witany entuzjastycznie przez mieszkańców miasta; ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

400 PLN
32281

1919 "PAMIĄTKA PRZEJAZDU WOJSK POLSKICH Z FRANCJI PRZEZ OSTRÓW ROKU 1919" - widokówka z okolicznościowym nadrukiem, treść napisana po francusku, adresowana do Paryża; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania (karta pionowo zgięta).

Karta upamiętnia przybycie oddziałów "Błękitnej Armii" generała Józefa Hallera z Francji do Polski; oficjalne powitanie polskich żołnierzy na polskiej ziemi nastąpiło 18.04.1919 na dworcu kolejowym w Ostrowie Wielkopolskim, generała Hallera witano tam uroczyście dwa dni później - 20.04.1919.

500 PLN
32282

8 000 PLN
32283

300 PLN
32284

1919 walki nad Dźwiną i na Łotwie, widokówka datowana "1/XII 919" wysłana za pośrednictwem poczty polowej nr.20 do miejscowości Męcina, dwuobrączkowy gumowy datownik nadawczy "POCZTA POLOWA *No20*" z miejscem na dopisanie daty, dwuwierszowa w ramce pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO I DYWIZYONU 3-go Pułku Artyleryi Polowej" z parafką cenzora, rzadko spotykany stempelek "CENZUROWANO" w ramce; 3 Pułk Artylerii Polowej po wcześniejszych walkach o wyzwolenie Wilna, później Mińska i Bobrujska, zimę 1919 (X-XII) spędził w składzie 3 Dywizji Piechoty Legionów nad Dźwiną (od Dyneburga po Druję), uczestnicząc w walkach pozycyjnych, żołnierze jednostki brali czynny udział w wypadach "za rzekę" nękając nieprzyjaciela (Rosjan) i zadając mu ciężkie straty; ofensywa na Łotwie rozpoczęła się 3.I.1920 roku atakiem na Dyneburg; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja.

800 PLN
32285

1919 list wysłany 8.5.19 z 2. pułku strzelców podolskich (z frontu w rejonie Lwowa) do Krakowa, stempel FRONTOWA POCZTA POLOWA * No 22 * z wyróżnikiem a, stempel formacyjny z orłem Dowództwo 2 Pułku Strzelców Podolskich.

150 PLN
32286

Fi.1-3
2 400 PLN
32287

170 PLN
32288

160 PLN
32289

190 PLN
32290

1920 wojna polsko-sowiecka, widokówka datowana 27/VII wysłana z okolic Tarnopola do Szczawnicy, okrągła pieczęć formacyjna "Dtwo BAONU WARTOWNICZEGO 2/IV"; dobry stan zachowania.

200 PLN
32291

80 PLN
32292

1920 NACZELNE DOWÓDZTWO WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE, FRONTOWA POCZTA POLOWA 53 i POCZTA POLOWA 53 na rewersach nadawczych; na dole list złożony w Kancelarii Ministerstwa Spraw Wojskowych - stempel pomocniczy "OTRZYMANO z 13.IX"; dnia 15.LIST.1920 dokumenty wysłano do Dowództwa Kompanii Roboczej - stempel pomocniczy "WYSŁANO z 15.XI"; kilka adnotacji kredkami i ostatecznie zwrócony - stempel pomocniczy "ZWROT do...." z ręcznym wpisem MSW, na koniec stempel pomocniczy "DORĘCZONO z 2.XII" i kancelaryjna pieczęć odbiorcza "MINISTERSTWO SPRAW WOJSKOWYCH / Dep.II Sekcja Spraw Kolejowych" z wpisanym ręcznie numerem dziennika odbiorczego 10825; datownik Poczty Polowej 53 i pięć stempli pomocniczych na jednym liście, niespotykane; walory w dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej.

1 000 PLN
32293

1920 list z Sądu Honorowego dla Generałów do generała Józef Lasockieo w Krakowie, lis z adnotacją "Tajne b. Pilne", pieczęć Sądu Honorowego, Inspektora Instytucji Oficerskich i stempel kancelarii Ministerstwa Spraw Wojskowych.

130 PLN
32294

1920 pocztówka pisana z Warszawy 3.02.20 do Płocka, datownik głównej poczty polowej w Warszawie "FR. GŁ.POCZTA POLOWA I".

70 PLN
32295

1920 telegram wysłany 17.6.20 w czasie ciężkich walk odwrotowych do dowództwa 6 Armii z Dowództwa Sztabu Generalnego w sprawie odesłania 3 plutonów marszowych dla 5. Pułku Artylerii Polowej, z tyłu stempel odbiorczy "DOWÓDZTWO 6.ARMJI / Oddział I. Organizacyjny", adnotacja "Skierować do 13 dyw. zawiadomienie Dąbrowskiego 17/6 podpis".

550 PLN
32296

50 PLN
32297

1921 prywatne wydanie znaczków okupacyjnych dla Zachodniej Ukrainy - przedruk na znaczkach ukraińskich, z orłem, i nominałem w polskiej walucie, kompletna seria na wycinkach z rzadkim datownikiem ВИННИЦА.

180 PLN
32298

1921 kartka wysłana 25.3.21 z 54. pułku strzelców kresowych do Łodzi, adnotacja "Zwrot poczta polowa 32" i stempel NIEZNAN, datownik FRONTOWA POCZTA / POLOWA No32 b oraz odbiorczy z Łodzi, pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO / 54. pułku piechoty kresowej".

180 PLN
32299

1921 Litwa Środkowa, kartka wysłana 22.3.21 z linii demarkacyjnej polsko-litewskiej z III. baonu 4. pułku piechoty Legionów do Warszawy, datownik POCZTA POLOWA / No 26.

160 PLN
32300

1921 kartka wysłana 16.2.21 z Baranowicz na Litwie ze szpitala koni 11. Dywizji Piechoty do Doliny w Małopolsce, datownik "POCZTA POLOWA No 30", pieczęć formacyjna "Dowództwo Szpitala koni / 11. Dyw. Piech.".

180 PLN