Auction 76. Jewish Ghetto, judaica

35469

1940 UTWORZENIE GETTA W WARSZAWIE, list urzędowy w specjalnej kopercie "ARBEITSAMT WARSCHAU" wysłany 21.X na teren utworzonego zaledwie kilka dni wcześniej getta, adresowany do Michała Lustberga - przewodniczącego Wydziału Opieki Społecznej Gminy Żydowskiej na ulicę Grzybowską 26/28, gdzie mieściły się siedziby: Rady Żydowskiej, Wydziału Zdrowia, Wydziału Szpitalnictwa i biuro prezesa Judenratu - Adama Czerniakowa; 2.X.1940 gubernator dystryktu warszawskiego Ludwig Fischer podpisał zarządzenie o utworzeniu w Warszawie getta, 12.X zostało to ogłoszone przez uliczne megafony, a teren getta został zamknięty 16.XI; unikalny, bardzo wczesny dokument pocztowy z pierwszych dni funkcjonowania Getta Warszawskiego w dobrym stanie zachowania (koperta pionowo zgięta); gwarancja Schmutz.

4 000 PLN
35470

1940 Getto w Warszawie, paczkowy adres pomocniczy wysłany 18.11 z Wilna na ulicę Leszno w Warszawie, na odwrocie czytelny stempelek getta: "POSTABLAGESTELLE/ IM JÜDISCHEN WOHNBEZIRK/ WARSCHAU" (S.Simon typ 3), które powstało zaledwie miesiąc wcześniej (2.X); znaczki unieważnione kasownikiem urzędu pocztowego "VILNIUS 6", datownik urzędu przejściowego EYDTKAU 21.11 i warszawski kasownik odbiorczy z 26.XI, dodatkowo stempelek dopłaty poczty Generalnego Gubernatorstwa z dopisaną jej wysokością "5,35"; niezwykle ciekawy walor o elementach trzech rożnych poczt, które powstały na terenie Polski po jej rozbiorze między Niemcami, a Związkiem Sowieckim - niemy świadek polskiej pogmatwanej historii; dobry stan zachowania (skart pionowo zgięcie); gwarancja i opis Schmutz.

1 800 PLN
35471

Fi.Cp2II, 41, 45; 9a
400 PLN
35472

1941 Getto w Warszawie, karta pocztowa z getta wysłana 5.IV do Nowego Jorku, wyraźnie odciśnięty mały ramkowy dwuwierszowy stempelek cenzury żydowskiej "JUDENRAT WARSCHAU" - typu 1 w kolorze czerwonym, spotykany na korespondencji wychodzącej z getta; rolkowy stempel cenzury Wehrmachtu; całość w dobrym stanie zachowania (delikatne ślady eksploatacji i archiwizacji); gwarancja Schmutz.

2 800 PLN
35473

1941 Getta Łódź i Warszawa, karta pocztowa z getta łódzkiego datowana 17.II, adresowana do żydowskiego odbiorcy na ulicę Ogrodową w Warszawie, która znajdowała się na terenie getta; przesyłka w ramach represji została zatrzymana celem zwrócenia nadawcy (stempelek INHALT UNZULÄSSIG), ostatecznie pozostała w partii korespondencji niedoręczonej, na froncie odciśnięty numer "988"; niezwykły walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

800 PLN
35474

1942 Getto w Krakowie, sądowy dowód doręczenia przesyłki adresowanej do Gizeli Cytrynbaum przy Placu Zgody 16/14, dotarła ona do getta 27 stycznia - charakterystyczny datownik "27.STCZ.1942" z dopisanym numerem 66, a u dołu pokwitowanie z nieprecyzyjnie opisanym przez eksperta PZF J.Piekuta w "Filatelistyce" 1/1998 stempelkiem pocztowym getta "Jüdische Gemeinde Krakau Sammelstelle I.V." - reprodukcja stempla w tabeli pochodzi z tego właśnie dokumentu; adresat podpisem pokwitował odbiór przesyłki 28.I; a dowód doręczenia odesłano do sądu, gdzie dołączono go do akt - kilka stempli sądowych; unikalny dokument w bardzo dobrym stanie zachowania.

Plac Zgody był centralnym miejscem getta, tu gromadzono Żydów przed deportacjami do obozu śmierci w Bełżcu czy Płaszowie, na placu i przylegających do niego podwórzach doszło do wielu egzekucji; tu w budynku pod nr.6 siedzibę miała Żydowska Organizacja Bojowa, a pod nr.18 działała słynna "Apteka pod Orłem" Tadeusza Pankiewicza - jedynego nieżydowskiego mieszkańca getta, który nie bacząc na groźbę kary śmierci, niósł pomoc osobom pochodzenia żydowskiego, przekazując bezpłatnie lekarstwa, wystawiając fałszywe dokumenty czy przechowując osoby zagrożone deportacją, za swoje czyny został odznaczony medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

3 600 PLN
35475

1944 Getto w Łodzi, wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), seria czysta na papierze prążkowanym, tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, a 5 i 20 Pf. niegumowane; narożne egzemplarze zachowane w pięknym stanie, gwarancja i opis.

Fi.1-3A
1 500 PLN
35476

Fi.1-3A typ I-V
5 000 PLN
35477

1944 Getto w Łodzi, niezrealizowane wydanie "fotograficzne", tzw. wzór II na białym grubym błyszczącym papierze; unikalne próby cięte - tak jak je wydano bez gumy i znaczek za 20 Pf. w kolorze szarym, bardzo rzadki z pełną oryginalną gumą bez śladu podlepki (katalogowany tylko na podlepce Fi.1200.-), próba za 10 Pf. sygnowana E.Koszagowski z lekkim pęknięciem papieru(jak prawie wszystkie znaczki o tym nominale); wszystkie podwójna gwarancja - próby Falkowski i Schmutz, a znaczek Danowski i Kalinowski, atest z opisem koloru czarno-sepia Danowski.

Fi.IV-V P, VI
15 000 PLN
35478

1944 Getto w Łodzi, Ch.Rumkowski na tle mostu na placu Kościelnymi i pracujący Żydzi, próby arkuszowe niezrealizowanego wydania tzw. wzoru III, autorstwa J.Kownera; 5 (Pf) na białym, a 10 (Pf) na jasnobrązowym kartonowym papierze, tak jak je wydano bez gumy, gwarancja Gryżewski.

Fi.VIIIx-IXby
2 800 PLN
35479

400 PLN
35480

1946 Santa Maria al Bagno - Camp 34 - jeden z obozów przejściowych zorganizowanych przez UNRRA we Włoszech dla Żydów uratowanych z niemieckich obozów koncentracyjnych Bergen-Belsen i Mauthausen wyzwolonych przez aliantów, w tych obozach przejściowych na terenie Włoch oczekiwali oni na wyjazd do Palestyny; w adresie nadawcy podano zakodowany adres tego obozu "U.N.R.R.A. IT 34 H.Q. A.C. C.M.F. Lecce"; list lotniczy wysłany 27.III z Lecce do Starachowic, polski stempelek cenzury dla przesyłek zagranicznych 3224; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

800 PLN
35481

1947 Judaica - komplet kart pocztowych wydanych dla uczczenia ofiar hitleryzmu pomordowanych w Oświęcimiu, ostemplowanych pamiątkowo 14.6 w pierwszym dniu obiegu.

Fi.Cp97-98
70 PLN
35482

Fi.454
Mi.485
60 PLN
35483

Fi.3296
Mi.3444
60 PLN