The auction will start on 19.04.2024

Auction 75. WW2 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
26498

1938 Poczta Wojskowa - ZAOLZIE, nadruk typograficzny na znaczkach urzędowych; z okazji pobytu Marszałka Polski Edwarda Śmigłego Rydza na Śląsku Zaolziańskim przedrukowano 296 sztuk znaczków zwykłych nadrukiem "Ś miecze R / 12-13.X / 1938" w kolorze czerwonym, a 250 sztuk znaczków poleconych nadrukiem "E.Ś.R. / 12-13.X / 1938" w kolorze czarnym; zużyto je na korespondencję służbową Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Śląsk" skierowaną do Głównego Inspektoratu Sił Zbrojnych"; ze względu na tajemnicę wojskową koperty wspomnianej korespondencji zniszczono, ale przedtem znaczki wycięto, ponumerowano i w większości zachowały się na wycinkach, to jedno z najciekawszych polskich wydań wojskowych, piękny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.1-2
8 000 PLN
26499

1938 Zaolzie - Bogumin, polski znaczek na wycinku unieważniony 11.X datownikiem urzędu pocztowego w Boguminie.

Fi.294
Mi.315 
20 PLN
SOLD
26500

1938 Zaolzie, pamiątka filatelistyczna - znaczki polskie ostemplowane 16.XI i 9.XII datownikami polskimi Morawka, centralnie ładnie odciśnięty w zielonym kolorze trójkątny stempel propagandowy "MORAWKA (ZAOLZIE) OD 16.XI-9.XII.1938r. w granicach Rzeczypospolitej Polskiej" (Myślicki 38 259 - stopień rzadkości C), dodatkowo znaczek czechosłowacki skasowany stemplami Poczty Czeskiej; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.344
Mi.355
160 PLN
26501

1938 Wojna domowa w Hiszpanii, dekoracyjny listownik propagandowy z podobizną gen.Franco, wysłany 24.8 z Sewilli do Krakowa; w tym czasie trwała największa batalia wojny domowej - bitwa nad Ebro wygrana przez siły narodowe, jej bezpośrednim skutkiem był upadek Republiki w marcu 1939; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


400 PLN
26502

1938 Morawka i Jaworzyna, karta z obiegu czeskiej poczty polowej nr 43 z okresu zajmowania Jaworzyny i Morawki przez wojsko polskie.


20 PLN
26503

1938 Zaolzie, list z datownikiem czeskiej poczty polowej nr 15 z okresu zajmowania Zaolzia przez wojsko polskie.


20 PLN
26504

1938 Zaolzie, karta z obiegu czeskiej poczty polowej nr 43 z okresu zajmowania Zaolzie przez wojsko polskie.


20 PLN
26505

1938 kartka czechosłowackiej poczty polowej z okresu zajęcia Zaolzia.


20 PLN
26506

1938 kartka czechosłowackiej poczty polowej z okresu zajęcia Zaolzia.


20 PLN
26507

1939 polska całostka nadana w niemieckiej poczcie polowej.

Fi.Cp86
280 PLN
26508

1939 list ze stemplem prowizoryczny z Dębicy do Wiednia, stempel "Deutsche Dienstpost Osten / DEBICA" oraz datownik "14. Dez. 1939", list z treścią pisany po niemiecku, przesyłka w bardzo dobrym stanie.


90 PLN
26509

1939 Kampania Wrześniowa, po napaści Niemiec na Polskę, kraje sojusznicze: Francja i Wielka Brytania wypowiadają 3.IX wojnę Niemcom i ogłaszają mobilizację; formularz francuskiej poczty polowej wysłany 21.X przez żołnierza francuskiego na brytyjską wyspę Jersey, pieczęć formacyjna i stempelek cenzury; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z eksponatu J.Falkowskiego.


250 PLN
26510

1940 Armia Polska we Francji, czysty znaczek za 2 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej, mały ślad po podlepce.

Fi.268
90 PLN
26511

1940 Armia Polska we Francji, parka czystych znaczków za 20 c. z przesuniętym w poziomie dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej, ślad podlepienia na marginesie.

Fi.379
400 PLN
26512

1940 niemiecka karta propagandowa wyszydzająca premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla (tzw.Spottkarte), na "znaku opłaty" napis "WERT keinen PFENNIG" - w wolnym tłumaczeniu "nie wart złamanego szeląga", sygnatura "Ashelm 3503 25", dodatkowy znaczek na karcie skasowany grzecznościowo 19.7 stemplem okolicznościowym w Berlinie; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


Mi.1, 745
100 PLN
26513

1940 niemiecka karta propagandowa wyszydzająca byłego premiera Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain'a (tzw.Spottkarte), na "znaku opłaty" napis "WERT keinen PFENNIG" - w wolnym tłumaczeniu "nie wart złamanego szeląga", sygnatura "Ashelm 3503 25", dodatkowy znaczek na karcie skasowany grzecznościowo 19.7 stemplem okolicznościowym w Berlinie; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


Mi.11, 745
100 PLN
26514

1940 Armia Polska we Francji, czysty znaczek za 50 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej.


Mi.276
175 PLN
26515

1940 Armia Polska we Francji, parka rozdzielonych międzypolem czystych znaczków za 40 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej, na międzypolu lekki ślad po podlepce.


Mi.382
400 PLN
26516

1940 Armia Polska we Francji, czysty znaczek za 1 Fr.+50 c. z dziurkowaniem WP - Wojsko Polskie; podczas kampanii 1940 roku nie powstały żadne specjalne polskie znaki czy stemple pocztowe, znane są jedynie zwykłe francuskie znaczki obiegowe z dziurkowaniem WP, naklejane na listy kierowane do obrotu pocztowego na takich samych zasadach jak wojskowych francuskich; rzadkie bo zwykła korespondencja oznaczona stemplami formacyjnymi z zaznaczonym skrótem F.M. (Franchise Militaire) była zwolniona od opłaty pocztowej, mały ślad po podlepce.


Mi.465
120 PLN
26517

1940(?) III Rzesza, 4 ilustrowane formularze niemieckiej poczty polowej przedstawiające różne rodzaje broni "wczoraj i dziś": artylerię, kawalerię, lotnictwo i marynarkę wojenną; doskonały stan zachowania.


100 PLN
26518

1940 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, część adresowa zbiorczego opakowania, w którym przesłano egzemplarze "Dziennika Polskiego" do żołnierzy polskich stacjonujących w Eliock, w miejscowości tej gen. Stanisław Sosabowski rozpoczął tworzenie elitarnej Samodzielnej Brygady Spadochronowej.


100 PLN
26519

1940 "4. Technische Kompanie Große Kampffliegerschule 3" (4 kompania techniczna szkoły pilotów wojskowych nr.3) - szkoła bazowała na Okęciu w okresie 1.I.1940-VI.1941, widokówka wysłana 7.VII z Warszawy do Freiburga, kamuflażowy kasownik nadawczy przerobionym z polskiego datownika, stosowany w Warszawie dla przesyłek niemieckiej poczty polowej; stempel formacyjny; ładna całość w dobrym stanie zachowania.


240 PLN
26520

1941 list poczty polowej z Blachowni 11.7.41 do Poznania.


40 PLN
26521

1941 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list, wysłany 30.VI z Glasgow do polskiej jednostki o kryptonimie P35 adresowany na główną pocztę (G.P.O.) w Perth, owalny stempel odbiorczy "BIURO POCZTOWE 1 KORPUSU 1 JUL 1941" (dł.48 mm) stosowany we wczesnym okresie funkcjonowania Polskiej Poczty Polowej w Anglii; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.4
120 PLN
26522

1941 (?) "POZDROWIENIA Z FRONTU! ANI KROKU W TYŁ, TYLKO NAPRZÓD! - OTO HASŁO WSZYSTKICH ŻOŁNIERZY ARMII CZERWONEJ" prowizoryczny formularz propagandowy z początkowego okresu Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, wydrukowany na liniowanym zeszytowym papierze; ciekawostka w idealnym stanie zachowania; z eksponatu J.Falowskiego.


200 PLN
26523

1941 Wojsko Polskie na Środkowym Wschodzie - Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich w obronie Tobruku, aerograf z ilustracją świąteczną, datowany "21.listopad.1941", wysłany z Dowództwa Wojsk Polskich na Środkowym Wschodzie (kryptonim pocztowy - 50) do żołnierza I Korpusu w Szkocji (adres odbiorcy P.O.Box 260/82 G.P.O. London), brytyjski kwadratowy stempelek cenzury "241" stosowany przez Główną Pocztę Polową 101, fioletowy okrągły datownik odbiorczy "I KORPUS WOJSK POLSKICH 1st POLISH ARMY CORPS", przesyłka nie została doręczona i zwrócono ją do nadawcy - na Pocztę Polową 101, gdzie ponownie przystawiono fioletowy stempelek cenzury 241 (słabo widoczny); Wojsko Polskie na Środkowym Wschodzie w tym czasie składało się z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, która walczyła od 21.VIII do 9.XII w obronie Tobruku, z czego najcięższe walki toczono właśnie w listopadzie; dekoracyjny walor, rzadki z wczesnego okresu wprowadzenia aerografów (1941), o ciekawym obiegu, w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.2, 5
450 PLN
26524

1941 VIKTORIA - propagandowa nalepka używana przez żołnierzy niemieckich w Norwegii, na liście wysłanym 13.9 za pośrednictwem poczty polowej 10299 - przydzielonej do obsługi Delegatury Kriegsmarine w Oslo (Kriegsmarine Dienststelle Oslo), winietka skasowana datownikiem, dodatkowo stempel listowy poczty polowej; dekoracyjny i rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


700 PLN
26525

1941-46 Poczta Polowa I Korpusu, zestaw 8 wycinków z różnymi datownikami polskiej poczty polowej, dodatkowo wycinek z datownikiem poczty polowej nr.125 II Korpusu i Osiedla Barletta; na karcie albumowej.

Fi.2, 3, 4, 5, 6, 8
200 PLN
26526

1941 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, pokwitowanie przekazu pieniężnego na kwotę 300 rubli wysłanego 19.12 z miejscowości Tockoje przez żołnierza 7 Pułku Artylerii Lekkiej (7 pal), gdzie znajdował się Ośrodek Zapasowy Armii Polskiej w którym od jesieni 1941 formowała się ta jednostka, datownik nadawczy Tock.Łagier (ТОЦК ЛАГЕРЬ), a pod nim dopisek "7 płk lek art"; przekaz adresowany na ręce zesłańców w miejscowości Kelerowsk w północnym Kazachstanie, którzy pozostali jeszcze w miejscach zsyłki; wszelkie przesyłki polskich żołnierzy ze Związku Sowieckiego z okresu formowania Polskiej Armii należą do wyjątkowo rzadko spotykanych; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.3
200 PLN
26527

1941 kartka z Cartenbury ze stemplem biura pocztowego 1. Korpusu.


40 PLN
SOLD
26528

1941 Wojsko Polskie we Francji, seria nalepek Czerwonego Krzyża dla wojsk lądowych, lotniczych i morskich, dodatkowo brzegowy znaczek dla wojsk lądowych jednostronnie cięty; spotykane czasem na listach poczty polowej.


40 PLN
26529

1941 Wojsko Polskie we Francji, nalepka Czerwonego Krzyża dla wojsk morskich bez koloru czerwonego, czyli orzełka i krzyża w kwadracikach na górze znaczka; spotykane czasem na listach poczty polowej.


150 PLN
26530

1941 Wojsko Polskie we Francji, parka nalepek Czerwonego Krzyża dla wojsk morskich, zwykła i brzegowa jednostronnie cięta, z częściowym abklatschem koloru niebieskiego na odwrocie; spotykane czasem na listach poczty polowej.


80 PLN
26531

1941 ekspresowy list lotniczy z Norwegi do Grudziądza, zalepka i stemple niemieckiej cenzury.


100 PLN
26532

1941 "Adresy konspiracyjne", pokwitowania za paczki (tu z oliwą) wysłane do kraju w ramach pomocy żołnierzy polskich w Anglii dla rodzin w okupowanej przez Niemców Polsce, za pośrednictwem delegatury Polskiego Czerwonego Krzyża w Lizbonie, ostemplowane 24.IX datownikiem "LISBOA CENTRAL", bardzo dobry stan zachowania.


50 PLN
26533

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR - "Dojdziemy", kompletny sześcioznaczkowy arkusz położonych tete-beche znaczków za 50 kop. na karcie wystawowej z opisem tego wydania, pełna oryginalna guma, rzadki w tak pięknym stanie, gwarancja Falkowski.

Fi.1
4 000 PLN
26534

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR - "Dojdziemy", znaczek za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie; wydano ich 1000 szt. - tu jeden z ostatnich numerów 970; taki sam karnet wystawiono 6 kwietnia 2011 na aukcji w Nowym Jorku za 2500$; gwarancja.

Fi.1
1 200 PLN
26535

1942 Tajna Poczta Podziemna, wydanie o wzorach nawiązujących do wydania londyńskiego, marginesowa seria czysta w pięknym stanie.

Fi.1-9
800 PLN
26536

1942 Tajna Poczta Podziemna, wydanie o wzorach nawiązujących do wydania londyńskiego, znaczek za 50 gr. - okręt podwodny ORP Orzeł.

Fi.3
70 PLN
26537

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, znaczek "Dojdziemy" za 50 kop. w specjalnym okolicznościowym karnecie numer 963 bardzo ładny stan - wydano ich tylko 1000 szt.


900 PLN