Auction 75. Polish Kingdom

23960

1862 pierwszy polski znaczek w kolorach zielonkawoniebieskim i różowym o odcieniach jasnych na liście z Suwałk do Warszawy, znaczek z nakładu częściowego używanego w drugiej połowie roku 1862, znaczek stemplowany kasownikiem Suwałk z cyfrą 28 w czterech okręgach, stopień rzadkości według Bojanowicza 3 punkty, polskojęzyczny miejscownik Suwałk z datą nadania 13/11, na odwocie stempel odbiorczy z Warszawy z datą nadejścia 15/11 i godzinnik 1/P (pierwsza godzina po południu), piękny stan zachowania - znaczek z pięknie centrowany i czysto i czytelnie unieważniony, list należał do wspaniałych zbiorów kolejno; F.Mertensa (adnotacja o jego zakupie w czerwcu 1907 roku), A.Faberge i E.Kossoya, fotoatest Mikulski z adnotacją na koniec atestu "W tym stanie zachowania list ten jest bardzo rzadki".

Fi.1ac
Mi.1a
24 500 PLN
23961

1863 Królestwo Polskie - WAGON POCZTOWY No.4; pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach jasnoniebieskim i różowym; unieważniony, co bardzo rzadkie, datownikiem ambulansowym СП.Б.ВАРШАВСК.Ж.Д. / ПОЧТ.ВАГ.No.4 / 18 ОКТ. 1863 - typu I z cyfrą kodową 44 stosowanym na linii Kolei Petersburskiej; ekspedycję pocztową Dworzec Praga otwarto w październiku 1863 roku; w początkowym okresie nie miała ona kasownika, dopiero na przełomie 1863 i 1864 roku uzyskano zgodę na wprowadzenie polskiego kasownika DP w czterech okręgach, do tego czasu znaczki na listach przekazywanych do rosyjskich ambulansów unieważniano datownikiem w wagonie, z okresu przejściowego znanych jest kilka listów gdzie znaczek unieważniono małym warszawskim datownikiem lub dwoma datownikami razem; listy w kierunku Warszawy lub do Rosji opłacone znaczkiem unieważnionym w wagonie datownikiem ambulansowym są unikalne, a same znaczki bardzo rzadkie; dodatkowo znaczek ma rzadki błąd "zewnętrzna ramka zakrzywiona z lewej u góry" opisany przez M.Miszczaka i reprodukowany na rys.20 w "Przeglądzie Filatelistycznym" 2/2005, choć jest wzmocniony i ma kilka usterek ząbkowania ogólnie prezentuje się dobrze, czyste i wyraźne ostemplowanie to w tym przypadku jego największy atut, gwarancja Petriuk.

Fi.1a
10 000 PLN
23962

1863 Królestwo Polskie - AMBULANS 15, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o jasnych odcieniach unieważniony unikalnym rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 16 - układ kropek typu II; numery 12, 13, 14, 15 i 16 używane były na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; dotąd znane są nieliczne listy ze znaczkami unieważnionymi kasownikami 12, 14, 15 lub 16 oraz trochę znaczków luzem; to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego; dodatkow0 uszkodzenia obu klisz; niebieskiej - liczne pęknięcia i niedobicia obu ramek i dolnej lewej 10 i czerwonej w postaci uszkodzeń kropek tła na całej niemal powierzchni, znaczek zachował się w dobrym stanie, sygnowany Dr.E.Kossoy, gwarancja i opis kasownika Schmutz.

Fi.1a
7 000 PLN
23963

1863 Królestwo Polskie - WAGON POCZTOWY No.1; pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i ciemnoróżowym na wycinku; unieważniony niemym kasownikiem z kropką typu I o średnicy 2,2-2,4 mm, stosowanym według M.A.Bojanowicza w Wagonie Pocztowym No.1 na linii Kolei Warszawsko=Wiedeńskiej; listy w kierunku Warszawy opłacone znaczkiem unieważnionym w wagonie datownikiem ambulansowym są bardzo rzadkie, a same znaczki rzadkie; wycinek pochodzi ze zbioru Agathona Faberge i został przez niego kupiony od Theodora Notthafta w styczniu 1901 roku - adnotacja zwykłym ołówkiem na odwrocie I 01, znaczek zachował się w dobrym stanie, fotoatest Schmutz.

Fi.1ad
5 000 PLN
23964

1863 Królestwo Polskie - 109 STASZÓW; przepięknie zachowana koperta listu ze Staszowa do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach niebieskim i ciemnoróżowym; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 109 - Staszów w ekspedycji pocztowej na trakcie z Opatowa do Michałowic; ma wysoki współczynnik rzadkości - 7 punktów w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; na dole jednowierszowy miejscownik nadawczy STASZÓW typu IIA z ręcznie wpisaną datą 23/7, na odwrocie datownik odbiorczy Warszawy typu IIIC z 25/7 i mały okrągły godzinnik 9/R; znaczek ma bardzo żywe barwy, żadna z klisz nie wykazuje większych usterek; wewnątrz koszulki adnotacja o odpowiedzi wskazująca na rok użycia 1861; na odwrocie wspaniale zachowana pieczęć herbowa Potockich - Pilawa, nazywana "półtrzeciakrzyżem", z łacińską sentencją: "SCUTUM OPPONEBAT SCUTIS" ("Tarcza przeciw tarczom"), która była dewizą ich rodu; ma wspaniałe pochodzenie: słynna założona w 1898 roku Firma Kurt Maier Berlin - jego stempelek na odwrocie, Dr.J.Mazepa i Dr.E.Kossoy; z atestu "ist echt in allen Einzelheiten", "der Marke und des Umschlages ist einwandfrei und aussergewöhnlich schön" i "Briefe mit Polen Nr.1 in dieser Qualität kommen sehr seltem vor", same superlatywy z konkluzją "listy z polską nr.1 takiej jakości są bardzo rzadkie", fotoatest Mikulski AIEP.

Fi.1ad
28 500 PLN
23965

1863 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych stemplowany na wycinku rzadkim stemplem ambulansowym na trasie Petersburg - Warszawa z cyfrą 14 w punktowanym heksagonie, znaczek posiada dodatkowo ostemplowanie pieczęcią firmą firmy Segal & Sohne z Wierzbołowa, tak więc list z tym znaczkiem musiał być nadany w ambulansie pocztowym w czasie postoju w Kibartach, bardzo dobry stan zachowania, piękne centrowanie i bardzo rzadkie ostemplowanie.

Fi.1b
Mi.1b
6 700 PLN
23966

1863 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych stemplowany rzadkim stemplem ambulansowym na trasie Petersburg - Warszawa z cyfrą 15 w punktowanym heksagonie, znaczek posiada dodatkowo ostemplowanie pieczęcią firmą firmy Segal & Sohne z Wierzbołowa, tak więc list z tym znaczkiem musiał być nadany w ambulansie pocztowym w czasie postoju w Kibartach, średni stan zachowania, bardzo rzadkie ostemplowanie, podniesiona gwarancja.

Fi.1b
Mi.1b
2 900 PLN
23967

1863 Królestwo Polskie - AMBULANS 14, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony unikalnym rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 14 - układ kropek typu I, na wycinku; numery 12, 13, 14, 15 i 16 używane były na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego; na polskim znaczku numer jeden są unikalne, ale i na rosyjskich bardzo rzadkie, doskonały stan zachowania.

Mi.5
2 400 PLN
23968

1863 list z Warszawy do Horbakowa na Wołyniu z opisaną droga pocztową przez Lublin, Uściług i Równo, koperta na papierze bladożółtym satynowanym z tłoczonymi kwadracikami, koperta w pięknym stanie z kolekcji M.Bojanowicza.

Fi.Ck5IIy
Mi.U7
3 800 PLN
23969

1864 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 3 kop. rzadkiego na ziemiach polskich wydania na przesyłki zagraniczne z 1864 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem 11; numery kasowników 12, 13, 14, 15 i 16 używane były w ambulansach na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; numerem 11 kasowano w latach 1861-63 znaczki na listach nadawanych na Dworcu Warszawskim ukończoną w 1862 linią kolejową z St.Petersburga tzw. Drogą Warszawską; w 1862 roku wprowadzono na niej okrągłe datowniki ambulansowe różnych typów; na polskich znaczkach numer jeden kasownik z numerem 11 nie występuje; znaczek jest czysto skasowany, poza wyblakłym tłem w bardzo dobrym stanie zachowania.

Fi.10
Mi.10
800 PLN
23970

1864 Królestwo Polskie, koperta do korespondencji krajowej, do Rosji i Finlandii, ze znakiem opłaty w lewym górnym rogu na papierze satynowanym z tłoczonymi kwadracikami, wysłana 7.5. według kalendarza juliańskiego z Warszawy do Sankt Petersburga; znak opłaty unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, to ostatni okres używania okrągłego kasownika, na jesieni 1864 roku wprowadzono w Warszawie kasowniki kwadratowe, obok datownik ВАРШАВА grażdanką; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa i datownik odbiorczy St.Petersburga z 9.5; Z.Mikulski w swoim artykule dotyczącym kopert Królestwa Polskiego "Filatelista" 3/2000 pisze: "... całostka ta jest o wiele rzadsza od listów ofrankowanych pierwszym polskim znaczkiem."; bardzo dobry stan zachowania; gwarancja.

Fi.Cp5IIy
5 000 PLN
23971

1864 Królestwo Polskie, koszulka listu zagranicznego do Francji tranzytem przez Prusy, wysłanego 4/6 z Warszawy do Reims, stempel nadawczy typu IIIC o śr.18mm (W i A wąskie), pruski kolejowy okrągły stempel graniczny: "AUS POLEN über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO" z tego samego dnia; stempelki: "11" i "P.33.", adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych na różnych etapach podróży listu; stemple tranzytowe: PRUSSE-FORBACH 6 JIUN i odbiorczy REIMS 7 JUIN; dodatkowo prostokątny stempelek nadawcy HERMAN KLAINADEL; warto podkreślić, że list z Warszawy do Francji dotarł w ciągu 3 dni!!! dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania, na karcie albumowej.

600 PLN
23972

1865 Królestwo Polskie - WŁODAWA, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 59 - Włodawa (250+600.-), poza słabszym prawym dolnym narożnikiem bardzo ładny stan.

Mi.5
600 PLN
23973

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.800.-); unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, typ cztery kwadraty z ozdobną stopką cyfry 1, piękny stan - żywe kolory, klarowny druk i czytelnie odbity kasownik.

Mi.6
600 PLN
23974

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5 (Fi.1200.-); czytelnie unieważniony warszawskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, wspaniale widoczna ozdobna stopka cyfry 1, bardzo ładny stan zachowania.

Mi.7
1 000 PLN
23975

1865 Królestwo Polskie - SUWAŁKI, znaczek rosyjski za 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony, na liście frankowanym kilkoma znaczkami, polskim kasownikiem numerowym 28 - Suwałki (Fi.50+250.-), sprawdzono wymiary i położenie cyfr, liczba trzycyfrowa wykluczona.

Fi.13y
Mi.13y
150 PLN
23976

1865 Królestwo Polskie - AMBULANS DB/1, parka znaczków rosyjskich za 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, na resztce wycinka; unieważniona polskim kasownikiem ambulansu DB 1 - Droga Bydgoska - bardzo rzadkim, znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, prawy znaczek uszkodzony, kasownik wyjątkowo czytelnie odbity, niska cena wywoławcza.

Fi.13y
Mi.13y
250 PLN
23977

1865 Królestwo Polskie - BW, parka rzadszych w Królestwie znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, na wycinku, unieważniona bardzo czytelnie odbitym polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.300+330).

Fi.14y
Mi.14y
400 PLN
23978

1865 Królestwo Polskie - RUDA GUZOWSKA, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska (Fi.+600.-), ładny stan.

Fi.15y
Mi.15y
400 PLN
23979

1865 Królestwo Polskie - SOCHACZEW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony rzadkim polskim kasownikiem numerowym 210 - Sochaczew, kasownik ma bardzo wysoki współczynnik rzadkości 8 punktów według dzisięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, bardzo ładny stan.

Fi.15y
Mi.15y
1 200 PLN
23980

1865 Królestwo Polskie ALEKSANDRÓW POGRANICZNY MAŁE CYFRY, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na grubym papierze (0,10 mm) ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 311 - Aleksandrów Pograniczny (Fi.+900.-), typ 1 z cyframi o wysokości cyfr 5,5-6 mm - zwykle występuje na polsce nr.1, na rosyjskich znaczkach rzadki; piękny stan.

Fi.15z
Mi.15z
700 PLN
23981

1865 Królestwo Polskie - BW, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.140+330.-), poza lekkimi ubytkami rysunku w ładnym stanie, niska cena wywoławcza.

Fi.16y
Mi.16y
100 PLN
23982

Mi.15y
500 PLN
23983

Mi.18, 20, 23
4 800 PLN
23984

300 PLN
23985

1866 Królestwo Polskie AMBULANS DB/2, dwa znaczki rosyjskie za 1 i 5 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15 na wycinku; unieważnione czytelnie polskim kasownikiem ambulansowym DB 2 - Droga Bydgoska; bardzo rzadkim, znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich; lekkie zagniecenie poziome wycinka, poza tym w bardzo ładnym stanie.

Fi.18x, 20x
Mi.18x, 20x
500 PLN
23986

1866 Królestwo Polskie - BŁĄD TŁA i kasownik BW; rosyjski znaczek za 3 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, z tłem trójkąty - jak dla znaczka za 5 kop.; unieważniony polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska, na wycinku użytkowym z opłaconego przez nadawcę - stempelek FRANCO, listu zagranicznego do Francji - adnotacja kredką 5 1/2., piękny stan.

Fi.19xs
Mi.19F
1 000 PLN
23987

1866 Królestwo Polskie - KIBARTY, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, ładny stan.

Fi.21x
Mi.21x
100 PLN
23988

1866 Królestwo Polskie 110 - IWANISKA, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek na dużym wycinku; unieważniony unikalnym polskim kasownikiem numerowym 110 - Iwaniska (odmiana o wysokości cyfr 7 mm), w małej ekspedycji pocztowej na trakcie z Opatowa do Michałowic; kasownik ma najwyższy 10 współczynnik rzadkości według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; oferowany jest na fragmencie karty z jego kolekcji wystawowej, kasownik pięknie i czytelnie odbity, gwarancja M.A.Bojanowicz.

Fi.21x
3 200 PLN
23989

1866 Królestwo Polskie 194 - SIERADZ, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku, na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 194 - Sieradz; kasownik ma 4 współczynnik rzadkości według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; kasownik pięknie, wręcz wzorcowo czytelnie odbity, sygnatura ołówkiem M.A.Bojanowicz.

Fi.21x
Mi.21x
300 PLN
23990

1866 wycinek listu z Płocka stemplowane polskim kasownikiem numerowym z cyfrą 253 w czterech okręgach, znaczek za 3 kop. z błędem poddruku - poddruk w kształcie trójkątów zamiast trójek jak dla znaczka za 5 kopiejek.

Mi.18x, 19xF, 21x
2 800 PLN
23991

1867 obszar I Rzeczypospolitej - OSZMIANA, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu lustrzanym, wysłana z Oszmiany do Warszawy, na froncie datownik ОШМЯНАЪ/ 26 ОКТ.1867, znak opłaty unieważniony tym samym stemplem, obok dwujęzyczny datownik odbiorczy ВАРШАВА/ WARSZAWA z 10/11 i okrągły godzinnik 9/R typu Da; w 1795 roku Oszmiana znalazła się w zaborze rosyjskim; koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Fi.Ckr7I
800 PLN
23992

1868 list z Warszawy 21.11.68 do Berlina nadany w ekspedycji pocztowej na dworcu kolejowym, rosyjskie znaczki unieważnione kasownikiem z literami BW w środku (droga Bydgoszcz - Warszawa), datownik ekspedycji dworcowej i pruski stempel graniczny, bardzo ładny stan zachowania, fotoatest.

Mi.18x, 19x, 21x
1 300 PLN
23993

1868 około, obszar I Rzeczypospolitej - WILNO, rosyjska koperta za 10 kop wydania z 1868, o wymiarach 140x60mm, wszystkie klapy zaokrąglone; wysłana z Wilna do miejscowości Szczuczyn, znak opłaty skasowany 7.XI stemplem nadawczym WILNO (ВИЛЬНА) z ozdobnikiem, ten sam stempel odciśnięty dodatkowo na froncie; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.U13IIC
200 PLN
23994

1869 Królestwo Polskie - KASOWNIK ZASTĘPCZY; list składany z Warszawy do Carskiego Sioła opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14 1/2 : 15; znaczek unieważniono zastępczo stemplem warszawskiej poczty miejskiej ВАРШАВА / 5чП z dnia 7.1.1869 według kalendarza juliańskiego, zwykle stosowanym jako godzinnik odbiorczy; jako kasownik zastępczy stempel ten był używany sporadycznie; znany jest w tej formie z kilku listów, zawsze z godziny 5 po południu, obok ten sam stempel jako datownik nadawczy, na odwrocie rosyjskie datowniki ambulansów kolejowych 5-6 Warszawa - Wilno z dnia 7.1.1869 i 3-4 Wierzbołów - St.Petersburg z dnia 8.1.1869 oraz datownik odbiorczy z Carskiego Sioła z 9.1.; trudno uzasadnić zastosowanie tego stempla na listach zamiejscowych; prawdopodobnie użyto go jako kasownika przez przypadek, na korespondencji dostarczonej do urzędu tuż przed ekspedycją przesyłek, bardzo dobry stan zachowania, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.21x
Mi.21x
3 600 PLN
23995

1869 obszar I Rzeczypospolitej - WITEBSK, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu lustrzanym, wysłana z Witebska do miejscowości Newel, znak opłaty unieważniony datownikiem "ВИТЕБСК 16 МАР.1869", dodatkowo odciśniętym poniżej, na froncie datownik odbiorczy "НЕВЕЛЪ 18 МАР.1869"; w 1772 roku Witebsk został włączony do Rosji, nigdy do Polski nie wrócił; koperta zachowała się w bardzo dobrym stanie.

Fi.Ckr10
400 PLN
23996

1869 Królestwo Polskie - KASOWNIK AMBULANSOWY DB/1; list składany z Warszawy do Berlina opłacony rosyjskimi znaczkami za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczki unieważniono rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym DB/1 - Droga Bydgoska, na froncie równie rzadki stempel nadawczy "Ekspedycja Poczt w Wagonie" z datą 14.9 opisany przez Z.Mikulskiego jako datownik na listach ekspediowanych Drogą Bydgoską z dworca Warszawa; obok pruski stempel graniczny "Aus Russland Franco..." z 13.4.69 - typ 149 według Feusera i kaszetka nadawcy SAM:ANT: FRAENKEL / VARSOVIE, na odwrocie berliński stempelek odbiorczy z 14.4., bardzo dobry stan zachowania, kolorowy fotoatest firmowy.

Mi.18x, 19x, 21x
4 000 PLN
23997

1869 obszar I Rzeczypospolitej - MIŃSK, rosyjska koperta za 10+1 kop wydania z 1863 roku, o wymiarach 120x76 mm, ze znakiem wodnym Wz.III w położeniu normalnym, kształt klap IV, wysłana z Mińska do Rygi znak opłaty skasowany 27.II stemplem nadawczym MIŃSK (МИНСКЪ) z ozdobnikiem, ten sam stempel odciśnięty dodatkowo na froncie; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy i stempel odbiorczy; Mińsk w II rozbiorze zagarnięty przez Rosję, nie powrócił już, z wyjątkiem 1920 roku, w granice Rzeczypospolitej; walor w dobrym stanie zachowania.

Fi.Ckr10III
Mi.U10C
600 PLN
23998

1870 około list z Łomży do Warszawy, rosyjski znaczek kasowany stemplem numerowym Łomży z cyfrą 37 w okręgach, miejscownik z datą nadania 19/7, koperta z silnym pionowym złamaniem, na odwrocie kasownik odbiorczy z Warszawy i godzinnik.

Mi.21x
600 PLN
23999

1871 obwoluta listu z Makowa 18.1.71 do Warszawy, rosyjski znaczek kasowany stemplem numerowym Makowa z cyfrą 269 w okręgach, wysoki stopień rzadkości 8 punktów w dziesięciostopniowej skali rzadkości według Bojanowicza, miejscownik z ręcznie wpisaną datą nadania, na odwrocie kasownik odbiorczy, bardzo ładny stan zachowania.

Mi.21x
1 400 PLN