Auction 74. WW1 military postage

16502

1919 (?) czysty formularz wydany dla potrzeb poczty polowej przez Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża oznakowany jego stemplem, bezpłatnie rozdawany żołnierzom frontowym; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.

200 PLN
16503

1919 wojna polsko-ukraińska, widokówka datowana 13.VII, nadana 20.VII we Frontowej Poczcie Polowej nr.25 do Krakowa, w międzyczasie 17.VII jednostki polskie na Froncie Ukraińskim osiągnęły linię Zbrucza, co kończyło okres walk polsko-ukraińskich; efektowny stempelek formacyjny z orłem "1. PUŁK STRZEL. PODHAL./ 1 KOMP. POLOWA KARAB. MASZ.", przesyłka ocenzurowana (parafka cenzora); całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

400 PLN
16504

1919 wojna polsko-sowiecka, front białorusko-litewski, widokówka od żołnierza 34 pułku piechoty napisana "w polu" wysłana 22.X do Wielunia za pośrednictwem poczty polowej 24 przydzielonej do 9 Dywizji Piechoty, pieczęć formacyjna "DO LISTÓW Dowództwo III Baonu 34 p.p. W.P.", odręczna adnotacja cenzorska u dołu "Cenzurowano szef komp." z parafką; jesienią 1919 (IX/X) pułk toczył ciężkie walki z bolszewikami na kierunku mozyrskim, wypierając ich z zachodniego brzegu dolnej Ptyczy, gdzie front polski ustalił się zimę; gwarancja Schmutz.

400 PLN
16505

1919 ilustrowany formularz poczty polowej wysłany 4.XII za pośrednictwem Frontowej Głównej Poczty Polowej nr.1 do Ostrowa Łomżyńskiego, pieczęć formacyjna "DOWÓDZTWO OBOZU SZKOLNEGO SAPERÓW", kasownik odbiorczy; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.

500 PLN
16506

25 PLN
16507

1919 OBRONA LWOWA - austriacki formularz poczty polowej datowany 25.II, wysłany za pośrednictwem Poczty Polowej nr.12 ze Lwowa do Żyrardowa w okresie najcięższych walk z Ukraińcami, gdy połączenie z resztą kraju utrzymywano wyłącznie poprzez linię kolejową Lwów - Przemyśl, która w wyniku ofensywy ukraińskiej rozpoczętej w początkach marca została 11.III w kilku miejscach przerwana i Lwów znalazł się w okrążeniu; oddziały pod dowództwem gen.Iwaszkiewicza idące z odsieczą broniącemu się miastu po 10 dniach 20.III wyparły Ukraińców i odblokowały linię kolejową; pieczęć formacyjna z orłem "DOWÓDZTWO 36 P.P. W.P", kasownik odbiorczy ZYRARDOW z 1.3;

600 PLN
16508

1919 widokówka przedstawiająca żołnierza Wojsk Wielkopolskich z okresu Powstania Wielkopolskiego na tle orła i katedry gnieźnieńskiej, karta czysta w słabszym stanie zachowania.

50 PLN
16509

Fi.1-3
2 400 PLN
16510

900 PLN
16511

1920 Powstanie Wielkopolskie, formularz z IX Oddziału Dowództwa Okręgu Generalnego, przesłany 3.4 z Poznania do Sekcji Lekarskiej Naczelnego Dowództwa w Warszawie, kasownik odbiorczy poczty polowej nr.53, dodatkowe stemple, adnotacje i oznaczenia; ślady archiwizacji; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
16512

1920 Armia gen. Józefa Hallera, poczta polowa nr.311, list wysłany 27-8 do Nancy zaledwie niecałe dwa tygodnie po odparciu bolszewickiej nawały spod Warszawy, kasownik poczty polowej "Tresor et Postes 311" przydzielonej do obsługi Francuskiej Misji Wojskowej w Warszawie; kasownik odbiorczy na odwrocie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne ubytki na tylnej klapie); z kolekcji S.Rosińskiego; gwarancja Schmutz.

300 PLN
16513

80 PLN
16514

120 PLN
16515

200 PLN
16516

80 PLN
16517

200 PLN
16518

50 PLN
16519

1921 prywatne wydanie znaczków okupacyjnych dla Zachodniej Ukrainy - przedruk na znaczkach ukraińskich, z orłem, i nominałem w polskiej walucie, kompletna seria na wycinkach z rzadkim datownikiem ВИННИЦА.

180 PLN
16520

50 PLN
16521

2015 Janusz Manterys "Austro-wegierskie poczty polowe na ziemiach polskich w czasie I Wojny Światowej", monografia tego tematu, 300 stron, liczne ilustracje i rysunki wszystkich stempli.

150 PLN
16609

400 PLN
16624

Fi.9b
300 PLN
16723

1921 Powstanie Słuckie - wydanie Nadzwyczajnej Rady Słucczczyzny, nadruk białoruskiej Pogoni, skrótu rosyjskiego brzmienia nazwy Rady i nominału w walucie kopiejkowej, przygotowane jako znaczki opłaty za doręczanie listów w Słucku, niedoszłe do obiegu, trzy parki znaczków za 50 kop./10 hal., na kazdej inne nadruki - lekko odbity, mocno odbity i rozmanany, ciekawe do specjalizacji.

300 PLN