The auction will start on 19.04.2024

Auction 74. Post offices abroad 1919-1939

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
18075

1937 Port Gdańsk, list z Gdańska 18.I.37 opłacony polskimi znaczkami do Jarosławia, koperta zaplamiona w dolnym lewym rogu.

Fi.280
Mi.301 
160 PLN
18280

1919 Konstantynopol, wydanie polskiej poczty z nadrukiem LEVANT, wysoko wyceniana seria z nikłymi śladami po podlepkach, niektóre z prawie niewidocznymi; bardzo ładny stan, gwarancja Schmutz, Gryżewski, Mikulski, Kalinowski, wszystkie wyższe wartości po trzy gwarancje.

Fi.1-12
4 000 PLN
18281

1919 Konstantynopol, wydanie polskiej poczty z nadrukiem LEVANT, seria kasowana, wysoko wyceniana (Fi.3800.-), gwarancja Gryżewski, każdy znaczek Schmutz.

Fi.1-12
3 000 PLN
18282

1919 Konstantynopol, wydanie polskiej poczty z nadrukiem LEVANT, seria z czytelnie odbitymi kasownikami na specjalnej kopercie Polskiego Konsulatu ze stemplem urzędowym "Orzeł z napisem POCZTA POLSKA KONSTANTYNOPOL" na odwrocie, wysoko wyceniana (Fi.4500.-), gwarancja Gryżewski.

Fi.1-12
4 000 PLN
18283

1920 Port Gdańsk, wydanie krakowskie - prawie kompletny pocztowy adres przesyłowy z nadrukiem typu 12 na paczkę przesłaną z USA do miejscowości Strzemieszyce; nieznana naklejka pocztowa z numerem paczki "z Ameryki przez U.E.P. Gdańsk, Nowy Port" - odmiana z literką "c" po numerze i stempelek "Z Ameryki przez Gdańsk Nr..."; dopłata na odwrocie, co rzadkie, udokumentowana mieszaną frankaturą znaczków wydania markowego i koronowego; niezwykle ciekawy, rzadki wewnętrzny dokument pocztowy w bardzo dobrym stanie zachowania; na karcie wystawowej z opisem; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.Ca2, D21, D29
2 800 PLN
18284

1921 Konstantynopol, wydanie polskiej poczty z ozdobnym nadrukiem "LEVANT", pełna oryginalna guma bez śladu podlepek, gwarancja.

Fi.26-32
Mi.I-VII
120 PLN
SOLD
18285

1924 Port Gdańsk, kartka z Gdańska do Katowic, widokówka - dworzec w Gdańsku.

Fi.5
100 PLN
18286

1925 Port Gdańsk, seria wydania przedrukowego w czworoblokach, guma miejscami z charakterystycznym dla tego wydania z niepełnym pokryciem, gwarancja.

Fi.1-11
1 700 PLN
18287

1925-1938 PORT GDAŃSK - komplet wydań polskiej poczty w Gdańsku (Fi. 2029.-; Mi.1180 euro), w tym dwa najrzadsze znaczki za 1 zł: rzadsza odmiana z poziomym nadrukiem PORT GDAŃSK na papierze (v) - prążkowanie pionowe 13 prążków/2 cm. i z pionowym nadrukiem PORT GDAŃSK; dobry stan zachowania wszystkie znaczki przedrukowe gwarancja: Krawczyk, Falkowski, Łaszkiewicz, Landre, Schmutz.

Fi.1-35
Mi.1-37
1 400 PLN
18288

1925-1938 PORT GDAŃSK - komplet wydań polskiej poczty w Gdańsku (Fi.1920.-; Mi.1615 euro), w tym dwa najrzadsze wydania, bardzo wysoko wyceniona seria widokowa z nadrukiem I formą (Fi.12a-14a 500.-, Mi.12-14 480 euro) i znaczek za 1 zł z pionowym nadrukiem PORT GDAŃSK, bardzo ładny stan zachowania, wszystkie znaczki przedrukowe gwarancja Mikstein, Krawczyk, Kalinowski, Schmutz.

Fi.1-35
Mi.1-37
1 900 PLN
18289

1925 Port Gdańsk, nowy nakład polskich znaczków obiegowych "Orzeł w wieńcu" z przedrukiem, 30 gr - frankatura mieszana, list polecony wysłany 22.XI.29 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Zawiercia; znaczki unieważnione datownikiem "POLSKI URZĄD POCZT-TEL" z wyróżnikiem "c", czerwony stempelek polecenia z automatycznym numeratorem i niespotykanym oznaczeniem "I" pod literą R - według Morawskiego stosowany wyłącznie do listów zleceniowych; na odwrocie kasownik odbiorczy 23.XI; koperta firmowa "The British and Polish Trade Bank A.-G. DANZIG"; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.10, 19
Mi.22 
500 PLN
18290

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "różne widoki" z przedrukiem, 5 gr + 10 gr (dwa typy nadruku) - frankatura dwukolorowa, list wysłany 2.V.30 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Bydgoszczy; znaczki unieważniono datownikiem "POLSKI URZĄD P.-T." z wyróżnikiem "s"; czarny stempelek polecenia z automatycznym numeratorem i niespotykanym oznaczeniem "I" pod literą R - według Morawskiego stosowany wyłącznie do listów zleceniowych; na odwrocie dodatkowo odciśnięty datownik "POLSKI URZĄD P.-T. No1" z wyróżnikiem "d" i kasowniki odbiorcze Bydgoszczy; walor ogólnie w dobrym stanie zachowania (koperta uzupełniana, jeden znaczek uszkodzony); gwarancja Krawczyk.

Fi.12, 13
Mi.15, 16 
300 PLN
18291

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe, czworobloki znaczków przedrukowane rzadką I formą, bardzo poszukiwane w Niemczech (Mi.800 euro), gwarancja 5 gr.(drogi) Schmutz, 10 gr. (tańszy) Kalinowski.

Fi.12-13aIx
1 600 PLN
18292

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe, nadruki formą I i II na znaczkach wczesnych nakładów (208I, 209I i 210I), w Niemczech oddzielna bardzo poszukiwana i drożejąca ostatnio seria (Mi.450 euro), ładny stan, gwarancja Krawczyk.

Fi.12a-14a
Mi.12-14 
900 PLN
18293

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe, nadruki formą I i II na znaczkach wczesnych nakładów (208I, 209I i 210I), w Niemczech oddzielna i bardzo poszukiwana seria (Mi.140 euro), gwarancja Krawczyk.

Fi.12a-14a
Mi.12-14 
240 PLN
18294

1926 Port Gdańsk, wydanie obiegowe "różne widoki" z przedrukiem 15 gr - frankatura mieszana, list polecony ofrankowany parką poziomą, lewy znaczek z błędami: na znaczku podstawowym "owalne uszkodzenie prawego dolnego narożnika obejmujące ramkę, litery KA w POLSKA i kreskowane tło" oraz nadruku "wyszczerbione R i niedobite A"; wysłany 18.VI z Polskiego Urzędu Gdańsk 3 do Tczewa; znaczki unieważnione rzadkim kasownikiem "POLSKI URZĄD P.-T. No3" z wyróżnikiem "e"; czerwony stempelek polecenia z wyróżnikiem "b", kasownik odbiorczy na odwrocie, przesyłka minimalnie - o 1 gr (dopuszczalnie) przefrankowana; dekoracyjna całość w doskonałym stanie zachowania; gwarancja.

Fi.14a, 3
Mi.14, 3 
2 000 PLN
18295

1926 Port Gdańsk, gwarancja Schmutz.

Fi.22
160 PLN
18296

1927 Port Gdańsk, kartka z Gdańska 22.3.27 do Krakowa.

Fi.13a
120 PLN
18297

1928 Port Gdańsk, OPŁATA RYCZAŁTOWANA - karta z biura Komisarza Generalnego Rz.P. w Gdańsku wysłana 30.5 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do starostwa w Szubinie; stempelek "OPŁATA RYCZAŁTOWANA na mocy art.23 ustawy z dn.3.VI.1924 r. o Poczcie, Telegrafie, Telefonie", ładnie odciśnięty jeden z najrzadszych gdańskich datowników "POLSKI URZ. P.-T." z oznaczeniem "No.1" łukowo wygiętym umieszczonym pod mostkiem; stempel znany wyłącznie z okresu 4.4.-14.12.1928; niezwykle rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania (ślady archiwizacji - karta zmniejszona); gwarancja Krawczyk.


1 000 PLN
18298

1929 Port Gdańsk, POSYŁKA MIESZANA, bardzo rzadko spotykany rodzaj przesyłki pocztowej składający się z druków, próbek towarów lub papierów handlowych, opłacona jako polecona przesyłka pobraniowa - 1,30 zł (przesyłka mieszana 50 gr + polecenie 30 gr + pobranie 50 gr); wysłana 5.X z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Rybnika; znaczki unieważnione kasownikiem "POLSKI URZĄD POCZT-TEL" z wyróżnikiem "c"; czarny stempelek polecenia; opaska firmowa "Silvikrin-Vertrieb, właśc. Oton Weidner", kasownik odbiorczy Rybnik 6.10 na odwrocie; kompletne przesyłki mieszane są unikalne (banderole przy otwieraniu rozrywano i wyrzucano); oferowany egzemplarz, z mało znaczącymi w tej sytuacji uszkodzeniami znaczków, jest ogólnie w dobrym stanie zachowania i prezentuje się okazale; gwarancja Schmutz.

Fi.13, 19
Mi.16, 22 
4 800 PLN
18299

1929 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, znaczek za 1 zł. z nadrukiem poziomym PORT GDAŃSK na rzadkim papierze prążkowanym pionowo - 13 prążków na 2 cm (Fi.900.-), gwarancja Krawczyk.

Fi.20v
Mi.23y 
700 PLN
18300

1929 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, znaczek za 1 zł. z nadrukiem poziomym PORT GDAŃSK (Mi.45 euro), gwarancja.

Fi.20w
Mi.23I
60 PLN
18301

1929 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, dwie odmiany znaczka podstawowego czarna i szaroczarna, obie z nadrukiem poziomym PORT GDAŃSK na prążkowanym - 16/2 cm papierze, gwarancja Gryżewski, Kalinowski.

Fi.20w
Mi.23I
240 PLN
18302

1929 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, znaczek za 1 zł. z nadrukiem poziomym PORT GDAŃSK na prążkowanym - 16/2 cm papierze, gwarancja Kalinowski.

Fi.20w
Mi.23I
80 PLN
18303

1929 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, dwie odmiany znaczka podstawowego czarna i szaroczarna z nadrukiem poziomym PORT GDAŃSK na prążkowanym - 16/2 cm papierze, gwarancja Gryżewski, Schmutz.

Fi.20w
Mi.23I 
160 PLN
18304

1929 Port Gdańsk, Otwarcie linii Lotniczej Katowice - Poznań - Bydgoszcz - Gdańsk 1.VI.1929 I lot Katowice - Gdańsk, lotem tym przesłano zaledwie 150 sztuk poczty!!! doskonały stan zachowania; gwarancja.

Fi.93c
400 PLN
18305

1930 Port Gdańsk, wydanie obiegowe z przedrukiem 5 gr - frankatura pojedyncza, druki wysłane 27.XI.1933 z Polskiego Urzędu Gdańsk 2 do Chełmna; znaczek unieważniony datownikiem "POLSKI URZĄD POCZTOWY GDAŃSK 2"; bardzo dobry stan zachowania (karta z dwóch stron zmniejszona); gwarancja Krawczyk.

Fi.17
Mi.20 
120 PLN
18306

1930 Port Gdańsk, wydanie obiegowe Henryk Sienkiewicz z przedrukiem - pojedynczy znaczek w kolorze ciemnoniebieskim, narożnikowy czworoblok znaczków w kolorze jasnoniebieskim i karta pocztowa ofrankowana znaczkiem jasnoniebieskim, wysłana 12.IX.1934 z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Gdyni; kasownik "POLSKI URZĄD POCZTOWY" z wyróżnikiem "c"; na stronie albumowej z opisem; dobry stan zachowania; wszystkie walory gwarancja.

Fi.21a, b
Mi.24 
400 PLN
18307

1930 Port Gdańsk, druk urzędowy wysłany z biura paszportowego w Gdańsku do Szubina, przesyłka zwolniona z opłaty pocztowej.


200 PLN
18308

1931 Port Gdańsk, kartka formularz firmowy z Gdańska 2.VI.31 do Krakowa, taryfa za druki.

Fi.17
120 PLN
18309

1931 Port Gdańsk, list polecony nadany z polskiego urzędu pocztowego w Gdańsku do Kartuz.

Fi.17, 19
350 PLN
18310

1931 Port Gdańsk, polska całostka nadana z urzędu pocztowego w Gdańska, brzegi zanieczyszczone od taśmy.

Fi.Cp48I
70 PLN
18311

1933 Port Gdańsk, kartka - druk z Gdańska 28.11.33 do Chełmna.

Fi.17
80 PLN
18312

1933 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, dwie odmiany znaczka podstawowego szaroczarna i czarna z nadrukiem pionowym PORT GDAŃSK, gwarancja Kalinowski, Krawczyk.

Fi.22
Mi.25
700 PLN
18313

1933 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, znaczek za 1 zł. z nadrukiem pionowym PORT GDAŃSK (Fi.320.-), piękny stan, gwarancja Kalinowski.

Fi.22
Mi.25
300 PLN
18314

1933 Port Gdańsk, prezydent Mościcki, znaczek za 1 zł. z nadrukiem pionowym PORT GDAŃSK (Fi.450.-), gwarancja Krawczyk.

Fi.22
Mi.25
400 PLN
18315

1934 Port Gdańsk - Godło państwa (II) tzw."doniczki", seria czysta w ładnym stanie, gwarancja Kalinowski.

Fi.23-25
Mi.26-28 
180 PLN
18316

1934 Port Gdańsk, polska karta pocztowa (Kolumna Zygmunta) z przedrukiem typu I: cyfra "1" z dużym szeryfem, cyfra "5" prosta; uszkodzona litera "N" w "Nr" w sygnaturze nakładu; po za lekkim czerwonym zabarwieniem dolnej krawędzi (widocznym bardziej na odwrocie) - bardzo dobry stan zachowania; bardzo trudno dostępna karta; gwarancja Schmutz.

Fi.Cp1I
Mi.P1a 
1 200 PLN
18317

1934 Port Gdańsk, PRZESYŁKA OPŁACONA GOTÓWKĄ - druk "Macierz Szkolna w Gdańsku E.V." wysłany 29.XII z Polskiego Urzędu Gdańsk 1 do Stanisławowa, na kopercie wydrukowano tekst "DRUK. Opłata uiszczona gotówką. Zarządz.Min. P.i T.Nr.PW.501/120/33 r."; idealnie odciśnięty kasownik "POLSKI URZĄD POCZTOWO-TEL." z wyróżnikiem "u"; przesyłki Macierzy Szkolnej (polskiej organizacji oświatowej w Wolnym Mieście Gdańsku działającej w latach 19211939) korzystały ze zniżek taryfowych przyznanych przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów; bardzo rzadki walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.


1 200 PLN
18318

1935 duży list z Portu Gdańsk 2.IX.35 do Bydgoszczy, gwarancja Mikulski.

Fi.19, 26
150 PLN