The auction will end on 06.05.2024
The auction ends in:

Auction 73. Central Lithuania

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
10453

1921 1. rocznica zajęcia Wilna przez gen. Lucjana Żeligowskiego, znaczek makulaturowy bez druku barwy oliwkowoszarej, gwarancja Schmutz.

Fi.43MK
120 PLN
10454

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 50 f. w kolorze lilabrązowym na papierze kredowanym, niekatalogowana jako ząbkowana (część z nakładu 200 szt.), gwarancja.

Fi.D1 P8
150 PLN
10455

1921 znaczki dopłaty, podwójny druk próby znaczka za 50 f. w kolorze lilabrązowym, niekatalogowanej na białym zadrukowanym obustronnie papierze, podwójna gwarancja Schmutz.

Fi.D1 P12 Dp
250 PLN
10456

1921 znaczki dopłaty, komplet prób w kolorze lilabrązowym, na kremowoszarym papierze gazetowym, w czworoblokach (wersje najtańsze na tym papierze Fi.2400.-), gwarancja.

Fi.D1, 3-5 P
400 PLN
10457

1921 znaczki dopłaty, komplet prób w kolorze lilabrązowym, na kremowoszarym papierze gazetowym, w czworoblokach, wszystkie o podwójnym druku, gwarancja Berbeka.

Fi.D1, 3-5 P Dp
320 PLN
10458

1921 znaczki dopłaty, niekatalogowana próba znaczka za 1 mk. w kolorze niebieskim na białym prążkowanym pionowo papierze, gwarancja Schmutz.

Fi.D2 P7
350 PLN
10459

1921 znaczki dopłaty, niekatalogowana próba znaczka za 2 mk. w kolorze ciemnobrązowym na szarym gąbczastym cienkim papierze gazetowym, gwarancja Schmutz.

Fi.D3 P
150 PLN
10460

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 2 mk. w kolorze szaroczarnym na białym średnim papierze (nakład 100 szt.), gwarancja Schmutz.

Fi.D3 P2
200 PLN
10461

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 2 mk. w kolorze niebieskim na białym lekko prążkowanym poziomo papierze (część z nakładu 100 szt.), gwarancja Schmutz.

Fi.D3 P3
300 PLN
10462

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 3 mk. w kolorze lilabrązowym, niekatalogowana na białym średnim gładkim papierze, gwarancja.

Fi.D4 P
200 PLN
10463

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 5 mk. w kolorze brązowym na białym papierze lekko prążkowanym pionomo (nakład 100 szt.), gwarancja Schmutz.

Fi.D5 P7
200 PLN
10464

1921 znaczki dopłaty, próba znaczka za 5 mk. w kolorze czarnym na białym papierze lekko prążkowanym pionowo (nakład 50 szt.), sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.D5 P8
350 PLN
10465

1921 znaczki dopłaty, znaczek za 5 mk. bez perforacji z dołu.

Fi.D5B
Mi.P5A 
20 PLN
10466

1921 znaczek dopłaty, próba znaczka za 20 mk. w kolorze czerwonym z mk zamiast MK i podwójnymi literami napisu na białym prążkowanym pionowo papierze, gwarancja.

Fi.D6 P1
250 PLN
10467

1921 znaczki dopłaty, znaczek za 20 mk. podwójny druk obustronny.

Fi.D6A Dp
80 PLN
10468

1921 znaczki dopłaty, znaczek za 20 mk. poczwórny druk, jeden odwrócony, gwarancja.

Fi.D6A Dpc
100 PLN
10469

1921 polecona kartka poczty polowej Litwy Środkowej, datownik frontowej poczty polowej nr 23.


250 PLN
10470

1922 POSZUKIWANIE ADRESATA w USA i KANADZIE, zagraniczny list polecony, wysłany 5.II z urzędu Wilno 1 do miejscowości Toledo w USA - stemple odbiorcze z 25.III; ponieważ adresat wyjechał przeadresowaną przesyłkę odesłano do Cleveland gdzie dotarła 26.III; tam kolejne przeadresowania, kilkukrotne uściślenia adresu, nowe numery rejestru i na koniec odsyłka do Toronto, gdzie wreszcie szczęśliwie ją odebrano; na froncie odciśnięte stempelki polecenia: z Wilna i numerowe amerykański i kanadyjski; dekoracyjny walor o bogato udokumentowanym obiegu pocztowym, całość w dobrym stanie zachowania - liczne odręczne adnotacje, a częściowo nawet i przebarwienia powstałe podczas długich poszukiwań adresata, są dowodem jego absolutnie niefilatelistycznego charakteru i wielkim atutem tego waloru, ze słynnej kolekcji G.Hahne.

Fi.40B, 41B
Mi.40A, 41A 
3 000 PLN
10471

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, unikalna niekatalogowana próba znaczka za 10 mk. w kolorze czarnym na żółtobrązowym średnim papierze, sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.44 P7
600 PLN
10472

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej - litografia Drukarni "Lux", unikalny zestaw prób matrycowych o rysunkach kolejno: 10 Mk. - siewczyni, 25 Mk. herb Litwy Środkowej, 50 Mk. - Teatr Wileński, 75 Mk. - kowal z rodziną, nigdzie nie opisywane; trzy wartości pochodzą ze słynnej kolekcji G.Hahne, jedna z kolekcji K.Trokenheima; najrzadsze próby Litwy Środkowej; fotoopinia Schmutz.

Fi.44-47 P
12 500 PLN
10473

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, czysta seria cięta.

Fi.44-47A
Mi.44-47B
120 PLN
SOLD
10474

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, oryginalnie kasowana seria cięta, gwarancja Krawczyk.

Fi.44-47A
Mi.44-47B
400 PLN
10475

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, czysta seria ząbkowana.

Fi.44-47B
Mi.44-47A
100 PLN
10476

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, oryginalnie kasowana seria ząbkowana, gwarancja Krawczyk.

Fi.44-47B
Mi.44-47A 
360 PLN
10477

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, 10 mk - frankatura pojedyncza, prawidłowo opłacony list miejscowy nadany 11.III w urzędzie Wilno 1, znaczek unieważniony kasownikiem z wyróżnikiem "*e*" odciśniętym również na odwrocie, koperta urzędowa SEJM WILEŃSKI, na odwrocie idealnie odciśnięta pieczęć sejmowa z herbem Wilna - św.Krzysztofem przenoszącym Dzieciątko Jezus przez rzekę; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

Fi.44A
1 500 PLN
10478

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 50 mk. na cienkim papierze, w kolorze czerwonym (nakład 250 szt.), złamana, gwarancja.

Fi.46 P2
60 PLN
10479

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 50 mk. w kolorze fioletowym, na cienkim papierze (nakład 200 szt.), gwarancja Schmutz.

Fi.46 P3
200 PLN
10480

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 50 mk. w kolorze zielonym, na cienkim papierze (nakład 100 szt.), sygnowana, gwarancja Schmutz.

Fi.46 P4
250 PLN
10481

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, próba znaczka za 75 mk. w kolorze brązowoczerwonym, na cienkim papierze (nakład 100 szt.), gwarancja Schmutz.

Fi.47 P3
300 PLN
10482

1922 otwarcie Sejmu Litwy Środkowej, niekatalogowana próba znaczka za 75 mk. w kolorze fioletowym na kremowym papierze, o lekko przesuniętym podwójnym druku, gwarancja Schmutz.

Fi.47 P Dp
350 PLN
10483

1922 nalepka Polska Macierz Szkolna, autorstwa znanego malarza Ferdynanda Ruszczyca, który był projektantem wielu znaczków Litwy Środkowej.


150 PLN
10484

1923 Samorząd Warwiszki - powstanie, jedno z najrzadszych wydań przedrukowych na polskich znaczkach (wycena serii na podlepkach Fi.9500.-); znaczek za 50 f. z poz.21, cień śladu po podlepce, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 100 f. z poz.21, bez podlepki, sygnatura Plamsch, gwarancja Falkowski, Krawczyk; znaczek za 200 f. z poz.1, ślad po podlepce i opakowaniu w celuloid, stara sygnatura, gwarancja Krawczyk.

Fi.1-3
Mi.1-3 
6 000 PLN
10486

1933 "Vaduokim Vilniu!" - "Ratuj Wilno!" - litewskie stemple propagandowe na liście wysłanym 27.I z miejscowości Grażyszki do Bernem w Belgii, znaczki unieważnione datownikiem GRAZISKAI-AG.VILK.APSK.; dobry stan zachowania (brak tylnej klapy, koperta od góry mocno przycięta) ciekawy i rzadki walor ukazujący jak, wskutek pogmatwanych losów, daleko od siebie mogą odejść dwa narody tworzące przez blisko 500 lat jedno wspólne, wielkie i wspaniałe państwo;

propaganda antypolska na Litwie w okresie międzywojennym była bardzo silna, Litwini nie mogli pogodzić się z utratą Wilna; po długoletnim (od 1920) okresie zerwanych stosunków dyplomatycznych i trwającym stanie wojny - czego skutkiem było m.in zawieszenie wymiany korespondencji między Polską, a Litwą, stosunki unormowano dopiero 19.III.1938 po polskim ultimatum, 30.III nastąpiła akredytacja posłów obu państw w Kownie i w Warszawie, a wkrótce przywrócono również wymianę korespondencji między obydwoma krajami.


Mi.273A, 314
500 PLN