Auction 72. WW2 military postage

2723

500 PLN
2724

800 PLN
2725

200 PLN
2726

120 PLN
2727

80 PLN
2728

1943 list z poczty niemieckiej poczty polowej na lotnisku w Markisch Friedland (obecnie Mirosławiec).

150 PLN
2729

1943-4 airgramy armii amerykańskiej.

250 PLN
2730

1943 aerogram z kopertą - w 1941 roku poczta brytyjska wprowadziła w celu zmniejszenia obciążenia samolotów przesyłkami lotniczymi aerografy; nadawca pisał treść i adres na specjalnym formularzu, który następnie był cenzurowany i fotografowany na mikrofilmie, rolki filmów przewożone drogą lotniczą, a na miejscu odbioru z filmów wykonywano powiększenia w formacie 10 x 13 cm, wkładano do kopert okienkowych i wysyłano do odbiorców normalną drogą pocztową.

200 PLN
2731

Fi.1-4
5 200 PLN
2732

1944 Poczta Polowa II Korpusu, znaczki włoskie z nadrukiem "REPPUBBLICA SOCIALE ITALIANA" skasowane 21.7 w miejscowości Porto San Giorgio oraz 22.7 datownikiem Poczty Polowej 117 na wewnętrznej stronie włoskiego sekretnika; niecodzienna pamiątka filatelistyczna w dobrym stanie zachowania.

Mi.644, 646, 649
40 PLN
2733

1944 III Rzesza, Dzień Armii, militarna seria czysta.

Mi.873-85
40 PLN
2734

250 PLN
2735

1944 Front Wschodni, list wysłany 14.1 z agencji Twieflingen koło Schöningen, adresowany na niemiecką pocztę polową 10145 obsługującą 14 kompanię 32 pułku grenadierów, który w tym czasie toczył ciężkie walki w rejonie miejscowości Newel położonej na południowy wschód od Pskowa.

100 PLN
2736

1944 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 13.I za pośrednictwem poczty polowej 116 do ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej Rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w Londynie; na odwrocie rzadko spotykany stempel Egypt Postage Paid z 18.I; okrągły stempelek "Ocenzurowano 112" i cenzura brytyjska; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
2737

1944 nalepki Polskiego Czerwonego Krzyża.

30 PLN
2738

1944 Armia Polska na kontynencie, list wysłany 27.10.44 z jednostki o oznaczeniu kodowym P108 za pośrednictwem poczty polowej 431 obsługującej oddziały 1 Dywizji Pancernej generała Maczka adresowany do polskiej jednostki o oznaczeniu kodowym P107; stempelek cenzury "tarcza z koroną" nr.10275; walor w dobrym stanie zachowania (koperta pionowo zgięta).

100 PLN
2739

1944 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list polecony wysłany 16.8.44 z Kinghorn przez oficera płacowego jednostki o kryptonimie P64 - nietypowy stempelek nadawczy "Paymaster.P64.Polish Forces", adresowany do jednostki o kryptonimie P90, duży czerwony datownik odbiorczy "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1"; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
2740

1944 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, list wysłany 11.3.44 za pośrednictwem poczty polowej 251 obsługującej oddziały 1 Dywizji Pancernej generała Maczka do lotnika w Polskim Ośrodku Zapasowym Lotnictwa (RAF Polish Depot) w Blackpool, rzadki i stosunkowo krótko stosowany stempel odbiorczy "Biuro Pocz.Deleg.In. Lot. - Polish Air Forces Mail" z 17.MAR, przesyłkę dosłano do bazy RAF w Andover - datownik odbiorczy ANDOVER RAF P.O. na odwrocie, a ponieważ i tam nie zastała ona adresata, po opatrzeniu specjalną nalepką informacyjną odesłano ją do Blackpool - datownik odbiorczy 28.III; stempelek cenzury angielskiej P117; dekoracyjny walor o bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w doskonałym stanie zachowania.

600 PLN
2741

1944 Polskie jednostki we Włoszech, specjalny listownik lotniczy przeznaczony wyłącznie dla żołnierzy wysłany 20.9.44 z poczty polowej 127 do Wielkiej Brytanii; stempel cenzury 5296 nie opisany w fundamentalnej pracy Ryszarda Wagnera dotyczącej Poczty Polowej II Korpusu; zwraca uwagę napisane na odwrocie oświadczenie nadawcy listu dotyczące jego zawartości i treści; rzadki walor w dobrym stanie zachowania.

250 PLN
2742

1944 niemiecki formularz dla jeńców aliancki.

30 PLN
2743

1944 list żołnierza z radzieckiej poczty polowej.

20 PLN
2744

20 PLN
2745

1944 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 30.X do Polskiego Czerwonego Krzyża w Jerozolimie, nadawczy jednoobrączkowy z mostkiem datownik POCZTA POLOWA 132, okrągły fioletowy stempelek cenzury "CENZUROWANO EXAMINED BY CENSOR" z odwróconą liczbą "52" (Wagner 52/I) i fioletowym owalnym stempelkiem cenzora "537", zalepka cenzury "OPENED by CENSOR" z sygnaturą "P.S.S. B D38/800M/9-44" (częściowo zdarta) i okrągły czarny stempelek "DEPUTY CHIEF FIELD CENSOR"; trzywierszowy czerwony odbiorczy stempelek PCK "POLSKI CZERWONY KRZYŻ KOŁO JEROZOLIMA + POLISH RED CROSS SECTION JERUSALEM" na odwrocie stempelek brytyjskiej poczty polowej "... ARMY POST OFFICE" i okrągły stempelek cenzury "104"; walor w dobrym stanie zachowania.

360 PLN
2746

1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, trzy z czterech prób fotograficznych - wzór IV, mały format 42x28 mm z szerokimi marginesami, forma pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; na konkurs zgłoszono siedem różnych projektów czteroznaczkowych serii i dwa znaczki luzem; oferowany powyżej dostał II nagrodę pocieszenia; znane są próby fotograficzne tylko w małym formacie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka.

Fi.1-3E
1 800 PLN
2747

Fi.1b
1 200 PLN
2748

1945 poczta polowa - HEL, niebieski znaczek wydany w marcu dla okrążonych oddziałów niemieckich (Mi.350 euro), używany do frankowania poczty wysyłanej do Niemiec okrętami podwodnymi - tzw. U-Boot Hela post, ładny stan, gwarancja Gryżewski.

Fi.1b
600 PLN
2749

1945 I wydanie znaczków poczty polowej II Korpusu, próba fotograficzna - wzór VIII, mały format 42x28 mm, forma pośrednia pomiędzy projektem a odbitką kontrolną; jeden z dwu znaczków luzem zgłoszonych na konkurs; nienagrodzony; znane są próby fotograficzne tylko w małym formacie spotykane na aukcjach włoskich; do realizacji przyjęto ostatecznie projekt H.Radosa, ale nie nadawał się on do druku i ostatecznie został przerobiony, co opóźniło druk o dwa miesiące, poza próbami fotograficznymi innych druków prac konkursowych się nie spotyka.

Fi.3E
400 PLN
2750

1945 ZAKOŃCZENIE II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE ZACHODNIEJ!!! list opłacony znaczkami dla jednostek alianckich we Francji wysłany 7.5 z Nicei do ambasady polskiej w Genewie, stempelki i zalepka cenzury, dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.644, 645
400 PLN
2751

1945 ZSRR, Dzień Lotnictwa Wojskowego (I), seria czysta.

Mi.972-80
120 PLN
2752

1945 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, walki o Wał Pomorski - trójkątny list z oznaczeniem WOJSKOWY, za pośrednictwem radzieckiej poczty polowej 66843, przydzielonej do 3 pułku piechoty 1DP Tadeusza Kościuszki, wysłany 20.2 na pocztę polową 21494, przeadresowany na pocztę polową 80007; na odwrocie stempelek cenzury wojskowej nr.104; fragment treści: "... ciągle jesteśmy w marszu i w bojach. Trzymają się szwaby zajadle więc możesz sobie wyobrazić jaka tu wojna bezlitosna."; całość w doskonałym stanie zachowania.

300 PLN
2753

200 PLN
2754

1945 II Korpus Polski we Włoszech, list wysłany 3.XI za pośrednictwem poczty polowej 128, dobry stan zachowania.

40 PLN
2755

1945 Ludowe Wojsko Polskie, ilustrowany formularz wydany przez Oddział Propagandy Głównego Zarządu Polityczno-Wychowawczego Wojska Polskiego, przesyłka z oznaczeniem WOJSKOWY wysłana 29.3 z Dowództwa 5 Dywizji Piechoty za pośrednictwem poczty polowej 38233 do Łucka, rosyjski datownik nadawczy POLEWAJA POCZTA (ПОЛЕВАЯ ПОЧТА) z wyróżnikiem "a", stempelek polskiej cenzury wojskowej nr.134, datownik odbiorczy ЛУЦК ВОЛЫНСК.ОБЛ. z 8.4; niezwykle rzadki, dekoracyjny walor w pięknym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Fp1
500 PLN
2756

1945 "... ON (Hitler) SŁYSZY GŁOŚNY ŚPIEW - NA BERLIN !" - ofrankowany czysty formularz z propagandową, satyryczną ilustracją, doskonały stan zachowania.

200 PLN
2757

1945 Ludowe Wojsko Polskie, widokówka wysłana 16.6 za pośrednictwem poczty polowej 83681 (Dowództwo 10 Dywizji Piechoty) do Rozwadowa, radziecki datownik poczty polowej, stempelek cenzury wojskowej 140; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

100 PLN
2758

1945 Ludowe Wojsko Polskie, pokwitowanie wystawione 19.7.45 za przyjęcie 3 listów przez pocztę polową 70864 przydzieloną do obsługi 3 Samodzielnego Liniowego Batalionu Łączności 1 Armii Wojska Polskiego, pieczęć poczty polowej; dobry stan zachowania.

40 PLN
2759

1945 Polskie jednostki we Włoszech, list lotniczy wysłany 7.X z poczty polowej 125 do Polskiego Centrum Wyszkolenia (Polish Training Centre) w Catterick w Anglii; walor w dobrym stanie zachowania (pionowe zgięcie).

150 PLN
2760

1945 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, po zakończeniu wojny Polska Pocztę Polową przemianowano na Pocztę Polskiego Korpusu Osiedlenia, list wysłany 3 września do Londynu za pośrednictwem poczty polowej Polskiego Korpusu Osiedlenia, znaczek unieważniony okrągłym stemplem "POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 POLISH FIELD POST No.1"; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
2761

1945 Polskie jednostki we Włoszech, list z 12 Kompanii Geograficznej wysłany 5.5.45 za pośrednictwem poczty polowej 123 do Wielkiej Brytanii, dobry stan zachowania.

80 PLN
2762

1945 Polskie jednostki we Włoszech, amerykańska koperta poczty lotniczej do frankowana i jako polecona wysłana 10.10.45 z głównej poczty polowej 104 do Edynburga, dekoracyjny stempelek polecenia; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN