228 |
1860 rosyjska koperta 10 Kop. + 1 Kop. nakładu z 1849 roku wysłana z Dyneburga do Urzędu Loterii w Warszawie, koperta na papierze ze znakiem wodnym nr 1 w położeniu zwierciadlanym, na odwrocie warszawski datownik odbiorczy typu IIIC 19,5 mm i mały godzinnik 3-P 12x12 mm, bardzo dobry tan zachowania. | Mi.U4B |
| 1 200 PLN | |
229 |
1861 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i ciemnoróżowym o odcieniach jasnych na kompletnym liście na prywatnej papeterii rodziny Rath z Dąbrowy do Warszawy, znaczek kasowany stemplem numerowym Dąbrowy z cyfrą 176 w okręgach, stopień rzadkości według Bojanowicza 5 punktów w dziesięciostopniowej skali rzadkości, miejscownik Dąbrowy z ręcznie wpisana datą nadania, list pochodzi ze zbioru W. Rachmanowa, jego sygnatura w dolnym narożniku koperty, znaczek i list w doskonałym stanie - doskonałe odbitki kasownika i datownika, oraz piękny kompletny list. | Fi.1ad Mi.1a |
| 22 100 PLN SOLD | |
230 |
1862 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem 11; numery ambulansów 12, 13, 14, 15 i 16 używane były na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; numerem 11 kasowano w latach 1861-63 znaczki na listach nadawanych na Dworcu Warszawskim ukończoną w 1862 linią kolejową z St.Petersburga tzw. Drogą Warszawską; w 1862 roku wprowadzono na niej okrągłe datowniki ambulansowe różnych typów; na polskich znaczkach numer kasownik z numerem 11 nie występuje; znaczek jest w ładnym stanie, czysto i czytelnie skasowany. | Fi.5 Mi.5 |
| 400 PLN | |
231 |
1862 obszar I Rzeczypospolitej - WERRO Estonia, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana 6.I z miejscowości Werro (Vru) do Rygi; znak opłaty unieważniony poprzez kreślenie, okrągły stempel nadawczy ; stemple odbiorcze Rygi z 8 i 9 stycznia; kompletna pieczęć lakowa nadawcy; koperta tego wydania użyta w Królestwie Polskim (Fi.8000.-); zachowane egzemplarze kopert z obiegu (z tego okresu) są na ogół w słabszym stanie zachowania, prezentowany walor zachował się w bardzo dobrym stanie. | Fi.Ckr4II |
| 1 000 PLN | |
232 |
1863 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym o odcieniach jasnych na obwolucie listu z Lublina 12.8.63 do Warszawy, znaczek kasowany stemplem numerowym Lublina z cyfrą 73 w okręgach, miejscownik Lublina z datą nadania 12/8 odbity częściowo na znaczku, znaczek użyty podwójnie na szkodę poczty - pod spodem słabo odbity stempel numerowym Tomaszowa z cyfrą 100 w okręgach, na odwrocie stempel odbiorczy i godzinnik z Warszawy, obwoluta uszkodzona przez wycięcie imienia i nazwiska adresata, ciekawy walor o mimo uszkodzenia dobrej prezencji. | Fi.1a Mi.1a |
| 4 000 PLN | |
233 |
1863 Królestwo Polskie - AMBULANS 16, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o jasnych odcieniach unieważniony unikalnym rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 16; numery 12, 13, 14, 15 i 16 używane były na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; dotąd znane są nieliczne listy ze znaczkami unieważnionymi kasownikami 12, 14, 15 lub 16 oraz trochę znaczków luzem; to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego; poza miejscami słabszym ząbkowaniem znaczek znaczek zachował się w dobrym stanie, sygnowany Dr.E.Kossoy, gwarancja Landre. | Fi.1a |
| 5 000 PLN SOLD | |
234 |
1863 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 16; numery 12, 13, 14, 15 i 16 używane były na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden, słabsza perforacja, bardzo ładna odbitka rzadkiego kasownika, gwarancja z 4. | Fi.1b Mi.1b |
| 2 600 PLN SOLD | |
235 |
1863 Królestwo Polskie - AMBULANS 12, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony unikalnym rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 12; numery 12, 13, 14, 15 i 16 używane były na linii Drogi Żelaznej Północno-Zachodniej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego; na polskim znaczku numer jeden są unikalne, ale i na rosyjskich bardzo rzadkie, znaczek jest w słabym stanie, ale kasownik czysto i klarownie odbity. | Fi.5 Mi.5 |
| 600 PLN | |
236 |
1863 list z Warszawy do Horbakowa na Wołyniu z opisaną droga pocztową przez Lublin, Uściług i Równo, koperta na papierze bladożółtym satynowanym z tłoczonymi kwadracikami, koperta w pięknym stanie z kolekcji M.Bojanowicza. | Fi.Ck5IIy Mi.U7 |
| 4 000 PLN | |
237 |
1864 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i karminowym o jasnych odcieniach z warszawy 30.10.64 do Antopola w Rosji, znaczek unieważniony kasownikiem z cyfrą 1 z fantazyjna nóżką w sześciu kwadratach typu IV głównego urzędu pocztowego w Warszawie, znaczek posiada usterkę z poz. 61 w postaci uszkodzonej lewej ramki, na odwrocie stempel odbiorczy, piękna pieczęć lakowa, list z kolekcji M.Bojanowicza, fotoatest Mikulski. | Fi.1aB2 Mi.1a |
| 11 000 PLN SOLD | |
238 |
1864 Królestwo Polskie - NIEBIESKA OBWÓDKA, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i różowym; klisza niebieska z dodatkową cienką obwódką wokół herbu typu II z charakterystyczną rysą w szerokim niebieskim owalu powyżej litery O w KOP. (Fi.4000.-); unieważniony na wycinku rzadszym warszawskim kasownikiem numerowym 1 - cyfra z ozdobną stopką w sześciu kwadratach stosowanym wyłącznie na jesieni 1864 roku; dodatkowo ma opisaną w ateście usterkę "uszkodzona dolna prawa 10"; ma żywe kolory, piękne ząbkowanie i jest niespotykanie czysto skasowany; ogólnie bardzo ładny w każdym elemencie, fotoatest Schmutz. | Fi.1as |
| 4 800 PLN SOLD | |
239 |
1864 pierwszy polski znaczek w kolorach niebieskim i ciemnoróżowym o odcieniach ciemnych niekasowany, znaczek posiada usterkę z poz. 81 w postaci uszkodzonej lewej ramki, znaczek z oryginalną gumą z ubytkami po podlepkach, stan zachowania średni, ale dobra prezencja frontu znaczka, znaczek z kolekcji M.Bojanowicza z jego gwarancją na odwrocie. | Fi.1bB4 Mi.1b |
| 8 000 PLN SOLD | |
240 |
1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska (Fi.800+600.-), piękny stan, gwarancja J.H.Stolow. | Fi.6 Mi.6 |
| 1 400 PLN | |
241 |
1865 Królestwo Polskie - DB1; parka znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważniony na wycinku użytkowym polskim kasownikiem ambulansu DB 1 - Droga Bydgoska - bardzo rzadkim, używanym na odcinku kolei Warszawa - Łowicz, znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich. | Fi.14y Mi.14y |
| 600 PLN | |
242 |
1865 Królestwo Polskie 192 - CEKÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony unikalnym polskim kasownikiem numerowym 192 - Ceków, w małej ekspedycji pocztowej na trakcie z Kalisza do Koła; ma on najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; znaczek pochodzi ze słynnej kolekcji Agathona Faberge - jego adnotacja ołówkiem o nabyciu VI.07 od Mertensa na odwrocie, oferowany jest na karcie z wystawowej kolekcji M.A.Bojanowicza; na spodzie resztki oryginalnego wycinka, gwarancja Bojanowicz. | Fi.15y Mi.15y |
| 3 500 PLN | |
243 |
1865 Królestwo Polskie 219 - SŁUPCA, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony unikalnym polskim kasownikiem numerowym 219 - Słupca, w granicznej ekspedycji pocztowej na trakcie z Konina; ma on bardzo wysoki stopień rzadkości - 8 punktów według dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; znaczek oferowany jest na karcie z wystawowej kolekcji M.A.Bojanowicza; jako dodatek list przedfilatelistyczny ze Słupcy do Warszawy; poza nieco krótszym narożnikiem znaczek zachował się w dobrym stanie, gwarancja Bojanowicz. | Fi.21x Mi.21x |
| 1 000 PLN | |
244 |
| 4 800 PLN | |
245 |
1865 Królestwo Polskie, kompletny list z pełną treścią wysłany 21/1 z Warszawy do Klentsch (obecnie Klenčí pod Čerchovem w Czechach), czerwony okrągły (śr.18 mm W i A wąskie) stempel nadawczy typu IIIC, niezwykła jest droga, którą przebyła przesyłka, list zamiast bezpośrednio na południe został przesłany koleją na północ! Drogą Bydgoską do granicy Pruskiej w Aleksandrowie, dalej tego samego dnia ambulansem Aleksandrowo-Bydgoszcz (stempelek PORTO AUS POLEN über EISENB. POST-BUR.XI.) i najpewniej dopiero z Bydgoszczy skierowano go kolejami pruskimi na południe!!! datownik odbiorczy KLENTSCH 23 1 na odwrocie; pomimo skomplikowanej trasy imponujące tempo doręczenia przesyłki w zaledwie 2 dni!!! stempelek firmowy nadawcy "JOSEPH FRAGET WARSCHAU", niebieską kredką wpisano wysokość opłaty; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji B.Grodzińskiego. | |
| 800 PLN | |
246 |
1866 Królestwo Polskie, pionowa parka znaczków rosyjskich za 1 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek, unieważnionych polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.240+660.-), znaczki tego wydania bardzo rzadko zachowane są w ładnym stanie bez ubytków rysunku. | Fi.12y |
| 500 PLN | |
247 |
1866 Królestwo Polskie - AMBULANS DB wagon 7; znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym DB - Droga Bydgoska, typ - grube wąskie litery z kropkami po D i B, który był stosowany w wagonie pocztowym numer siedem, na rosyjskich znaczkach tylko w kolorze czarnym; poza minimalnym rozpuszczeniem rysunku na górze zachował się w dobrym stanie. | Fi.21x Mi.21x |
| 3 200 PLN | |
248 |
1866 Królestwo Polskie - MNIÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 190 - Mniów (Fi.+3250.-); piękny stan. | Fi.21x Mi.21x |
| 3 000 PLN | |
249 |
1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 6. - Kałuszyn (Fi.+300.-), zwraca uwagę rzadko tak dobrze widoczna kropka po cyfrze 6. która odróżnia ten kasownik od 9 - Góra Kalwarya, piękny stan. | Fi.21x Mi.21x |
| 400 PLN | |
250 |
1867 Królestwo Polskie - AUS POLEN per POSEN, SŁUPCA; koperta listu ze Słupcy do Berlina opłaconego rosyjskimi znaczkami za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 219 - Słupca, bardzo wysoki 8 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; na odwrocie okrągły datownik nadawczy SŁUPCA z 1/1 i unikalny pruski stempel graniczny AUS POLEN per POSEN z 13/1 według kalendarza gregoriańskiego i okrągły godzinnik odbiorczy; w tym czasie korespondencja z Królestwa do Prus była odprawiana linią Kolei Bydgoskiej i wysłanie listu przez Poznań było możliwe tylko z miejscowości przygranicznej takiej jak Słupca, stąd bardzo wysoka wycena katalogowa poznańskiego stempla granicznego (Feuser +3000 DM); poza brakiem części klapy bardzo ładny stan zachowania, gwarancja i opis Schmutz. | Fi.18x, 19x, 21x Mi.18x, 19x, 21x |
| 6 000 PLN | |
251 |
1867 obszar I Rzeczypospolitej - WYSOKIE LITEWSKIE, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 137x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu normalnym, wysłana z Wysokiego Litewskiego do domu hrabiego Augusta Zamojskiego w Warszawie; znak opłaty unieważniony dwuwierszowym datownikiem ВЫСОКОЛИТОВСКЪ / 15 Октя 1867 года według kalendarza juliańskiego; obok stempel odbiorczy typu IXA - ВАРШАВА / WARSZAWA z 30/10 według kalendarza gregoriańskiego i godzinnik 8/R typu Da; w 1795 roku Wysokie Litewskie znalazło się w zaborze rosyjskim; koperty tego wydania mogły być używane w Królestwie po przywróceniu do obiegu znaczków rosyjskich; bardzo ładny stan zachowania. | Fi.Ckr10 |
| 800 PLN | |
252 |
1868 Królestwo Polskie - KASOWNIK ZASTĘPCZY, koszulka listu z Warszawy do Siedlec opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczek unieważniono zastępczo stemplem warszawskiej poczty miejskiej ВАРШАВА / 5чП z dnia 12.12.1868 według kalendarza juliańskiego, zwykle stosowanym jako godzinnik odbiorczy; jako kasownik zastępczy stempel ten był używany sporadycznie; znany jest w tej formie z kilku listów; na każdym z godziny 5 po południu i zawsze z drugą odbitką obok jako datownikiem nadawczym, na froncie stemple odbiorcze z Siedlec z dni 25 i 28.12. według kalendarza gregoriańskiego; trudno uzasadnić zastosowanie tego stempla jako kasownika na listach zamiejscowych, prawdopodobnie użyto go na korespondencji dostarczonej do urzędu tuż przed ekspedycją przesyłek, bardzo dobry stan zachowania, gwarancja Schmutz. | Fi.15y Mi.15y |
| 3 600 PLN | |
253 |
1868 Królestwo Polskie - ŁYSZKOWICE, koszulka listu z Łyszkowic do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 331 - Łyszkowice, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie ze Skierniewic; ma bardzo wysoki 9 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, na polskim znaczku to numer nieznany, gdyż ekspedycję otwarto 15.5.1865 roku, kiedy był on już wycofany z obiegu; po prawej dwujęzyczny ramkowy stempel nadawczy ЛЫШКОВИЦЕ / ŁYSZKOWICE typu VIIIB z ręcznie wpisaną datą 31/5, na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA z 1/6, a na nim okrągły godzinnik 8/R, bardzo ładny stan zachowania, gwarancja Schmutz. | Fi.15y Mi.15y |
| 6 000 PLN | |
254 |
1869 Królestwo Polskie - TARYFA DO BLISKICH REJONÓW PRUS; koszulka listu do Poznania, opłaconego według taryfy do rejonów przygranicznych parką znaczków rosyjskich za 5 kop. wydania z 1866 roku, rzadką odmianą z szaroniebieskim tłem, na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa typu VI, obok mały datownik nadawczy z 28.3, stempelki: nadawcy i informujący o całkowitym opłaceniu przez niego przesyłki FRANCO oraz pruski okrągły stempel ambulansowy: "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" (Feuser +150 DM); na odwrocie poznański stempelek odbiorczy z 29.3.69; frankatury wielokrotne spotyka się w tym okresie niezmiernie rzadko, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | Fi.20bx Mi.20xb |
| 3 200 PLN | |
255 |
1869 list z Łodzi do Saksonii, znaczki i datownik nadawczy nietypowo umieszczone na tylnej stronie listu, znaczki kasowane stemplem numerowym Łodzi z cyfrą 182 w okręgach, gwarancja pod znaczkami M.A.Bojanowicz. | Mi.19, 20, 21 |
| 1 200 PLN | |
256 |
1870 około list z Suwałk do Warszawy opłacony rosyjskim znaczkami po 5 kopiejek,miejscownik Suwałk z datą nadania 25/11, na odwrocie stempel odbiorczy i godzinnik z Warszawy, list z kolekcji najpierw Faberge, a następnie M.Bojanowicza z jego sygnatura na odwrocie. | Mi.20x |
| 1 300 PLN | |
257 |
1870 obwoluta listu z Rawy 10.8.70 do Moskwy, znaczek kasowany stemplem numerowym Rawy z cyfrą 188 w okręgach, miejscownik z ręcznie wpisaną datą nadania, koperta pomniejszona przez złożenie, na odwrocie kasownik odbiorczy, list z kolekcji M.Bojanowicza. | Mi.21x |
| 700 PLN SOLD | |
258 |
1870 około list z Łomży do Warszawy, rosyjski znaczek kasowany stemplem numerowym Łomży z cyfrą 37 w okręgach, miejscownik z datą nadania 19/7, koperta z silnym pionowym złamaniem, na odwrocie kasownik odbiorczy z Warszawy i godzinnik. | Mi.21x |
| 600 PLN | |
259 |
1871 obwoluta listu z Makowa 18.1.71 do Warszawy, rosyjski znaczek kasowany stemplem numerowym Makowa z cyfrą 269 w okręgach, wysoki stopień rzadkości 8 punktów w dziesięciostopniowej skali rzadkości według Bojanowicza, miejscownik z ręcznie wpisaną datą nadania, na odwrocie kasownik odbiorczy, bardzo ładny stan zachowania. | Mi.21x |
| 1 400 PLN | |
260 |
1872 Królestwo Polskie - "NIEMY" KASOWNIK BW; rosyjskie znaczki za 3, 5 i 20 kop. rzadkiego w Królestwie wydania z 1868 roku na papierze prążkowanym PIONOWO, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na dwułutowym liście opłaconym według taryfy zagranicznej do Prus; znaczki unieważniono polskim kasownikiem BW - ekspedycji na dworcu Warszawa (Drogi) Bydgosko - Wiedeńskiej; litery są prawie niewidoczne; według Rachmanowa zostały one spiłowane w momencie podporządkowania poczty Królestwa Polskiego departamentowi pocztowemu w Petersburgu, tak samo twierdził M.A.Bojanowicz, według innych źródeł litery wewnętrzne uległy zużyciu, takie "nieme" kasowniki spotyka się sporadycznie na listach z lat siedemdziesiątych; obok dwuwierszowy stempel nadawczy oddziału pocztowego typu 4/XIII według S.V. Prigary, stempel informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę "Frankirowano" i pruski stempel graniczny "Aus Russland Franco..." z 17/6/72 - typ 149 według Feusera, dodatkowo ręczna adnotacja o wadze listu; na odwrocie okrągły stempel ambulansowy typu II Warszawa - Aleksandrów; nr. 27-28 z numerem kodowym 1, z dnia 5 czerwca 1872 według kalendarza juliańskiego i datownik odbiorczy z datą 18/6 według kalendarza gregoriańskiego; wszystkie znaczki z tego wydania użyte w Polsce są bardzo rzadkie, a szczególnie ten za 20 kop.; na ziemiach polskich używano przeważnie znaczków na papierze prążkowanym poziomo wydanych dwa lata wcześniej, kolorowy fotoatest firmowy. | Fi.19y, 20y, 22y Mi.19y, 20y, 22y |
| 7 500 PLN | |
261 |
1872 obszar I Rzeczypospolitej - WIŁKOMIERZ, koszulka listu do Iwanisk k/Opatowa opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym pionowo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go jednoobrączkowym datownikiem ВИЛЬКОМИРЪ z datą "11 НОЯ. 1872" odciśniętym dodatkowo obok, zwraca uwagę błąd w po rosyjsku wpisanym adresie Ц:(арство) Польское; bardzo dobry stan zachowania. | Mi.21y |
| 600 PLN | |
262 |
1872 prekursor kartek pocztowych, rosyjski formularz kartkowy bez znaku opłaty, wydany jednocześnie z ukazaniem się kart pocztowych; bardzo rzadki walor, w stanie czystym - niespotykany! idealny stan zachowania, dwa "obiekty" widoczne na ilustracji w rzeczywistości nie występują. | |
| 160 PLN | |
263 |
1873 obszar I Rzeczypospolitej - KRASIŁÓW na Wołyniu, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 139x59 mm; wysłana 2.XII z miejscowości Krasiłów leżącej na linii kolejowej Płoskirów-Szepietówka do Petersburga, znak opłaty unieważniony na stacji kolejowej kasownikiem ST.KRASIŁÓW WOŁ.G. (СТ.КРАСНОПОЛЪ.ВОЛ.Г.), ten sam stempel odciśnięty dodatkowo dwukrotnie na odwrocie, petersburski kasownik odbiorczy z 7.XII; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | Mi.U16A |
| 500 PLN | |
264 |
1873 kompletny składany list na papierze firmowym firmy Moritz Seydel & Co. do Berlina, wartość opłaty wpisano niebieską kredką, na odwrocie stempel nadawczy, graniczny i odbiorczy, bardzo doby stan zachowania. | |
| 400 PLN | |
265 |
1874 Królestwo Polskie - 1185 OŻARÓW; rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 145x81 mm wysłana z Ożarowa do Szostakowa przez Warszawę i Kalwarię Augustowską; znak opłaty unieważniono trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1085 - Ożarów, nieznanym na żadnym innym liście; na odwrocie rosyjskojęzyczny stempel nadawczy Ожаровъ рад губ / 6 январа 1874 г i datownik odbiorczy КАЛЬВАРIЯ / 11 ЯНВ 1874; to, że stempel 1085 nie był dotąd znany nie jest dziwne, bo jego poprzednik - polski kasownik numerowy 113 z Ożarowa, ma najwyższy 10 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza zarówno na znaczku polskim jak i rosyjskich; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższy to nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple są czytelnie odbite, gwarancja i opis Schmutz. | Mi.U16C |
| 8 000 PLN | |
266 |
1875 Królestwo Polskie - 1082 KLIMONTÓW, koperta listu z Klimontowa do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1082 - Klimontów; po prawej datownik odbiorczy ВАРШАВА z dnia 17 МАЯ 1875; na odwrocie rosyjskojęzyczny stempel nadawczy климонтовъ радом / мая15дня1875г; w literaturze rosyjskiej przypisano Klimontowowi numer 1089 (błąd w identyfikacji ostatniej cyfry), widać dysponowano tylko listem z niewyraźną odbitką kasownika bądź wycinkiem, brak materiału porównawczego z Klimontowa nie dziwi bo poprzednik 1082 - polski kasownik numerowy 306, ma wysoki 8 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim nawet wyższy bo 9; stemple pięciokątne o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższe ustalenia to nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite, gwarancja z opisem. | Fi.21x |
| 6 000 PLN | |
267 |
1884 Królestwo Polskie - Poczta Miejska w Warszawie; list miejscowy opłacony znaczkiem rosyjskim za 3 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; z przyczyn politycznych zawieszono działalność poczty miejskiej w Warszawie w latach 1861-67; wznowiono ją 13.7.1867 roku przywracając do obiegu całostki Poczty Miejskiej Warszawskiej, a w kilka dni później (aneks 6) dopuszczono też stosowanie przez pocztę miejską zwykłych kopert opłaconych rosyjskimi znaczkami trzykopiejkowymi; taki właśnie list nadano w Warszawie na pięknej ozdobionej ptakiem kopercie, znaczek unieważniono datownikiem ВАРШАВА/1 ЕКСПЕД. / 24 IЮЛ.1884 znanym z najpóźniejszej użytej (30.9.1884r.) całostki poczty miejskiej, która była ozdobą zbioru M.A.Bojanowicza, na odwrocie ten sam datownik i okrągły godzinnik odbiorczy poczty miejskiej 3ч/ПО ПОЛ., gwarancja i opis Schmutz. | Fi.19x |
| 2 400 PLN | |