60462 |
1865 Królestwo Polskie 236 - OZORKÓW, bardzo rzadki na ziemiach polskich znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 236 - Ozorków, poza poprawianym ząbkowaniem w niezłym stanie. | Fi.17y Mi.17y |
| 500 PLN | |
60463 |
| 4 800 PLN | |
60464 |
| 300 PLN | |
60465 |
1866 Królestwo Polskie 289 - ZĄBKOWICE; znaczek rosyjski za 1 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 289 - w małej ekspedycji dworcowej w Ząbkowicach (otwartej 16.2.1861) na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; na znaczku rosyjskim najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza; ładny stan. | Fi.18x Mi.18x |
| 3 000 PLN | |
60466 |
1866 Królestwo Polskie 182 - ŁÓDŹ, znaczek rosyjski za 3 kop. - błędnodruk z tłem 5-cio kopiejkówki, wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15 (Fi.400.-); unieważniony polskim kasownikiem numerowym 182 - Łódź, ma kilka krótszych ząbków i nieduże prześwitki. | Fi.19s Mi.19xF |
| 150 PLN | |
60467 |
1866 Królestwo Polskie 205 - WIELUŃ; koperta listu zagranicznego z Wielunia do Iwonicza w Galicji adresowana na ręce Hrabiny Heleny Załuskiej; opłacona rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 205 - Wieluń, 5 stopień rzadkości w dziesięciopunktowej skali M.A.Bojanowicza; po lewej datownik nadawczy typu IIIC z 7.2, po prawej austriacki stempel pochodzenia POLOGNE - stawiany na przesyłkach przychodzących z terenów Królestwa Polskiego; na odwrocie datowniki - kolejowy Granica ж(елезная) д(орога) z 20.2 i trzy różne tranzytowe austriackie zgodne z trasą opisaną na froncie; ładny dekoracyjny walor; gwarancja z opisem. | Fi.21x |
| 2 500 PLN | |
60468 |
1867 Królestwo Polskie 158 - CZĘSTOCHOWA na WĘGRY; kompletny list na Węgry (bliski, ale zaskakująco rzadki kierunek wysyłki) opłacony znaczkami rosyjskimi za 5 i 10 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 158 - Częstochowa, na froncie stempelki: informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę FRANCO oraz austriacki pochodzenia POLOGNE; na odwrocie datowniki graniczny Szczakowa z 4.12, tranzytowy z Cieszyna z 5.12 oraz odbiorczy z Thuroczsz Marton 7.12; krawędź listu lekko odcisnęła się na znaczkach, poza tym bardzo dobry stan zachowania; gwarancja. | Fi.14y, 15y Mi.14y, 15y |
| 3 200 PLN | |
60469 |
1868 Królestwo Polskie MAŁE DW - KASOWNIK AMBULANSOWY; list z Dąbrowy nadany w ambulansie na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej do Warszawy; opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go unikalnym kasownikiem ambulansowym D(roga) W(iedeńska) - typ z małymi literami, który po 1866 roku zastąpił na tej linii kasowniki z kropką; na kopercie brak odręcznej adnotacji o miejscu nadania i dacie, jest za to adnotacja "bpilno", a pod znaczkiem "fnco", sam list datowany jest na 3.12 według kalendarza gregoriańskiego, na odwrocie posiada datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA z 23/10 według kalendarza juliańskiego - czyli z 4.11 według gregoriańskiego; kasownik z małymi literami DW jest znany tylko z dwóch listów i dużego wycinka pokazanego w monografii M.A.Bojanowicza na tablicy 34, na aukcji jego zbioru oferowany list osiągnął (obok równie rzadkiego DT) najwyższą cenę ze wszystkich listów ambulansowych opłaconych znaczkami rosyjskimi, poza minimalnie krótszym narożnikiem znaczka i nacięciami tekstu ułatwiającymi złożenie dość grubego listu całość jest kompletna i zachowana w bardzo dobrym stanie, na odwrocie gwarancja M.A.Bojanowicza, fotoatest Petriuk BBP. | Fi.21x |
| 12 000 PLN | |
60470 |
1869 list z Łodzi 8.12.69 do Saksonii, znaczki skasowane stemplem numerowym Łodzi z cyfrą 182 w okręgach, stemple odbiorcze oraz lakowy i franco, koperta w ładnym stanie, ex Bojanowicz. | Mi.18, 19, 21 |
| 1 200 PLN | |
60471 |
1869 list z Łodzi do Saksonii, znaczki i datownik nadawczy nietypowo umieszczone na tylnej stronie listu, znaczki kasowane stemplem numerowym Łodzi z cyfrą 182 w okręgach, gwarancja pod znaczkami M.A.Bojanowicz. | Mi.19, 20, 21 |
| 1 200 PLN | |
60472 |
1869 Królestwo Polskie, POCZTA MIEJSKA WARSZAWSKA DO GDAŃSKA, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1863 roku, o wymiarach 120x76mm, ze znakiem wodnym Wz.III w położeniu lustrzanym, kształt klap IV, wysłana z Warszawy do Gdańska; przesyłkę nadano po południu w oddziale Warszawskiej Poczty Miejskiej o czym świadczy stempel ВАРШАВА / 5чП z 29/5 (10.VI wg kalendarza juliańskiego) - popularny jako godzinnik odbiorczy; jako datownik nadawczy - w szczególności na listach zagranicznych - unikalny; przesyłkę przekazano do Głównego Urzędu Pocztowego, gdzie unieważniono znak opłaty polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, typu cztery kwadraty z ozdobną stopką cyfry 1; na froncie nadawczy datownik warszawski z 11/6 i stempelek FRANCO; list przesłano koleją Drogą Bydgoską do granicy Pruskiej w Aleksandrowie, a dalej ambulansem Aleksandrowo-Berlin (stempelek AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BUR.XI 11.6); gdański stempelek nadejścia AUSG. No1 z 12.6; imponujące tempo doręczenia przesyłki (poczta miejska, Główny Urząd Warszawski, dwa ambulanse, poczta w Gdańsku) w zaledwie niecałe 2 dni!!! niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.
| Mi.U7C, U10C |
| 6 000 PLN | |
60473 |
1870 Królestwo Polskie - AMBULANS DB/1; koszulka listu składanego z Aleksandrowa Pogranicznego do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniono rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym DB/1 - Droga Bydgoska, na froncie kaszetka firmowa "S.H.NOWIŃSKI / ALEKSANDROWO" z ręcznie wpisaną datą 11.4.; na odwrocie warszawski godzinnik odbiorczy / 11.4.1870 / 5; na Drodze Bydgoskiej listy nadane w ambulansach w kierunku Warszawy są bardzo rzadkie; koszulka listu kompletna, delikatnie otwarta i bez najmniejszych rozdarć, gwarancja. | Fi.21x Mi.21x |
| 4 000 PLN | |
60474 |
1871 Królestwo Polskie - AMBULANS WARSZAWA - ALEKSANDRÓW POGRANICZNY, FRANCO - ФРАНКИРОВАНО; list z Warszawy do Londynu, opłacony według taryfy zagranicznej do Anglii rosyjskimi znaczkami za 1, 5 i 20 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono bezpośrednio datownikiem ambulansowym "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.27-28" z dnia 1 СЕН.1871 (13 według kalendarza gregoriańskiego), cyfra kodowa 1 w kasowniku ambulansowym wskazuje Warszawę jako miejsce nadania listu do ambulansu; to bardzo wczesny kurs na linii Warszawa- Aleksandrów Pograniczny, literatura rosyjska podaje datę jej uruchomienia na sierpień 1871, choć znany jest jeden list wcześniejszy; na górze stempel informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę "ФРАНКИРОВАНО" (Frankowano); na dole pruski kolejowy stempel graniczny "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO" z 13.9.71, a pod znaczkami londyński stempel odbiorczy LONDON PAID z 15.9.71; po lewej owalna kaszetka nadawcy i pruski ramkowy stempel tranzytowy PD; wszystkie stemple wzorcowo odbite, całość w pięknym stanie zachowania. | Fi.18x, 20x, 22x Mi.18x, 20x, 22x |
| 4 000 PLN | |
60475 |
| 500 PLN | |
60476 |
1872 Królestwo Polskie AMBULANS 31-32 KOLUSZKI - ŁÓDŹ, znaczek rosyjski za 20 kop. wydanie z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego o ząbkowaniu 12,5, skasowany kolejowym stemplem ambulansowym nr.31-32 Koluszki-Łódź wprowadzonym w 1872, bardzo ładny stan. | Fi.6 Mi.6 |
| 1 000 PLN | |
60477 |
1872 Królestwo Polskie - 1106 KOSZYCE; koperta listu z Koszyc do Suchdołów przez Lublin i Piaski; opłacono go rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1106 - Koszyce, nieznanym na żadnym innym liście; na odwrocie rosyjskojęzyczny stempel nadawczy кошицы кѣлец г / 13 февраля 1872го i odbiorczy пяски пюълинско / февраля 1872года z ręcznie wpisanym dniem 18; to, że stempel 1106 nie był dotąd znany nie jest dziwne, bo jego poprzednik - polski kasownik numerowy 119 z Koszyc, ma najwyższy 10 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza zarówno na znaczku polskim jak i rosyjskich; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji; powyższy to nowe odkrycie w polskiej i rosyjskiej filatelistyce, koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite, gwarancja z opisem. | Fi.21x |
| 8 000 PLN | |
60478 |
1872 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 145x81 mm; wysłana 2.V.1875 z Warszawy do Królewca, znak opłaty skasowany kasownikiem WARSZAWA 1 EKSPED. (ВАРШАВА 1 ЭКСПЕД.), na froncie okrągły stempelek ОПЛАЧЕНО (OPŁACONO) potwierdzający prawidłowe opłacenie przesyłki w obrocie zagranicznym; na odwrocie datownik warszawskiego oddziału korespondencji zagranicznej z 2.V - WARSZAWA EKSPEDYCJA PRZYJMOWANIE I WYDAWANIE KORESPONDENCJI ZAGRANICZNEJ (ВАРШАВА ЭКСП.ПР.И ВЫД.ИНОСТР.КОР.) i królewiecki stempelek nadejścia z datą 15/5 (3/V wg.kalendarza juliańskiego); bardzo dobry stan zachowania. | Mi.U16C |
| 300 PLN | |
60479 |
1876 list do Królestwa Polskiego, rosyjska całostka - koperta za 8 kop, rozmiar: 145x81 mm wysłana 14.VI z Orenburga do Lipna, 22.VI przesłana ambulansem nr.29-30 relacji Mińsk-Warszawa, 23.VI przekazana do ambulansu nr.27-28 relacji Warszawa-Aleksandrów, 24.VI przesyłka dotarła do Włocławka i tego samego dnia doręczono ją adresatowi w Lipnie; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.U22C |
| 200 PLN | |
60480 |
1885 WARSZAWSKI ODDZIAŁ POCZTOWY NA WARSZAWSKO-BRZESKIEJ DRODZE ŻELAZNEJ (ВАРШАВСК.П.О. ВАРШАВО-БРЕСТСК.Ж.Д.) - słabo udokumentowany w literaturze rosyjskiej (niepokazany, ale oznaczony 177x) datownik stosowany w ekspedycji pocztowej na Dworcu Brzeskim (obecnie Wschodnim), na rosyjskiej całostce - kopercie za 7 kop. wydania z 1883, rozmiar: 145x81 mm, wysłanej 10.II do Moskwy, kasownik odbiorczy 12.II na odwrocie; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | Mi.U30C |
| 1 600 PLN | |
60481 |
1871 obwoluta listu z Warszawy do Berlina, ciekawy stempel firmowy z datownikiem, na odwrocie stempel odbiorczy, dekoracyjny walor. | Fi.15y, 18x, 19x |
| 600 PLN | |
60482 |
1889 Volumina Legum tom IX wydawnictwa Komisji Prawniczej Akademii Umiejętności w Krakowie, 501 stron, w tym krótka wzmianka "Bezpieczeństwo listów" często przywoływane w literaturze filatelistycznej. | |
| 250 PLN | |
60483 |
1938 "Trąbka i sygnały pocztowe" Włodzimierza Polańskiego, 15 stron w płóciennej oprawie. | |
| 250 PLN | |
60484 |
1960 "Polphilex 60" Wystawa w Londynie, zorganizowana przez Związek Filatelistów Polskich w Wielkiej Brytanii, bloczek okolicznościowy upamiętniający 100-lecie pierwszego polskiego znaczka. | |
| 30 PLN | |