Auction 70. Neubrandenburg

55712

1942 Oflag IIE - oddział garażowy "K" - oznaczenie K wzięło się od pierwszej litery wyrazu Kaserne (Koszary), a związane było z miejscem rozlokowania młodszych stopniem jeńców w garażach po niemieckiej jednostce pancernej; karta wysłana 17.10 do miejscowości Radziechów pod Lwowem, zwraca uwagę wykonany drzeworytem stempelek "FUNDUSZ OBOZOWY IIE/K" - organizacji jenieckiej zajmującej się zbieraniem pieniędzy wewnątrz obozu i wysyłaniem ich do rodzin najbardziej potrzebujących pomocy; stempelek cenzora nr.8 z jego parafką, co ciekawe jeniec-nadawca powinien w lewym dolnym rogu wpisać pierwsze litery swego nazwiska - "Le" od "Leśniak", ułatwiało to cenzurze segregację przesyłek i służyło temu, aby jeden cenzor sprawdzał korespondencję tych samych jeńców, co umożliwiało ścisłą kontrolę m.in. nastrojów jenieckich, tu jednak omyłkowo (celowo?) wpisano "Ra" prawdopodobnie od miejscowości "Radziechów"; niezwykle ciekawy walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
55713

1944 Kaplica, kasowany znaczek za 20 f. w kolorze jasnozielonym, gwarancja Schmutz.

360 PLN
55714

1944 Kaplica, znaczek za 20 f. w kolorze jasnozielonym z dużymi marginesami, gwarancja Schmutz.

420 PLN
55715

1944 Świetlica, kasowany znaczek za 5 f. w kolorze czarnym, gwarancja Schmutz.

400 PLN
55716

Fi.4-7C
800 PLN
55717

1944 Syrena, znaczek na papierze szarym gładkim bibułkowym, złamania.

Fi.4ay1A
40 PLN
55718

Fi.4ay1A
250 PLN
55719

Fi.4ay1A
60 PLN
55720

1944 Syrena, cięty znaczek za 10 f. na bibułkowym papierze z błędem "przekreślone O w POCZTA", piękny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.4ay1A
250 PLN
55721

1944 rocznica odzyskania dostępu do morza, kasowany znaczek za 20 f., gwarancja Schmutz.

380 PLN
55722

1944 rocznica odzyskania dostępu do morza, znaczek za 20 f., gwarancja Krawczyk.

420 PLN
55723

Fi.9ax2, 9bx2
600 PLN
55724

1944 Gryf, całostka za 10 fen typu 2 (w/g najnowszej klasyfikacji P.Pelczara) - na papierze o poziomych włóknach papieru, długość całkowita napisu i znaku opłaty 90 mm, z błędem "kropka nad dolnym ramieniem K w napisie KARTA"; datowana na odwrocie "Gross Born Rederitz 17/III 44.", znak opłaty unieważniony datownikiem Gross-Born; walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

250 PLN
55725

Fi.Cp3Ix
600 PLN
55726

1944 GROSS BORN - NEUBRANDENBURG, całostka obozu IID adresowana do Izby Chorych, części wspólnej obozów górnego i dolnego, poprzez którą następowała wymiana korespondencji, ilustrowana karta obiegowa - A.Mickiewicz, o nominale 20 f z ilustracją w kolorze szaroczarnym o wyraźnym rysunku, wysłana 20.V do Izby Chorych, znak opłaty unieważniony datownikiem oflagu IIE; doskonały stan zachowania; gwarancja Schmutz.

Fi.Cp10y
200 PLN
55727

1944 Caritas, całostka za 5 fen na papierze białym prążkowanym o brązowym znaku opłaty w wąskim formacie (54x92mm) - w/g najnowszej klasyfikacji P.Pelczara - N.III.yt; karta-druk biblioteczny przesłana 20.IX, znak opłaty unieważniony datownikiem Gross-Born; według artykułu P.Pelczara w "Przeglądzie Filatelistycznym" 3/2013 na papierze: "białym prążkowanym drukowano [-] nieliczne kartki dla bibliotek o formacie wąskim 52-61x93-100mm"; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania (całostka pionowo zgięta); gwarancja Schmutz.

Fi.Cp18y
250 PLN