Auction 69. Polish Kingdom

44764

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach ultramaryny i różowym o odcieniach ciemnych na papierze cienkim (o grubości 0,065 mm) z lekko prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie stemplowany kasownikiem numerowym 158 urzędu pocztowego w Częstochowie, ładny stan, fotoopinia Jendroszek.

Fi.1bu
Mi.1b
3 500 PLN
44765

1860 pierwszy polski znaczek w kolorach karminowym i ciemnoniebieskim o odcieniach ciemnych stemplowany kasownikiem numerowym Warszawy, znaczek na papierze cienkim o prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie, niezwykle ciemne i intensywne barwy, brak ząbka w górnym prawym narożniku i niewielkie rozdarcie z prawej strony, bardzo dobre centrowanie i prezencja, rzadko spotykane barwy znaczka, gwarancja Jungjohann.

Fi.1bu
Mi.1b
3 000 PLN
44766

1861 Królestwo Polskie - NIESZAWA; koszulka listu z Nieszawy do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach ciemnoniebieskim i różowym na cienkim (prześwitującym) papierze; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 239 - Nieszawa w małej ekspedycji pocztowej na trakcie z Włocławka do Ciechocinka, której znaczenie zmalało po otworzeniu linii Kolei Bydgoskiej; po lewej rzadki dwujęzyczny ramkowy stempel nadawczy НЕШАВА / NIESZAWA typu VIIIB z ręcznie wpisaną datą 24/2; na odwrocie warszawski datownik odbiorczy typu IIIC z datą 25.2 i mały godzinnik 3/P; znaczek ma cechy tzw. II nakładu - małe białe punkciki wewnątrz czerwonego owalu, czysty klarowny rysunek i dobrze widoczny błąd niebieskiej kliszy "pęknięta lewa ramka", może to być początkowa faza uszkodzenia lewej krawędzi arkusza (np. poz. 21); pięknie zachowany znaczek, a koszulka, poza śladem wycięcia pieczęci lakowej, ładna z bardzo wyraźnymi odbitkami wszystkich stempli; list pochodzi ze słynnej kolekcji W.Rachmanowa - jego sygnatura w prawym dolnym rogu, fotoatest Ceremuga AIEP.

Fi.1bb
Mi.1b
21 400 PLN
44767

1861 Królestwo Polskie, REKOMENDOWANY LIST ZAGRANICZNY, kompletny list wysłany 4/6 z Włocławka do Bordeaux z odręczną adnotacją "Rekomandirt" i dopisanym obok numerem "7", po lewej mylnie opisany przez M.A.Bojanowicza jako polski, a w rzeczywistości pruski, stempelek "Recommandirt" w ząbkowanej ramce, na górze wpisana waga przesyłki "1 3/20" łuta, u dołu czarny stempelek "FRANCO" z wyliczoną wysokością opłaty 20 kop. za list + 26,5 kop. asekuracja + 3 kop. rewers, razem 49,5 kop.; oprócz tego liczne pieczęcie i stemple polskie: lakowe, graniczny datownik Służewo, pruskie: AUS POLEN, PODGURZ, CHARGE, P.D i francuskie w tym ramkowy dla listów rekomendowanych, pieczęć lakowa "DEPART ET BRIVEE 8/Des POS" z fragmentem mocującego sznurka, graniczny "PREUSSE VALENCIENNES", tranzytowy PARIS i odbiorczy BORDEAUX; B.Rejnowski w "Filateliście" 23/1987 podaje: " Przesyłki polecone z terenu Królestwa Polskiego po roku 1860 spotyka się bardzo rzadko. Przyczyną tego jest zapewne fakt, że zniesione zostało odszkodowanie ze strony poczty za zaginione listy rekomendowane"; do roku 1860 urzędnik pocztowy, któremu udowodniono winę zagubienia przesyłki rekomendowanej, za pierwszym razem ponosił konsekwencję wytrącenia z okresu służby sześciu miesięcy pracy, a za drugim - wydalenie ze służby; złagodzenie sankcji obniżyło atrakcyjność rekomendacji w stosunku do podwyższonych kosztów i stąd takie przesyłki w okresie tzw. "znaczkowym" stały się bardzo rzadkie, dopiero wprowadzenie z dniem 1/13 stycznia 1865 roku nowej prusko-rosyjskiej konwencji pocztowej wprowadziło nowe zasady, w tym stosowania stempla "RECOMMANDIRT" na listach kierowanych do i przez Prusy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; podobny list jest pokazany na okładce "Filatelistyki" 6-7/1990 i opisany w bardzo ważnym artykule przez Z.Mikulskiego.

4 000 PLN
44768

1862 pierwszy polski znaczek w kolorach jasnoniebieskim i różowym o odcieniach jasnych na papierze białym cienkim bibułkowym (o grubości 0,055 mm) z lekko prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie nakładu z 1862 roku, uszkodzone dolne cyfry 10 i mocno uszkodzone ramki, stemplowany kasownikiem numerowym 282 urzędu pocztowego w Kibartach, silne uszkodzenia ramek z mocno zużytej formy, ładny stan, fotoopinia Jendroszek.

Fi.1abu
Mi.1a
5 000 PLN
44769

1862 pierwszy polski znaczek w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych na papierze cienkim (o grubości 0,065 mm) z lekko prześwitującym rysunkiem znaczka na odwrocie stemplowany kasownikiem numerowym 329 urzędu pocztowego w Nowej Pradze, ładny stan, fotoopinia Jendroszek.

Fi.1bu
Mi.1b
3 500 PLN
44770

450 PLN
44771

1863 Królestwo Polskie - AMBULANS 15, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony unikalnym rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 15; numery 12, 14, 15 i 16 używane były na linii kolei północnej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; to grupa najrzadszych kasowników Królestwa Polskiego; na polskim znaczku numer jeden są unikalne, ale i na rosyjskich bardzo rzadkie, doskonały stan, fotoatest firmowy.

Mi.5
2 400 PLN
44772

1863 Królestwo Polskie - PORTO, list na koszt odbiorcy nadano 7.12 (25.11) w wagonie nr.4 otwartej rok wcześniej linii WARSZAWSKIEJ KOLEI ŻELAZNEJ z St.Petersburga do Warszawy; ambulansowy stempel nadawczy С.П.Б.ВАРШАВСК.Ж.Д./ ПОЧТ.ВАГ.No4 typu I z numerem kodowym na boku; z Warszawy (mały datownik 9.12) odprawiono go koleją Warszawsko - Wiedeńską do granicy Pruskiej w Katowicach (stempelek AUS RUSSLAND EISENB POST BUR. 9.12), a stamtąd do Brzegu; naliczono opłaty 3 sgr. dla poczty rosyjskiej i dodatkowo 2 sgr. opłaty za list przewieziony w Prusach na odległość 10-20 mil. w sumie od odbiorcy pobrano 5 sgr. (odręczne adnotacje na liście); to jeden z najpiękniej zachowanych listów zagranicznych na koszt odbiorcy nadanych w ambulansie kursujących w Królestwie Polskim, fotoatest firmowy.

4 000 PLN
44773

6 000 PLN
44774

1864 Królestwo Polskie - UNIKALNE OSZUSTWO NA SZKODĘ POCZTY, kompletny list z Kibart do Rygi opłacony, zamiast polskim znaczkiem nr.1, użytym uprzednio w Rosji znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego z ząbkowaniem 12,5; znaczek unieważniono kasownikiem numerowym 282 odciśniętym na skraju koperty, obok datownik nadawczy Kibarty typu IIIC z 24.12. według kalendarza gregoriańskiego, na odwrocie datowniki tranzytowe z końcowej stacji kolejowej ПСКОВЪ 14.ДЕК.1864 według kalendarza juliańskiego, dalszą drogę list odbył traktem Psków - Dorpat; opłacenie listu znaczkiem rosyjskim z małym fragmentem miejscownika po prawej stronie było oszustwem na szkodę poczty polskiej wyjątkowo bezczelnym; jedynym będącym w obiegu znaczkiem był polski nr.1 i choć oszustwa zdarzały się w Królestwie dość często, ale głównie poprzez powtórne użycie znaczka polskiego; skasowanie znaczka na krawędzi listu skutecznie zakryło rosyjski miejscownik nadawczy po prawej stronie znaczka, a w głębi Rosji fragment czteroobrączkowego kasownika numerowego, odmiennego krojem od kasowników rosyjskich, mniej rzucał się w oczy niż cały kasownik i oszustwo się udało; po latach mamy bardzo ciekawy i rzadki walor do zbioru Królestwa Polskiego; spoza Kibart, granicznego urzędu pocztowego na linii Kolei Północnej podobne oszustwa nie są znane; całość zachowana w pięknym stanie z pełną kompletną treścią; znaczek ma, w sposób typowy przy przeklejaniu z innego listu, lekko uszkodzony narożnik; gwarancja.

Fi.V
Mi.5
8 000 PLN
44775

1 000 PLN
44776

Mi.5
100 PLN
44777

1865 Królestwo Polskie - STASZÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 109 - Staszów (Fi.250+600.-) współczynnik rzadkości - 8 punktów według M.A.Bojanowicza, kilka załamań papieru, poza tym w ładnym stanie.

Mi.5
500 PLN
44778

1865 Królestwo Polskie - OKRES PRZEJŚCIOWY, list z Kibart do Rygi opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; nadano go w dniu 2.4., czyli jeden dzień po najpóźniejszej opisanej dacie użycia pierwszego polskiego znaczka; wycofywano je w tym czasie z obiegu ponownie wprowadzając doń znaczki rosyjskie (okres przejściowy trwał od 1.II do 13.IV); znaczek unieważniono polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, obok datownik nadawczy z 2.4; na odwrocie datownik odbiorczy z Rygi z 22 marca 1865 (3.4); list z głębi Niemiec (Saksonia - stempelek nadawcy Julius Naumann / Limbach) został dowieziony przez firmę spedycyjną A.Feinberg&Rosa; (stempelek na odwrocie) do granicy i stamtąd nadany w głąb Rosji; pozwalało to zaoszczędzić około 10 kopiejek, gdyż list z Prus do Rosji kosztował równowartość 20 kopiejek, a list nadany z granicy tylko 10; z wielu względów bardzo ciekawa i dobrze zachowana całość, fotoatest firmowy.

Mi.5
4 000 PLN
44779

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 223 - Koło (Fi.1200+200.-); poza małą prześwitką na dole w bardzo ładnym stanie.

Mi.7
1 000 PLN
44780

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 253 - Płock (Fi.200.-), bardzo ładny stan.

Fi.15y
Mi.15y
120 PLN
44781

Fi.15z
Mi.15z
120 PLN
44782

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.140+330.-), niezły stan.

Fi.16y
Mi.16y
120 PLN
44783

Fi.16y
Mi.16y
150 PLN
44784

1858 Królestwo Polskie - RADOMSK, CZERWONY KASOWNIK NUMEROWY 162; znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15 unieważniony polskim kasownikiem numerowym 162 - Radomsk w kolorze czerwonym; nie jest on katalogowany, nie było go w kolekcjach M.A.Bojanowicza, W.Rachmanowa ani Z.Mikulskiego; z Radomska pochodzi także inny rarytas polskiej filatelistyki - połówka znaczka za 20 kop. na wycinku unieważniona kasownikiem numerowym w kolorze czarnym; wszystkie kasowniki numerowe w kolorze czerwonym są rzadkie, ale ten jest z dużą pewnością unikalny, w lewym dolnym narożniku ślady tekstu; UWAGA opisywany w literaturze czerwony kasownik na parce Rosji nr.1 w rzeczywistości jest datownikiem używanym standardowo do unieważniania znaczków w marcu 1858 roku; to wspaniały walor ex-Goss, ex-Lea, aktualnie Mikulski, ale nie ma związku z oferowanym powyżej jedynym znanym w kolorze czerwonym kasownikiem numerowym 162; gwarancja i fotoatest (DIE MARKE IST ECHT IN ALLEN EINZELHEITEN) Mikulski.

Fi.II
Mi.2x
24 000 PLN
44785

Mi.18, 20, 23
4 800 PLN
44786

350 PLN
44787

1866 Królestwo Polskie - BW na znaczku z BŁĘDEM TŁA, dwa rosyjskie znaczki, za 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; pierwszy z nich ma tło znaczka za 5 kop. (trójkąciki zamiast cyfry 3); oba znaczki unieważnione polskimi kasownikami ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.400+2x330.-) na wycinku z listu do Francji, na dole fragment pruskiego kolejowego stempla granicznego i graniczny stempel francuski.

Fi.19s, 21x
Mi.19F, 21x
600 PLN
44788

Fi.21x
Mi.21x
40 PLN
44789

1866 Królestwo Polskie - AMBULANS DB/1, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony polskim kasownikiem ambulansu DB/1 - Droga Bydgoska; bardzo rzadkim, używanym po 1865 roku na odcinku do granicy pruskiej i znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, poza niewielką prześwitką w ładnym stanie.

Fi.21x
Mi.21x
300 PLN
44790

1866 Królestwo Polskie - MAKÓW, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 269 - Maków (Fi.+900.-), był to najwyższy numer kasownika przydzielony w pierwszym etapie 27 marca 1858 roku, bardzo ładny stan.

Fi.21x
Mi.21x
700 PLN
44791

1866 Królestwo Polskie - ALEKSANDRÓW POGRANICZNY MAŁE CYFRY, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15 na wycinku; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 311 - Aleksandrów Pograniczny (Fi.+900.-) z cyframi wysokości 5,5 mm, rzadszymi na znaczkach rosyjskich; poza niewielkim uszkodzeniem przy dolnej perforacji, widocznym na skanie, w bardzo dobrym stanie.

Fi.21x
Mi.21x
800 PLN
44792

1867 Królestwo Polskie - OPOLE, kompletny list z Opola do Berlina opłacony rosyjskimi znaczkami za 1 i 3 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4, oraz znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, wszystkie z ząbkowaniem 14,5:15 oraz drukowane na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 95 - Opole, w małej ekspedycji pocztowej na bocznym trakcie z Nowej Aleksandrii (Puław) do Ostrowca, ma najwyższy 10 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; obok znaczków stempelek FRANCO informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę, po prawej okrągły datownik nadawczy OPOLE typu IIIA z ręcznie wpisaną datą 25/6, pod nim pruski kolejowy stempelek graniczny "AUS RUSSLAND EISENB. POST-BUR. V. 27 5" z Katowic, a na odwrocie berliński godzinnik odbiorczy z 28/5; list jest w bardzo dobrym stanie, z kompletna treścią, a wszystkie stemple czytelnie odbite, nowa gwarancja i opis Schmutz.

Fi.12, 13, 21x
Mi.12, 13, 21x
7 000 PLN
44793

1867 Królestwo Polskie - WAGANIEC i EXPEDYCJA POCZT w WAGONIE 5, koszula listu z Wagańca do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 312 - Waganiec, w ekspedycji dworcowej na Drodze Bydgoskiej, ma bardzo wysoki 9 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim najwyższy bo 10 (Fi+3250.-); obok znaczka dwuwierszowy ramkowy ramkowy stempel nadawczy ВАГАНЕЦЪ / WAGANIEC z ręcznie wpisaną datą 26/11, po lewej kaszetka nadawcy, na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 26/11 i stempel ambulansowy z Linii Kolei Bydgoskiej "EXPEDYCJA POCZT w WAGONIE 5" (Fi.+1000.-); koszulka jest w dobrym stanie, a wszystkie stemple bardzo lekko i czytelnie odbite; był ozdobą eksponatu M.A.Bojanowicza - jego sygnatura w środku i gwarancja na odwrocie, nowa gwarancja i opis Schmutz.

Fi.15
Mi.15
6 000 PLN
44794

1867 Królestwo Polskie - EXPEDYCYA POCZT w WAGONIE 5, list zagraniczny wysłany 16.7 z Warszawy do Neuilly-sur-Seine pod Paryżem; nadany w Głównym Urzędzie Pocztowym, datownik Warszawa typu IIIC, ekspediowany ambulansem na linii Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, na odwrocie stempel ambulansowy, pruski okrągły kolejowy stempel graniczny: "AUS RUSSLAND über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO" z 16.7 i odbiorczy Neuilly-sur-Seine z 19.7; na froncie stempelki: pruski "P.38." - opłacony przez nadawcę, francuski "99", tranzytowy "PREUSSE ERQUELINES i dodatkowo owalny stempelek nadawcy LEOPOLD KRONENBERG oraz odbiorczy notariusza; spośród ośmiu stempli ambulansowych tylko w wagonach 5 i 6 słowo EXPEDYCYA było pisane przez X; dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania.

3 200 PLN
44795

1868 Królestwo Polskie - KLIMONTÓW, koperta listu z Klimontowa do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniono go polskim kasownikiem numerowym 306 - Klimontów, w ekspedycji pocztowej na krótkim bocznym trakcie z Opatowa, ma bardzo wysoki 8 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza, a na znaczku polskim nawet wyższy bo 9; obok znaczka dwuwierszowy ramkowy ramkowy stempel nadawczy КЛИМОНТОВЪ / KLIMONTÓW z ręcznie wpisaną datą 14/3., na odwrocie dwujęzyczny okrągły datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 16/3. i okrągły godzinnik 8/R; koperta jest w znakomitym stanie, a wszystkie stemple bardzo czytelnie odbite; była ozdobą kolekcji K.Adlera z USA na Międzynarodowej Wystawie WIPA - 1965, a następnie eksponatu M.A.Bojanowicza - jego gwarancja na odwrocie, nowa gwarancja i opis Schmutz.

Fi.15
Mi.15
5 000 PLN
44796

1868 Królestwo Polskie - KASOWNIK ZASTĘPCZY, kompletny list z Warszawy do Rygi opłacony rosyjskim znaczkiem za 20 kop. wydania z 1865 roku na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczek unieważniono zastępczo stemplem warszawskiej poczty miejskiej ВАРШАВА / 5чП z dnia 14.12.1868 według kalendarza juliańskiego, zwykle stosowanym jako godzinnik odbiorczy; jako kasownik zastępczy stempel ten był używany sporadycznie; znany jest w tej formie z kilku listów; na każdym z godziny 5 po południu i zawsze z drugą odbitką obok jako datownikiem nadawczym; na froncie dwuwierszowa kaszetka nadawcy, a na odwrocie datownik odbiorcze z Rygi; trudno uzasadnić zastosowanie tego stempla jako kasownika na listach zamiejscowych, prawdopodobnie użyto go na korespondencji dostarczonej do urzędu tuż przed ekspedycją przesyłek; bardzo ciekawy druk - NOTA debetowa, kompletny wyśmienicie zachowany dokument, najpiękniejszy znany list tego typu, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.16
Mi.16
4 000 PLN
44797

1868 Królestwo Polskie, dość częste w Kibartach oszustwo na szkodę poczty, dwukrotnie użyty znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty, pod nim widoczny datownik ambulansowy z 1868 roku; jak na dwukrotne użycie w niezłym stanie.

Fi.21x FP
Mi.21x
80 PLN
44798

1869 Królestwo Polskie - WĘGRY; koszulka listu na Węgry (bliski, ale zaskakująco rzadki kierunek wysyłki) opłaconego znaczkami rosyjskimi za 1, 3 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 158 - Częstochowa, na froncie datownik nadawczy typu IIIC z 23.11. według kalendarza juliańskiego oraz stempelki: informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę FRANCO oraz pruski pochodzenia "AUS RUSSLAND / EISENB.POST-BUR.V. z 5/12"; zamiast przekroczyć granicę austriacką w Szczakowej list przejechał przez Prusy (Katowice, Koźle) do przejścia prusko-austriackiego i dalej do Cieszyna, na odwrocie datownik tranzytowy Teschen z 6.12.69 według kalendarza gregoriańskiego; nietypowa droga pocztowa oraz ogólnie poza lekkim zgięciem na górze listu bardzo dobry stan zachowania; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.18x,19x, 21x
4 000 PLN
44799

1869 list z Łodzi 8.12.69 do Saksonii, znaczki skasowane stemplem numerowym Łodzi z cyfrą 182 w okręgach, stemple odbiorcze oraz lakowy i franco, koperta w ładnym stanie, ex Bojanowicz.

Mi.18, 19, 21
1 200 PLN
44800

1870 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT W WAGONIE 2; koszulka listu z Rudy Pabianickiej do Warszawy opłaconego rosyjskimi znaczkami za 1 i trzema za 3 kop. wydania z 1865 na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem ambulansowym z kropką o średnicy 2,5 mm w środku; po lewej odręczna adnotacja o dacie i miejscu nadania listu do wagonu Łow(icz)16/12, obok stempel wagonu "EKSPEDYCYA POCZT W WAGONIE z cyfrą 2 w środku", po prawej kaszetka nadawcy ZUCKER FABRIK u.RAFFINERIE RUDA PABIANICKA; na odwrocie dwujęzyczny datownik odbiorczy ВАРШАВА / WARSZAWA typu IXA z 17.12.; stemple i kasowniki ambulansowe należą do najrzadszych w Królestwie Polskim, zebranie wszystkich wagonów na listach opłaconych znaczkami jest bardzo trudne; walor zachował się w bardzo dobrym stanie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.12y, 13y
8 000 PLN
44801

Mi.21
500 PLN
44802

1872 Królestwo Polskie, list wysłany 18.XII z Koła do Warszawy opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1866 roku, na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, znaczek unieważniono datownikiem KOŁO GUBERNIA KALISKA (КОЛА КАЛИШСК.ГУБ.) - druga ładna odbitka tego samego stempla na odwrocie, na froncie kasownik odbiorczy Warszawa; walor w dobrym stanie zachowania; sygnowano na odwrocie Bolesław SKIRMUNT.

Fi.21x
400 PLN
44803

1872 Królestwo Polskie, rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 113x73 mm; bardzo dobry stan zachowania (praktycznie niewidoczny ślad podlepki na odwrocie).

Mi.U16B
160 PLN