Auction 68. Concentration camps WW2

39734

1939 Camp de Gurs - obóz koncentracyjny we Francji, list z obozu od Polaka wysłany 29.IV do Paryża, w adresie nadawcy Camp de Gurs, Ilot G (L.polonais). Obóz utworzono na początku 1939 roku, przeznaczony był on początkowo dla kombatantów hiszpańskiej armii republikańskiej, członków Brygad Międzynarodowych (w tym Polaków) i uchodźców z Hiszpanii (głównie komunistów) obawiających się represji ze strony gen.Franco, teren obozu podzielono na 13 części nazwanych Ilots, pierwszy transport do niedokończonego jeszcze obozu przybył 4.IV.1939; po wybuchu wojny osadzano w obozie: pospolitych kryminalistów, obcokrajowców z wrogich państw (w tym wielu niemieckich Żydów), komunistów, ale także obywateli krajów wcielonych lub podbitych przez Niemców (Polaków, Austriaków, Czechów); od 1940 do obozu kierowano wszystkich "niebezpiecznych" cudzoziemców, w październiku 1940 przewieziono do obozu 7.500 Żydów z Niemiec!!! od sierpnia 1942 zaczęto wysyłać Żydów z obozu głównie do Oświęcimia; po rozpoczęciu inwazji alianckiej na Francję w czerwcu 1944 w obozie zaczęto osadzać kolaborantów, obóz zlikwidowano w 1946 roku; przez obóz przeszło około 64.000 ludzi z wielu krajów, w tym wiele kobiet i dzieci; mroczna karta francuskiej historii z polskim akcentem (Polaków w obozie było niezbyt wielu); bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania; z kolekcji J.Falkowskiego.

1 000 PLN
39735

1941 Sachsenhausen, rzadki formularz - karta wysłana 21.3 z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzora z literą "D"; niewielkie rozdarcie (sklejone).

200 PLN
39736

1941 Pawiak, karta pocztowa od członka załogi więzienia wysłana 22.XI z urzędu Warszawa C1 do Hamburga, w adresie zwrotnym podano tylko nazwisko i numer skrytki pocztowej 54 - przeznaczonej do wymiany korespondencji załogi z rodzinami, pieczęć formacyjna (napisy nieczytelne); rzadko spotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN
39737

1941 więzienie na zamku w Lublinie, adres pomocniczy na paczkę do więzienia wysłaną 4.XI z Janowa Lubelskiego, na odwrocie jako stemple odbiorcze - polskie przedwojenne datowniki Lublin 2; dobry stan zachowania (karta w dwóch miejscach podklejona podlepkami); gwarancja.

400 PLN
39738

1942 Sachsenhausen, formularz - sekretnik wysłany 21.8 z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzora z literą "F"; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
39739

1942 (?) Mauthausen-Gusen, bardzo rzadka koperta wysłana 5.VIII z obozu do Krakowa, znaczki unieważnione kasownikiem Sankt Georg, dwuwierszowy stempelek cenzury; całość w dobrym stanie zachowania (koperta klejona z prawej strony u dołu); wysoka wycena katalogowa - atrakcyjna cena wywoławcza!!!

400 PLN
39740

1942 Sachsenhausen, rzadki formularz - podstawowa wersja z dwoma błędami w tekście regulaminu: w drugiej linijce "Se iten" zamiast "Seiten" i w piątej linijce "dn" zamiast "den" dodatkowo z wykreślonym ręcznie tekstem "Pakete jeglichen ...", wysłany 18.12 z Oranienburga do Bydgoszczy, stempelek cenzora z literą "D"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

400 PLN
39741

1943 Dachau - Saulgau, podobóz funkcjonujący w okresie 13.IX.1943-21.IV.1945, przez podobóz ten przeszło około 400 mężczyzn, produkowano w nim podzespoły dla rakiet V; listownik wysłany 15.11 z obozu do Łodzi; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne przebarwienia), gwarancja Schmutz.

1 800 PLN
39742

1943 przymusowe roboty w niemieckich firmach, list wysłany 8.5 z fabryki szkła (Rh-e Ziglasfabrik) w Porz am Reihm do Hyżnego; w miejscowości Porz ulokowano również zakłady Aero-Stahl Werke, które produkowały podzespoły dla niemieckich samolotów myśliwskich; gwarancja Falkowski.

120 PLN
39743

1943 Pawiak, Serbia - oddział więzienia przeznaczony dla kobiet, karta pocztowa wysłana 13.XI z więzienia do rodziny przez Wandę Terlecką, którą 15.III wywieziono z Pawiaka do obozu koncentracyjnego Ravensbrück; ogólnie dobry stan zachowania (sklejone niewielkie rozdarcie u dołu karty).

500 PLN
39744

1943 Sachsenhausen, formularz - sekretnik z sygnaturą (KL/75/4.43 5.000.000) wysłany 22.10 z obozu do Włodawy, stempelek cenzora z literką "F"; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
39745

1943 więzienie we Wronkach, list do więzienia wysłany 8.2 z Poznania, w związku z zaostrzonym rygorem otrzymywania korespondencji, przesyłkę po opatrzeniu czerwoną adnotacją "Zurück an Absender Annahme verweigert" (Zwrot, odmówiono przyjęcia) i stosownym ustępem regulaminu wpisanym u dołu ołówkiem "Darf alle 2 Monate Post empfange" (Pocztę można otrzymywać co 2 miesiące) - zwrócono do nadawcy; wśród więźniów Wronek było dużo nieletnich (do lat 18), wysyłano stamtąd transporty do obozów koncentracyjnych głównie: Mauthausen, Gross-Rosen, Auschwitz i Ravensbruck; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

500 PLN
39746

700 PLN
39747

1943 list z obozu koncentracyjnego w Flosenbürgu do Królewskiej Huty, stempel cenzury obozowej, dobry stan zachowania.

700 PLN
39748

1943 list z obozu szkoleniowego w Deba 29.3.43 do Wiednia.

90 PLN
39749

1944 obóz pracy Wesenberg, karta pocztowa GG, dość rzadka z obiegu, wysłana 27.12 ze Skierniewic do obozu, pisana przez matkę do dzieci.

Fi.Cp10
80 PLN
39750

1944 Dachau, prowizoryczna karta pocztowa wysłana 22.X.44. ze Skierniewic do obozu koncentracyjnego, znaczek jak często przy tego typu przesyłkach zdjęty przez cenzora, jego stempelek z podpisem po lewej, listy do obozu ze względu na zakaz ich przechowywania i warunki życia tam panujące należą do rzadkości; gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
39751

1944 obóz pracy Laasphe - huta "Amalia", karta pocztowa wysłana 19.12 z obozu do Gorzkowic, ciekawy opis warunków pracy i życia.

100 PLN
39752

1944 Öhringen w Wirtembergii - obóz pracy przymusowej dla mieszkańców Warszawy wywiezionych jeszcze w czasie trwającego Powstania; oficjalnie był to zakład wytwarzający meble w rzeczywistości stanowił on zaledwie kamuflaż dla olbrzymiej podziemnej fabryki samolotów; część z opłaconą odpowiedzią karty podwójnej wysłanej 12.10 z obozu do Brwinowa; doskonały stan zachowania.

120 PLN
39753

1944 przymusowe roboty w niemieckich firmach, karta pocztowa wysłana 6.11 z fabryki cukru Hedwigsburg do miejscowości Bukowska Wola; stempelek niemieckiej cenzury Wehrmachtu; gwarancja Falkowski.

120 PLN
39754

1944 obóz przejściowy Potulice (Lebrechtsdorf), list do obozu z życzeniami Wielkanocnymi wysłany 7.4 z Inowrocławia (Hohensalza), stempelki cenzury na kopercie i na karcie; zwraca uwagę dodatkowy stempelek informacyjny "Nür Postkarten in deutscher Sprache zugelassen"; przesyłki do obozów należą do bardzo rzadkich walorów w związku z obostrzeniami dotyczącymi przechowywania ich przez więźniów, te ocalałe są zazwyczaj w kiepskim stanie, oferowany tu zestaw jest doskonale zachowany.

300 PLN
39755

1944 Frankrurt-Nied kolejowy obóz pracy dla cudzoziemców - "Reichsb. Ausb. Werk", listownik Oflagu IIC Woldenberg (część na odpowiedź) wysłany 25.10 do obozu, stempelek cenzora z numerem 27; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
39756

1944 Gusen (Mauthausen), listownik wysłany 1.II z obozu do Krakowa, ręcznie korygowany wyciąg z regulaminu dotyczącego wysyłki; stempelek cenzury obozowej; znaczek złamany, ogólnie dobry stan zachowania.

120 PLN
39757

1944 Eger - obóz pracy (W Arbeiterlager), karta pocztowa pisana po polsku wysłana 31.5 z obozu do Francji, stempelek cenzury Wehrmachtu; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego; gwarancja Falkowski.

150 PLN
39758

1944 Berlin - Köpenick obóz pracy, karta do obozu wysłana ze szpitala w Dortmundzie, przesłana 28.12 ambulansem nr.0047 relacji Berlin Wilhelmsruh-Gross Schönebeck; minimalnie słabszy stan zachowania.

150 PLN
39759

1944 Arbeitseinsatzlager - obóz pracy w miejscowości Friedau (Sławkowo poczta Ostaszewo powiat toruński), karta do obozu wysłana 15.11 z Radomia; ludność cywilną zgromadzoną w tym obozie pracy przetrzymywano w części fortów wokół Torunia, latem 1944 w związku z szybkimi postępami frontu wschodniego więźniowie wykonywali tam prace fortyfikacyjne; gwarancja Falkowski.

150 PLN
39760

1944 obóz pracy Wesenberg, karta pocztowa do obozu wysłana 30.11 z Częstochowy.

40 PLN
39761

1944 "Emslandlager" - karta datowana 24.1, wysłana z oflagu VIC przez Męża Zaufania jeńców polskich do komanda pracy "Arbeit Kommando 23"; formularz ze stempelkiem nadawcy "Vertrauersmann der polnischen Kr.-Gef. Mąż Zaufania jeńców polskich M-Stammlager VI/C"; stempelek cenzora nr.39; rzadki walor w idealnym stanie zachowania.

Emslandlager był to kompleks obozowy, w którym w miejscowości Bathorn znajdował się Stalag VIC, ze względu na niezwykle ciężkie warunki w nim panujące został on, przez polskie prawodawstwo, ustawowo zaliczony do miejsc odosobnienia "w których warunki przebywania nie różniły się od obozów koncentracyjnych".

300 PLN
39762

1945 przymusowe roboty w niemieckich firmach, karta pocztowa wysłana 8.1 z firmy Butzke G.m.b.H. w Berlinie do Pruszkowa.

80 PLN
39763

1956-1958 karnet poczty NRD, upamiętniający pomordowanych w niemieckich obozie koncentracyjnym Buchenwald.

Mi.538, 606-8A, 635-39, 651
30 PLN
39764

1957-1959 karnet poczty NRD, upamiętniający pomordowanych w niemieckich obozie koncentracyjnym Ravensbrück.

Mi.566-67, 715-19, 720
30 PLN
39765

1960 Muzeum w Oświęcimiu-Brzezince, karta czysta.

Fi.Cp186
20 PLN
39766

1968 karnet - "ODSŁONIĘCIE POMNIKA WALKI I MĘCZEŃSTWA STUTTHOF".

Fi.1648
Mi.1791
40 PLN
39767

1980 35. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, pamiątkowa koperta przedstawiająca św.Maksymiliana Kolbe, który w obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka; franciszkanin ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny (fenolu); jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium.

30 PLN