Auction 68. Polish Kingdom

36883

Fi.13y
Mi.13y
600 PLN
36884

1865 Królestwo Polskie - KASOWNIK AMBULANSOWY DB/1, znaczek rosyjski za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; z fragmentem polskiego kasownika ambulansu DB/1 - Droga Bydgoska (Fi.120+200.-); bardzo rzadkim, używanym po 1865 roku na odcinku do granicy pruskiej i znanym wyłącznie na znaczkach rosyjskich, poza lekką prześwitką w ładnym stanie.

Fi.14y
Mi.14y
150 PLN
36885

Mi.18, 20, 23
4 800 PLN
36886

350 PLN
36887

1866 Królestwo Polskie - BW, wycinek listu opłaconego według taryfy do Francji rosyjskimi znaczkami za 3, 5 i 10 kop. wydania z 1866 roku na prążkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.330.-), po prawej fragment stempla FRANCO - informacji o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę.

Fi.19-21x
300 PLN
36888

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony czytelnie na wycinku polskim kasownikiem numerowym 16 - Ruda Guzowska (Fi.+600.-), brak lewego dolnego narożnika.

Fi.21x
Mi.21x
200 PLN
36889

1866 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 2, znaczek rosyjski za 10 kop. wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, unieważniony polskim niemym kasownikiem ambulansowym typu I - z kropką o średnicy nieco ponad 2 mm, według Bojanowicza nieznanym dotąd na znaczkach rosyjskich, obok słabo odbity stempel EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE z numerem 2 - ambulans na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; znaczek uszkodzony, ale tu ważne są stemple, ex-Bojanowicz na fragmencie karty z jego eksponatu.

Fi.21x
Mi.21x
800 PLN
36890

1866 Królestwo Polskie, list zagraniczny wysłany 8 6 z Aleksandrowa Pogranicznego do Londynu, okrągły stempel nadawczy typu IXA z napisami rosyjskimi i polskimi, stempel tranzytowy będący zarazem stemplem opłaty "PORTO AUS RUSSLAND uber EISENB.POST-BUR.IX" (Feuser 100.-) z dopisaną cyfrą "3", kasownik odbiorczy Londyn JU.11; nietypowy kierunek wysyłki, całość w dobrym stanie zachowania.

600 PLN
36891

Fi.21
700 PLN
36892

1868 Królestwo Polskie DW - KASOWNIK AMBULANSOWY; list z Dąbrowy nadany w ambulansie na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej do Warszawy; opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniono go bardzo rzadkim kasownikiem ambulansowym D(roga) W(iedeńska) - typ z dużymi literami, który po 1866 roku zastąpił na tej linii kasowniki z kropką; na kopercie zgodnie z przepisami odręczna adnotacja o miejscu nadania - Dąbrowa i dacie - 16.12.; taki sam list na ręce F.Łapińskiego pokazany jest w monografii M.A.Bojanowicza na tablicy 34, z tym że ten jest z kompletną treścią, a na odwrocie ma piękny godzinnik odbiorczy Warszawskiej Poczty Miejskiej ВАРШАВА / 8чУ z 5/12/1868 (17.XII wg kalendarza gregoriańskiego) - zwykle spotykanym z 5чП; z atestu "Ten list jest dobry pod każdym względem. Rzadkie ostemplowanie"; na odwrocie gwarancja M.A.Bojanowicza, atest Z.Mikulski.

Fi.21x
4 800 PLN
36893

1868 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop., rzadszego na ziemiach polskich, wydania z 1868 roku na papierze prążkowanym pionowo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 282 - Kibarty.

Fi.21y
Mi.21y
50 PLN
36894

1868 Królestwo Polskie, DRUK Z St.PETERSBURGA DO WARSZAWY - SPECJALNA OBNIŻONA TARYFA 1 kop.; koszulka listu składanego, opłacona znaczkiem rosyjskim za 1 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; unieważnionym rosyjskim datownikiem ekspedycji na Dworcu Warszawskim "S.PETERSBURG WARSZ.Ż.D." (С.РЕТЕРБУРГЪ ВАРШ.Ж.Д.), który odciśnięto dodatkowo na liście, owalny stempelek nadawcy J.E.GÜNZBURG, dwujęzyczny kasownik odbiorczy na odwrocie; jako druki wysyłano oferty handlowe, tabele kursów i akcji, itp., a więc informacje, które ze względu na szybką dezaktualizację, wkrótce po otrzymaniu wyrzucano, ocalały nieliczne; dołączono kserokopię druku, którego delikatna lustrzana odbitka widoczna jest wewnątrz listu; walor pochodzi ze zbiorów M.A.Bojanowicza i opatrzony jest jego faksymile (na froncie).

Mi.18x
4 000 PLN
36895

1868 WARSZAWSKA DROGA ŻELAZNA (Kolej Warszawsko-Petersburska), koszulka listu z Petersburga do Rygi 6.IV przesłanego ambulansem na linii Kolei Warszawsko-Petersburskiej, opłaconego znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważnionym datownikiem "S.PETERBURG WARSZ.Ż.D." (С.ПЕТЕРБУРГЪ ВАРШ.Ж.Д.), 7.IV w Dynaburgu przesyłkę przeniesiono do ambulansu nr.7-8 kursującego na linii Orzeł-Ryga, datownik "POCZTOWY WAGON No.7-8" z wyróżnikiem "3" (ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.7-8), kasownik odbiorczy Ryga; walor w dobrym stanie zachowania; na karcie albumowej.

Mi.21x
500 PLN
36896

1868 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 10 kop, rozmiar: 139x113mm, wszystkie klapy zaokrąglone; bardzo dobry stan zachowania.

Mi.U13IID
140 PLN
36897

1869 Koleją przez Królestwo Polskie - Droga Nikołajewska, Droga Warszawska, ambulans 5-6 Wilno-Warszawa, Kolej Warszawsko-Wiedeńska; list z Moskwy do Palermo - rzadka droga wysyłki koleją przez Królestwo Polskie; opłacony znaczkami rosyjskimi za 20 kop. wydania z 1865 roku oraz za 5 i 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, wszystkie na papierze ze znakiem wodnym 4 o ząbkowaniu 14,5:15; znaczki unieważniono datownikiem dworcowym МОСКВА НИКОЛ.Ж.Д. (Nikołajewska Żeleznaja Doroga) w dniu 24 ФЕВ 1869; pod znaczkami datownik ambulansu Wilno - Warszawa ПОЧТОВЫИ ВАГОНЪ No.5-6 z dnia 26 ФЕВ 1869, obok informacja o opłatach ФРАНКИРОВАНО i PD; na odwrocie tranzytowy datownik dworcowy С.ПЕТЕРСБУРГЪ ВАРШ.Ж.Д. (Warszawska Żeleznaja Doroga) z 25 ФЕВ 1869 i włoskie stemple z Venezii i Palermo; pięknie udokumentowany obieg pocztowy, fotoopinia Mikulski.

Fi.16y, 20bx, 21x
2 200 PLN
36898

1869 list z Łodzi 8.12.69 do Saksonii, znaczki skasowane stemplem numerowym Łodzi z cyfrą 182 w okręgach, stemple odbiorcze oraz lakowy i franco, koperta w ładnym stanie, ex Bojanowicz.

Mi.18, 19, 21
1 200 PLN
36899

1870 Królestwo Polskie - OSTROWIEC; koperta listu Ostrowca do Freiberga opłaconego rosyjskimi znaczkami za 10 kop. wydania z 1865 oraz za 1 i 3 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, wszystkie ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, drukowanym na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; znaczki unieważniono polskim kasownikiem numerowym 112 - Ostrowiec, bardzo wysoki 7 stopień rzadkości w dziesięciostopniowej skali M.A.Bojanowicza; na dole kolejowy stempel graniczny "AUS RUSSLAND über EISENB. POST-BÜR.XI/ FRANCO z 12.3 1870 roku; na odwrocie jednowierszowy stempel nadawczy OSTROWIEC typu IIA z ręcznie wpisaną datą 26/2 (10.3 według kalendarza gregoriańskiego) oraz datownik odbiorczy, list zachował się w bardzo dobrym stanie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.15y, 18x, 19x
4 000 PLN
36900

Fi.21
1 300 PLN
36901

1870 Królestwo Polskie - KASOWNIK 241 na AMBULANSOWYM D.B.; list z Włocławka do Nieszawy opłacony rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 241 - Włocławek, na dole datownik nadawczy ВЛОЦЛАВЕКЪ 7 ДЕК. 1870; spod stempla numerowego wyraźnie widać bardzo rzadki kasownik ambulansowy D.B. - Droga Bydgoska, typ - cieńsze litery z kropkami po D i B, który był stosowany w wagonie pocztowym numer pięć; to klasyczne oszustwo na szkodę poczty - praktyka opisywana przez M.A.Bojanowicza, M.Miszczaka i Z.Mikulskiego; zwraca uwagę przepiękna koperta herbowa, bardzo dobry stan zachowania (mimo dwukrotnego użycia znaczka) i czytelne odbitki wszystkich stempli; koperta pochodzi z archiwum Laimonisa Liepnieksa, na życzenie fotoatest firmowy.

Fi.21x
10 000 PLN
36902

1870 po, carski znak opłaty wekslowej za 2,50 rubla, na umowy od 300 do 900 rubli, używany na ziemiach polskich, efektowny, w dużym formacie - ok 10x10 cm.

60 PLN
36903

Mi.21
500 PLN
36904

1872 Królestwo Polskie, WARSZAWA - ALEKSANDRÓW POGRANICZNY - AMBULANS 27-28; rosyjskie znaczki za 3 kop. rzadkiego w Królestwie wydania z 1868 roku na papierze prążkowanym pionowo oraz za 5 i 20 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, wszystkie ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na liście opłaconym według taryfy zagranicznej do Francji; znaczki unieważniono bezpośrednio datownikiem ambulansowym "ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ No.27-28" z dnia 7 ЯНВ.1872 (19 według kalendarza gregoriańskiego) wprowadzonym kilka miesięcy wcześniej na linii Warszawa- Aleksandrów Pograniczny; na środku pruski stempel graniczny "Aus Russland Franco..." z 19/1/72 - typ 149 według Feusera, obok datownik z granicy prusko-francuskiej z dnia 19 JANV.72, na dole stempel informujący o całkowitym opłaceniu listu przez nadawcę "ФРАНКИРОВАНО" (Frankowano) i pomocniczy francuski PD, dodatkowo ręczna adnotacja o pruskiej dopłacie za tranzyt Koln-Vervier; na odwrocie okrągły stempel ambulansowy jak na froncie i paryski datownik odbiorczy PARIS POSTE RESTANTE z 22 JANV.72; widać fragment kaszetki z napisem VARSOVIE, co dowodzi, że list nadano w Warszawie bezpośrednio w wagonie; jest to bardzo rzadkie, bo przeważająca większość podobnych listów ma znaczki unieważniane datownikami warszawskich urzędów pocztowych; gwarancja i opis.

Fi.19y, 20x, 22x
4 000 PLN
36905

Fi.21
1 500 PLN
36906

1874 Królestwo Polskie, 1063 Myszków, koszulka listu opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniono go trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1063 - Myszków; po prawej u góry kaszetka nadawcy Huty Bauerertza z datą według kalendarza gregoriańskiego 27 JUN.71; na odwrocie datownik nadawczy СТАЦIЯ МЫШКОВЪ / iюня15дня1871год, okrągły warszawski datownik odbiorczy z 16 czerwca 1871 i zalepka nadawcy; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji, z terenów Polski niewiele numerów przypisano już do konkretnych miejscowości; dobrze udokumentowany obieg pocztowy; gwarancja Schmutz.

Fi.21x
4 000 PLN
36907

1874 Królestwo Polskie, 1051 ZAWIERCIE, koperta za 10 kop. wydania z 1872 roku o wymiarach 140:80mm wysłana przez belgijską firmę C.A.MOES z Pilicy do Luttich (Belgia); co unikalne znak opłaty unieważniono trójkątnym kasownikiem numerowym ze ściętymi wierzchołkami 1051 - Zawiercie w miejscu nadania do wagonu pocztowego, a nie w Pilicy, która miała numer 1109; na odwrocie słabo widoczny datownik nadawczy Ст.ПИЛЬИЦЬ, graniczny СОСНОВИЦЪ z 4(16) ДЕК.1874, belgijski datownik z granicy pruskiej i odbiorczy z Liege z 18 DEC.74; co unikalne list był opłacony tylko do granicy w Sosnowcu, poczta pruska opatrzyła go kolejowym stemplem ramkowym "Unzureichend frankirt" i zaczęła naliczać dopłaty - liczne adnotacje kredką, przed granicą, na linii Koln-Verviers kopertę opatrzono dodatkowo stemplem "Affranch.insuff.", a dopłaty zaczęli naliczać Belgowie; kasowniki trójkątne ze ściętymi wierzchołkami o numerach od 848 do 1700 rzadko przypisane są do konkretnych miejscowości, numery przydzielano bez klucza terytorialnego w całej Rosji, z terenów Polski niewiele numerów przypisano już do konkretnych miejscowości; piękny i bogato udokumentowany obieg pocztowy; gwarancja z opisem.

Mi.U16C
7 000 PLN
36908

1876 Królestwo Polskie, karta pocztowa za 5 kop, datowana 7/19.III w Mińsku, wysłana 9.III z Wilna do Berlina, rzadka odmiana karty bez kropki po napisie "Miejsce na adres" (Мiьсmо для адреса); znak opłaty unieważniono na stacji kolejowej w Wilnie - kasownikiem "Wilno Stacja Kolei Żelaznej" (ВИЛЪНО СТ.Ж.ДОР.), berliński stempelek nadejścia; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.P2I
500 PLN
36909

1876 Królestwo Polskie, karta pocztowa za 4 kop, datowana 24.VII w Łodzi, przesłana 12.VII wagonem pocztowym nr.31-32 relacji Łódź-Koluszki - kasownik POCZTOWY WAGON (ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ) No.31-32, w Koluszkach przesyłkę przekazano do wagonu pocztowego nr.25-26 relacji Warszawa-Granica - kasownik POCZTOWY WAGON (ПОЧТОВЫЙ ВАГОНЪ) No.25-26; kasownik odbiorczy WIEN SECHSHAUS; bardzo ciekawy walor w dobrym stanie zachowania (na odwrocie minimalne ubytki papieru i punktowe przebarwienia).

Mi.P4
500 PLN
36910

1877 nietypowo przez Królestwo Polskie, "vom Ausland über Bahnpost 18 Alexandrowo-Berlin" naklejka poczty pruskiej dla przesyłek poleconych przesyłanych koleją nadchodzących z zagranicy na liście oznaczonym stempelkiem polecenia ЗАКАЗНОЕ; list opłacono rosyjskimi znaczkami za 3 kop wydania z 1866 roku i za 20 kop wydania z 1875 roku, oba na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, unieważniono je kasownikiem ВИЛЬНА z 9 CЕН.1877 z ozdobnikiem; na odwrocie obok wileńskich warszawski stempel przejściowy dla korespondencji zagranicznej z 11.IX - WARSZAWA EKSPEDYCJA PRZYJMOWANIE I WYDAWANIE KORESPONDENCJI ZAGRANICZNEJ (ВАРШАВА ЭКСП.ПР.И ВЫД.ИНОСТР.КОР.); list do Cieplic (Teplitz) w Czechach poszedł nietypową drogą; miał pewno iść Koleją Warszawsko-Wiedeńską, ale w Warszawie zawrócono go do Bydgoszczy, gdzie mógł przecież dojść bezpośrednio przez Królewiec; w ten sposób znalazła się na nim niepasująca do kierunku wysyłki nalepka graniczna z Aleksandrowa!!! niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.19x, 28x
2 000 PLN
36911

1877 list do Królestwa Polskiego, rosyjska całostka - koperta za 8 kop, rozmiar: 142x81 mm wysłana 26.XII z Orenburga do Lipna, 5.I przesłana ambulansem nr.29-30 relacji Mińsk-Warszawa, 6.I przekazana do ambulansu nr.27-28 relacji Warszawa-Aleksandrów i tego samego dnia przesyłka dotarła do Włocławka, a adresat otrzymał ją 10 stycznia; dekoracyjny walor o ładnie udokumentowanym obiegu w bardzo dobrym stanie zachowania.

Mi.U22C
200 PLN
36912

1877 Królestwo Polskie, koperta za 8 kop, rozmiar: 137x111mm wysłana 2.III z Warszawy do Drezna; znak opłaty unieważniony kasownikiem 1 Ekspedycji, obok odciśnięty kasownik ekspedycji przesyłek zagranicznych (ВАРШАВА ЭКСП.ПР.И ВЫД.ИНОСТР.КОР.), kasownik odbiorczy na odwrocie, dodatkowo stempelek nadawcy; dobry stan zachowania.

Mi.U22D
60 PLN
36913

1879 rosyjska całostka stosowana na Ziemiach Polskich, koperta za 7 kop, rozmiar: 145x81mm; dobry stan zachowania (na odwrocie minimalne przebarwienia).

Mi.U25C
90 PLN
36914

1887 mapa pocztowa Królestwa Polskiego, nakładem F.Kasprzykiewicza.

Fi.15y, 18x, 19x
600 PLN
36915

250 PLN
36916

250 PLN
36917

2010 album z wystawy zbioru pana Zbigniewa Mikulskiego na 150-lecie pierwszego polskiego znaczka na Zamku Królewskim w Warszawie, pieknie wydany, prezentujący perły z największego zbioru obejmującego Królestwo Polskie, twarda oprawa, kolorowe ilustracje, 59 stron.

137 PLN