Auction 67. WW2 PoW and internment camps

39142

1940 znaczek poczty dla internowanych w Szwajcarii.

25 PLN
40002

1939 poszukiwanie rodzin - formularz wysłany 21.XII z Genewy przez Centralną Agencję Informacyjną o Jeńcach Wojennych Czerwonego Krzyża do polskiego marynarza, służącego na statku s/s "Śląsk", przesyłka adresowana do Londynu; pieczęć Międzynarodowego Czerwonego Krzyża; dobry stan zachowania (karta pionowo zgięta); ze zbiorów Prof.St.Barańskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ.

180 PLN
40003

60 PLN
40004

1939 Oflag Xa - listownik (nietypowy formularz) wysłany 4.11 z obozu do Częstochowy; cenzura.

80 PLN
40005

1939 Oflag XIB - listownik wysłany 13.12 z obozu do Rybnika, cenzura, wczesny rodzaj formularza.

80 PLN
40006

1940 znaczki poczty polowej dla internowanych w Szwajcarii.

80 PLN
40007

Fi.2, FP5
200 PLN
40008

1940 Stalag XIIIC - polska karta pocztowa z nadrukiem, część na odpowiedź (Fi.200,-), hasło propagandowe W - "TELEGRAMY MOŻNA NADAWAĆ W POCIĄGACH POSPIESZNYCH I SAMOLOTACH", wysłana 3.XII z Warszawy do obozu, stempelek cenzora D19 i dodatkowa pieczęć informacyjna "Schreibt kurz und deutlich!/ Pisać krótko i wyraźnie!"; bardzo dobry stan zachowania.

Fi.Cp6B
Mi.P7A
250 PLN
40009

Fi.Fk3
120 PLN
40010

1940 kartka dla internowanych w Szwajcarii.

Fi.Fp2
50 PLN
40011

Fi.Fp2
60 PLN
40012

Fi.Fp4
45 PLN
40013

60 PLN
40014

200 PLN
40016

1940 Oflag IIB - listownik wysłany 21.3 z obozu do Radomska, wewnątrz stempel informacyjny dla krewnych dotyczący sposobu pisania i adresowania przesyłek; stempelek cenzury obozowej z parafką cenzora; zwraca uwagę bardzo nietypowy datownik (numerator?); doskonały stan zachowania.

60 PLN
40017

120 PLN
40018

60 PLN
40019

1940 Frontstalag 213 - jeniecki obóz frontowy w Miluzie (Mülhausen) w Alzacji funkcjonujący w okresie 7.08-1.12.1940 - karta pocztowa wysłana 23.11 z Delitz do Stalagu XIIA, po bezskutecznych poszukiwaniach adresata, przekierowana do Frontstalagu 213, stempelek cenzora obozowego nr.10 z parafką; Frontstalagi były niemieckimi obozami jenieckimi zlokalizowanymi głównie w okupowanej części Francji, funkcjonujące z reguły przez kilka miesięcy; dobry stan zachowania; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

400 PLN
40020

80 PLN
40021

100 PLN
40022

150 PLN
40023

150 PLN
40024

150 PLN
40025

40 PLN
40026

80 PLN
40027

1940 PRZESYŁKA ZAGRANICZNA, Stalag IIA - karta wysłana 17.10 z obozu do Londynu, a stamtąd dosłana do Szkocji, stempelek niemieckiej cenzury obozowej nr.1 i brytyjskiej T.189; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania (drobne pofałdowania na krawędziach).

300 PLN
40028

4 000 PLN
40029

150 PLN
40030

100 PLN
40031

1941 Internowanie w Szwajcarii, list polecony wysłany 17.VII z obozu Henniez do Iłży, kartka przewodnia poczty dla internowanych, stempelek "Zuzustellen Feldpostdirektion", zalepka i stempelki cenzury niemieckiej i szwajcarskiej w tym cenzora 380; kasownik odbiorczy Starachowice z 25.VII, gdzie dostawiono V (Viktoria) - stempel zwycięstwa, dodatkowy stempel propagandowy wprowadzony do użycia po ataku na Związek Sowiecki; przesyłka nie została doręczona i dosłano ją do Brodów, tam również nie została doręczona i 16.8 zwrócono ją do nadawcy w Szwajcarii; dekoracyjna całość o niespotykanym, bardzo ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w doskonałym stanie zachowania.

700 PLN
40032

100 PLN
40033

60 PLN
40034

1941 Oflag XII - podziękowanie za otrzymaną paczkę wysłane 29.9 z obozu do Sompolna; niemy kasownik z niedokładnie wypiłowaną nazwą miejscowości; stempelek cenzora nr.5; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
40035

1941 Stalag IVA - karta (część na odpowiedź) wysłana 21.3 z Łodzi do szpitala obozowego w Elsterhorst, ozdobny stempelek cenzora nr.14; bardzo dobry stan zachowania.

70 PLN
40036

200 PLN
40037

300 PLN
40038

1941 Stalag VIJ - listownik nietypowego nakładu z sygnaturą: "G/0598" i wydrukowaną na odwrocie nazwą obozu Krefeld-Fichtenhein; wysłany 1.9 z obozu do miejscowości Bartków, stempelek cenzora nr.39.

100 PLN
40039

100 PLN
40040

80 PLN
40041

60 PLN