29711 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, kompletny sektor (czyli 25-cioblok) znaczka za 35/1 kop. w kolorze pomarańczowym (Fi.500.-), na gumie widoczne spękania, świetny materiał porównawczy, każdy znaczek gwarancja Schmutz. | Fi.13bA Mi.13B |
| 300 PLN | |
29712 |
1918 II wydanie przedrukowe poczty Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, gwarancja Schmutz. | Fi.13bA |
| 10 PLN | |
29713 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, parka ciętych znaczków II wydania przedrukowego, gwarancja Miszczak. | Fi.14A |
| 30 PLN | |
29714 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora - Muśnickiego, znaczek drugiego wydania przedrukowego, gwarancja Schmutz. | Fi.14A |
| 10 PLN | |
29715 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, ząbkowany znaczek za 50 kop. w czworobloku, gwarancja Mikstein. | Fi.14B Mi.14A |
| 80 PLN | |
29716 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, II wydanie przedrukowe, kompletny sektor (czyli 25-cioblok) znaczka za 50 kop. (Fi.500.-), świetny materiał porównawczy, każdy znaczek gwarancja Schmutz. | Fi.14B |
| 300 PLN | |
29717 |
| 70 PLN | |
29718 |
1918 Poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego, słabszy stan zachowania, gwarancja. | Fi.Cp1 |
| 50 PLN | |
29719 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop, czysta w idealnym stanie zachowania. | Fi.Cp2 |
| 180 PLN | |
29720 |
1918 Poczta I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego grzecznościowo stemplowana, gwarancja. | Fi.Cp2 |
| 60 PLN | |
29721 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/3 kop, ostemplowana 21.V w dniu podpisania traktu o likwidacji Korpusu (Fi.150.-); dobry stan zachowania (na odwrocie minimalne ślady wklejenia na kartę albumową). | Fi.Cp2 |
| 100 PLN | |
29722 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta w bardzo dobrym stanie zachowania na karcie albumowej z opisem. | Fi.Cp4 |
| 350 PLN | |
29723 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta w dobrym stanie zachowania. | Fi.Cp4 |
| 180 PLN | |
29724 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego, karta pocztowa wydania przedrukowego 10/5 kop, czysta (Fi.180.-), doskonała prezencja od frontu na odwrocie niewielkie ślady kleju. | Fi.Cp4 |
| 120 PLN | |
29725 |
1918 kartka poczty I Polskiego Korpusu gen. Dowbora - Muśnickiego, uszkodzony lewy dolny narożnik. | Fi.Cp4 |
| 120 PLN | |
29726 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 1 Rubla, II wydanie, ze stemplem Naczelnika Aprowizacji i Finansów I Korpusu Polskiego i datą przyjęcia na magazyn na odwrocie. | Fi.7 |
| 250 PLN | |
29727 |
1918 Łomża - obóz internowania legionistów, po kryzysie przysięgowym w Legionach Polskich, poddanych cesarza Austro-Węgier wcielono do armii austriackiej, a "królewiaków" internowano w trzech obozach: oficerów w Beniaminowie, a szeregowców i podoficerów w Szczypiornie i Łomży; oferowana karta pocztowa została ozdobiona wykonaną piórkiem sygnowaną ilustracją "Obrona Saragossy", wysłana 27.II z obozu do Radomia, nietypowy, rzadko spotykany stempelek cenzury; efektowna całość w bardzo dobrym stanie zachowania, gwarancja Schmutz. | |
| 900 PLN | |
29728 |
1918 widokówka (Kraków) napisana po polsku ze "znaczkiem" poczty polowej, wysłana 1.I za pośrednictwem poczty polowej 205 do Przemyśla, pieczęć formacyjna "K.k. Dions.-Tel.-Abt. Nr.45". | |
| 50 PLN | |
29729 |
1918 Armia Polska we Francji - formularz do Lwowa wysłany 8.I z poczty polowej 408 (obsługującej jednostki ukraińskie), przez Polaka służącego w armii austriackiej na froncie zachodnim, z treści listu wynika niedwuznacznie, że nadawca zamierza przedrzeć się przez linię frontu i najpewniej dołączyć do formującej się od połowy 1917 roku we Francji Armii Polskiej; fragment treści: "... przypuszczam, o ile sytuacja w najbliższym czasie się nie wyjaśni - trzeba będzie niebawem zmienić klimat... nie jest bowiem wykluczone, że będziemy mieli sposobność spijać wina szampańskie"; w tym czasie bardzo wielu Polaków z armii niemieckiej i austriackiej zasilało w ten sposób szeregi powstającego Wojska Polskiego, jak widać dotyczyło to też żołnierzy polskich służących w jednostkach złożonych z Ukraińców; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
29730 |
1918 część podwójnego formularza dla włoskich jeńców wojennych, wysłana z obozu w Austrii do Pizy, gdzie dotarła 6.IX; liczne stemple cenzur austriackich i włoskich; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; ze zbiorów J.Falkowskiego; temat - CZERWONY KRZYŻ. | |
| 200 PLN | |
29731 |
1918 Amerykański Korpus Ekspedycyjny w Europie, widokówka wysłana 11.IX z terenu Francji do Richmond Hill w USA; stempelek cenzury; adres nadawcy usunięty (wydrapany) przez cenzurę; całość w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 80 PLN | |
29732 |
1918 widokówka (rosyjskie umocnienia na Pradze) wysłana przez żołnierza niemieckiego z Warszawy do Opola, 3.11 - zaledwie na tydzień przed dniem odzyskania niepodległości 11.XI, kiedy to studenci na ulicach Warszawy rozbrajali żołnierzy niemieckich; stempelek cenzury poznańskiej. | |
| 50 PLN | |
29733 |
1918 formularz wysłany 7.10 ze szpitala polowego w Modlinie, stempel formacyjny. | |
| 20 PLN | |
29734 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, prawy ze znakiem wodnym. | |
| 120 PLN | |
29735 |
1918 list poczty polowej 378 9.1.18 ze stemplem formacyjnym "5 Pułku Ułanów / 5 szwadron / WOJSK POLSKICH" do Rąblowa koło Puław, stempel austriackiej cenzury wojskowej. | |
| 50 PLN | |
29736 |
1918 kartka austriackiej poczty polowej z Puław 22.1.18 do poczty polowej nr 378, stempel cenzury wojskowej z Radomia. | |
| 20 PLN | |
29737 |
1918 Legiony Polskie, karta pocztowa z Kalisza 27.3.18 do obozu jenieckiego Skalmierzyce (Szczypiorno) w którym byli przetrzymywani żołnierze Legionów Polskich, adres: Kompania I, jeniec No 71308, ładnie odbity fioletowy stempel cenzury obozowej "KRIEGSGEFANGEN-LAGER * SKALMIERSCHUTZ * (-) F.a. geprüft 2.", gwarancja. | |
| 450 PLN | |
29738 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - znaczek opłaty stemplowej za 0,75 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą. | |
| 400 PLN | |
29739 |
| 400 PLN | |
29740 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - parka znaczków opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki, kilka naturalnych pasm zmatowienia na gumie, spory fragment znaku wodnego. | |
| 100 PLN | |
29741 |
| 100 PLN | |
29742 |
1918 sekretnik używany w Armii Polskiej gen. Hallera we Francji, egzemplarz w idealnym stanie zachowania. | |
| 150 PLN | |
29743 |
1918 I Polski Korpus gen. Dowbora-Muśnickiego - brzagowy znaczek opłaty stemplowej za 0,10 Rubla, II wydanie, z pełną oryginalną gumą bez podlepki. | |
| 40 PLN | |
29744 |
| 100 PLN | |
29745 |
1918 kartka poczty polowej wysłana 28.6.18 w ostatnich dniach istnienia obozu internowania w Łomży do Krakowa, niemiecki datownik LOMZA, stempel cenzury obozowej w ramce „P. U. St. / Gepruft Nr 23.”, gwarancja. | |
| 320 PLN | |
29746 |
1918 kartka nadana w austriackiej poczcie polowej w Puławach 3.3.18 do polskiego jeńca wojennego w obozie w Hameln, stempel cenzury obozowej P.42 i stempel wejściowy do obozu z datą. | |
| 350 PLN | |
29747 |
1919 Poczta Ukraińska - koperta z listem wewnątrz, ofrankowana znaczkiem rosyjskim z nadrukiem trójzębu typu I z Jekaterynosławia i znaczkami wydania definitywnego wysłana 11.3 z miejscowości СЕНТЯНОВКА ЕКАТ. do miejscowości Dubicze w gminie Nowy Dwór (woj.nowogródzkie), ponieważ nadawca podał adres w starym formacie: "gubernia wileńska, powiat lidzki, gmina dubicka", na poczcie dopisano cyrylicą "Новодворское"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | Mi.5B, 64 |
| 800 PLN | |
29748 |
1919 wojna polsko-sowiecka, patriotyczny formularz wysłany 19/10 ze Zbaraża do Lwowa, datownik nadawczy "POCZTA POLOWA WP 12" z wyróżnikiem "a"; jednowierszowa pieczęć formacyjna z dopisanym numerem "5" "Pułk Artylerii Polowej"; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowano "ZE ZBIORU W.Dziulikowskiego". | |
| 300 PLN | |
29749 |
1919 Armia gen. Józefa Hallera na przedpolach Kamieńca Podolskiego, widokówka datowana 10/XI, nadana 13.XI na 3 dni przed zajęciem Kamieńca Podolskiego przez oddziały polskie, wysłana przez żołnierza 21 pułku piechoty "Błękitnej Armii" za pośrednictwem polskiej poczty polowej 33 przydzielonej do obsługi oddziałów przybyłych z Francji, dopisek w adresie nadawcy "145.R.C.I (21) R.C.P. Poczta polowa 33"; dekretem z 1.IX Marszałka Józefa Piłsudskiego o połączeniu oddziałów gen. Hallera z oddziałami krajowymi 21 pułk przemianowano na 145 pułk strzelców kresowych (późniejszy 72 pułk piechoty); bardzo ładnie odciśnięty datownik "FRONTOWA POCZTA POLOWA No33" z wyróżnikiem "a"; cytat za "ZARYS HISTORJI WOJENNEJ 72-GO PUŁKU PIECHOTY": "W listopadzie rusza pułk dalej na wschód; zajmuje Kamieniec Podolski, wreszcie organizuje obronę nad rzeką Smotrycz, a w grudniu widzimy pułk już nad rzeką Mukszą przy podobnej pracy."; bardzo rzadki walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 1 200 PLN | |
29750 |
1919 INTERWENCJA W PÓŁNOCNEJ ROSJI - ALIANCKI KORPUS EKSPEDYCYJNY, propozycja nawiązania wymiany filatelistycznej, wysłana 27.8 z miejscowości Sołombała (dzielnica Archangielska) do Kazimierza Gryżewskiego w Warszawie, datownik przejściowy Archangielsk, okrągła pieczęć francuskiej cenzury wojskowej "C.-I.-O. Censure Militaire Arkhangel PPP" i angielskiej "PC" (korespondencję z Murmania do Polski przesyłano przez Wielką Brytanię), bardzo rzadka całość w doskonałym stanie zachowania z okresu trwającej w Rosji wojny domowej i interwencji państw zachodnich - to niesamowite, że w tym czasie ktoś myślał o wymianie filatelistycznej; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce J.Gruszczyńskiego "Z Syberii do Niepodległej Polski 1914-1921" (s.111). W okresie 6.03.1918-10.1919 w rejonie Murmańska i Archangielska faktyczną władzę sprawowało dowództwo Alianckiego Korpusu Ekspedycyjnego, w jego skład wchodziły jednostki francuskie, angielskie, amerykańskie i włoskie, a także sformowane na Murmaniu - polskie; podlegała im również sieć pocztowa pozostała jeszcze z czasów carskich, cenzurę korespondencję cywilnej sprawowała francuska cenzura wojskowa, jest to korespondencja dużo rzadsza niż z Syberii. | |
| 1 200 PLN | |