The auction will start on 17.06.2022

Auction 63. Concentration camps WW2

9700

1939 Camp de Gurs - obóz koncentracyjny we Francji, list z obozu od Polaka, wysłany 29.IV do Paryża, w adresie nadawcy Camp de Gurs, Ilot G (L.polonais) obóz utworzono na początku 1939 roku, przeznaczony był on początkowo dla kombatantów hiszpańskiej armii republikańskiej, członków Brygad Międzynarodowych (w tym Polaków) i uchodźców z Hiszpanii (głównie komunistów) obawiających się represji ze strony gen.Franco, teren obozu podzielono na 13 części nazwanych Ilots, pierwszy transport do niedokończonego jeszcze obozu przybył 4.IV.,1939; po wybuchu wojny osadzano w obozie: pospolitych kryminalistów, obcokrajowców z wrogich państw (w tym wielu niemieckich Żydów), komunistów, ale także obywateli krajów wcielonych lub podbitych przez Niemców (Polaków, Austriaków, Czechów); od 1940 do obozu kierowano wszystkich "niebezpiecznych" cudzoziemców, w październiku 1940 przewieziono do obozu 7.500 Żydów z Niemiec!!! od sierpnia 1942 zaczęto wysyłać Żydów z obozu, głównie do Oświęcimia; po rozpoczęciu inwazji w czerwcu 1944 w obozie zaczęto osadzać kolaborantów, obóz zlikwidowano w 1946 roku; przez obóz przeszło około 64.000 ludzi z wielu krajów, w tym wiele kobiet i dzieci; mroczna karta francuskiej historii z polskim akcentem; bardzo rzadki walor (Polaków w obozie było niezbyt wielu) w dobrym stanie zachowania; z kolekcji J.Falkowskiego.

1 000 PLN
9701

1941 Sachsenhausen, rzadki formularz - karta wysłana 21.3 z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzora z literą "D"; niewielkie rozdarcie (sklejone).

200 PLN
9702

1941 Pawiak, karta pocztowa od członka załogi więzienia wysłana 22.XI z urzędu Warszawa C1 do Hamburga, w adresie zwrotnym podano tylko nazwisko i numer skrytki pocztowej 54 - przeznaczonej do wymiany korespondencji załogi z rodzinami, pieczęć formacyjna (napisy nieczytelne); rzadko spotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN
9703

1941 więzienie na zamku w Lublinie, adres pomocniczy na paczkę do więzienia wysłaną 4.XI z Janowa Lubelskiego, na odwrocie jako stemple odbiorcze - polskie przedwojenne datowniki Lublin 2; dobry stan zachowania (karta w dwóch miejscach podklejona podlepkami); gwarancja Korszeń.

400 PLN
9704

1942 Sachsenhausen, formularz - sekretnik wysłany 21.8 z obozu do Bydgoszczy, stempelek cenzora z literą "F"; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
9705

1942 (?) Mauthausen-Gusen, bardzo rzadka koperta wysłana 5.VIII z obozu do Krakowa, znaczki unieważnione kasownikiem Sankt Georg, dwuwierszowy stempelek cenzury; całość w dobrym stanie zachowania (koperta klejona z prawej strony u dołu); wysoka wycena katalogowa - atrakcyjna cena wywoławcza!!!

400 PLN
9706

1943 Dachau - Saulgau, podobóz funkcjonujący w okresie 13.IX.1943-21.IV.1945, przez obóz przeszło około 400 mężczyzn, produkowano w nim podzespoły dla rakiet V; listownik wysłany 15.XI z obozu do Łodzi; wyjątkowo rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania (minimalne przebarwienia), gwarancja Schmutz.

1 800 PLN
9707

1943 przymusowe roboty w niemieckich firmach, list wysłany 8.5 z fabryki szkła (Rh-e Ziglasfabrik) w Porz am Reihm do Hyżnego; w miejscowości Porz ulokowano również zakłady Aero-Stahl Werke, które produkowały podzespoły dla niemieckich samolotów myśliwskich; gwarancja Falkowski.

120 PLN
9708

1943 Pawiak, Serbia - oddział więzienia przeznaczony dla kobiet, karta pocztowa wysłana 13.XI z więzienia do rodziny przez Wandę Terlecką, którą 15.III wywieziono z Pawiaka do obozu koncentracyjnego Ravensbrück; ogólnie dobry stan zachowania (sklejone niewielkie rozdarcie u dołu karty).

500 PLN
9709

1943 Sachsenhausen, formularz - sekretnik z sygnaturą (KL/75/4.43 5.000.000) wysłany 22.10 z obozu do Włodawy, stempelek cenzora z literką "F"; bardzo dobry stan zachowania.

200 PLN
9710

1943 więzienie we Wronkach, list do więzienia wysłany 8.2 z Poznania, w związku z zaostrzeniem rygoru dotyczącego otrzymywanej korespondencji przesyłkę po opatrzeniu stosowną adnotacją wpisaną u dołu ołówkiem (Darf alle 2 Monate Post empfange) - dotyczącą częstotliwości wysyłania przesyłek - zwrócono do nadawcy; wśród więźniów Wronek było dużo nieletnich (do lat 18), wysyłano stamtąd transporty do obozów koncentracyjnych głównie: Mauthausen, Gross-Rosen, Auschwitz i Ravensbruck.

250 PLN
9711

1 400 PLN
9712

1944 obóz pracy Wesenberg, karta pocztowa GG, dość rzadka z obiegu, wysłana 27.12 ze Skierniewic do obozu, pisana przez matkę do dzieci.

Fi.Cp10
80 PLN
9713

1944 Dachau, prowizoryczna karta pocztowa wysłana 22.X.44. ze Skierniewic do obozu koncentracyjnego, znaczek jak zwykle w tego typu przesyłkach zdjęty przez cenzora, jego stempelek z podpisem po lewej, listy do obozu ze względu na zakaz ich przechowywania i warunki panujące w obozach należą do rzadkości, gwarancja Schmutz.

1 200 PLN
9714

1944 obóz pracy Laasphe - huta "Amalia", karta pocztowa wysłana 19.12 z obozu do Gorzkowic, ciekawy opis warunków pracy i życia.

100 PLN
9715

1944 Öhringen w Wirtembergii - obóz pracy przymusowej dla mieszkańców Warszawy wywiezionych jeszcze w czasie trwającego Powstania; oficjalnie był to zakład wytwarzający meble w rzeczywistości stanowił on zaledwie kamuflaż dla olbrzymiej podziemnej fabryki samolotów; część z opłaconą odpowiedzią karty podwójnej wysłana 12.10 z obozu do Brwinowa; doskonały stan zachowania.

120 PLN
9716

1944 przymusowe roboty w niemieckich firmach, karta pocztowa wysłana 6.11 z fabryki cukru Hedwigsburg do miejscowości Bukowska Wola; stempelek niemieckiej cenzury Wehrmachtu; gwarancja Falkowski.

120 PLN
9717

1944 obóz przejściowy Potulice (Lebrechtsdorf), list do obozu z życzeniami Wielkanocnymi wysłany 7.4 z Inowrocławia (Hohensalza), stempelki cenzury na kopercie i na karcie; zwraca uwagę dodatkowy stempelek informacyjny "Nür Postkarten in deutscher Sprache zugelassen"; przesyłki do obozów należą do bardzo rzadkich walorów w związku z obostrzeniami dotyczącymi przechowywania ich przez więźniów, te ocalałe są zazwyczaj w kiepskim stanie, oferowany tu zestaw jest doskonale zachowany.

300 PLN
9718

1944 Frankrurt-Nied kolejowy obóz pracy dla cudzoziemców - "Reichsb. Ausb. Werk", listownik Oflagu IIC Woldenberg (część na odpowiedź) wysłany 25.10 do obozu, stempelek cenzora z numerem 27.

150 PLN
9719

1944 Gusen (Mauthausen), listownik wysłany 1.II z obozu do Krakowa, ręcznie korygowany wyciąg z regulaminu dotyczącego wysyłki; stempelek cenzury obozowej; znaczek złamany, ogólnie dobry stan zachowania.

120 PLN
9720

1944 Eger - obóz pracy (W Arbeiterlager), karta pocztowa, pisana po polsku, wysłana 31.5 z obozu do Francji, stempelek cenzury; gwarancja Falkowski; reprodukcję prezentowanego waloru wykorzystano w książce "Korespondencja obozowa w okresie II wojny światowej" autorstwa St.Barańskiego i J.Falkowskiego.

150 PLN
9721

1944 Berlin - Köpenick obóz pracy, karta do obozu wysłana ze szpitala w Dortmundzie, przesłana 28.12 ambulansem nr.0047 relacji Berlin Wilhelmsruh-Gross Schönebeck; minimalnie słabszy stan zachowania.

150 PLN
9722

1944 Arbeitseinsatzlager - obóz pracy w miejscowości Friedau (Sławkowo poczta Ostaszewo powiat toruński), karta do obozu wysłana 15.11 z Radomia; ludność cywilną zgromadzoną w tym obozie pracy przetrzymywano w części fortów wokół Torunia, latem 1944, w związku z szybkimi postępami frontu wschodniego, więźniowie wykonywali tam prace fortyfikacyjne; gwarancja Falkowski.

150 PLN
9723

1944 obóz pracy Wesenberg, karta pocztowa do obozu wysłana 30.11 z Częstochowy.

40 PLN
9724

1944 "Emslandlager" - karta datowana 24.1, wysłana z oflagu VIC przez Męża Zaufania jeńców polskich do komanda pracy "Arbeit Kommando 23"; formularz ze stempelkiem nadawcy "Vertrauersmann der polnischen Kr.-Gef. Mąż Zaufania jeńców polskich M-Stammlager VI/C"; stempelek cenzora nr.39; rzadki walor w idealnym stanie zachowania.

Emslandlager był to kompleks obozowy, w którym w miejscowości Bathorn znajdował się Stalag VIC, ze względu na niezwykle ciężkie warunki w nim panujące został ustawowo przez polskie prawodawstwo zaliczony do miejsc odosobnienia "w których warunki przebywania nie różniły się od obozów koncentracyjnych".

300 PLN
9725

1944 list z obozu w Ravensbrück.

160 PLN
9726

1945 przymusowe roboty w niemieckich firmach, karta pocztowa wysłana 8.1 z firmy Butzke G.m.b.H. w Berlinie do Pruszkowa.

50 PLN
9727

60 PLN
9728

1980 35 rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, pamiątkowa koperta przedstawiająca św.Maksymiliana Kolbe, który w obozie dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Ojciec Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny fenolu. Jego ciało zostało spalone w obozowym krematorium.

30 PLN
11948

1968 karnet - "ODSŁONIĘCIE POMNIKA WALKI I MĘCZEŃSTWA STUTTHOF".

Fi.1648
Mi.1791
40 PLN
13334

1960 Muzeum w Oświęcimiu-Brzezince, karta czysta.

Fi.Cp186
20 PLN