Auction 59. Pre-stamp period

14222

1594 kompletny list datowany 3.I.1594 do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, nadawcą jest Stanisław Barzy hrabia Korczak, który po śmierci ostatniego z Kmitów odziedziczył po nim zamek w Wiśniczu, który w 1593 roku wraz z okolicznymi dobrami sprzedał za 85.000 złotych polskich adresatowi niniejszego listu - Sebastianowi Lubomirskiemu, uważanemu za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; zakup zamku w Wiśniczu wynikał nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale miał przede wszystkim podnieść prestiż rodu Lubomirskich jako spadkobierców i powinowatych potężnych niegdyś Kmitów; całość w bardzo dobrym stanie zachowania z wtłoczoną za pomocą suchej pieczęci zapinką listową; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z dokładnym współczesnym odpisem treści listu !!! wspaniały dokument historyczny w bardzo dobrym stanie zachowania, mający ponad 400 lat!!!

1 600 PLN
14223

1791 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, kompletny list z pełną treścią w języku niemieckim z Warszawy do Steyer w Austrii, ładna odbitka pieczęci typu II, list w bardzo ładny stanie, fotoatest Jendroszek.

4 000 PLN
14224

1791 kompletny list datowany 16.XI wysłany z Trybunału Apelacyjnego we Lwowie do Tarnowa, na papierze z godłem Królestwa Galicji i Lodomerii, dokument po łacinie podpisany "Josephus Comes Jaworski"; stempelek "K:K:GALIZI:APPELLATION", adnotacje pocztowe czerwonym atramentem, na odwrocie sucho tłoczona zalepka; podobny list znajduje się w kolekcji Alberto Macchi - włoskiego autora i reżysera teatralnego; bardzo rzadki dokument w doskonałym stanie zachowania.

2 000 PLN
14225

1793 około, Poczta Królewska Rzeczypospolitej, list oznaczono pieczęcią nadawczą typu IIc bez obwódki, niezły stan zachowania, jak na ilustracji.

400 PLN
14226

1798 obszar I Rzeczypospolitej - MITAWA, jednowierszowy stempel rosyjski z napisem łacińskim MITAU (Dobin 27 0.01), czytelnie odciśnięty na kompletnym liście do miejscowości Wigor (Vigori) na granicy powiatów dyneburskiego i rzeżyckiego; jest bardzo podobny do stosowanej kilkanaście lat wcześniej pieczęci Poczty Królewskiej Rzeczypospolitej o tej samej treści tylko nieco pochyłych literach, znanej z listu opisanego i zreprodukowanego przez prof. Stanisława Miksteina w jego dziele Pieczęcie Pocztowe na Ziemiach Polskich w XVIII wieku na stronie 55; 1561 Mitawa jako stolica Księstwa Kurlandii i Semigalii, wraz z całym księstwem weszła w skład Rzeczypospolitej, w listopadzie 1622 zawarto w Mitawie rozejm w między Polską a Szwecją, z Mitawy pochodziła też caryca Rosji Anna I, miasto wraz z całą Kurlandią zostały w III rozbiorze (1795) zagarnięte przez Rosję; stemple nadawcze z przełomu XVIII i XIX wieku wprowadzone na obszarze zaboru rosyjskiego po rozbiorach i stosowane w okresie do końca wojen napoleońskich są bardzo rzadkie; walor w dobrym stanie zachowania.

4 000 PLN
14227

1800 obwoluta listu z Koszalina.

70 PLN
14228

1809 Księstwo Warszawskie, kompletny list z okresu bez stemplowego na papierze Magistratu Miasta Krakowa do Powiatowej Dyrekcji Policji, piękny stan.

1 000 PLN
14229

1810 Księstwo Warszawskie, kompletny list z okresu bez stemplowego na papierze Prefekta Departamentu Krakowskiego do Dyrekcji Policji, piękny stan.

1 000 PLN
14230

360 PLN
14231

1817 list z Piotrkowa do Tuszyna.

120 PLN
14232

500 PLN
14233

1822 kompletny list z Tyńca datowany 30.I, wysłany do Mogilan, a stamtąd dosłany do Wadowic, przesyłkę w miejscu nadania, najpewniej w mandatariacie tynieckim oznaczono okrągłym stemplem z godłem państwowym; przesyłki w Mogilanach nie ostemplowano, ponieważ w tym czasie urząd ów nie posiadał jeszcze rekwizytów pocztowych (wprowadzono je w 1829 roku); wewnątrz listu liczne adnotacje; unikalny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

1 000 PLN
14234

1823 list ze stacji pocztowej w miejscowości Knichinicze leżącej na Trakcie Bukowieńskim, wysłany do Lwowa, datowany 8.VIII; owalny stempel nadawczy KNIEHENICZ, na odwrocie zalepka z sucho tłoczoną zalepką; stację zamknięto w 1833 roku; rzadki walor z kolekcji S.Rosińskiego.

400 PLN
14235

1826 koperta listu wysłanego z miejscowości Husiatyn do Lwowa, czytelna i wyraźna czarna odbitka ozdobnego stempla nadawczego; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa nadawcy i łukowy stempel odbiorczy bez daty - w podręczniku autorstwa pp. Adamczyka i Bartke nie opisany; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

600 PLN
14236

50 PLN
14237

1828 (?), list wysłany 17.I z Warszawy do Wolnego Miasta Krakowa, adresowany do Józefa Nikorowicza, który w grudniu 1827 został w dramatycznych okolicznościach wybrany prezesem Senatu Wolnego Miasta Krakowa, czyli osobą posiadającą faktycznie największą władzę w Rzeczpospolitej Krakowskiej; w wyniku zdecydowanej ingerencji mocarstw zaborczych musiał ustąpić ze stanowiska; dwuwierszowy stempel nadawczy typu IB, adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych, na odwrocie pieczęć lakowa; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

450 PLN
14238

1830 PORTO, list na koszt adresata, wysłany 14/10 z Warszawy do Łęczycy, adnotacja "Porto od Kromaz" (Komisarza Okręgu Mazowieckiego), dużymi niebieskimi cyframi wpisano wysokość opłaty "30" gr (list 1 łutowy); okrągły stempel nadawczy typu IIIC o średnicy 19,5 mm, w lewym dolnym rogu listu wpisana data w formie ułamka "14/10" z podaniem - co rzadkie - roku "(18)30"; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego; bardzo dobry stan zachowania.

450 PLN
14239

1830 około, "K:K:ABSATZ/ POSTAMT/ TARNOW" wyjątkowo dobrze zachowana pocztowa pieczęć lakowa z godłem na odwrocie koszulki listu pieniężnego do Bielska; dodatkowo dwie lakowe pieczęci urzędowe nadawcy: "TARNOVIENSIS SIGILLUM OFFICII DEPOSITORUM C:R: FORI NOBIL"; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
14240

1833 list z pełną treścią z Andrychowa, wysłany 7.XII z Wadowic do Troppau (Opava), ładnie odciśnięty dwuwierszowy stempel nadawczy WADOWICE, na odwrocie słabiej odbity kasownik odbiorczy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowane: Kopecki i AK; z kolekcji S.Rosińskiego.

500 PLN
14241

1835 półtorałutowy list z pełną treścią wysłany 26.VI z Wiednia do Tarnowa, stempelek "Francotutto" oznaczający sądową przesyłkę urzędową w pełni opłaconą przez nadawcę, dopiski czerwoną kredką "6" i "1 1/2L", na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
14242

300 PLN
14243

1838 około, list miejscowy przesłany w Kaliszu ze stempelkiem zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie słabo czytelna pieczęć nadawcy; miejscowe przesyłki należą do rzadkich walorów; dobry stan zachowania.

100 PLN
14244

2 400 PLN
14245

1838 kompletny prywatny list datowany Kornalowice 15go Sierpnia 838 wysłany z Sambora do Karlsbadu, czytelnie odciśnięty jednowierszowy datownik "Sambór", wpisana wysokość opłaty pocztowej "14", a na odwrocie jednowierszowy stempelek nadejścia "24 August 38"; prywatne listy spotykane są o wiele rzadziej niż przesyłki urzędowe; walor w dobrym stanie zachowania.

400 PLN
14246

400 PLN
14247

1839 list z Koszalina (Coeslin) do Bytowa (Bütow).

60 PLN
14248

50 PLN
14249

70 PLN
14250

1843 kompletny list na koszt adresata napisany po hebrajsku, wysłany 15/5 z miejscowości Strzyżów do Warszawy, doskonale odciśnięty rzadki jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA STRZYŻOW z dopisaną w formie ułamka datą; adnotacje dotyczące wysokości opłaty pocztowej "22" i dopisek "na koszt"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Gryżewski; z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
14251

1843 PRUSKA POCZTA w WOLNYM MIEŚCIE KRAKOWIE, kompletny list wysłany 15.3 z Ząbkowic Śląskich (Frankenstein w Prusach) do Wieliczki, KRAKAU - dwuwierszowy stempel tranzytowy pruskiego urzędu w Krakowie z datą "17.MART" (Feuser 250 euro), stempel odbiorczy Wieliczka 18.MAR.; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

800 PLN
14252

1844 kompletny list wysłany 9.1 z Warszawy do miejscowości Luchów z Konsystorza Warszawskiego zawierający dekret cesarski; stempel nadawczy typu IIIC; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

300 PLN
14253

1844 jednołutowy list z pełną treścią (druk), wysłany 1.V z Rzeszowa do Przeworska, dwuwierszowy stempel nadawczy, czerwoną kredką wpisana waga przesyłki "1 Lo" (1 łut), na odwrocie zalepka listowa z suchym tłoczeniem i dwuwierszowy stempel odbiorczy; dobry stan zachowania.

120 PLN
14254

1845 list z treścią z miejscowości Mszana do Przemyśla wysłany 7 AUG z urzędu w Dukli, czarny, dwuwierszowy stempel nadawczy kursywą, dopisek "in stricte Offosis" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa; dobry stan zachowania.

100 PLN
14255

1847 WIELICZKA ZIELONKAWY KASOWNIK!!! list wysłany 2. AUG z Wieliczki do Wiśnicza, dwuwierszowy stempel nadawczy w rzadko spotykanym zielonkawym kolorze, nieczęsto spotykany dopisek "Criminalia Exoffo" zwalniający przesyłkę urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy WISZNICZ.

80 PLN
14256

1848 recepis nadawczy (druk) na list polecony, wysłany 10.X z Nowego Sącza do Wieliczki, ładnie odciśnięty stempelek urzędu nadawczego "SANDEC", nietypowy walor w dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

60 PLN
14257

1849 SAYBUSCH (ŻYWIEC) ozdobny stempel z trąbką pocztową na kompletnym liście, wysłanym 4.AUG z Cieszyna (Teschen) do miejscowości Węgierska Górka, na odwrocie niebieskawy jednowierszowy ozdobny stempel odbiorczy (Saybusch) urzędu w Żywcu z trąbką pocztową i datą wpisaną ręcznie; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 200 PLN
14258

1850 koperta listu wysłanego z miejscowości Żółkiew do Lwowa, czytelna i wyraźna czarna odbitka jednowierszowego stempla nadawczego "ZOLKIEW" bez daty; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa nadawcy i jednowierszowy stempel odbiorczy bez daty; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania.

300 PLN
14259

1856 URZĘDÓW - jeden z dwóch stempli nadawczych typu IIB z napisem kursywą!!! list z miejscowości Dzierzkowice do Janowa, czerwony stempel nadawczy URZEDOW z datą dopisaną w formie ułamka "11/9" z podaniem - co rzadkie - roku "(18)56, dopisek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "I(nteres). Rz(ądowy)."; Polskie Znaki Pocztowe podają jako znaną datę użycia rok 1865, oferowany list przesuwa tę granicę o 8 lat wstecz!!! dobry stan zachowania; walor z kolekcji i z gwarancją Bojanowicza.

1 000 PLN
14260

1856 formularz reklamacyjny (Nachfrageschreiben) wysłany 25.V z Nowego Sącza (Neu Sandec) do Brna (Brunn), dotyczący listu poleconego wysłanego na tej samej trasie 20.III; niecodzienny wewnętrzny dokument pocztowy w dobrym stanie zachowania.

200 PLN
14261

1856 list wyłożeniowy "Auslagen" wysłany 28.V z miejscowości Wünschelburg (Radkowo) do Neurode (Nowej Rudy), czerwony łukowy stempelek "AUSLAGEN", adnotacje pocztowe dotyczące wysokości porta, stempelek nadejścia na odwrocie.

80 PLN