14222 |
1594 kompletny list datowany 3.I.1594 do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, nadawcą jest Stanisław Barzy hrabia Korczak, który po śmierci ostatniego z Kmitów odziedziczył po nim zamek w Wiśniczu, który w 1593 roku wraz z okolicznymi dobrami sprzedał za 85.000 złotych polskich adresatowi niniejszego listu - Sebastianowi Lubomirskiemu, uważanemu za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; zakup zamku w Wiśniczu wynikał nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale miał przede wszystkim podnieść prestiż rodu Lubomirskich jako spadkobierców i powinowatych potężnych niegdyś Kmitów; całość w bardzo dobrym stanie zachowania z wtłoczoną za pomocą suchej pieczęci zapinką listową; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z dokładnym współczesnym odpisem treści listu !!! wspaniały dokument historyczny w bardzo dobrym stanie zachowania, mający ponad 400 lat!!! | |
| 1 600 PLN | |
14223 |
1791 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, kompletny list z pełną treścią w języku niemieckim z Warszawy do Steyer w Austrii, ładna odbitka pieczęci typu II, list w bardzo ładny stanie, fotoatest Jendroszek. | |
| 4 000 PLN | |
14224 |
1791 kompletny list datowany 16.XI wysłany z Trybunału Apelacyjnego we Lwowie do Tarnowa, na papierze z godłem Królestwa Galicji i Lodomerii, dokument po łacinie podpisany "Josephus Comes Jaworski"; stempelek "K:K:GALIZI:APPELLATION", adnotacje pocztowe czerwonym atramentem, na odwrocie sucho tłoczona zalepka; podobny list znajduje się w kolekcji Alberto Macchi - włoskiego autora i reżysera teatralnego; bardzo rzadki dokument w doskonałym stanie zachowania. | |
| 2 000 PLN | |
14225 |
1793 około, Poczta Królewska Rzeczypospolitej, list oznaczono pieczęcią nadawczą typu IIc bez obwódki, niezły stan zachowania, jak na ilustracji. | |
| 400 PLN | |
14226 |
1798 obszar I Rzeczypospolitej - MITAWA, jednowierszowy stempel rosyjski z napisem łacińskim MITAU (Dobin 27 0.01), czytelnie odciśnięty na kompletnym liście do miejscowości Wigor (Vigori) na granicy powiatów dyneburskiego i rzeżyckiego; jest bardzo podobny do stosowanej kilkanaście lat wcześniej pieczęci Poczty Królewskiej Rzeczypospolitej o tej samej treści tylko nieco pochyłych literach, znanej z listu opisanego i zreprodukowanego przez prof. Stanisława Miksteina w jego dziele Pieczęcie Pocztowe na Ziemiach Polskich w XVIII wieku na stronie 55; 1561 Mitawa jako stolica Księstwa Kurlandii i Semigalii, wraz z całym księstwem weszła w skład Rzeczypospolitej, w listopadzie 1622 zawarto w Mitawie rozejm w między Polską a Szwecją, z Mitawy pochodziła też caryca Rosji Anna I, miasto wraz z całą Kurlandią zostały w III rozbiorze (1795) zagarnięte przez Rosję; stemple nadawcze z przełomu XVIII i XIX wieku wprowadzone na obszarze zaboru rosyjskiego po rozbiorach i stosowane w okresie do końca wojen napoleońskich są bardzo rzadkie; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 4 000 PLN | |
14227 |
1800 obwoluta listu z Koszalina. | |
| 70 PLN | |
14228 |
1809 Księstwo Warszawskie, kompletny list z okresu bez stemplowego na papierze Magistratu Miasta Krakowa do Powiatowej Dyrekcji Policji, piękny stan. | |
| 1 000 PLN | |
14229 |
1810 Księstwo Warszawskie, kompletny list z okresu bez stemplowego na papierze Prefekta Departamentu Krakowskiego do Dyrekcji Policji, piękny stan. | |
| 1 000 PLN | |
14230 |
1810 list sporządzony na papierze stemplowym z Warszawy do Lipna na karcie wystawowej. | |
| 360 PLN | |
14231 |
1817 list z Piotrkowa do Tuszyna. | |
| 120 PLN | |
14232 |
1820 list wysłany 26.II z Kurnika do Poznania, idealnie odciśnięty jednowierszowy stempel nadawczy "Kurnik" (Feuser 150.- euro), dopisek "Interes Dekanalny" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 500 PLN | |
14233 |
1822 kompletny list z Tyńca datowany 30.I, wysłany do Mogilan, a stamtąd dosłany do Wadowic, przesyłkę w miejscu nadania, najpewniej w mandatariacie tynieckim oznaczono okrągłym stemplem z godłem państwowym; przesyłki w Mogilanach nie ostemplowano, ponieważ w tym czasie urząd ów nie posiadał jeszcze rekwizytów pocztowych (wprowadzono je w 1829 roku); wewnątrz listu liczne adnotacje; unikalny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 1 000 PLN | |
14234 |
1823 list ze stacji pocztowej w miejscowości Knichinicze leżącej na Trakcie Bukowieńskim, wysłany do Lwowa, datowany 8.VIII; owalny stempel nadawczy KNIEHENICZ, na odwrocie zalepka z sucho tłoczoną zalepką; stację zamknięto w 1833 roku; rzadki walor z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 400 PLN | |
14235 |
1826 koperta listu wysłanego z miejscowości Husiatyn do Lwowa, czytelna i wyraźna czarna odbitka ozdobnego stempla nadawczego; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa nadawcy i łukowy stempel odbiorczy bez daty - w podręczniku autorstwa pp. Adamczyka i Bartke nie opisany; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 600 PLN | |
14236 |
1826 składany list z Falkenburga (Złocieńca) do Dramburga z dwuwierszowym stemplem nadawczym. | |
| 50 PLN | |
14237 |
1828 (?), list wysłany 17.I z Warszawy do Wolnego Miasta Krakowa, adresowany do Józefa Nikorowicza, który w grudniu 1827 został w dramatycznych okolicznościach wybrany prezesem Senatu Wolnego Miasta Krakowa, czyli osobą posiadającą faktycznie największą władzę w Rzeczpospolitej Krakowskiej; w wyniku zdecydowanej ingerencji mocarstw zaborczych musiał ustąpić ze stanowiska; dwuwierszowy stempel nadawczy typu IB, adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych, na odwrocie pieczęć lakowa; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 450 PLN | |
14238 |
1830 PORTO, list na koszt adresata, wysłany 14/10 z Warszawy do Łęczycy, adnotacja "Porto od Kromaz" (Komisarza Okręgu Mazowieckiego), dużymi niebieskimi cyframi wpisano wysokość opłaty "30" gr (list 1 łutowy); okrągły stempel nadawczy typu IIIC o średnicy 19,5 mm, w lewym dolnym rogu listu wpisana data w formie ułamka "14/10" z podaniem - co rzadkie - roku "(18)30"; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem Królestwa Polskiego; bardzo dobry stan zachowania. | |
| 450 PLN | |
14239 |
1830 około, "K:K:ABSATZ/ POSTAMT/ TARNOW" wyjątkowo dobrze zachowana pocztowa pieczęć lakowa z godłem na odwrocie koszulki listu pieniężnego do Bielska; dodatkowo dwie lakowe pieczęci urzędowe nadawcy: "TARNOVIENSIS SIGILLUM OFFICII DEPOSITORUM C:R: FORI NOBIL"; niecodzienny walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
14240 |
1833 list z pełną treścią z Andrychowa, wysłany 7.XII z Wadowic do Troppau (Opava), ładnie odciśnięty dwuwierszowy stempel nadawczy WADOWICE, na odwrocie słabiej odbity kasownik odbiorczy; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; sygnowane: Kopecki i AK; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 500 PLN | |
14241 |
1835 półtorałutowy list z pełną treścią wysłany 26.VI z Wiednia do Tarnowa, stempelek "Francotutto" oznaczający sądową przesyłkę urzędową w pełni opłaconą przez nadawcę, dopiski czerwoną kredką "6" i "1 1/2L", na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
14242 |
1836 list z miejscowości Gliniany do Lwowa, datowany 24.X, wysłany ze stacji pocztowej w miejscowości Podhajczyki leżącej na Trakcie Brodzkim, stempel nadawczy "PODHAYCZIKI" w ramce, dopisek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Exoff/ franco tuto", na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa i dwuwierszowy stempel odbiorczy z datą "5 NOV 1836"; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 300 PLN | |
14243 |
1838 około, list miejscowy przesłany w Kaliszu ze stempelkiem zwalniającym korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA); na odwrocie słabo czytelna pieczęć nadawcy; miejscowe przesyłki należą do rzadkich walorów; dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN | |
14244 |
1838 list (koperta) rekomendowany wysłany z żydowskiej dzielnicy Wieliczki - Klasno do Lwowa, bardzo ładnie odciśnięty ozdobny stempel nadawczy z napisem K.K.P.S. Wieliczka i trąbką pocztową w owalu, na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy i dwuwierszowy "pisany" stempel odbiorczy Lwów 6.AUG:1838; efektowny, zgrabny walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 2 400 PLN | |
14245 |
1838 kompletny prywatny list datowany Kornalowice 15go Sierpnia 838 wysłany z Sambora do Karlsbadu, czytelnie odciśnięty jednowierszowy datownik "Sambór", wpisana wysokość opłaty pocztowej "14", a na odwrocie jednowierszowy stempelek nadejścia "24 August 38"; prywatne listy spotykane są o wiele rzadziej niż przesyłki urzędowe; walor w dobrym stanie zachowania. | |
| 400 PLN | |
14246 |
1838 kompletna prywatna przesyłka polecona (koperta + list) wysłana na poste restante ze Lwowa do Karlsbadu, trzywierszowy datownik "Reccomandirt LEMBERG 14 AUG:1838", wpisana wysokość opłaty pocztowej "28", a na odwrocie słabo widoczny stempelek nadejścia "21 August 38"; prywatne listy spotykane są o wiele rzadziej niż przesyłki urzędowe; walor w dobrym stanie zachowania (list mocno pożółkły). | |
| 400 PLN | |
14247 |
1839 list z Koszalina (Coeslin) do Bytowa (Bütow). | |
| 60 PLN | |
14248 |
1840 około, list z Wrocławia do Głogowa (Gross-Glogau) wysłany 23.APR; dwuwierszowy stempel nadawczy BRESLAU; na odwrocie sucha pieczęć nadawcy i stempelek nadejścia; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 50 PLN | |
14249 |
1840 około, list z Wrocławia do Głogowa (Gross-Glogau) wysłany 23/3; dwuwierszowy stempel nadawczy BRESLAU, na froncie adnotacja o wadze listu "1 1/4" łuta; na odwrocie sucha pieczęć nadawcy; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 70 PLN | |
14250 |
1843 kompletny list na koszt adresata napisany po hebrajsku, wysłany 15/5 z miejscowości Strzyżów do Warszawy, doskonale odciśnięty rzadki jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA STRZYŻOW z dopisaną w formie ułamka datą; adnotacje dotyczące wysokości opłaty pocztowej "22" i dopisek "na koszt"; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Gryżewski; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 600 PLN | |
14251 |
1843 PRUSKA POCZTA w WOLNYM MIEŚCIE KRAKOWIE, kompletny list wysłany 15.3 z Ząbkowic Śląskich (Frankenstein w Prusach) do Wieliczki, KRAKAU - dwuwierszowy stempel tranzytowy pruskiego urzędu w Krakowie z datą "17.MART" (Feuser 250 euro), stempel odbiorczy Wieliczka 18.MAR.; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 800 PLN | |
14252 |
1844 kompletny list wysłany 9.1 z Warszawy do miejscowości Luchów z Konsystorza Warszawskiego zawierający dekret cesarski; stempel nadawczy typu IIIC; walor w bardzo dobrym stanie zachowania. | |
| 300 PLN | |
14253 |
1844 jednołutowy list z pełną treścią (druk), wysłany 1.V z Rzeszowa do Przeworska, dwuwierszowy stempel nadawczy, czerwoną kredką wpisana waga przesyłki "1 Lo" (1 łut), na odwrocie zalepka listowa z suchym tłoczeniem i dwuwierszowy stempel odbiorczy; dobry stan zachowania. | |
| 120 PLN | |
14254 |
1845 list z treścią z miejscowości Mszana do Przemyśla wysłany 7 AUG z urzędu w Dukli, czarny, dwuwierszowy stempel nadawczy kursywą, dopisek "in stricte Offosis" zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie sucho tłoczona zalepka listowa; dobry stan zachowania. | |
| 100 PLN SOLD | |
14255 |
1847 WIELICZKA ZIELONKAWY KASOWNIK!!! list wysłany 2. AUG z Wieliczki do Wiśnicza, dwuwierszowy stempel nadawczy w rzadko spotykanym zielonkawym kolorze, nieczęsto spotykany dopisek "Criminalia Exoffo" zwalniający przesyłkę urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy WISZNICZ. | |
| 80 PLN | |
14256 |
1848 recepis nadawczy (druk) na list polecony, wysłany 10.X z Nowego Sącza do Wieliczki, ładnie odciśnięty stempelek urzędu nadawczego "SANDEC", nietypowy walor w dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 60 PLN | |
14257 |
1849 SAYBUSCH (ŻYWIEC) ozdobny stempel z trąbką pocztową na kompletnym liście, wysłanym 4.AUG z Cieszyna (Teschen) do miejscowości Węgierska Górka, na odwrocie niebieskawy jednowierszowy ozdobny stempel odbiorczy (Saybusch) urzędu w Żywcu z trąbką pocztową i datą wpisaną ręcznie; rzadki walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego. | |
| 1 200 PLN | |
14258 |
1850 koperta listu wysłanego z miejscowości Żółkiew do Lwowa, czytelna i wyraźna czarna odbitka jednowierszowego stempla nadawczego "ZOLKIEW" bez daty; na odwrocie kompletna pieczęć lakowa nadawcy i jednowierszowy stempel odbiorczy bez daty; dekoracyjny walor w doskonałym stanie zachowania. | |
| 300 PLN | |
14259 |
1856 URZĘDÓW - jeden z dwóch stempli nadawczych typu IIB z napisem kursywą!!! list z miejscowości Dzierzkowice do Janowa, czerwony stempel nadawczy URZEDOW z datą dopisaną w formie ułamka "11/9" z podaniem - co rzadkie - roku "(18)56, dopisek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "I(nteres). Rz(ądowy)."; Polskie Znaki Pocztowe podają jako znaną datę użycia rok 1865, oferowany list przesuwa tę granicę o 8 lat wstecz!!! dobry stan zachowania; walor z kolekcji i z gwarancją Bojanowicza. | |
| 1 000 PLN | |
14260 |
1856 formularz reklamacyjny (Nachfrageschreiben) wysłany 25.V z Nowego Sącza (Neu Sandec) do Brna (Brunn), dotyczący listu poleconego wysłanego na tej samej trasie 20.III; niecodzienny wewnętrzny dokument pocztowy w dobrym stanie zachowania. | |
| 200 PLN | |
14261 |
1856 list wyłożeniowy "Auslagen" wysłany 28.V z miejscowości Wünschelburg (Radkowo) do Neurode (Nowej Rudy), czerwony łukowy stempelek "AUSLAGEN", adnotacje pocztowe dotyczące wysokości porta, stempelek nadejścia na odwrocie. | |
| 80 PLN | |