Auction 55. WW2 military postage

23624

1942 III Rzesza, ilustrowany czysty formularz niemieckiej poczty polowej (karnet), wydany nakładem pisemka dla żołnierzy Wehrmachtu "Soldatenblätter für Feier und Freizeit"; bardzo dobry stan zachowania.

160 PLN
23625

1942 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepka dla wojsk desantowych, drugie wydanie - ze zmienionymi napisami i z czarnym na znak żałoby po gen.Sikorskim marginesie.

20 PLN
23626

1942 znaczki tajnej poczty podziemnej na podlepkach.

70 PLN
23627

1942 kartka okolicznościowa z Poczty Polowej nr 1.

120 PLN
23628

1942 III Rzesza, U222 - okręt podwodny, list polecony wysłany 2.4 do Bayreuth za pośrednictwem poczty polowej 832 przydzielonej do obsługi pocztowej okrętu podwodnego U222, datownik z numerem 832; nalepka polecenia z dopisanym numerem 832, dodatkowo okrągła pieczęć z godłem "Wehrmacht Dienststelle" i dwuwierszowy stempelek "Dienststelle/ Feldpost - Nr.12568 C", kasownik odbiorczy na odwrocie; U222 był okrętem typu VIIC, został zwodowany 28.III.1942, 2.IX.1942 zatonął na Bałtyku; niecodzienny walor w doskonałym stanie zachowania.

250 PLN
23629

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Irak, "chorągiewka" do worka z pocztą wysłanego 21.XI z Poczty Polowej 122 do Głównej Poczty Polowej 101, brytyjski formularz o sygnaturze (7.42); niecodzienny, rzadki walor w doskonałym stanie zachowania.

200 PLN
23630

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, "Wykaz poczty służbowej i rozkazów przesłanych za pośrednictwem Poczty Polowej Nr.112 z D-twa O.Z. do Oficera Placu w Tel-Aviv" dokument wewnętrzny polskiej poczty polowej 112, idealnie odciśnięty datownik z dnia 14.VIII; niespotykany walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

90 PLN
23631

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, pokwitowanie przekazu pieniężnego, na froncie kasowniki odbiorcze: z 10 i 28.7 sowieckiej poczty polowej POLEWAJA POCZTA 3003 ( ) z wyróżnikiem "a", a z 14.7 nieczytelny datownik; poczta polowa 3003 była przydzielona do obsługi 7 Dywizji Piechoty w Kermine; wszelkie dokumenty pocztowe Armii Andersa z terenów ZSRR, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

150 PLN
23632

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, pokwitowanie przekazu pieniężnego wysłanego do miejscowości Gorczakowo - rejonu koncentracji 9 Dywizji Piechoty; na froncie kasowniki odbiorcze Gorczakowo z 31.7 i sowieckiej poczty polowej POLEWAJA POCZTA 3003 ( ) z wyróżnikiem "a" z dnia 6.8 - przydzielonej do obsługi Dowództwa i sztabu Armii w Jangi-Jul, zaledwie na kilka dnie przed ewakuacją tej poczty polowej do Krasnowodska (19.8) i Iranu (21.8); wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

200 PLN
23633

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dowód nadania listu poleconego wysłanego 25.6 do Centrum Wyszkolenia Saperów w miejscowości Barnauł, za pośrednictwem poczty polowej 3001 przydzielonej do 5 Dywizji Piechoty w rejonie miejscowości Dżałał-Abad, datownik POLEWAJA POCZTA 3001 ( ) z wyróżnikiem ""; wszelkie całości pocztowe z Armii Andersa z okresu sowieckiego, należą - z oczywistych względów - do niezwykle rzadko spotykanych walorów polskich poczt polowych okresu II wojny światowej.

500 PLN
23634

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, karta wiązana do pakietu zawierającego rozkazy i meldunki wysłane ze Sztabu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR do Bałkaszyno i Dżambuł, datownik "GŁÓWNA POCZTA POLOWA D.TWO.POL.SIŁ.ZBR.w.ZSRR" z wpisaną datą "18 VII 42", poniżej numery RN267 i RN560 oraz dwa podpisy; rzadki służbowy walor z okresu formowania Polskiej Armii w Związku Sowieckim przesłany za pośrednictwem polskiej poczty polowej; ogólnie dobry stan zachowania (ślady archiwizacji)

120 PLN
23635

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSRR, dekoracyjnie frankowany list (opłata niezgodna z taryfą), wysłany 3.4 z Jakkobag (.) do miejscowości Tockoje, adresowany na ręce ppor.Kazimierza Strączyńskiego, wewnątrz króciutki liścik; wszelkie przesyłki polskich żołnierzy ze Związku Sowieckiego z okresu formowania Polskiej Armii należą do wyjątkowo rzadko spotykanych; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

Według najnowszej książki P.Drzewieckiego "Armia Polska generała Andersa w ZSRR 1941-1942": "16., 17. oraz 18. Pułk Piechoty [6 Dywizji Piechoty] zostały rozmieszczone w pobliskich miejscowościach: Kitchab, Jakkobag i Czirakczi.".

200 PLN
23636

1942 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, strona z pocztowej książki nadawczej listów poleconych poczty polowej 111 przekazywanych poczcie polowej 114 z dnia 31.VIII, obok odciśnięty datownik poczty polowej 111; niecodzienny dokument wewnątrzpocztowy w bardzo dobrym stanie zachowania.

72 PLN
23637

1942 nalepka poczty polowej 1 Korpusu.

70 PLN
23638

85 PLN
23639

1942 Polskie Siły Zbrojne w ZSSR, kompletny sześcioznaczkowy arkusz położonych tete-beche znaczków "Dojdziemy" na karcie wystawowej z opisem tego wydania, pełna oryginalna guma, rzadki w tak pięknym stanie, gwarancja Falkowski.

Fi.Ark.1
4 000 PLN
23640

Fi.1 nz
200 PLN
23641

1943 Podziemna Poczta Polska - 25 rocznica odzyskania niepodległości, Wodzowie Naczelni Polskich Sił Zbrojnych - gen.W.Sikorski i gen.K.Sosnkowski.

Fi.13-15 (PPF)
400 PLN
23642

Fi.20a
50 PLN
23643

Fi.20a
30 PLN
23644

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", ząbkowany znaczek V wydania - I nakład w kolorze czerwonym z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, przesunieta perforacja pozioma, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20a
70 PLN
23645

Fi.20a nz
80 PLN
23646

Fi.20a nz
40 PLN
23647

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskim papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
60 PLN
23648

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", połówka ciętego znaczka V wydania - I nakład w kolorze czerwonym na niebieskim papierze, z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, sygnatury MIR, WR (Rachmanow).

Fi.20a nz
50 PLN
23649

Fi.20b nz
50 PLN
23650

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20b nz
30 PLN
23651

Fi.20b nz
40 PLN
23652

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", narożny cięty znaczek V wydania w rzadkim odcieniu koloru brązowolila - II nakład.

Fi.20b nz
40 PLN
23653

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", połówka ciętego znaczka V wydania - II nakład w kolorze lilaczerwonym z kasownikiem "TAJNA POCZTA POLSKA / SZTAB KOM.GŁ. / ORG.POLSKA NIEPODLEGŁA" na wycinku, rysunek przeperforowany, sygnatury MIR, SM(Mikstein), WR (Rachmanow).

Fi.20b nz
50 PLN
23654

Fi.20c B
50 PLN
23655

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy cięty znaczek V wydania w kolorze jasnofioletowym - II nakład.

Fi.20c nz
20 PLN
23656

100 PLN
23657

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 21.I za pośrednictwem poczty polowej 117 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, dotyczący poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin, ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; stempelki różnych cenzur, przesyłka zabezpieczona zalepką cenzury; na odwrocie kasownik odbiorczy poczt polowej 80; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

600 PLN
23658

1943 Święto Morza, seria nalepek propagandowych - SŁOWIANIE NA OCEANY i POTĘGA POLSKI TO KOLONIE, wydanych przez zjednoczone organizacje podziemne: KOP, OW, ZPN oraz MIECZ i PŁUG.

80 PLN
23659

1943 polecony list polskie Poczty Polowej.

70 PLN
23660

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepka poczty polowej 1 Korpusu.

30 PLN
23661

1 200 PLN
23662

1943 początki Armii Berlinga, unikalny list Polaka z Gorki do redakcji Wolnej Polski w Moskwie, w treści opis jego aktualnej sytuacji i pytanie jak dostać się do Polskiej Armii, "... Obecnie tj.11/X 1943r wypisałem się ze szpitala (-) a tu niestety jako Żyd niemogłem się dostać w Polskoj armji aby brać czynnego udziału w walce o swobody naszego domu. Dlatego więc zgłaszam się do Was by mi udzielić informacji jakiem cudem można wstępić w Armiji jako dobrosolec. ...".

130 PLN
23663

300 PLN