Auction 55. Pre-stamp period

20942

1596 kompletny list Sigismunda Forgacza (pochodzącego z Węgier) kapitana załogi Lubowelskiej, napisany dnia 21 października 1596 roku, do Sebastiana Lubomirskiego kasztelana małogoskiego, uważanego za twórcę potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich; w 1591 r. na ponad 150 lat zamek w Lubowli na Spiszu przejęli właśnie Lubomirscy i dalej go rozbudowywali - powstał pałac barokowy, kaplica, rozrosły się mury obronne; w czasie wojen ze Szwecją właśnie tu hetman Jerzy Lubomirski ukrył polskie insygnia koronne; Król Jan Kazimierz złożył wówczas w Lubowli wizytę, a jego podróż w te strony opisuje w "Potopie" Henryk Sienkiewicz; to na drodze do zamku nad Popradem Kmicic z Kiemliczami, a później górale ratowali monarchę; bywał tu jeszcze Jan Olbracht, a w drodze spod Wiednia odwiedził warownię Jan III Sobieski; papier posiada herb w postaci znaku wodnego, czytelny odcisk suchej pieczęci zapinki; list pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich; sygnowany, posiada fiszkę archiwalną; wspaniały ponad 400 letni dokument historyczny zachowany w świetnym stanie !!!

1 500 PLN
20943

1775 obszar I Rzeczypospolitej - Galicja, koszulka wczesnego listu ze Lwowa do Wiednia; po I rozbiorze Rzeczypospolitej zmieniły się trakty pocztowe, trakt z Galicji wschodniej (na ziemiach polskich Czerniowce - Śniatyń - Lwów - Cieszyn) omijał Kraków, który pozostał w granicach Rzeczypospolitej; w podkrakowskim Kazimierzu (1773) i Lwowie (1775) najwcześniej wprowadzono pieczęcie pocztowe; zgodnie z rozporządzeniem z dnia 23 czerwca 1758 roku prezydenta Dworskiej Komisji Pocztowej, pierwsza lwowska pieczęć pocztowa miała charakter nadawczy, jej wzór to dwugłowy orzeł, napis LEMBERG i trąbka pocztowa; odbijana była zwykle w kolorze czarnym - tuszem, lub brunatnym - atramentem, obie odmiany opisane przez J.Adamczyka i J.Bartkego; ten list posiada pieczęć atramentową, jest adresowany do Kanonika Guttza, podobnie jak list z pieczęcią tuszową znajdujący się w słynnej kolekcji Z.Mikulskiego, oba pochodzą z tego samego roku, są tak samo opłacone - pół-porto, 4 krajcary nadawca i 4 krajcary odbiorca i posiadają na odwrocie adnotacje o dacie odbioru, tu 21 Ap. 1775; dwa znane wcześniej listy, opisane przez S.Miksteina pochodzą z roku 1776 i z okresu późniejszego, fotoatest firmowy.

4 000 PLN
20944

1787-93 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, koszulka listu z Warszawy do Krakowa nadanego w Nadwornym J.K.M-ci Pocztamtcie Warszawskim; list oznaczono pieczęcią nadawczą II typu inicjałowego (francuskiego) - z Warszawy znane są trzy różne wzory, przy czym jest to jedyna taka pieczęć z ziem polskich bez obwódki; opłacony został "jako do Galicyi" 24 grosze polskie - odręczna adnotacja 24 czerwonym atramentem na froncie, obok inne adnotacje, na odwrocie pieczęć lakowa; korespondencja z obszaru Polski z XVIII wieku jest bardzo rzadko oferowana na rynku filatelistycznym; z kolekcji S.Rosińskiego.

6 000 PLN
20945

1791 rewers wystawiony 28.XII w Szawlach przez tamtejszą Komisję Porządkową Cywilno-Wojskową, potwierdzający doręczenie przez furmana grodzieńskiego "xięgi ziemiańskiej" w "paku jednym nienaruszonym" przesłanej z Komisji Skarbu do Komisji Cywilno Wojskowej i Porządku Publicznego Księstwa Żmudzkiego, dokument podpisał Jerzy Rupeyko; czytelny odcisk pieczęci urzędowej z godłem Księstwa Żmudzkiego: "KOMM ... ŻMUDZ. REPARTICYI. SZAWEL. R.1791"; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania.

300 PLN
20946

1806 "Grande Armee No.5" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich 3 Dywizja Piechoty gen.Legranda (w składzie 4 Korpusu marszałka Soulta), kompletny list z pełną treścią od dowódcy dywizji - generała Claude Legranda do marszałka Francji - François Joseph Lefebvrea w Berlinie, datowany 11 grudnia w Rogalinie pod Poznaniem (Rogalin sur Posen), na odwrocie bardzo dobrze zachowana służbowa pieczęć lakowa z postacią Marianny i napisem GENERAL DE DIVISION REP.FRAN.; przesyłka pochodzi z okresu Powstania Wielkopolskiego bezpośrednio poprzedzającego utworzenie Księstwa Warszawskiego; w dniu 3.XI.1806 roku na rozkaz Napoleona, w celu stworzenia oddziałów polskich, wjechał do Poznania gen.Jan Henryk Dąbrowski, wywołując manifestację patriotyczną i wzniecając powstanie, które objęło główne miasta Poznań, Kalisz i Konin; rozpoczęto mobilizację jednostek regularnych, które z marszu, u boku powstańców wyzwalały Wielkopolskę; wkrótce armia zorganizowana na wzór francuski liczyła ponad 23.000 żołnierzy; 27.XI. do Poznania przybył Cesarz Napoleon; w trakcie Kampanii Pomorskiej w 1807 roku, adresat oferowanego listu, marszałek Lefebvre, po pięciu miesiącach oblężenia zdobył Gdańsk, za co otrzymał od Cesarza tytuł księcia Gdańska; bardzo rzadko spotykana w polskich zbiorach korespondencja wysokich rangą dowódców napoleońskich; walor w doskonałym stanie zachowania; gwarancja francuska J.Pothion.

4 800 PLN
20947

1806 "Grande Armee" - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, WKROCZENIE WOJSK FRANCUSKICH DO WARSZAWY kompletny list z okresu I Wojny Polskiej, datowany 4.XII i opisany przez nadawcę listu (De La Capitale De La Pologne/ Varsovie La 4 Decembre 1806), wysłany ze zdobytej przez wojska napoleońskie zaledwie kilka dni wcześniej (27.XI) Warszawy do Sézanne, autorem listu jest Fouried Delacroix - oficer 3 kompanii 2 batalionu 85 pułku 3 korpusu marszałka Davout; na froncie czytelnie odbity kasownik nadawczy - No 16 GRANDE ARMEE - 3 korpus 3 dywizja gen.Gudin.

Po rozbiciu armii pruskich w bitwach pod Jeną i Auerstädt (14.X.1806), Napoleon wydał rozkaz wkroczenia na ziemie polskie pozostające pod zaborami pruskim; w Wielkopolsce wybuchło kierowane przez gen.Dąbrowskiego; w tym samym czasie na teren zaboru pruskiego wkroczyły wojska rosyjskie zajmując na krótko Warszawę; Napoleon skierował tam korpusy marszałków Davout'a i Murat'a i 27.XI zajął Warszawę - 19.XII wjechał do niej uroczyście sam cesarz Napoleon; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

3 600 PLN
20948

1817 i 1820 GAZETA LWOWSKA dwa kompletne egzemplarze z idealnie odbitymi sygnetami gazetowymi Lwowskiej Dyrekcji Pocztowej o nominale 1 Kreuzera z 1817 i 1820 roku; sygnety, czyli pocztowe stemple gazetowe zostały wprowadzone w Galicji w 1802 roku, ustanowiono wtedy za wysyłkę (m.in. czasopism) opłaty tzw. stemplowo-gazetowe, których uiszczenie potwierdzano poprzez ostemplowanie gotowego wydawnictwa sygnetą; stemple te są prekursorami znaczków gazetowych; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

600 PLN
20949

1819 list rekomendowany (koperta) adresowany do Teresy księżnej Druckiej Lubeckiej z hrabiów Scipio del Campo, wysłany 23.I z Warszawy do miejscowości Pieski (Piaski) na Litwie, doskonałej jakości odbitka stempla nadawczego typu IB (398b) - dokładnie ten sam stempel (identyczna data) jest reprodukowany w Polskich Znakach Pocztowych; szczegółowo określona przez nadawcę droga pocztowa "p. Brześć, Słonim", wpisana czerwoną kredką liczba "45" - wysokość opłaty za zagraniczny (do Rosji) list jednołutowy; bardzo dobry stan zachowania;

1826 list wysłany 29.VII z Warszawy do Kielc, stempel nadawczy typu IB; stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Służba Cywil. Rząd. Od Kom: Woie. Mazow." (Czernik typ IVB); na odwrocie ładnie odciśnięta pieczęć nadawcy z orłem; całość w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

1 200 PLN
20950

1819 BRODY idealnie odciśnięty stempel ramkowy - jeden z najrzadszych XIX wiecznych z terenu Galicji - na liście z pełną treścią, wysłanym 28.X z Odessy do Francomont w Niderlandach, dosłanym do austriackiego urzędu w Brodach przez prywatnych posłańców, a stąd już normalną pocztą na zachód, przez Akwizgran i miejscowość Henri Chapelle do adresata; niderlandzki stempelek graniczny "Duitsch Grensk te Henri Chapelle" w ramce; adnotacje dotyczące opłat na poszczególnych etapach podróży: "13", "5"; dekoracyjny walor o ciekawej, skomplikowanej drodze pocztowej, w bardzo dobrym stanie zachowania.

2 000 PLN
20951

1 800 PLN
20952

1824 około, list wysłany 25.VII z Piotrkowa do miejscowości Brzóstowy z dokładnym podaniem trasy p(rzez) Radom Opatów, stempel nadawczy typu IB, niebieskim atramentem wpisana wysokość opłaty pocztowej 30; gwarancja Gryżewski; z kolekcji S.Rosińskiego.

250 PLN
20953

1827 kompletny list wysłany 10.V z miejscowości Wschowa (Fraustadt) do Gostynia, ładnie odciśnięty dwuwierszowy stempel nadawczy; bardzo dobry stan zachowania.

40 PLN
20954

40 PLN
20955

1 200 PLN
20956

1836 kompletny list wysłany 18.VI z Gostynia do Poznania, dwuwierszowy stempel nadawczy, w lewym górnym rogu adnotacja dotycząca wagi przesyłki; na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy i stempelek nadejścia; dobry stan zachowania.

40 PLN
20957

1 200 PLN
20958

1840 obszar I Rzeczypospolitej - KRZEMIENIEC, XVIII-wieczny rosyjski jednowierszowy stempel nadawczy wprowadzony w 1795 roku, do tej pory nieznany na korespondencji z przed 1812 roku, list z miejscowości Białozurka, nadany 17.IX w Krzemieńcu, pod stemplem dopisana dokładna data wysyłki (po rosyjsku) "17 września 1840", wysłany przez Edmunda hrabiego Krasickiego do matki Julii hrabiny z Mniszchów Krasickiej we Wiedniu; szczegółowo określona przez nadawcę droga pocztowa "par Radziwiłłów, Brody, Léopol", dopisek pocztowy "3"; stempel odbiorczy "WIEN 11 OCT."; rzadki przykład użycia stempla z XVIII wieku w okresie po wojnach napoleońskich, opisany i reprodukowany w monografii prof.Miksteina "Pieczęcie pocztowe na Ziemiach Polskich w XVIII (1762-1800)"; list miejscowo podklejony taśmą samoprzylepną; dobry stan zachowania;

obszar I Rzeczypospolitej - DUBNO, list z miejscowości Białozurka, nadany 4/18 marca 1848 roku w Dubnie, adresowany na ręce hrabiny Anieli Krasickiej w miejscowości Bachurze (Bachórz), okrągły stempel nadawczy , dokładnie określona przez nadawcę droga pocztowa "par Brody, Leopol, Przemisl, Dubiecko", różne adnotacje pocztowe "2/5", "14"; rzadko spotykany austriacki stempelek kraju pochodzenia RUS; dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

2 500 PLN
20959

1840 kompletny list wysłany 9.I z miejscowości Mikołajów do Przemyśla, ozdobny stempel nadawczy z trąbką pocztową "MIKOLAIOW" (Adamczyk/Bartke 150,- euro), kasownik odbiorczy; dobry stan zachowania; ozdobne ostemplowania oprócz wysokiej ceny rynkowej, należą do najbardziej poszukiwanych i najchętniej zbieranych; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
20960

1841 PORTO, list na koszt adresata oznaczony "Porto", wysłany 20.XI z Warszawy do Włocławka, wysokość należności do pobrania od odbiorcy - 33 wpisano wielkimi cyframi niebieskim atramentem, urząd pocztowy przystawił pieczątkę PORTO, te wyjątkowo rzadko spotykane stemple, używane były przede wszystkim przez Pocztamt Warszawski, stempel nadawczy z ozdobnikiem typu IIID; unikalna całość w doskonałym stanie zachowania.

1 500 PLN
20961

1843 kompletny list wysłany 21.X z Tarnowa do Dębicy, odnotowana waga przesyłki "1/2 Loth"; na odwrocie bardzo ładnie odciśnięty dwuwierszowy stempel odbiorczy; dobry stan zachowania.

60 PLN
20962

1843 Królestwo Polskie, kompletny list zagraniczny z Międzyrzeca do Londynu wysłany 14.10, czerwony stempel nadawczy "MIEDZYRZEC" typu IIB z dopisaną w formie ułamka datą, przy dopisku "franco" adnotacja "do Granicy 18 1/2", dużymi cyframi wpisana liczba "18"; przesyłka przez Hamburg, gdzie odciśnięto datownik i przystawiono czerwony owalny stempelek z literą "T" i datą "20 OCT", została dosłana do Anglii, a do Londynu dotarła 24.10 - datownik odbiorczy na odwrocie; nietypowy, stosunkowo rzadki kierunek wysyłki; list o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym, w bardzo dobrym stanie zachowania.

1 000 PLN
20963

50 PLN
20964

1849 kompletny list wysłany 20.I z Bystrzycy Kłodzkiej (Habelschwerdt) do Nowej Rudy (Neurode); na odwrocie pieczęć lakowa odbiorcy i stempelek nadejścia; bardzo dobry stan zachowania.

50 PLN
20965

1849 kompletny list wysłany 4.IV z Pilzna do Tarnowa, dwuwierszowy stempel nadawczy; słabszy stan zachowania.

35 PLN
20966

1857 około, koszulka listu wysłanego 5.6 z Mińska do Łodzi, z dopiskiem "b.pilno", dwuwierszowy rosyjsko-polski stempel nadawczy typu VIIIA z dopisaną ręcznie datą; dopisek "I(nteres).R(ządowy)." zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej na odwrocie urzędowa pieczęć lakowa z godłem

100 PLN
20967

1858 zwrotne potwierdzenie nadania (recepis) listu wartościowego, wysłanego 3.III z Nowego Sącza; okrągły stempel nadawczy "NEU SANDEC", z boku fragment urzędowej pieczęci lakowej, którą recepis był przytwierdzony do przesyłki; z kolekcji S.Rosińskiego.

60 PLN
20968

1859 kompletny list wysłany 25.II z Wolsztyna (Wollstein) do Czeszewa, dwuwierszowy stempel nadawczy w ramce, na odwrocie pieczęć lakowa nadawcy i stempelek nadejścia; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

40 PLN
20969

1861 obszar I Rzeczypospolitej - WLADIMIR WOLYNSK, datownik z okresu przedznaczkowego, stosowany we Włodzimierzu Wołyńskim, użyty na liście z Paryża przez Prusy i Austrię do Rosji, jest jednym z dwóch znanych w tym wzorze i jedynym znanym z użycia na znaczku; na korespondencji zagranicznej używano niekiedy w Rosji datowników pisanych alfabetem łacińskim, ale tylko kilka miało brzmienie POLSKIE!!! pozostają one świadectwem silnych związków tych ziem z Rzeczypospolitą.

2 400 PLN
20970

1864 obwoluta listu z Radziejowa do Włocławka.

35 PLN
20971

40 PLN
20972

1866 około, list wysłany 26.6 z Nowogardu (Naugard) do Szczecina; dwuwierszowy w ramce stempelek nadawczy; na odwrocie na stempel nadejścia i pieczęć nadawcy z godłem "KÖN:PR.SUPER:/ INTENDENTUR:/ NAUGARD"; całość w dobrym stanie zachowania.

60 PLN
20973

1867 około, list z Włocławka wysłany 8.VII do Kalisza, rosyjsko-polski stempel nadawczy typu IXA, bardzo ładnie odciśnięty stempelek "Interes Rządowy" (Czernik typ IIIA) zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej, na odwrocie odbitka pieczęci urzędowej.

50 PLN
20974

90 PLN