Auction 51. Polish Kingdom

24576

1852 obszar I Rzeczypospolitej - WILNO, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu lustrzanym, wysłana z Wilna do Rygi, znak opłaty kreślony ręcznie, na froncie dwuwierszowy w ramce stempel nadawczy grażdanką WILNO (O/ MAP 1852), a na odwrocie stempel odbiorczy POŁUCZENO (/ 11 MAPTA); całość z przebarwieniami w słabszym stanie zachowania; użyta w Królestwie (Fi.8000.-).

Fi.Ckr7
1 600 PLN
24577

1858 obszar I Rzeczypospolitej, znaczek rosyjski za 10 kop., wydanie na papierze bez znaku wodnego o ząbkowaniu 12,5, skasowany rosyjskim kasownikiem numerowym 163 - Berdyczów, w bardzo ładnym stanie.

Mi.5
250 PLN
24578

Fi.Ck r 7
Mi.4UB
2 500 PLN
24579

1858 Królestwo Polskie, pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 27 - Szaki, w małej ekspedycji pocztowej w okręgu Maryampol, na północnym skraju Królestwa Polskiego, krótko po 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono obowiązek unieważniania znaczków kasownikiem numerowym; znane są jedynie dwa egzemplarze Rosji numer jeden z tym kasownikiem; ten egzemplarz opisany w monografii M.A.Bojanowicza na str.149 znajdował się kolejno w kolekcjach F.Mertensa, A.Faberge, H.C.Gossa, W.Lea, a ostatnio w zbiorze "Wisła" G.D.Mehrtensa; kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.I
Mi.1
16 000 PLN
24580

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" o grubości 0,10 mm oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 138 - Radom, w urzędzie pocztowym na trakcie z Warszawy do Krakowa, krótko po 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono do użycia kasowniki numerowe; jest rzadki, gdyż w większości urzędów w dalszym ciągu używano dostarczonych wcześniej znaczków za 10 kop. wydania z 1857 roku, które ząbkowania nie posiadały; poza lekkim śladem tekstu na odwrocie zachowany w bardzo dobrym stanie, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.II
Mi.2y
2 200 PLN
24581

1859 kompletny, prywatny list z ciekawą treścią z Lublina 20.10.59 do Wierzbowca przez Warszawę i Płońsk opłacony znaczkiem rosyjskim (Mi. 5), kasownik numerowy Lublina nr 73 oraz datownik w języku polskim z dodatkową adnotacją "bardzo pilne", ładny stan zachowania, fotoatest Fi 4500pln+

Mi.5
3 600 PLN
24582

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o jasnych odcieniach, unieważniony bardzo rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym stosowanym na linii kolei Warszawsko - Wiedeńskiej - typ 2; znaczek reperowany (dwa ząbki), ze skośną prześwitką na dole znaczka; poza tym w niezłym stanie, gwarancja z oznaczeniem (4).

Fi.1a
1 250 PLN
24583

Fi.1a
Mi.1a
1 000 PLN
24584

Fi.1a B1
Mi.1a
1 200 PLN
24585

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach zielonkawoniebieskim i karminoworóżowym, unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; ładny stan, gwarancja Krawczyk.

Fi.1ac
1 000 PLN
24586

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach zielonkawoniebieskim i karminoworóżowym; jest znaczkiem z pierwszej pozycji w arkuszu; klisza niebieska ma uszkodzone trzy liczby 10, dwa narożniki i całą lewą ramkę - opisane przez Z.Mikulskiego w "Filateliście" 2/2010; klisza czerwona ma spiłowane prawie całe trzy rzędy kropek na górze znaczka - to jedyny taki egzemplarz w arkuszu, oraz część trzeciego rzędu kropek na dole i dodatkowo uszkodzoną czerwoną obwódkę wokół herbu nad literą O w KOP, co jest pokazane na ilustracji po prawej, a opisane przez Z.Mikulskiego w "Przeglądzie Filatelistycznym" 6/2005; znaczek jest unieważniony polskim kasownikiem numerowym 102 - Zwierzyniec; ładny stan, podwójna gwarancja Krawczyk.

Fi.1ac B
10 000 PLN
24587

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminoworóżowym o jasnym odcieniu i klarownym druku; nie posiada większych usterek rysunku; zachował oryginalne gumowanie na prawie całej powierzchni, miejscami guma jest zmatowiała i lekko wchłonięta w papier; na górze mały zaciek kleju i ślad po podlepce; poza dwoma złamanymi ząbkami ładna perforacja z czterema niewyciętymi otworami po lewej, kolorowy fotoatest Krawczyk.

Fi.1ad
10 000 PLN
24588

Fi.1au
Mi.1a
3 000 PLN
24589

1860 koszulka listu wysłanego 28/4 z Warszawy do Berdyczowa, opłaconego pierwszym polskim znaczkiem w kolorach ciemnoniebieskim i karminowym o odcieniach ciemnych, unieważnionym polskim kasownikiem numerowym Warszawy; obok miejscownik nadawczy typu IIIA w języku rosyjskim, znaczek o bardzo ciemnych kolorach o czystym rysunku charakterystycznym dla pierwszych wydań z roku 1860, koperta zagięta wraz z znaczkiem, poza tym bardzo dobry stan i prezencja, fotoatest Schmutz.

Fi.1b
Mi.1b
8 000 PLN
24590

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach ciemnych niebieskim i karminowym na wycinku listu z Warszawy, kasownik urzędu na dworcu kolejowym Praga "DP" w okręgach, znaczek w pięknym stanie o niezwykle silnie przesuniętej perforacji, doskonała prezencja, gwarancja Franz.

Fi.1b
Mi.1b
1 400 PLN
24591

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach, z błędem "uszkodzona cyfra 10 i ornament w prawym górnym rogu"; znaczek ładnie zreperowany, wzmocniony masą papierową na całej powierzchni; unieważniony polskim kasownikiem numerowym o nieczytelnym numerze.

Fi.1b B7
700 PLN
24592

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminoworóżowym o ciemnych odcieniach, z nieopisanym dotąd błędem "duża kropa w niebieskim owalu nad P w KOP."; dodatkowo, unieważniony - co bardzo rzadkie, miejscownikiem Kibarty w dniu 11.3.; miejscowniki spotyka się na polskich jedynkach sporadycznie, w wielkich kolekcjach znajdowało się po kilka sztuk takich znaczków; dobra perforacja i ogólnie ładny stan zachowania, gwarancja Krawczyk.

Fi.1bc
6 000 PLN
24593

1860 Królestwo Polskie, list wysłany 21/10 z Łodzi do Warszawy opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym, o ciemnych odcieniach, unieważnionym polskim kasownikiem numerowym 182 - Łódź; obok dwujęzyczny miejscownik nadawczy /ŁÓDŹ typu IXA; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawa z 22/10 typu IIIC; odbitki obu klisz znaczka bez widocznych uszkodzeń, druk klarowny, barwy czyste, ładna perforacja, papier biały cienki; koszulka listu kompletna, rozcięta delikatnie bez najmniejszych rozdarć; wszystkie kasowniki bardzo dobrze czytelne; mimo lekkiego zgięcia papieru (sam znaczek ładny) całość zachowana w świetnym stanie, gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1bc
12 500 PLN
24594

1860 Królestwo Polskie, list wysłany 1/2 z Piotrkowa do Warszawy opłacony pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym, o bardzo ciemnych odcieniach, unieważnionym polskim kasownikiem numerowym 179 - Piotrków; obok miejscownik nadawczy typu IIIC; na odwrocie datownik odbiorczy Warszawa z 22/10 tego samego typu IIIC i okrągły godzinnik 9/R; odbitki obu klisz znaczka bez widocznych uszkodzeń, druk klarowny, barwy czyste i bardzo intensywne, piękna równa perforacja, papier biały cienki; koperta listu, bez klapy i pieczęci lakowej, była otworzona przez rozciecie listu od góry; wszystkie kasowniki bardzo dobrze czytelne; kasownik 179 w fazie przejściowej z uszkodzonym czwartym zewnętrznym okręgiem; w okresie późniejszym zanikł on całkowicie i tak powstał jedyny w Królestwie Polskim kasownik z numerem w TRZECH OKRĘGACH; z tego powodu był to ważny walor w kolekcji W.Rachmanowa, jego sygnatura po prawej na dole, fotoatest Ceremuga A.I.E.P.

Fi.1bc
14 000 PLN
24595

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o bardzo ciemnych odcieniach, na cienkim papierze z prześwitującym rysunkiem, unieważniony kasownikiem numerowym 266 - Przasnysz, w ekspedycji pocztowej na trakcie z Mławy do Pułtuska, współczynnik rzadkości - 5 punktów według M.A.Bojanowicza, ładny stan, gwarancja Krawczyk.

Fi.1bu
3 000 PLN
24596

1865 Królestwo Polskie, bardzo rzadka kombinacja dwóch wydań na jednym wycinku; znaczki rosyjskie za 10 kop., jeden wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5, drugi wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; oba czytelnie unieważnione polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.+660.-), rosyjskie oznaczenia typu ząbkowania ołówkiem, ładny stan.

Fi.5, 15y
Mi.5, 15y
800 PLN
24597

1865 (1858/9?) Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony pięknym, bardzo czytelnie odbitym unikalnym polskim kasownikiem numerowym 110 - Iwaniska (typ o wysokości cyfr 7,5 mm), w małej ekspedycji pocztowej w okręgu Opatów na trakcie do Nowego Miasta Korczyna; najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza (Fi.+1500.-); lekko uszkodzony rysunek draperii, poza tym w bardzo ładnym stanie, kolorowy fotoatest firmowy.

Fi.5 (V?)
Mi.5
2 500 PLN
24598

1865 Królestwo Polskie, parka znaczków rosyjskich za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego z ząbkowaniem 12,5; unieważniona unikalnym polskim kasownikiem ambulansowym DB - Droga Bydgoska, typ - standardowe litery z kropką po D, który był stosowany w wagonie pocztowym numer sześć; na innych parkach niespotykany; wycinek znajdował się w świetnych kolekcjach F.Mertensa - jego sygnatura na odwrocie, A.Faberge, M.A.Bojanowicza - jego gwarancja na odwrocie, a ostatnio u G.Denisenki, zachował się w świetnym stanie, a znaczki mają czyste żywe barwy, gwarancja Bojanowicz, kolorowy fotoatest firmowy.

Mi.6
12 000 PLN
24599

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony bardzo czytelnie odbitym polskim ośmiokątnym kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, bardzo ładny stan.

Mi.6
800 PLN
24600

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, typ cztery kwadraty z ozdobną stopką cyfry 1 (Fi.1200.-), lekko złamany poza tym w bardzo ładnym stanie.

Mi.7
900 PLN
24601

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 5 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 73 - Lublin, bardzo ładny stan.

Fi.14y
Mi.14y
200 PLN
24602

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 247 - Lipno (Fi.+300.-), bardzo ładny stan.

Fi.15y
Mi.15y
350 PLN
24603

1865 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 151 - Szydłowiec, bardzo ładny stan.

Fi.16y
Mi.16y
600 PLN
24604

1865 Królestwo Polskie, bardzo rzadki na ziemiach polskich znaczek rosyjski za 30 kop. wydania z 1865 roku, na papierze ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, na podłożu koloidalnym - tracącym w wodzie rysunek; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 236 - Ozorków, poza poprawianym ząbkowaniem w niezłym stanie.

Fi.17y
Mi.17y
800 PLN
24605

350 PLN
24606

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 1 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 289 - w małej ekspedycji dworcowej w Ząbkowicach (otwartej 16.2.1861) na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; na znaczku rosyjskim najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza; ładny stan.

Fi.18x
Mi.18x
2 500 PLN
24607

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 1 kop. wydania z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15, unieważniony polskim kasownikiem ekspedycji dworcowej BW - (Droga) Bydgosko-Wiedeńska (Fi.+330.-), w rzeczywistości bardziej czytelnym niż na skanie, niska cena wywoławcza.

Fi.18x
Mi.18x
80 PLN
24608

1866 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 3 kop. - błędnodruk z tłem 5-cio kopiejkówki, wydanie z 1866 roku na papierze prążkowanym poziomo, ze znakiem wodnym 4 oraz z ząbkowaniem 14,5:15 (Fi.400.-); unieważniony polskim kasownikiem numerowym 182 - Kibarty, poza kilkoma krótszymi ząbkami w niezłym stanie.

Fi.19s
Mi.19xF
300 PLN
24609

Fi.19s
Mi.19F
400 PLN
24610

1864 Królestwo Polskie - przesyłka do (spolszczenie), rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1861 roku, o wymiarach 138x107mm, ze znakiem wodnym Wz.II w położeniu lustrzanym, wysłana z Orenburga do Warszawy; na froncie datownik / 21 .1864, znak opłaty unieważniony tym samym kasownikiem, obok dwujęzyczny datownik odbiorczy WARSZAWA typu IIIC z 16.12. i okrągły godzinnik 8/R typu Da; Orenburg leżący na granicy Europy i Azji był częstym miejscem zsyłki i istnieje dość dużo korespondencji do Orenburga, listy do Królestwa Polskiego są rzadkie, piękny stan zachowania.

Fi.Ckr10
1 600 PLN
24611

1870 Królestwo Polskie; koszulka listu składanego z Aleksandrowa Pogreanicznego do Warszawy opłaconego rosyjskim znaczkiem za 10 kop. wydania z 1866 roku, na żeberkowanym poziomo papierze ze znakiem wodnym 4, oraz z ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniono rzadkim polskim kasownikiem ambulansowym DB/1 - Droga Bydgoska, na froncie kaszetka firmowa "S.H.NOWIŃSKI / ALEKSANDROWO" z ręcznie wpisaną datą 11.4.; na odwrocie warszawski godzinnik odbiorczy / 11.4.1870 / 5; listy nadane w ambulansach na linii Aleksandrów Pograniczny w kierunku Warszawy są bardzo rzadkie; od czasu aukcji zbioru Bojanowicza w 1999 roku, to pierwszy w handlu list nadany ambulansem DB/1 do Warszawy; koszulka listu kompletna, delikatnie otwarta i bez najmniejszych rozdarć, gwarancja.

Fi.21x
Mi.21x
8 000 PLN
24612

1871 kompletny list na papierze Konsystorza Warszawskiego do Rosji.

20 PLN
24613

20 PLN
24614

1872 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 20 kop. wydanie z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego o ząbkowaniu 12,5, skasowany kolejowym stemplem ambulansowym nr.31-32 Koluszki-Łódź wprowadzonym w 1872, w bardzo ładnym stanie.

Mi.6
1 000 PLN
24615

1966 wydawnictwo z okazji wystawy polonijnej POLPHIL 66 w Australii, w 1000-lecie powstania państwa polskiego , w środku dwa reprinty pierwszego polskiego znaczka, nakład numerowany tylko 300 egzemplarzy!, ciekawa i rzadka pozycja.

350 PLN