Auction 50. Warsaw Uprising 1944

21045

1944 ORZEŁEK / POCZTA POWSTAŃCZA / WARSZAWA, SIERPIEŃ 1944, wzorcowa odbitka najrzadszego kasownika Powstania Warszawskiego, użytego w urzędzie Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej 4 (u Gryżewskiego nienotowany, Fi.8b - cena amatorska); został opisany przez Z.Mikulskiego w artykule "Najrzadszy list z Powstania Warszawskiego" w "Filateliście" 9/2007; znany z jedynego, opisanego w tym artykule listu i kilku okładek karnetów zawierających kartę z serią znaczków AK; w zakupionej przez Muzeum Powstania Warszawskiego kolekcji z Niemiec, taka okładka stanowiła jeden z najcenniejszych eksponatów - pokazany jest na 12 z 95 stron tego zbioru; jedna z największych rzadkości Poczty Powstańczej; lekka gwarancja Krawczyk, obok Petriuk, fotoatest Petrriuk BPP.

Fi.8b
10 800 PLN
21046

1944 WARSZAWA W OGNIU - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, znaczek GG z kasownikiem typu 10 (Gryżewski), z 05.8. - najwcześniejszej znanej daty użycia kasownika tej poczty (stosowany do 14.8), bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.6000.-), gwarancja Krawczyk, Petriuk BPP.

Fi.10
1 500 PLN
21047

1944 BOHATERSKIE WALKI STOLICY - rzadki kasownik propagandowy urzędu Poczty Polowej AK przy ul.Szpitalnej, marginesowy znaczek GG z kasownikiem typu 11 (Gryżewski), z 07.8. t.j. z dnia jego wprowadzenia (w użyciu do 14.8.), bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.6000.-), gwarancja Krawczyk, Petriuk, fotoatest Petriuk BPP.

Fi.11
1 500 PLN
21048

1944 II wydanie definitywne - nie wprowadzone do obiegu, rzadka próba w kolorze jasnobrązowym - typ 5, na białym średnim papierze; lekkie ślady pozginania (wynoszona przez obóz jeniecki z Powstania), gwarancja i opis Schmutz.

Fi.118 P t.5
920 PLN
21049

1944 list poczty polowej wysłany 13 sierpnia przez sanitariuszkę na ul. Zgoda 9, stempel poczty polowej dla Śródmieścia typ 7 i stempel cenzury typ 1, bardzo dobry stan zachowania, fotoatest.

4 500 PLN
21050

1944 list powstańczy nadany na Śródmieściu Płn. unieważniony dużym stemplem Poczty Polowej Nr 106 (stempel typ 23), unikalnie użyty kasownik, według Gryżewskiego o najwyższym stopniu rzadkości RRRR!!!, z powodu braków akcesoriów pocztowych, w tym stempli, sporadycznie używano przypadkowo odnalezione stemple nawet z okresu I wojny światowej, na kopercie stemple cenzury typ1 "CENZURA HARCERSKA", oraz typ 5 "CENZUROWANE No 23", fotoopinia Jungjohann, gwarancja Krawczyk.

3 100 PLN
21051

1944 Powstanie Warszawskie - karta żywnościowa na sierpień 1944, zarejestrowana w Warszawie w dwóch sklepach (ich pieczątki na odwrocie) znajdujących się na terenach objętych Powstaniem; ciekawostka z okresu powstania.

80 PLN
21052

1944 korespondencja w sprawie pomocy w odnalezieniu rodzin zaginionych w czasie Powstania Warszawskiego - karta pocztowa z obozu Lager Graef w miejscowości Waltersdorf, wysłana 28.XII z Eichwalde do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN
21053

1944 korespondencja w sprawie pomocy w odnalezieniu rodzin zaginionych w czasie Powstania Warszawskiego - list (koperta z zawartością) wysłany 25.X z miejscowości Boberhöh (Nowy Zagór) do Wrocławia, a stamtąd przesłany do Rady Głównej Opiekuńczej w Krakowie; bardzo dobry stan zachowania.

120 PLN
21054

1944 karta pocztowa datowana 17.XI, wysłana ze Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice) przez powstańca - żołnierza AK, który trafił tam po upadku Powstania Warszawskiego; od października do obozu przybywały transporty powstańców warszawskich, w tym dzieci, wśród których był 10-letni Jurek Szulc uznany za najmłodszego jeńca II wojny światowej; powstańców umieszczano w tzw "Russenlager"; świadectwo dramatycznych polskich losów; walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

200 PLN
21055

1944 POCZTA POLOWA - koperta wysłana z Dobrej na Żurawią (z Powiśla na Śródmieście Płd.), z datownikiem "24 SIERP 1944" - Gryżewski typ 29 i stempelkiem cenzury typu 5; oba przystawione w urzędzie tranzytowym Śródmieście Płn. - cenzura No.6 dwa dni później niż dotąd notowano; bardzo dobry stan zachowania, czytelne odbitki kasowników, gwarancja Krawczyk, Petriuk BPP, fotoatest Petriuk BPP.

1 200 PLN
21056

1944 znaczek na wycinku ze stemplem w kolorze niebieskoczarnym typu 16 i kasownikiem typu 21a, gwarancja.

750 PLN
21057

1944 POCZTA POLOWA, najrzadsza niekatalogowana całość Poczty Powstańczej - koperta GG (sygn.X.43) z nadrukiem "mokotowskim" Orzeł / POCZTA POWSTAŃCZA / W-wa SIERPIEŃ 1944; przesyłkę nadano 24.8 czyli cztery dni po połączeniu Poczty Polowej AK i Poczty Harcerskiej; na Mokotowie nie było stałej placówki pocztowej, ani skrzynek pocztowych; listy składano w otwartych kopertach najpierw na Tynieckiej 26 m.9, a potem na punkcie werbunkowym przy Krasickiego 29; listów ludności cywilnej nie roznoszono adresatom; mogła je jednak przekazywać do innych dzielnic (przenoszono je kanałami); wyjątkiem były nieliczne listy powstańców z rejonu VI; z reguły są napisane na kartach "mokotowskich", mają datownik nadawczy AK na BARYKADACH z wyróznikiem m - Gryżewski typ 8 (Fi.+3500) i stempelek cenzury SPRAWDZONO - Gryżewski typ 4; wszystkie stemple jak też i nadruk w charakterystycznym granatowoczarnym kolorze; koperta ma ślady lekkiego zawilgocenia, ale zachowała się w wyśmienitym stanie, gwarancja Schmutz.

Fi.Ck.1(a)
9 000 PLN
21058

Fi.I-X
4 800 PLN
21059

1945 Powstanie Warszawskie - list w sprawie pomocy w odnalezienia syna Brunona Kolbow (najpewniej Niemca z Litwy) - internowanego w czasie powstania wraz z matką (piszącą list) w "obozie odosobnienia w Warszawie na Marszałkowskiej ulicy 69", wysłany 1.I.1945 z miejscowości Freiheitsau w Sudetach) do do Rady Głównej Opiekuńczej; unikalny dokument w doskonałym stanie zachowania.

500 PLN
21060

30 PLN
21061

30 PLN
21062

20 PLN
21063

25 PLN