Auction 50. WW2 military postage

20560

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład, pełna oryginalna guma.

Fi.20b nz
30 PLN
20561

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", cięty znaczek V wydania w kolorze brązowolila - II nakład, rzadki na papierze różowym, na odwrocie sygnatury MIR, WR - Rachmanow i MS - Mikstein.

Fi.20b nz
60 PLN
20562

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", narożny cięty znaczek V wydania w rzadkim odcieniu koloru brązowolila - II nakład.

Fi.20b nz
40 PLN
20563

Fi.20b nz
40 PLN
20564

Fi.20c B
50 PLN
20565

1943 Tajna Poczta Polska "Obrona Warszawy", marginesowy cięty znaczek V wydania w kolorze jasnofioletowym - II nakład.

Fi.20c nz
20 PLN
20566

1943 list poczty polowej 30.VI.43 do polskiego obozu przejściowego w Ahwaz w Iranie, stempel cenzury wojskowej nr 112, na odwrocie stempel odbiorczy.

60 PLN
20567

1943 list polecony z poczty polowej 113 1.III.43 do Teheranu.

50 PLN
20568

1943 tzw. "adres konspiracyjny" - służący do wymiany wiadomości między rodzinami w kraju, a wojskiem w Anglii, kartka ze Lwowa do Szwecji.

100 PLN
20569

100 PLN
20570

100 PLN
20571

200 PLN
20572

100 PLN
20573

100 PLN
20574

1943 Polskie jednostki na Bliskim Wschodzie - Palestyna, list wysłany 21.I za pośrednictwem poczty polowej 117 do polskiego przedstawicielstwa w Nairobi w Brytyjskiej Afryce Wschodniej, dotyczący poszukiwania przez żołnierzy II Korpusu rodzin, ewakuowanych ze Związku Sowieckiego razem z oddziałami gen.Andersa; stempelki różnych cenzur, przesyłka zabezpieczona zalepką cenzury; na odwrocie kasownik odbiorczy poczt polowej 80; dekoracyjna całość w bardzo dobrym stanie zachowania.

600 PLN
20575

1943 Armia Czerwona, list wysłany 2.X z radzieckiej poczty polowej 29644-A, adresowany do urzędu pocztowego Moskwa 55 "do wostrebowanija" (poste-restante), co było charakterystyczne w przypadku korespondencji do łagrów lub więzień, stempelek cenzury 04338, kasowniki odbiorcze; dobry stan zachowania (koperta zmniejszana).

100 PLN
20576

1943 Armia Polska w Wielkiej Brytanii, nalepka poczty polowej 1 Korpusu.

30 PLN
20577

1 200 PLN
20578

1943 polecony list polskie Poczty Polowej.

80 PLN
20579

1943 blok prywatnej emisji "Na dozbrojenie".

1 000 PLN
20580

1943 blok "Na dozbrojenie", służył jako pokwitowanie za wpłatę gotówkową na broń, co rzadkie zachował się w bardzo ładnym stanie.

Fi.Bl.1
2 800 PLN
20581

1944 seria znaczków poczty obwodu pińczowskiego Armii Krajowej, bardzo małe nakłady od 56 do 340 sztuk, gwarancja Mikstein, Schmutz.

Fi.1-4
4 000 PLN
20582

1944 Poczta Obwodu Pińczowskiego AK, unikalna seria o nakładach poszczególnych znaczków 84, 56, 340 i 79 szt. - przygotowana, ale ze względu na kontrofensywę niemiecką nie wprowadzona do obiegu; mimo zakopania całego wydania przez jakiś czas w ziemi, każdy znaczek zachował się w bardzo ładnym stanie; gwarancja Mikstein, każdy znaczek Schmutz.

4 800 PLN
20583

1944 "NIECH ŻYJE ZWYCIĘSTWO ANGLO-SOWIECKO-AMERYKAŃSKIEGO SOJUSZU WOJENEGO!" propagandowy ilustrowany listownik, wysłany 6.V z informacją o śmierci w dniu 2.V.1944 Bohatera Związku Sowieckiego pułkownika lotnictwa Iwana Diemidowicza Antoszkina, wysłany z poczty polowej 10330 do Moskwy, cenzura 01663, kasownik odbiorczy; stan zachowania, typowy dla przesyłek "ze wschodu"; niecodzienny walor; z eksponatu J.Falkowskiego.

600 PLN
20584

1944 III Rzesza, list wysłany 11.VII za pośrednictwem poczty polowej 11449 przydzielonej od marca 1944 do 4. Batterie technische Artillerie-Abteilung (mot.) 91; datownik nadawczy tzw. "Neutraler Stempel" z rzymską cyfrą "VII" na górze i literą "v" na dole, bardzo wysoka wycena katalogowa!!! pieczęć formacyjna, zalepka cenzury; doskonały stan zachowania.

200 PLN
20585

1944 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, zwolniony od opłaty pocztowej list "trójkąt" pisany po polsku, wysłany 26.VI (zapewne już z terenu Polski) z 1 pułku artylerii lekkiej za pośrednictwem poczty polowej 63409 z dopiskiem "i"(), do wywiezionej na Syberię przez sowietów rodziny, przebywającej we wsi Kowalicha w rejonie Barnaułskim Kraju Ałtajskiego; niebieski datownik nadawczy sowieckiej poczty polowej, kasownik odbiorczy 7.7; stempelek cenzury 25079; przesyłki z oddziałów 1 Dywizji należą do rzadko spotykanych; dekoracyjny walor w dobrym stanie zachowania.
1 Berliński Pułk Artylerii Lekkiej w lipcu 1944 zabezpieczał działania sowieckiej piechoty w walkach o uchwycenie przyczółków nad Bugiem.

1 000 PLN
20586

1944 list z poczty polowej 56903 z cenzurą wojskową nr 75 w dobrym stanie.

90 PLN
20587

1944 arkusik znaczków amerykańskiego fałszerstwa propagandowego "czaszka Hitlera" wydanego w ramach "Operation Cornflakes".

500 PLN
20588

1944 próbna odbitka amerykańskiego fałszerstwo propagandowe "czaszka Hitlera" wydanego w ramach "Operation Cornflakes".

300 PLN
20589

300 PLN
20590

300 PLN
20591

500 PLN
20592

300 PLN
20593

1945 poczta polowa - HEL, niebieski znaczek wydany w marcu dla okrążonych oddziałów niemieckich (Mi.280 euro), używany do frankowania poczty wysyłanej do Niemiec okrętami podwodnymi - tzw. U-Boot Hela post.

Fi.1b
Mi.13b
500 PLN
20594

1945 WAFFEN SS "3 Batalion szkolno-zapasowy grenadierów pancernych SS", formularz poczty polowej wysłany 19.I z jednostki SS stacjonującej w Neuzelle (tuż za Odrą i obecną polska granicą) do obozu pracy Wesenberg, pisany po polsku przez polskiego fryzjera!!! obsługującego esesmanów, jak wynika z treści listu, już w czasie Powstania Warszawskiego; pieczęć formacyjna z hitlerowską gapą "Waffen SS SS-Pz.Gren.Ausb.u.Ers.Batl.3."; unikalny, niezwykle ciekawy walor w doskonałym stanie zachowania z końcowego okresu II wojny światowej w Europie; ze zbiorów J.Falkowskiego.

800 PLN
20595

200 PLN
20596

1945 wydawnictwo propagandowe.

150 PLN
20597

1945 pasek makulaturowych znaczków niemieckiej poczty polowej na półwyspie helskim, tak zwanego "U-bota", znaczki pochodzą z arkuszy lekko uszkodzonych i odnalezionych po wojnie w bunkrze poniemieckim.

500 PLN
20598

30 PLN
20599

1946 Poczta Polowa II Korpusu, I wydanie znaczków, seria na liście wysłanym 7.III za pośrednictwem Poczty Polowej 127 do jednostki polskiej w Anglii, na odwrocie datownik odbiorczy POLSKA POCZTA POLOWA Nr.1 z 13.III; dobry stan zachowania na odwrocie ślady i niewielkie ubytki od wklejenia waloru na kartę albumową.

Fi.1-4
180 PLN