The new auction will start soon

Auction 48. WW1 military postage

Page:
Poz# Photos Description Catalog Features Actual price
6638

1904 wojna rosyjsko-japońska, walki w Korei - widokówka napisana 28.VIII przez Polaka służącego w armii carskiej, wysłana z Harbina do Mszany Dolnej, pieczęć formacyjna "Okrużn.Sztab Wojenno-Okrużnych Uprawen. Mandżur Armii". Urywek treści "Dziś przyjechałem z Laojanu gdzie armia japońska stoi pod miastem i lada chwila czekają bitwy" i dopisek na końcu: "Jadę do Korej pełnomocnym naczelnikiem oddziału przy armii przedniej". Dwa dni później 30.VIII, Japończycy rozpoczęli natarcie na 30 kilometrowym froncie, na odcinku Liaojung-Mukden w Mandżurii, w wyniku którego armia rosyjska musiała się wycofać. Unikalna przesyłka i wspaniały dokument historyczny.


1 800 PLN
6639

1914 znaczek poczty Naczelnego Komitetu Narodowego, gwarancja Mikstein.

Fi.1
60 PLN
6640

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, seria czysta w pięknym stanie.

Fi.1-2
340 PLN
6641

1914 Orzeł - wydanie legionowe NKN, rzadkie - jako kasowane, seria znaczków na wycinkach, unieważnionych kasownikiem ramkowym "Poczta Polowa W.P. / JĘDRZEJÓW".

Fi.1-2
700 PLN
6642

1914 znaczki poczty Naczelnego Komitetu Narodowego.

Fi.1-2
100 PLN
6643

1914 rosyjska ofensywa w Galicji w wyniku której, wojska rosyjskie zajęły 3.IX Lwów, list do Kopenhagi wysłany 23.12 z rosyjskiej poczty polowej nr.114 stacjonującej we Lwowie, znaczki unieważniono datownikiem "POLOW.POCZT.KANT.No114" (...N114), przesyłkę przez Kijów skierowano do Piotrogrodu do ocenzurowania i dalszej wysyłki; na odwrocie owalny stempelek cenzury i kasownik odbiorczy KJBENHAVN 22.I.1915; niezwykle ciekawa całość z wczesnego i krótkiego okresu okupacji Lwowa przez wojska rosyjskie; bardzo dobry stan zachowania.


Mi.69 
500 PLN
6644

1914 Legiony Polskie - POCZTA POLOWA LEGIONÓW L.1., wyraźna odbitka jednego z najwcześniejszych stempli pocztowych Legionów na karcie pocztowej wysłanej 3.X z Poronina do Krakowa adresowanej do "I Legionu"; doskonały stan zachowania; gwarancja Schmutz, z kolekcji S.Rosińskiego.


700 PLN
6645

1914 Legiony Polskie - "Feldpost der polnischen Legionen Nr.1" stempel z niemieckim tekstem na liście przesłanym 13.XII.1914 ambulansem nr.441 relacji Jablonkau-Oderberg (Jabłonków-Bogumin) do Żywca, polski stempelek cenzury CENZUROWANE; wskutek postępów ofensywy rosyjskiej w 1914 roku Departament Wojskowy Legionów wraz z pocztą polową ewakuował się do Jabłonkowa, według PZP stempel "Feldpost der polnischen Legionen Nr.1" był używany dopiero po przydzieleniu Legionom austriackich poczt polowych, czyli nie wcześniej niż w II połowie stycznia 1915 roku, tu najwcześniejsze - o miesiąc wcześniejsze użycie !!! doskonałej jakości odbitka stempla, bardzo dobry stan zachowania; gwarancja Schmutz; z kolekcji S.Rosińskiego.


1 000 PLN
6646

1914 stempel kamuflażowy "IX/267" (?) Gładyszów - stosowany dla przesyłek wojskowych nadawanych za pośrednictwem urzędów cywilnych w celu utajnienia miejsca nadania, formularz poczty polowej wysłany 3.XI do Wiednia; pieczęć formacyjna.


50 PLN
6647

1914 widokówka wysłana 14.XII ze szpitala fortecznego nr.4 w Krakowie, pieczęć formacyjna.


40 PLN
6648

1914 widokówka wysłana 3.XII przez Polaka służącego w armii carskiej ze szpitala w Rydze adresowana do Chabarowska, pieczęć listowa.


120 PLN
6649

1915 Legiony Polskie - znaczek-nalepka za 2 hal. w bardzo rzadkim różowym kolorze (Fi.750.-) !!! "NA CELE HUMANITARNE LEGIONÓW I SAMARYTANINA", skasowana stemplem cenzury na widokówce wysłanej 12.IX z Białej do Szczakowej, całość z niewielkimi zabrudzeniami; gwarancja Schmutz.

Fi.1a
400 PLN
6650

1915 obiegowe znaczek rosyjski za 2 kop., unieważniony utajniającym miejsce nadania listu niemym kasownikiem wojennym - Warszawa, rzadki typ 512.09 według Lewina.


Mi.64A 
60 PLN
SOLD
6651

1915 Legiony Polskie - formularz wysłany 20.IV za pośrednictwem poczty polowej 118, niespotykany polski stempelek cenzury spełniająca równocześnie funkcję pieczęci formacyjnej - "CENZUROWANO/ B,1 P, FELDPOST 118", w fundamentalnej pracy Berka nienotowane!


350 PLN
6652

1915 widokówka wysłana 24.III przez Polaka służącego w armii carskiej ze szpitala wojskowego w Jałcie do Żyrardowa, pieczęć szpitala, kasownik odbiorczy; temat - CZERWONY KRZYŻ.


150 PLN
6653

1915 "K.k. Staatsbahn-Krankenzug No 55" formularz poczty polowej, wysłany 16.IX z pociągu szpitalnego, przez członka załogi z Pomocniczego Legionu Akademickiego; dekoracyjna całość, wyraźne odbitki stempli formacyjnych, cenzura; temat - CZERWONY KRZYŻ, KOLEJ.


250 PLN
6654

1915 Legiony Polskie - I Brygada, karta pocztowa, wysłana 29.XI za pośrednictwem poczty polowej 118 do Krakowa, stempel formacyjny z orłem "I BRYGADA PIŁSUDSKIEGO Komenda taboru 5. pułku ..." - nieopisany u Berka !!! bardzo dobry stan zachowania;

1915 Legiony Polskie - I Brygada, formularz wysłany 18.I za pośrednictwem poczty polowej 118 do 11 pułku huzarów na pocztę polową 75, gdzie przeadresowano ją do 6 Dywizji Kawalerii (6.K.T.D.); przesyłkę zaadresowano po polsku "Rotmistrz Szabl", a urzędnik pocztowy lub cenzor dodał niemieckie tłumaczenie "Rittmeister Schabl"; bardzo dobrej jakości odbitka stempla formacyjnego z orłem "LEGIONY POLSKIE. 1 BRYGADA PIŁSUDSKIEGO KOMENDA 1 BAONU 2-go p.p.", doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.


600 PLN
SOLD
6655

1915 (?) "II Marine Fliegerabteilung" - list wysłany z bazy lotniczej List na wyspie Sylt przez oficera jednostki wodnosamolotów cesarskiej marynarki wojennej do Bayreuth; stempel pocztowy bazy lotniczej; koperta pionowo zgięta; temat - LOTNICTWO.


120 PLN
6656

1915 Naczelny Komitet Narodowy, dekoracyjny w formie i patriotyczny w stylistyce, kwit kasowy wystawiony 6.VIII w Krakowie dla Ligi Kobiet z Zakopanego, za sprzedane wydawnictwa, dochód ze sprzedaży których, przeznaczony był na cele legionowe.


150 PLN
6657

1915 widokówka (Kraków) wysłana 9.VI do Kolmaru w Alzacji za pośrednictwem poczty polowej 186, stempelek cenzury.


30 PLN
6658

1916 Poczta Polowa Legionów, formularz pocztowy z próbną odbitką stempli legionowych, materiał wzorcowy i porównawczy.


250 PLN
6659

1916 kartka z Lublina 27.VIII.16 ze stemplem formacyjnym oddziału pochówkowego Deutsche Kriegergraber - Abteilung beim K.u.k. Mil. Gen. Gouv. in Polen.


30 PLN
6660

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich cięte.


50 PLN
6661

1916 nalepki dobroczynne na rzecz Legionów Polskich ząbkowane.


30 PLN
6662

1916 Legiony Polskie - przepustka na dzień 10 lipca wystawiona w Kozienicach, czytelna odbitka dwuobrączkowego stempla formacyjnego "1 PUŁK ARTYLERII LEGIONÓW POLSKICH KADRA" z orłem nieopisanego u Berka, z tego samego okresu znana jest pieczęć dwuwierszowa o tej samej treści; słabszy stan zachowania.


150 PLN
6663

1916 Legiony Polskie - w drugiej połowie roku zmieniono numerację poczt polowych Legionów, 10.X dotychczasową pocztę 118 przemianowano na 389, którą zlikwidowano po kilku zaledwie miesiącach funkcjonowania (zimą 1916); formularz wysłany 24.IX do Krakowa za pośrednictwem poczty polowej 389 czyli ponad 2 tygodnie wcześniej niż podaje literatura !!! datownik z wyróżnikiem "a*" (odmiana u Berka nienotowana !!!), pieczęć formacyjna z orłem "PROWIANTURA / 5 PUŁKU LEG. POLSKICH" (u Berka nieopisana !!!), karta pionowo zgięta; unikalna całość w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz; z kolekcji S.Rosińskiego.


1 000 PLN
SOLD
6664

1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list polecony, wysłany 31.8 z Mińska, za pośrednictwem poczty polowej - kasowniki "OBRATNA.POCZ.KAN.w MIŃSKU" ( .. ), z datami 2 i 9.IX - przesłany do ocenzurowania w Piotrogrodzie; zwraca uwagę stempelek polecenia z nazwą miejscowości pisaną grażdanką, nie używany na korespondencji zagranicznej! pieczęci lakowe, zalepki i różne stempelki cenzury piotrogrodzkiej, w tym z numerem cenzora 615; kasownik odbiorczy; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.


Mi.69II 
200 PLN
6665

1916 Legiony Polskie - list wysłany 2.VII za pośrednictwem poczty polowej 355 (najkrócej funkcjonującej) do Rymanowa, wyraźne odbitki stempli formacyjnych, dekoracyjna całość w dobrym stanie zachowania (brak tylnej klapy); wśród przesyłek legionowych, koperty należą do najrzadziej spotykanych walorów.


250 PLN
6666

1916 Legiony Polskie - pamiątkowa plakieta przygotowana z okazji 53-rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego z naklejonymi znaczkami kwestarskimi na rzecz legionów; niecodzienny walor w dobrym stanie zachowania (naklejony na folię).


120 PLN
6667

1916 korespondencja do rosyjskich jeńców w Niemczech - specjalny formularz wysłany 17.IV z miejscowości Michałowskoje do Neuhammer, stempelki cenzury rosyjskiej niemieckiej i obozowej; całość w bardzo dobrym stanie zachowania.


100 PLN
6668

1916 Legiony Polskie - widokówka wysłana 28.XII za pośrednictwem poczty polowej 378 do Krakowa, odmiana datownika z wyróżnikiem "a", pieczęć formacyjna "KOMENDA LEGIONÓW POLSKICH", oba stemple bardzo ładnie odciśnięte; doskonały stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.


150 PLN
6669

1916 (?) widokówka (Aure in der Champagne) wysłana 16.IV ze szpitala polowego za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.85 do Grudziądza; pieczęć formacyjna.


30 PLN
6670

1916 korespondencja do Duńskiego Czerwonego Krzyża w Kopenhadze, list od jeńca wojennego, wysłany 19.7 z miejscowości Ilinskoje ( ) do ocenzurowania we Wiatce, gdzie dotarł 23.7, skąd 25.7 wyekspediowano go do Danii; stempelek cenzury z Wiatki cenzora nr.220; bardzo dobry stan zachowania.


Mi.69II 
80 PLN
6671

1916 formularz do korespondencji jeńców wojennych z terenów Rosji z emblematem Czerwonego Krzyża, treść napisana po niemiecku, datowany 27.V i wysłany z obozu w miejscowości Taza do Lwowa; stempelek rosyjskiego cenzora nr.9 z Omska (na odwrocie) i cenzura austriacka z Wiednia; przesyłka za dotarła do adresata za pośrednictwem Duńskiego Czerwonego Krzyża, trzywierszowy stempelek "Croix Rouge Danoise Copenhague Agence des prisonniers de guerre" z dopisaną datą 24/7/1917; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; temat - CZERWONY KRZYŻ.


200 PLN
6672

1916 Legiony Polskie - kwit wypłaty należności za "dostarczoną podwodę" Centralnego Biura Werbunkowego Legionów Polskich, wystawiony 28.IX na kwotę 7 Koron 20 halerzy przez oficera werbunkowego; efektowny stempelek formacyjny z orłem "OFICER WERBUNKOWY LEGIONÓW POLSKICH Sandomierz" nieopisany u Berka !!! niespotykany walor w doskonałym stanie zachowania.


400 PLN
SOLD
6673

1916 Legiony Polskie - formularz wysłany 20.VI za pośrednictwem poczty polowej 355 do Oświęcimia, pieczęć formacyjna z orłem: "K.U.K. KOMMANDO 3.BRIGADE POLNISCHE LEGIONEN" nieopisana u Berka; wśród legionowych rekwizytów pocztowych, stemple z tekstem niemieckim należą do rzadkości; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Falkowski.


300 PLN
6674

1916 list od jeńca wojennego, wysłany 30.V z Kijowa - za pośrednictwem Duńskiego Czerwonego Krzyża - do miejscowości Mieścisko (Markstädt) w Wielkopolsce, kwadratowy stempelek z liczbą 19, używany w sortowniach do oznaczania przesyłek kierowanych do ocenzurowania, stempel Piotrogrodu z datą 27.6 i pieczątka cenzury piotrogrodzkiej z numerem cenzora 970; dobry stan zachowania.


Mi.69II 
200 PLN
6675

1916 formularz Czerwonego Krzyża przeznaczony do korespondencji z jeńcami wojennym na terenie Rosji, część na odpowiedź wysłana 13.III z obozu w Taszkiencie do Przemyśla; cenzura austriacka i rosyjska; temat - CZERWONY KRZYŻ.


150 PLN
6676

1916 formularz wysłany 31.III za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.264, adresowany do Gdańska.


30 PLN
6677

1916 formularz wysłany 22.X za pośrednictwem niemieckiej poczty polowej nr.154 ze szpitala wojskowego, formacyjna pieczęć listowa.


20 PLN