Auction 48. Polish Kingdom

6479

1851 Królestwo Polskie, rosyjska koperta za 10+1 kop. wydania z 1849 roku wprowadzona do obiegu w Królestwie w dniu 1/13 lutego 1851 roku, o wymiarach 138x107 mm, ze znakiem wodnym Wz.I w położeniu normalnym; wysłana 19.2 z Międzyrzeca do Lemsal koło Rygi; znak opłaty nie został unieważniony, rozporządzenie o unieważnianiu poprzez kreślenie wprowadzono 10/22 lutego 1851 roku; nie jest to dowodem, że to pierwszy miesiąc jej użycia w Królestwie, ale w dużym stopniu to uprawdopodobnia; na froncie dwuwierszowy stempel nadawczy rosyjsko-polski typu VIIIA z charakterystycznymi negatywowymi literami Z w MIĘDRZYRZEC z dopisaną w ułamku datą 19/2; według artykułu Z.Mikulskiego w Filateliście 3/2008: "... całostki rosyjskie użyte w Królestwie Polskim w latach 1851-1860 spotyka się rzadko. Według mojego szacunku ... kopert 10-kopiejkowych nie zachowało się więcej, jak 20-25 sztuk. Przez 40 lat kolekcjonowania znaków pocztowych Królestwa Polskiego udało mi się zebrać jedynie 10 egz. tych kopert ..."; walor w dobrym stanie zachowania, sygnowany WK, fotoatest firmowy.

Fi.Ckr7
10 000 PLN
6480

1858 obszar I Rzeczypospolitej, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim kasownikiem numerowym 5 - Wilno, poza lekko słabszy lewym górnym narożnikiem w bardzo ładnym stanie.

Mi.5
250 PLN
6481

1858 rosyjski znaczek z polskim kasownikiem numerowym nr 167 Żarek, bardzo rzadkie - Bojanowicz 8 punktów, gwarancja Bojanowicz.

Mi.2
2 500 PLN
6482

1858 Królestwo Polskie, pierwszy znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1857 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1"; unieważniony czytelnie polskim kasownikiem numerowym 98 - Chomęciska (Stary Zamość), najwyższy współczynnik rzadkości - 10 punktów według M.A.Bojanowicza; to pierwszy znaczek będący w obiegu na ziemiach polskich, został użyty krótko po 27 marca 1858 roku - kiedy to wprowadzono do użycia kasowniki numerowe; oprócz jednego znaczka na froncie listu z mało czytelnym kasownikiem, opisanego przez M.Bojanowicza w jego monografii, to jedyny znany egzemplarz Rosji numer jeden z kasownikiem tej ekspedycji; znajdował się w historycznych zbiorach: A.Faberge, J.Mazepy, a ostatnio w słynnej kolekcji Wisła G.D.Mehrtensa, fotoatest firmowy.

Fi.I
Mi.1
16 000 PLN
6483

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony, na oryginalnym wycinku i bardzo czytelnie, polskim kasownikiem numerowym 223 - Koło; bardzo ciemny odcień brązu i czytelny niezużyty kasownik świadczą z bardzo dużą pewnością, iż znaczek został użyty przed 1860 rokiem; bardzo piękny stan zachowania.

Fi.V
Mi.5
1 500 PLN
6484

1858 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony bardzo czytelnie polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, jedynym okrągłym kasownikiem numerowym, który z całą pewnością został użyty przed 1860 rokiem, gdyż w momencie powrotu do obiegu znaczków rosyjskich był już wycofany z użytku (1864); piękny stan zachowania.

Fi.V
Mi.5
1 000 PLN
6485

1859 list do Królestwa Polskiego, wysłany 26.XI z Petersburga do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5, unieważnionym kasownikiem numerowym 1, pod znaczkiem ładnie odbity miejscownik z datą, na odwrocie warszawski datownik odbiorczy i duży kwadratowy godzinnik "3/P"; zbutwiałe krawędzie listu ale od frontu prezentuje się dobrze.

Mi.5
350 PLN
6486

1859 list do Królestwa Polskiego, wysłany 16.II z Moskwy do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858, na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5, unieważnionym kasownikiem numerowym 2, na odwrocie miejscownik nadawczy z datą i warszawski datownik odbiorczy; zbutwiałe krawędzie listu ale ekspozycyjnie ładny.

Mi.5
300 PLN
6487

1859 Królestwo Polskie - kompletny list składany opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze ze znakiem wodnym "cyfra 1" i ząbkowaniem 14,5:15; znaczek unieważniony polskim kasownikiem numerowym 175 - Granica, obok kolejowy datownik graniczny GRANICA DR(oga) ŻEL(azna) z 11.2., na odwrocie godzinnik 9/R i stempel odbiorczy Warszawy z 12.2.; listy z Zakładów Górniczo-Hutniczych Hordliczka były często opłacane znaczkami użytymi poprzednio przez ich biuro w Warszawie (Z.Mikulski Filatelista 2/2008) jednak na tym liście nie można się tego typu oszustwa doszukać, znaczek nie ma cech podwójnego użycia; bardzo wysoka wycena katalogowa (Fi.12000.-); koszulka listu poprzecierana i podklejona na krawędziach, czytelnie skasowany znaczek zachowany w bardzo dobrym stanie, sygnowany I.P.M., gwarancja i opis Mikulski.

Fi.II
Mi.2
15 000 PLN
6488

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych na wycinku listu z Warszawy, znaczek w pięknym stanie o niezwykle czystym rysunku i doskonałej perforacji, gwarancja.

Fi.1a
Mi.1a
1 000 PLN
6489

1860 wycinek z frontu listu opłaconego pierwszym polskim znaczkiem w odcieniach jasnych i rosyjski znaczek na wycinku, oba kasowane bardzo rzadkim kasownikiem numerowym Bełchatowa nr 180, Bojanowicz 8 i 9 punktów.

Fi.1a
Mi.1a, 15
4 800 PLN
6490

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach jasnych kasowany rzadkim polskim kasownikiem numerowym nr 231 z Łubienia (Bojanowicz 6 punktów), znaczek z uszkodzeniami lewej ramki, gwarancja Schmutz.

Fi.1a
Mi.1a
1 800 PLN
6491

Fi.1a B1
Mi.1a
1 200 PLN
6492

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminoworóżowym o jasnych odcieniach; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 158 - Częstochowa; klisza niebieska z efektownym błędem "lewa ramka uszkodzona i brak górnej jedynki - początkowa faza tzw. jajka"; prawy dół znaczka ładnie wzmocniony; gwarancja z oznaczeniem (4).

Fi.1a B3
1 500 PLN
6493

Fi.1au
Mi.1a
3 200 PLN
6494

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; wzmocniony masą celulozową na całej powierzchni, poza tym w bardzo ładnym stanie; gwarancja z oznaczeniem (4).

Fi.1b
800 PLN
6495

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach ciemnych i rosyjski znaczek, oba kasowane bardzo rzadkim kasownikiem numerowym Żarek nr 167, Bojanowicz 7 i 8 punktów.

Fi.1b
Mi.1b, 5
2 250 PLN
6496

1860 pierwszy polski znaczek w odcieniach ciemnych kasowany rzadkim polskim kasownikiem numerowym nr 16 z Rudy Guzowskiej (Bojanowicz 6 punktów), znaczek w bardzo dobrym stanie z pięknie czytelnie odbitym kasownikiem, gwarancja Bielski, Falkowski.

Fi.1b
Mi.1b
2 400 PLN
6497

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w rzadkich kontrastowych kolorach ciemnego błękitu pruskiego i różowym o jasnym odcieniu; czytelnie unieważniony polskim kasownikiem numerowym 235 - Łęczyca; poza ładnie wzmocnionym narożnikiem i kilkoma pęknięciami papieru w ładnym stanie; gwarancja z oznaczeniem (4).

Fi.1bc
1 000 PLN
6498

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop. w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach na cienkim prześwitującym papierze z wczesnego nakładu o charakterystycznej regularnej perforacji (Fi.3000.-); unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; poza widocznym na skanie złamanym i wzmocnionym gumą prawym górnym narożnikiem, znaczek w bardzo ładnym stanie; gwarancja z oznaczeniem (4).

Fi.1bu
2 400 PLN
6499

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach, na na bardzo cienkim papierze (0,06 mm) i z prześwitującym rysunkiem; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; klisza niebieska bez większych usterek, ale czerwona bardzo mocno zużyta szczególnie w lewej i dolnej części, takie rozległe uszkodzenia są bardzo rzadkie i zostały opisane bardzo ogólnie; zniszczone klisze naprawiano, ale znaczki z widocznymi śladami takich napraw też są bardzo rzadkie; poza kilkoma krótszymi ząbkami w bardzo ładnym stanie; fotoatest z opisem uszkodzeń czerwonej kliszy oraz stanu znaczka Schmutz.

Fi.1bu B
9 000 PLN
6500

1860 Królestwo Polskie, pierwszy polski znaczek za 10 kop., w kolorach niebieskim i karminowym o ciemnych odcieniach, na cienkim papierze i z prześwitującym rysunkiem; unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa; klisze niebieska i czerwona z niewielkimi usterkami rysunku: przerwana ramka po prawej i wyszczerbienie owalu w lewej górnej części; ładne ząbkowanie, wzorcowy egzemplarz w pięknym stanie; gwarancja i opis Schmutz.

Fi.1bu B8
6 000 PLN
6501

1860 Królestwo Polskie, list zagraniczny wysłany 8.XI z Warszawy do Wiednia, mały okrągły (18 mm) stempel nadawczy typu IIIC (398g), stempelek FRANCO z wpisaną wysokością opłaty 15/15 informujący, że list został w całości opłacony przez nadawcę, dodatkowo stempelek nadawcy JOZEF EPSTEIN; na odwrocie kasownik odbiorczy; całość w dobrym stanie zachowania.

250 PLN
6502

1860 koperta dla poczty miejskiej w Warszawie, bardzo jasny kolor niebieski, na odwrocie ślady dwóch miejsc po wklejeniu do albumu, ogólnie ładny stan.

Fi.Ck4IIx
1 500 PLN
6503

1860 koperta dla poczty miejskiej w Warszawie, papier satynowany z tłoczonymi kwadratami, na odwrocie ślady dwóch miejsc po wklejeniu do albumu, niewielkie plamki.

Fi.Ck5IIy
1 100 PLN
6504

1860 Królestwo Polskie - bardzo wcześnie użyta koperta wysłana 1.1. według kalendarza juliańskiego z Warszawy do Nowostawów, traktem przez Lublin, Usciług, Równo i Horbaków; znak opłaty skasowany stemplem numerowym 1 Warszawa, obok datownik grażdanką; na froncie (od przyklejenia) i na odwrocie dziury po pieczęciach lakowych; na wcześnie użyte klasyczne walory katalogi przewidują bardzo duże dopłaty, gwarancja Schmutz.

Fi.Cp5IIy
6 000 PLN
6505

600 PLN
6506

1862 Królestwo Polskie - koszulka listu, wysłanego 13/9 z Włocławka do Warszawy, opłaconego pierwszym polskim znaczkiem za 10 kop. w kolorach zielonkawoniebieskim i karminoworóżowym o jasnych odcieniach - nakład z 1862 roku, unieważnionym polskim kasownikiem numerowym 241 - Włocławek; obok miejscownik nadawczy typu IIIA; na odwrocie datownik odbiorszy z 14/9 typu IIIC; mimo jasnych odcieni odbitki obu klisz, a zwłaszcza będącej niedługo po retuszu czerwonej, są bardzo klarowne, z doskonale widocznymi szczegółami rysunku owalu i pełną nieprzerwaną odwódką wokól niego; znaczek posiada pełną perforację i zachował się w bardzo dobrym stanie, fotoatest z opinią "ECHT in allen Einzelheiten ist" i "Marke ist einwandfrei, schön" Mikulski.

Fi.1ac
10 000 PLN
6507

1862 obwoluta listu wysłanego 23.12.62 z Warszawy do Petersburga opłaconego pierwszym polskim znaczkiem o odcieniach ciemnych w kolorze niebieskim i karminowym, unieważnionym kasownikiem głównego urzędu pocztowego w Warszawie; obok datownik warszawski w języku rosyjskim z datą nadania 23/12, na odwrocie stempel odbiorczy, znaczek w bardzo dobrym stanie, koperta uszkodzona przez wycięcie z frontu odbiorcy listu (firmy Grünzburg), gwarancja Kalinowski.

Fi.1b
Mi.1b
6 000 PLN
6508

1862 Królestwo Polskie, znaczek rosyjski za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; unieważniony rosyjskim sześciokątnym kasownikiem ambulansowym 11; numery 12, 14, 15 i 16 używane były także na linii kolei północnej, stąd na odcinku Wierzbołów - Kowno, mogły zostać użyte na polskim znaczku numer jeden; numerem 11 kasowano w latach 1861-64 wyłącznie znaczki na listach nadawanych w kierunku Warszawy, ukończoną w grudniu 1862 roku, linią z St Petersburga; podczas jej budowy listy do Rosji stemplowano przy nadaniu w Warszawie kasownikiem numerowym 1; początkową część drogi odbywały dyliżansem konnym, skąd dostarczano je do ambulansu na zbliżającej się do Warszawy stacji końcowej kolei; po ukończeniu linii znaczki na listach z Warszawy unieważniano na Dworcu Praga kasownikiem D(roga) P(etersburska); na polskim znaczku numer jeden kasownik ambulansowy 11 nie występuje, znany jest dotąd wyłącznie na dwóch znaczkach rosyjskich (wydań z 1858 i 1864 roku); fotoatest firmowy.

Mi.5
1 200 PLN
6509

1863 list wysłanego 9/8 z Warszawy z firmy M.Bersonn do Petersburga, opłaconego pierwszym polskim znaczkiem w kolorach zielonkowoniebieskim i jasnoróżowokarminowym o odcieniach jasnych, unieważnionym polskim kasownikiem numerowym Warszawy; obok miejscownik nadawczy typu IIIA w języku rosyjskim, brak kasownika odbiorczego, znaczek w bardzo dobrym stanie z nakładu z początku 1863 roku, bardzo dobry stan i prezencja.

Fi.1ac
Mi.1a
6 000 PLN
6510

1863 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 4 - PORAJ, koszulka listu urzędowego z Kamienicy Polskiej do Łodzi; nadana w małej ekspedycji dworcowej Poraj - rosyjsko-polski dwuwierszowy ramkowy stempel nadawczy typu VIIIB z dopisaną w ułamku datą 18/8, na linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; list podano do ambulansu - ręczna adnotacja po rosyjsku B()4 i data 18/8; na odwrocie stempel ambulansowy z numerem wagonu i pieczęć nadawcy z godłem (WÓJT GMINY KAMIENICA POLSKA); znaczki ze stemplem numerowym 303 - Poraj mają najwyższy stopień rzadkości U (unknown-nieznany) według M.A.Bojanowicza, w ostatnich latach w zbiorach Z.Mikulskiego odalazł się jeden wycinek z tym kasownikiem i stemplem nadawczym obok, ale listu w żadnej znaczącej kolekcji nie było; wygląda, że oferowany walor jest jedyną dostępną formą udokumentowanego obiegu z tej ekspedycji w okresie 1858 - 65, fotoatest firmowy.

4 000 PLN
6511

1863 Królestwo Polskie - EKSPEDYCYA POCZT w WAGONIE 3, koszulka listu urzędowego do Łodzi; co rzadkie list podano do ambulansu bezpośrednio - typowa ręczna adnotacja "Skierniewice" i data 8/11 i stempel ambulansowy wagonu 3 na linii kolei Warszawsko-Wiedeńskiej; na odwrocie pieczęć nadawcy z godłem - wójt gminy Łyszkowice; ambulansem list dotarł do stacji Rokiciny - datownik 8/11, a stamtąd traktem konnym do Łodzi; w 1863 istniał projekt linii kolejowej Rokiciny-Łódź-Kalisz, ale zamiast tego w 1865 Grohman&Scheibler zbudowali linię Koluszki-Łódź.

1 080 PLN
6512

1863 list do Królestwa Polskiego, wysłany 29.IV z Rzymu do Warszawy, przewieziony drogą morską do Marsylii, a stamtąd przez Strasbourg i Akwizgran do Polski, ogarniętej Powstaniem Styczniowym; nadawca opisuje między innymi, osobiste spotkanie z papieżem Piusem IX, list kończy się zdaniem: "My tu w Rzymie ...doznaiem wszelkiego bespieczeństwa i spokoju dałby Wam Bóg, aby też i u Was tak samo było"; niezwykle ciekawy dokument historyczny o wspaniałym obiegu.

800 PLN
6513

1863 Królestwo Polskie, koszulka listu zagranicznego wysłanego 6.12 z Warszawy do Nantes, mały stempel nadawczy typu IIIC (389h), pruski okrągły stempel graniczny: "AUS POLEN über EISENB.POST-BÜR.XI./ PORTO" (Feuser +200DM); stempelki: "11" i "P.33.", adnotacje dotyczące wysokości opłat pocztowych na różnych etapach podróży listu; stemple tranzytowe: PREUSSE ERQUELINES, Paryż i odbiorczy Nantes z 9.12; dodatkowo owalny stempelek nadawcy; warto podkreślić, że list z Warszawy do Francji dotarł w ciągu 4 dni!!! dekoracyjna całość o ładnie udokumentowanym obiegu pocztowym w dobrym stanie zachowania.

400 PLN
6514

1864 list wysłany 16.12.64 z Lipna do Warszawy opłaconego pierwszym polskim znaczkiem o odcieniach ciemnych, unieważnionym kasownikiem urzędu w Lipnie - 247 w okręgach; obok datownik z datą nadania 10/12 i dwujęzycznym napisem Lipno, na odwrocie stempel i godzinnik odbiorczy, list w słabym stanie, jak na zdjęciu.

Fi.1b
Mi.1b
4 800 PLN
6515

1864 Ukraina, list do Królestwa Polskiego wysłany 25.VII z Odessy do Warszawy, opłacony znaczkiem rosyjskim za 10 kop. wydania z roku 1858 (bardzo późne użycie!), na papierze bez znaku wodnego, o ząbkowaniu 12,5, unieważnionym miejscownikiem z ozdobnikiem i datą, na odwrocie druga odbitka miejscownika i kasownik odbiorczy; zamiast pieczęci lakowej dekoracyjna zalepka nadawcy; zbutwiałe krawędzie listu ale ekspozycyjnie ładny.

Mi.5
500 PLN
6516

1865 pierwszy polski znaczek na obwolucie listu z Warszawy do Petersburga, znaczek o żywych ciemnych kolorach o bardzo czystym rysunku i poprawnym ząbkowaniu, rzadko spotykany na listach kasownik warszawski - jedynka w czterech kwadratach, późna data użycia na kilka tygodni przed wycofaniem pierwszego znaczka ze sprzedaży, koperta posiada reperację w postaci uzupełnienia wyciętego fragmentu koperty z nazwiskiem adresata (praktycznie niewidoczne), na odwrocie stempel odbiorczy Petersburga 26.I.65, bardzo ładna prezencja i czysty stan zachowania, gwarancja Schmutz.

Fi.1b
Mi.1b
5 500 PLN
6517

1865 Królestwo Polskie - pierwszy polski znaczek w kolorach błękitu pruskiego i karminowym o bardzo intensywnych odcieniach, na wycinku z listu do Rosji, nadanego w Warszawie w dniu 25.1.1865 według kalendarza juliańskiego (6.2. według kalendarza gregoriańskiego); tydzień później 1/13.2. zaprzestano sprzedaży polskiego znaczka numer jeden i przywrócono do obiegu znaczki rosyjskie; znaczek unieważniony polskim kasownikiem numerowym 1 - Warszawa, typ cztery kwadraty z ozdobną stopką cyfry 1 (w użyciu od jesieni 1864), obok miejscownik nadawczy APABA grażdanką, listy i znaczki z końcowego okresu obiegu należą do bardzo rzadkich, widoczne na skanie dwa załamania wycinka - górne wzmocnione od spodu podlepieniem, dolne przechodzące przez znaczek po wyprostowaniu ledwie widoczne, fotoatest firmowy.

Fi.1ba
3 200 PLN
6518

1865 Królestwo Polskie, parka znaczków rosyjskich za 10 kop. wydania z 1858 roku, na papierze bez znaku wodnego oraz z ząbkowaniem 12,5; czytelnie unieważniona polskimi kwadratowymi kasownikami numerowymi 1 - Warszawa: typ z ozdobną stopką cyfry 1, piękny stan zachowania.

Mi.5
750 PLN