Auction 48. Pre-stamp period

6377

1605 list Zygmunta Forgacza (podpis "Sigismondo Forgacz comes Alt nogrodensis") pochodzącego z Węgier kapitana załogi Lubowelskiej, pisany po łacinie do Sebastiana Lubomirskiego - twórcy potęgi i znaczenia rodu Lubomirskich, senatora Rzeczypospolitej, kasztelana wojnickiego, starosty sandomierskiego, sądeckiego i spiskiego; w 1591 r. na ponad 150 lat zamek w Lubowli na Spiszu przejęli właśnie Lubomirscy i dalej go rozbudowywali - powstał pałac barokowy, kaplica, rozrosły się mury obronne; w czasie wojen ze Szwecją właśnie tu hetman Jerzy Lubomirski ukrył polskie insygnia koronne; Król Jan Kazimierz złożył wówczas w Lubowli wizytę, a jego podróż w te strony opisuje w "Potopie" Henryk Sienkiewicz; to na drodze do zamku nad Popradem Kmicic z Kiemliczami, a później górale ratowali monarchę; bywał tu jeszcze Jan Olbracht, a w drodze spod Wiednia odwiedził warownię Jan III Sobieski; całość w dobrym stanie zachowania; pochodzi z parcelowanego na zachodzie archiwum Potockich, sygnowany, posiada fiszkę archiwalną z adnotacją o treści listu; wspaniały dokument historyczny, mający ponad 400 lat!!!

800 PLN
6378

600 PLN
6379

1783-87 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, koszulka listu z warszawy z pozostałością pieczęci lakowej z innego listu na froncie, list oznaczono pieczęcią nadawczą typu IIb kolisty z obwódką, słaby stan zachowania, jak na ilustracji.

350 PLN
6380

1793 Poczta Królewska Rzeczypospolitej, list z Warszawy do Zamościa, w środku list, list oznaczono pieczęcią nadawczą typu IIc bez obwódki, słaby stan zachowania, jak na ilustracji.

500 PLN
6381

1794 Insurekcja Kościuszkowska, BILET SKARBOWY Na Cztery Złote Polskie seria (I); stan dobry.

290 PLN
6382

1805 (najprawdopodobniej) Grande Armee - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, kompletny list z Kromolic koło Poznania z pełna treścią, czytelna odbitka kasownika nadawczego - No 5 / GRANDE ARMEE, kompletny historyczny dokument w dobrym stanie zachowania.

1 200 PLN
6383

2 500 PLN
6384

1807 Grande Armee - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, fragment listu (wycięta treść) z Warszawy do Berlina, czytelna odbitka kasownika nadawczego - No I GRANDE ARMEE, ładny stan zachowania.

1 200 PLN
6385

1809 Grande Armee - Wielka Armia Napoleońska na ziemiach polskich, kompletny list z niewielkim ubytkiem po wyciętej pieczęci lakowej, czytelna odbitka kasownika nadawczego - No 25 PORT PAYE / GRANDE ARMEE, kompletny historyczny dokument w dobrym stanie zachowania.

1 200 PLN
6386

1821 list (koperta) do Teresy księżnej Druckiej Lubeckiej z hrabiów Scipio del Campo, przywieziony z Petersburga do Warszawy, skąd 10.II został wysłany do Wiednia, odręczna adnotacja "de St Peterbourg", warszawski stempel nadawczy typu IB (398d), na odwrocie doskonale zachowana pieczęć lakowa nadawcy z herbami; bardzo dobry stan zachowania.

1819 list (koperta) rekomendowany, wysłany 18.IV z Lublina do Hrubieszowa, rzadki stempel nadawczy typu IB (168b) o wymiarach 25x4,5 mm, czerwoną kredką wpisana wysokość opłaty "15", zwraca uwagę wyszukany sposób adresowania listu: "Wielmożnemu Imć: Panu Witalisowi Sobieszczańskiemu Mnie wielce Kochanemu Stryaszkowi Dobrodziejowi najosobliwszemu Panu w Hrubieszowie"; na odwrocie doskonale zachowana pieczęć lakowa nadawcy; bardzo dobry stan zachowania.

1830 list wysłany 22.VIII z Lublina do Kielc, rzadki stempel nadawczy typu IB (168d) o wymiarach 22x3,5 mm z odwróconą cyfrą "2" w dacie !!! stempelek zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej "Interes Rządowy" (Czernik typ.IIIA); dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

3 200 PLN
6387

1825 strona adresowa listu pieniężnego tzw. "obciążonego" (adnotacja "przytem paczka Sig.K.M. srebrem Złp 23"), nieopłaconego przez nadawcę (adnotacja "Na koszt"), wysłanego 8.X z Łaska do Kalisza, stempel nadawczy typu IIA (176a), liczne adnotacje pocztowe, dzięki czemu walor prezentuje się efektownie i na karcie albumowej z powodzeniem może zastąpić (jak widać) kompletny list; bardzo dobry stan zachowania.

1819 koszulka listu do "Szanownego Poczt Amtu Pogranicznego J.Królewskiej Mci w Częstochowie", wysłanego 28.I z Siewierza, stempel nadawczy typu IIA (331a) z wpisaną pełną datą, rzadko spotykany dopisek "I(nteres) Poczty" - zwalniający korespondencję urzędową od opłaty pocztowej; papier ze znakiem wodnym wytwórni w Jeziornej; bardzo dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

900 PLN
6388

30 PLN
6389

1825 po, list wysłany 27.VIII z miejscowości Fiddichow (Widuchowa) do Szczecina, na odwrocie stempelek nadejścia i pieczęć urzędowa; doskonały stan zachowania.

30 PLN
6390

1827 list z pełną treścią wysłany 17.X z niewielkiej miejscowości Miejska Górka do Wschowy (Fraustadt), dwuwierszowy czarny stempel nadawczy GÖRCHEN z datą, adnotacja "Franco" z dopisaną czerwonym atramentem cyfrą "2"; na odwrocie pieczęć lakowa; bardzo dobry stan zachowania.

150 PLN
6391

1829 koszulka list wysłanego 1.VI ze Strzelna przez Inowrocław (Inowrazlaw) do Bydgoszczy, rzadko spotykany duży dwuwierszowy stempel nadawczy STRZELLNO (Feuser 350.-), dodatkowo na froncie odciśnięto stempel INOWRAZLAW; dobry stan zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
6392

160 PLN
6393

1833 list wysłany 4.X z miejscowości Witkowo do Bydgoszczy, dwuwierszowy stempel nadawczy, w lewym górnym rogu wpisana waga przesyłki "1 1/2"; z kolekcji S.Rosińskiego.

85 PLN
6394

1833 list wysłany 18.XI z miejscowości Włoszczowa do Kielc, czarny stempel nadawczy typu IIB (419d), rzadka odmiana w prostokątnej ramce; obok stempla dopisana - co rzadkie - pełna, wraz z rokiem, data wysyłki; adnotacja zwalniająca przesyłkę od opłaty pocztowej "In(teres) Rząd(owy)"; zaczerniony adres odbiorcy; na odwrocie pieczęć nadawcy.

150 PLN
6395

1834 list prywatny wysłany 4.XII ze Zgierza do Warszawy, jednowierszowy stempel nadawczy typu IIA (446a), obok dopisana - co rzadkie - pełna, wraz z rokiem, data wysyłki; adnotacja w lewym dolnym rogu "porto opłacone", a obok wpisana wysokość opłaty "30" gr.; dodatkowy dopisek dotyczący trasy wysyłki "przez Łowicz"; walor w bardzo dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

200 PLN
6396

1834 list wysłany 8.VI ze Środy (Schroda) do Poznania, dwuwierszowy stempel nadawczy; całość w dobrym stanie zachowania; z kolekcji S.Rosińskiego.

50 PLN
6397

1834 list wysłany 17.IX z Pabianic do Warszawy, jednowierszowy w ramce stempel nadawczy typu IIB (254c), adnotacja zwalniając przesyłkę od opłaty pocztowej "Interes Rządowy/ świ(adczy) X. D Biedermann", nadawcą był Daniel Biedermann - pastor pabianickiej parafii ewangelickiej; walor w bardzo dobrym stanie zachowania: gwarancja Gryżewski; z kolekcji S.Rosińskiego.

300 PLN
6398

1834 list z pełną treścią, wysłany 2.V z Bydgoszczy (Bromberg) do miejscowości Osiek Wielki (Wodzek); efektowny "nerkowy" stempelek nadawczy, na odwrocie pieczęć urzędowa nadawcy.

50 PLN
6399

1836 list wysłany z Wadowic do Lwowa, jednowierszowy stempel nadawczy (Adamczyk/Bartke 35,- euro), na odwrocie łukowy stempel odbiorczy LEMBERG z datą "20.Dec 836" (Adamczyk/Bartke 25,- euro) i sucho tłoczona zalepka z herbem; z kolekcji S.Rosińskiego.

120 PLN
6400

1837 rewers pocztowy - dowód nadania listu z Włocławka, stempel pocztowy urzędu pocztowego we Włocławku typ IIB w kolorze czerwonym.

170 PLN
6401

1837 list zagraniczny - kompletna koszulka, skierowany nietypową drogą przez Austrię (zamiast przez Prusy); wysłany 12.XII z Grójca do Wirtembergii, dwukrotnie odciśnięty stempel nadawczy GROYEC typu IIA (94a) z dopisaną w formie ułamka pełną datą (również roczną); list przesłany traktem głównym Warszawa-Kraków przez Radom, gdzie niebieskim atramentem dopisano nazwę urzędu i pełną datę w formie ułamka "Radom 13/12 37", przesyłkę polski pocztamt pograniczny w Michałowicach przekazał austriackiemu urzędowi w Krakowie, gdzie poczta austriacka przystawiła stempelek kraju pochodzenia "Pologne"; dodatkowo na froncie adnotacja "b pilnie" i wpisana wysokość opłaty pocztowej "61"; walor w bardzo dobrym stan zachowania.

800 PLN
6402

1838 list z pełną treścią, wysłany 7.IX z Gostynia (Gostyn) do Rawicza, dwuwierszowy stempel nadawczy, dodatkowo stempelek listonosza "SARG", na odwrocie czerwonym atramentem wpisano wagę przesyłki "1 1/2" łuta; pieczęć urzędowa nadawcy.

40 PLN
6403

1840 list wysłany 21.V z miejscowości Weiskirchen do Przeworska, na odwrocie dwuwierszowy stempel odbiorczy PRZEWORSK/ 24 MAY (Adamczyk/Bartke 20,- euro); z kolekcji S.Rosińskiego.

40 PLN
6404

1842 kompletny list z Bydgoszczy (Bromberg) do Gniewkowa.

27 PLN
6405

1844 list z pełną treścią, wysłany 21.III z miejscowości Lądek (Landeck) do Nowej Rudy (Neurode), list w całości opłacony przez nadawcę, adnotacja "fr(anco)" z dopisaną czerwonym atramentem wysokością opłaty pocztowej "2", na odwrocie efektowna, świetnie zachowana pieczęć lakowa.

50 PLN
6406

1846 list - druk wysłany 12.X z Wiśnicza do Wieruszyc, czarny dwuwierszowy stempel nadawczy WISZNICZ/ 12.OCT. na odwrocie dwuwierszowy stempel GDÓW 13.OCT; walor w doskonałym stanie zachowania.

120 PLN
6407

1848 list wysłany 23.I z miejscowości Dukla do Przemyśla, dwuwierszowy stempel nadawczy DUKLA (Adamczyk/Bartke 45,- euro), na odwrocie dwuwierszowy "pisany" stempel odbiorczy Przemyśl 24.IAN. (Adamczyk/Bartke 15,- euro) i sucho tłoczona zalepka z herbem; z kolekcji S.Rosińskiego.

120 PLN
6408

1849 kompletny list z Piotrkowa do Kalisza, stempel typu IIIC 23 mm.

27 PLN
6409

1849 list wysłany 7.II z Pilzna do Tarnowa, czarny dwuwierszowy "pisany" stempel nadawczy Pilzno; na odwrocie dwuobrączkowy kasownik odbiorczy z ozdobnikiem.

20 PLN
6410

1850 list wysłany 27.I z Wieliczki do miejscowości Droginia, niebieski dwuwierszowy stempel nadawczy (Adamczyk/Bartke 30,- euro), na odwrocie przejściowy dwuwierszowy stempel z datą - Myślenice (Adamczyk/Bartke 15,- euro) i pieczęć lakowa.

100 PLN
6411

1851 potwierdzenie nadania (recepis) listu pieniężnego, wysłanego 10.XII z Nowego Sącza (Sandec) do Wiednia.

50 PLN
6412

1856 list z pełną treścią, wysłany 4.VII z Miłosławia (Miloslaw) do Meiningen w Saksonii, na odwrocie pieczęć lakowa i kasowniki: tranzytowy Eisenach i odbiorczy; doskonały stan zachowania.

40 PLN
6413

1858 list z pełną treścią, wysłany 14.IX z Paczkowa (Patskchau) do Nowej Rudy (Neurode), dwuwierszowy kasownik nadawczy w ramce, na odwrocie pieczęć lakowa i kasownik odbiorczy.

60 PLN
6414

1862 potwierdzenie nadania (recepis) listu pieniężnego o wartości 500 florenów, wysłanego z Tarnowa.

40 PLN
6415

1863 około, list (koszulka) wysłany 17.XI z Rypina, dwuwierszowy rosyjsko - polski stempel nadawczy typu VIIIA (316b) z dopisaną ręcznie datą.

30 PLN
6416

1866 list wyłożeniowy (forszusowy), kompletny formularz typ 174, na froncie wydrukowane rubryki z miejscem na wpisanie wysokości forszusu, przesyłka wysłana 29.XI z miejscowości Radków (Wünschelberg) do Nowej Rudy (Neurode), dwa czerwone stempelki "Auslagen", adnotacje pocztowe, na odwrocie stempelek nadejścia; dekoracyjny walor w bardzo dobrym stanie zachowania.

250 PLN