Auction 46. Jewish Ghetto, judaica

26749

1928 Judaica - ofrankowana karta pocztowa - druk (część na odpowiedź), pisana po hebrajsku, wysłana 11.XII z miejscowości Leova w Rumunii do Warszawy, (znaczek polski skasowany stemplem rumuńskim!) adresatem jest rabin I.Aibeszyc, ślady archiwizacji.

200 PLN
26750

1936 Judaica - list lotniczy do Palestyny, wysłany 26.X z Piotrkowa Trybunalskiego, adresowany po hebrajsku, dopisek "Luft Post Warszawa 19", dodatkowe stemple lotnicze; koperta uzupełniana; prawdopodobnie jedna z niewielu oryginalnych, niefilatelistycznych przesyłek.

Fi.280, 284I
Mi.301, 305I
150 PLN
26751

1941 Getta Łódź i Warszawa, karta pocztowa z getta łódzkiego datowana 17.II, adresowana do żydowskiego odbiorcy na ulicę Ogrodową w Warszawie, która znajdowała się na terenie getta; przesyłka w ramach represji została zatrzymana celem zwrócenia nadawcy (stempelek INHALT UNZULÄSSIG), ostatecznie pozostała w partii korespondencji niedoręczonej, na froncie odciśnięty numer "988"; niezwykły walor w bardzo dobrym stanie zachowania; gwarancja Schmutz.

800 PLN
26752

1941 Getto w Warszawie, karta pocztowa z getta wysłana 5.IV do Nowego Jorku, wyraźnie odciśnięty mały ramkowy dwuwierszowy stempelek cenzury żydowskiej "JUDENRAT WARSCHAU" - typu 1 w kolorze czerwonym, spotykany na korespondencji wychodzącej z getta; rolkowy stempel cenzury Wehrmachtu; całość w dobrym stanie zachowania (delikatne ślady eksploatacji i archiwizacji); gwarancja Schmutz.

4 000 PLN
26753

1944 Getto w Łodzi - wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), seria czysta, tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, a 5 i 20 Pf. niegumowane, piękny stan, gwarancja Schmutz.

Fi.1-3A
900 PLN
26754

1944 Getto w Łodzi - wydanie nie dopuszczone do obiegu (tzw. wzór IV), pasek pięciu czystych serii (złożony między trzecim a czwartym znaczkiem, tak jak wydano - 10 Pf. gumowany, a 5 i 20 Pf. niegumowane, każdy znaczek w innym typie - opisane przez ekspertów PZF M.Kalinowskiego i B Subocza w "Filateliście" 6/1978.

Fi.1-3A typ I-V
4 500 PLN
26755

1944 poczta w Getcie Łódzkim, próba arkuszowa niezrealizowanego wydania wykonana metodą fotograficzną, słaby stan zachowania, gwarancja Gryżewski.

Fi.PIXax
280 PLN
26756

Fi.PVIIIx
600 PLN
26757

1947 Judaica, komplet dwóch kart, wydanych dla uczczenia ofiar hitleryzmu pomordowanych w Oświęcimiu, ostemplowanych okolicznościowo 14.VI w pierwszym dniu obiegu.

Fi.Cp97-98
80 PLN
26758

1948 Judaica, "5 rocznica powstania w getcie warszawskim", znaczek na karcie ostemplowany okolicznościowo w pierwszym dniu obiegu.

Fi.454
Mi.485
50 PLN
26759

Fi.3296
Mi.3444
60 PLN